Eurowizja 2023: Polscy kandydaci. Kto jest zainteresowany? [LISTA] • Irlandia znów zorganizuje preselekcje • Przygotowania do Eurowizji Junior. Co nowego?

Irlandia przed Eurowizją 2023. Czy będzie lepiej? 🇮🇪

Telewizja irlandzka ogłosiła, że preselekcje narodowe przed Eurowizją 2023 odbędą się w formie publicznego konkursu. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 28 października, a spośród aplikacji komisja wyłoni grono finalistów. Zaśpiewają oni swoje piosenki podczas „Late Late Eurosong Special” na początku przyszłego roku. Reprezentanta najpewniej znów wybiorą jurorzy oraz widzowie. Nadawca RTE zaznaczył w regulaminie, że utwory zgłaszane do Irlandii nie mogą być wysyłane też do innych preselekcji. Co istotne, telewizja publiczna liczy na zgłoszenia od wykonawców i kompozytorów, którzy mają już ugruntowaną pozycję na lokalnym rynku muzycznym i takie kandydatury są preferowane, ale oczywiście jeśli pojawi się nowa twarz z potencjałem, to także będzie mieć szanse. RTE wróciło do selekcji publicznych w tym roku, jednak nie zostały one zbyt dobrze ocenione. Wśród sześciu propozycji nie było żadnej, która mogłaby zawojować Eurowizję i chociaż panel jurorski starał się wmówić widzom, że każda jest potencjalnym hitem radiowym, żadna nic nie osiągnęła. Zwycięskie „That’s Rich” Brooke zajęło 15. miejsce w półfinale konkursu w Turynie. Irlandia, która w latach 90. czterokrotnie wygrała Eurowizję w ciągu pięciu lat teraz nie radzi sobie najlepiej. Po tym jak zajęła ostatnie miejsce w finale 2013 za utwór „Only Love Survives” przestała wchodzić do sobotniej stawki konkursu. Przełom nastąpił w 2018 dzięki Ryanowi O’Shaughnessy, ale był to jednorazowy sukces. Sarah McTernan i Lesley Roy nie wywalczyły nic – obie były ostatnie w swoich półfinałach. Brooke poradziła sobie niewiele lepiej. Przy okazji Irlandii warto dodać, że w niedzielnym ćwierćfinale preselekcji do Eurowizji Junior jurorką gościnną będzie Linda Martin, zwyciężczyni Eurowizji 1992 z utworem „Why Me?”.

Eurowizja 2023: Zgłoszenia w Grecji, San Marino i Polsce 🇵🇱

Już ponad 50 zgłoszeń przyjęto do wewnętrznych preselekcji w Grecji. Do zamknięcia tego etapu wciąż pozostało jeszcze 10 dni. To już duży sukces, bo frekwencja jest wyższa niż przed Eurowizją 2022 gdy zebrano 43 kompletne aplikacje. Fani spodziewają się, że do 9 października zainteresowanie jeszcze wzrośnie. Wśród zgłoszonych m.in. Leon of Athens, Klavdia, Evangelia, Vasilis Kourtis, Artemis Matafia, Joanne czy Cynthia Verazie. Z kolei w San Marino już ponad 300 kandydatów zapisało się do „Una voce per San Marino”. Organizatorzy spodziewają się sporego zainteresowania w związku z tym, że anulowano opcję dodawania do finału znanych nazwisk, z którymi debiutanci nie mieliby żadnych szans. Teraz droga do Eurowizji stoi otworem i praktycznie każdy na świecie ma na to szansę. Produkcja selekcji spodziewa się, że kandydatów będzie ok. 1100 czyli o ok. 400 więcej niż w 2022 roku. Aktualnie zgłoszenia do preselekcji przed Eurowizją 2023 przyjmowane są na Islandii, w Hiszpanii, Ukrainie, Estonii, Portugalii, Danii, Irlandii, Serbii, Chorwacji, Łotwie i Polsce. W naszym kraju dano wykonawcom i kompozytorom rekordowy (jak na TVP) czas by przygotować odpowiednie piosenki. Na ten moment wiemy, że zainteresowani udziałem w „Tu bije serce Europy” są:

 • Daria
 • Marie
 • Bałwako
 • Daniel Borzewski (DaNN)
 • Maja Hyży
 • Justyna Dobroć
 • Siostry Szczepańskie
 • Kuba Szmajkowski
 • Skolim
 • Lidia Kopania
 • Joulie Fox
 • Konrad
 • Juliet Daisy
 • Wiktor Zwierzyński
 • Nick Sinckler
 • Blanka
 • Natasza Urbańska
 • Iwona Węgrowska

Eurowizja Junior: Przygotowania w Erywaniu 🇦🇲

Chociaż nie odbyła się jeszcze Eurowizja Junior 2022, telewizja holenderska 🇳🇱 już potwierdziła udział w 21. edycji planowanej na rok 2023. Otwarto też zgłoszenia do preselekcji „Junior Songfestival”, a kandydaci mogą się zgłaszać indywidualnie lub w grupach. Zgłoszenia przyjmowane będą do 6 lutego 2023 roku. Holandia to jedyny kraj, który startuje na JESC od samego początku i bez żadnej przerwy. W tym roku Niderlandy reprezentować będzie Luna z utworem „La Festa”.

Tymczasem strona konkursu JuniorEurovision.tv odżyła i przybrała barwy związane z nowym logo konkursu. Aktualizowane są też już profile uczestników, w tym reprezentantki Polski, która jest tam jednak błędnie podpisana jako „Laura Bączkiewic”. Pojawiły się też statystyki, w których Polska wymieniona jest jako pierwsza przy okazji przypomnienia, że nasz kraj jako jedyny w historii wygrał dwa razy z rzędu. Dodatkowo TVP, a także nadawcy z Białorusi, Malty, Ukrainy i Holandii to telewizje, które organizowały Eurowizję dla Dzieci dwa razy. Armenia, tegoroczny gospodarz, ma najlepsze wyniki jeśli chodzi o zajmowanie miejsc w czołowej trójce – udało się to aż siedem razy, a dodatkowo Ormianie nigdy nie zajęli miejsca niższego niż top10. Niestety na stronie nie ma jeszcze wielu istotnych informacji, w tym szczegółów dotyczących Centrum Prasowego, o ile takowe w ogóle przy JESC 2022 powstanie.

Przygotowania jednak trwają, a portal 168.am przybliża nieco kulisy powstania oficjalnego sloganu i oprawy graficznej. Anna Ohanyan (Dział PR i Komunikacji Cyfrowej ARMTV) uważa, że branding odgrywa niezwykle ważną rolę w organizacji Eurowizji, stąd nadawca zorganizował konkurs i zaprosił do udziału wszystkie liczące się firmy brandingowe. Najciekawiej wypadła propozycja Agencji ZUK. Wybór spodobał się EBU. Dave Goodman (dyrektor ds. Komunikacji i Cyfryzacji EBU) przyznał, że z wielką ekscytacją prezentował logo JESC 2022. „Bardzo podobała nam się praca wykonana przez Ormian. Hasło i użyte elementy lokalne są naprawdę cudowne” – stwierdził. Media lokalne intensywnie promowały logo JESC i hasło „Spin the magic”, ale podawały też informację o tym, że w Eurowizji Junior 2022 nie wystartuje wrogi Azerbejdżan. Oficjalny powód rezygnacji telewizji Ictimai to brak realizacji formatu „The Voice Kids” i brak zainteresowania wyborem reprezentanta kraju. Wiadomo jednak, że powód był zupełnie inny.

Telewizja ormiańska pokazała też zdjęcia zza kulis kręcenia klipu promocyjnego do piosenki hymnu JESC 2022 pt. „Spin the magic”, który w oryginalnej wersji wykonuje Malena (fot.), zwyciężczyni Eurowizji Junior 2021. Teledysk nagrano w dzielnicy Kond w Erywaniu, niedaleko obiektu, który ugości konkurs. Inne lokalizacje to Dziecięcy Park Kolejowym, Skate Park w centrum miasta oraz teren obok hali widowiskowej. Reżyserem klipu jest Artemis Sahakyan.

Źródło: RTE, Wikipedia, EurovisionFun, Eurovoix, TVP, Instagram, ESCbubble.com, 168.am, ARMTV, inf. własne, fot.: ARMTV

%d blogerów lubi to: