Daniel Borzewski (DaNN): „Mam do Eurowizji większy sentyment”. Tancerz i Mister Polski planuje udział w selekcjach • Znamy reprezentantkę Malty na Eurowizji Junior. A kogo wybrała Hiszpania?

Eurowizja 2023: DaNN zgłosi się do preselekcji? 🇵🇱

Polskie preselekcje do Eurowizji 2023 odbędą się pod koniec lutego, a wykonawcy wciąż mają mnóstwo czasu, by zgłosić swoje muzyczne propozycje. O tym, jak się zgłosić dowiecie się TUTAJ. Wśród zainteresowanych startem w konkursie jest m.in. Daniel Borzewski (DaNN), którego kojarzymy bardziej ze sceny tanecznej czy ze zdobycia tytułu Mistera Polski 2019. Trzy tygodnie temu wydał swój debiutancki singiel „Baila” razem z Kasjanem i jak twierdzi, wielu fanów pytało go o start w walce o Eurowizję. On sam ma już doświadczenie konkursowe, bo wspierał tanecznie Rafała Brzozowskiego podczas występu w Rotterdamie. „Po 6 latach intensywnego tańca podczas polskich produkcji telewizyjnych oraz koncertów propozycja uczestnictwa w Eurowizji to było totalne spełnienie i dopełnienie mnie jako tancerza. Byłem bardzo podekscytowany, że będę miał możliwość zatańczenia na światowym wydarzeniu i doświadczenia organizacji tak wielkiego show” – mówi w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym. Przyznaje, że Eurowizja 2021 była jedną z lepszych przygód w jego życiu. Wspomina też, że próby na scenie były czystą przyjemnością i możliwością obserwowania tak wielkiej produkcji.

Bardzo podobała mi się organizacja wydarzenia, ponieważ wszystko było dograne co do minuty, każdy kraj miał wyznaczony czas na próbę, nie było żadnego czekania na backstage godzinami, jak to często przy produkcjach bywa. Każdy tam cenił swój czas

Dodatkowo wspaniałym doświadczeniem było dla niego poznanie artystów z innych krajów, bo każdy reprezentował coś innego i wyrażał siebie w inny sposób co było dla Daniela inspiracją do dalszych działań i samorozwoju.

DaNN o swojej muzyce: „Teraz mam na to czas i przestrzeń”

DaNN przyznaje, że wcześniej nie interesował się konkursem, ale udział w Eurowizji to zmienił. „Prywatnie uwielbiam podróżować i poznawać ludzi, różne kultury, czerpać z nich inspirację – uważam, że takie wydarzenie to idealne miejsce nie tylko dla muzyków i artystów ale również dla ludzi, którzy szukają czegoś więcej, doświadczenia, świadomości uczestnictwa, a przede wszystkim wdzięczności za to, że można reprezentować swój kraj” – twierdzi. A czy chciałby reprezentować Polskę nie tylko tancerz, ale też i wokalista? Mówi, że żadna scena (w tym ta eurowizyjna) nie jest mu już obca. Muzyka towarzyszy mu od najmłodszych lat, a swój warsztat wokalny trenował w szkole muzycznej. „Teraz mam na to czas i przestrzeń, by wyrażać swoją duszę artysty w 200% (100% tańca i 100% śpiewu)„. „Baila” to dopiero jego pierwszy numer ale już wiemy, że w drodze są kolejne, w tym pewnie ten, który być może wykona podczas preselekcji. To właśnie spełnieniem marzenia o tworzeniu i śpiewaniu teraz się zajmuje. „Czuję, że taniec to idealne dopełnienie mnie jako artysty, dzięki czemu na scenie będę prezentował nie tylko wokal ale również ruch sceniczny„. Czy w życiu pełnym tańca i śpiewu jest też miejsce na sport? Zdecydowanie tak, bo to dla Daniela przyjemność, która pomaga mu kondycyjnie łączyć wokal z tańcem.

Najważniejsze dla mnie jest teraz to, by w swojej twórczości wyrażać siebie i być wiarygodnym – wtedy będę czuł się spełniony, a ludzie będą to odbierać jako coś prawdziwego, bo udawanie jest tylko na chwilę

O tym, czy Daniel otrzyma szansę powrotu na Eurowizję i wystartuje w „Tu bije serce Europy” dowiemy się pod koniec stycznia. Aktualną listę chętnych do rywalizowania z nim na scenie preselekcji znajdziecie TUTAJ.

Eurowizja Junior: Malta, Irlandia, Hiszpania

Za nami selekcje Malty 🇲🇹 do Eurowizji Junior 2022. Zwyciężyła Gaia Gambuzza z „Diamonds in the Skies”, która w finale występowała jako ostatnia. Wokalistka zajęła 1. miejsce w głosowaniu jury i widzów (75/25). W skład komisji weszli m.in. Debbie Scerri (ESC 1997) i Ludwig Galea (ESC 2004). Drugie miejsce w konkursie zdobyła Andrea Camilleri, a trzecie Emma Kate Formosa. „Diamonds in the Skies” napisane zostało przez Matthew James’a Borga znanego z zespołu Red Electrick. Wczoraj odbył się też trzeci ćwierćfinał selekcji w Irlandii 🇮🇪. Awans do półfinału jako pierwsza zdobyła Niamh Noade śpiewając cover „Lonely World„. W duelu znaleźli się Caillin Joe McDonald oraz Teagan Nolan, awansował ten pierwszy. Czwarty i ostatni ćwierćfinał pokazany będzie na TG4 już 9 października.

Dziś po 22:05 dowiemy się, kto będzie reprezentował Hiszpanię 🇪🇸. Mini-program poświęcony castingom wyemitowany będzie w przerwie programu „Masterchef Celebrity”, w tzw. „złotej godzinie”, gdy telewizja RTVE osiąga najwyższe wyniki oglądalności. Najpewniej emisja programu odbędzie się około 23:00 i potrwa 15 minut, albo w pierwszej możliwej przerwie reklamowej. Jutro (4 października) RTVE zorganizuje konferencję prasową z udziałem reprezentanta oraz szefowej delegacji – Evy Mora. Dzisiejszy program poprowadzi Marc Caldero, znany z porannych show La1. W trakcie emisji poznamy jedynie nazwisko reprezentanta, ponieważ RTVE nadal szuka idealnego utworu, by wygrać Eurowizję Junior. Plotki głoszą, że do Erywania pojedzie 14-letnia Luna Berroa, aktorka i wokalistka znana m.in. z hiszpańskiej wersji musicalu „Król Lew”. Co ciekawe, Luna brała udział w ósmej edycji „MasterChef Junior” realizowanej na przełomie 2020/2021 roku. Została wyeliminowana podczas trzeciej tury. Aby śledzić dzisiejszego „MasterChefa” i trafić na przerwę reklamową, w której pokazany będzie program o Eurowizji Junior należy włączyć La1 (RTVE) o 22:05. Program trwa aż do 1:30. Transmisja na żywo dostępna TUTAJ.

Laura Bączkiewicz pracuje nad utworem, choreografią i klipem

W naszym preselekcyjnym kalendarzu pozostał już tylko jeden zaplanowany finał narodowy przed Eurowizją Junior. Irlandia swojego reprezentanta wybierze 23 października, a po raz pierwszy finał (chociaż bez konkursowych piosenek) transmitowany będzie na żywo. Wiemy, że preselekcje organizuje też Albania, ale nadal nie wiemy, kiedy się one odbędą. Armenia, podobnie jak Hiszpania, wskazała reprezentanta poprzez castingi. Serbia z kolei rozpisała konkurs na piosenkę eurowizyjną, jednak na razie nie wiemy, jaki poszły poszukiwania i kiedy dowiemy się, kogo wybrano. Wielka Brytania i Francja mają już ponoć reprezentantów, jednak nadal czekają z oficjalnym ogłoszeniem. A Włochy? Jak zwykle milczą i pewnie pewnego dnia przekażą decyzję komisji RAI i przedstawią nowego przedstawiciela kraju. Aktualnie znamy już ośmiu uczestników Eurowizji Junior 2022, czyli połowę stawki. Polskę reprezentuje Laura Bączkiewicz, która pracuje aktualnie nad oficjalną wersją utworu „To the moon” oraz klipem. „Myślę, że będzie dużo tych spotkań, bo jednak Eurowizja to nie jest konkurs, w którym są miejsca od 1. do 3. i wyróżnienia. To bardzo poważne wydarzenie” – mówi polska reprezentantka w rozmowie z TV Wielkopolska. „To jest taka machina, która przy takich przedsięwzięciach po prostu musi dobrze pracować (…). Jesteśmy w trakcie przygotowań, nie możemy mówić o szczegółach bo ma być to wielka niespodzianka. Prace są zarówno nad piosenką, jak i nad choreografią, ale wiele rzeczy jest poza nami. My mamy za zadanie, by przygotować się tak jak najlepiej” – dodaje instruktor Laury, Mariusz Urbaniak. Pełen wywiad poniżej:

źródło: Rozmowa Dziennika Eurowizyjnego, TVM, Wikipedia, Eurovoix, RTVE, ESCplus, TV Wielkopolska, TVP, inf. własne, fot.: @daniel.borzewski

%d blogerów lubi to: