Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 2002: Z „Pop Idol” do Tallina! Ostatni taki sukces aż do teraz

Historia „Come back”

13 sierpnia 2001 roku Wielka Brytania ogłosiła, że startuje w Eurowizji 2002 w Tallinie i pomimo ostatnich porażek nie zmienia formatu selekcji „A Song for Europe”. Nabór znów zorganizowały BBC i BASCA, a zgłoszenia były płatne. Wybrano osiem utworów, które zaprezentowano podczas dwóch popularnych audycji radiowych. Głosowanie widzów trwało parę dni, a do finału wpuszczono Zee, Level Best, Tricię Penrose oraz Jessicę Garlick. Doszło jednak do niespodziewanego zwrotu akcji. Odkryto, że piosenka „Never in a Million Years” Zee została wydana w 2001 roku na Węgrzech, w związku z tym zdyskwalifikowano ją z preselekcji, a do finału wpuszczono piosenkę z piątego miejsca czyli „I Give in” Surf’n’Turf. Finał odbył się 3 marca w Borehamwood, a prowadzącymi byli Claire Sweenet oraz Christopher Price. Znany prezenter BBC miał też przeprowadzać wywiady podczas Eurowizji 2002 (jak wiemy, BBC często zastępuje oryginalne wejścia z Green Roomu swoimi materiałami podczas transmisji Eurowizji), niestety zmarł pod koniec kwietnia 2002 z powodu niewydolności serca jako efekt zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które prawdopodobnie powstało przez infekcję ucha. Hołd tragicznie zmarłemu prezenterowi oddała m.in. Kylie Minogue, a telewizja BBC w parę dni po jego śmierci zebrała ponad 5 tysięcy e-maili z kondolencjami. Wracając jednak do finału preselekcji – widzowie oddali ponad 107 tys. głosów, a Jessica Garlick rozgromiła konkurencję z wynikiem 67,8 tys. Drugie miejsce miała Tricia Penrose za „DJ Romeo” – znana aktorka dostała 28,7 tys. głosów. Level Best za „Every Step of the Way” mieli 9 tys. głosów, a dokoptowani do finału Surf’n’Turf już tylko niecałe 1,9 tysiąca. Zwycięski utwór „Come back” napisał Martyn Baylay, pilot lotniczy, który wcześniej próbował siedmiokrotnie wpuścić swoje kompozycje do selekcji. Demo „Come back” zawierało wokal Bernie Nolan, irlandzkiej członkini grupy The Nolans. Po tym, gdy „Come back” dostało się do selekcji, Kevin Bishop z BBC skontaktował się z producentem Rick’em Blaskey’em by otrzymać pomoc w celu dobrania odpowiedniej wokalistki gdyż w balladzie widziano wielki potencjał. Jego pomysłem było zestawienie utworu z walijską uczestniczką debiutującego wtedy formatu „Pop Idol” – Jessicą Garlick. Wokalistka już po dwóch dniach od zaproszenia do projektu nagrała swoją wersję kompozycji.

Sukces w Tallinie i remis z gospodarzami

Jessica urodziła się w 1981 roku w Debry. W wieku 16 lat wygrała walijski finał talent-show BBC „Star of the Night”. W 2001 roku znalazła się w czołowej dziesiątce pierwszej edycji „Pop Idol”, programu, który później zyskał popularność na całym świecie. W show wyeliminowano ją już jako drugą, ale zdobyła sławę co z pewnością pomogło jej w preselekcjach do których została zaproszona. I znów Wielka Brytania była jednym z faworytów do wygrania Eurowizji. W gronie typowanych znalazły się też Niemcy, Szwecja, Estonia i Belgia. Jessica otrzymała dość pechową pozycję w finale – słynną „dwójkę”. Na scenie zaśpiewała z pięcioosobowym chórkiem. W głosowaniu zdobyła aż 111 punktów co dało 3. miejsce i remis z Estonią. Remisy (poza 1. miejscem) nie były wtedy rozstrzygane, natomiast gdyby trzeba było ustalić kto był lepszy, UK spadłoby na 4. miejsce bo miało tylko jedną dwunastkę (z Austrii), a Estonia dwie. Jessica zdobyła też sporo punktów z Malty (10 punktów), Finlandii, Niemiec, Słowenii i Litwy (po 8) czy Grecji i Bośni (po 7). Widzowie z Wielkiej Brytanii 12 punktów przekazali Malcie, 10 dostała Francja, a 8 zwycięska Łotwa. Była to ostatnia Eurowizja w której brytyjskie punkty podawał Colin Berry. Robił to od 1977 roku z dwiema rocznymi przerwami. Eurowizję pokazano na BBC One (Terry Wogan) i po raz pierwszy na BBC Choice, który był pierwszym brytyjskim kanałem telewizyjnym nadającym wyłącznie w przekazie cyfrowym. Komentatorką była Jenny Eclair w ramach show „Liquid Eurovision Party” – zastąpiła w tej roli zmarłego miesiąc przed konkursem Christophera Price. Dostępna była też transmisja radiowa na BBC Radio 2 z komentarzem Kena Bruce. Bez względu na to, czy Jessica zajęła 3. czy 4. miejsce, był to spory sukces, chociaż wtedy nie spodziewano się jeszcze, że będzie to jedyny w XXI wieku rezultat w top3 aż do 2022. UK wróciło do czołówki po trzech latach przerwy, a kolejne wysokie miejsce zajmie dopiero w 2009. Po raz trzeci w historii Wielka Brytania wywalczyła na Eurowizji trzecią pozycję. Piosenka „Come back” dotarła do 13. miejsca UK Singles Chart.

Zamiast sławy wybrała rodzinę

Po Eurowizji Jessica zaangażowała się w kampanię społeczną pomagającą nieletnim w walce z nałogiem tytoniowym. W 2003 pojawiła się jako gość selekcji podając punkty z Walii w ramach nowego formatu konkursu. Wystąpiła też w „Liquid Eurovision” czyli programie prezentującym eurowizyjne teledyski. W 2006 wzięła udział w show „Never Mind the Buzzcocks”, a trzy lata później ogłoszono, że Garlick w końcu wraca do muzyki. Wydano wtedy singiel „Hard not to fail„, a datę wybrano nieprzypadkowo – było to na dzień przed pierwszym półfinałem Eurowizji w Moskwie. Piosenkarka zaśpiewała ten utwór podczas UK Eurovision Preview Party w Londynie. Niestety… na tym koniec jej muzycznej drogi. Prywatnie, poślubiła trenera personalnego Owena Satterley’a – para ma syna Noah i córkę Olivię. W tym roku dziennik „The Sun” przypomniał o istnieniu Jessici. Wokalistka wspominała w rozmowie z reporterem, że przemysł popowy spowodował u niej wypalenie i postanowiła po prostu zostać żoną i matką. Miesiąc po Eurowizji 2002 w Berlinie odbyła się 11. edycja Eurowizji dla Młodych Muzyków. Wielką Brytanię reprezentowała klarnecistka Sarah Williamson, która nie dość, że weszła do finału, to jeszcze zajęła 2. miejsce przegrywając jedynie z Austrią! W nagrodę otrzymała czek na 3 tysiące euro. To drugi najlepszy rezultat UK w tym konkursie i czwarty (a jednocześnie ostatni) wynik w top3. Co ciekawe, po raz drugi reprezentant Wielkiej Brytanii grający na klarnecie zyskał uznanie europejskich jurorów, bowiem w 1984 roku 3. miejsce zgarnęła Emma Johnson. Konkurs pokazywało BBC 2 z komentarzem Stephanie Hughes.

3 września 2002 roku telewizja BBC poinformowała, że weźmie udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2003 w Rydze. Nikt nie był wtedy jeszcze świadomy co Brytyjczyków tam spotka…

Źródło: BBC, The Sun, Wikipedia, fot.: The Sun

%d blogerów lubi to: