Azerbejdżan nie wycofuje się z Eurowizji 2023. Kogo chcą wysłać fani? • Glasgow w pełni zabukowane? Dlaczego Graham nie poprowadzi konkursu? • Wiktor Zwierzyński prezentuje „W siódmym niebie”

Eurowizja 2023: Azerbejdżan nie pożegna się z konkursem 🇦🇿

Telewizja i Radiofonia Publiczna Azerbejdżanu opublikowała listę programów telewizyjnych (w tym rozrywkowych), które będą emitowane w sezonie 2022/2023, a Eurowizja nie została w tym spisie ujęta, co zostało uznane za przesłankę by sądzić, że Azerowie wycofają się z udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2023. Faktycznie telewizja Ictimai na razie nie wyraziła publicznej chęci startu w konkursie, a sytuacja mogła być uznana za analogiczną do tej w Macedonii Północnej. Z tą różnicą, że telewizja Ictimai już wydała oświadczenie prostujące spekulacje. Przekazano, że w opublikowanych informacjach nie podano danych dotyczących wszystkich programów stacji, a skupiono się głównie na nowych projektach, serialach i filmach pokazywanych w Azerbejdżanie po raz pierwszy. W komunikacie wspomniano również, że wszystkie popularne programy i projekty, które co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem w kraju, nadal będą emitowane. Dotyczy to też Eurowizji, która jest obecna w ramówce Ictimai od 2007 roku, a nadawca dołączył do konkursu rok później. Spis programów nie może być więc traktowany jako potwierdzenie wycofania się z Eurowizji 2023.

Twierdzenie o rezygnacji z emisji konkursu są bezpodstawne

Ictimai

Fani Eurowizji z tego kraju od tygodni debatują nad tym kto powinien reprezentować Azerbejdżan w 2023 i zadają wiele istotnych pytań: „Dlaczego Azerbejdżan nie wysyła znanych twarzy na konkurs?„, „Dlaczego Ictimai nie daje szans znanym utworom i unika odważnych występów?„, „Dlaczego nadawca wciąż wybiera bezpieczną drogę blokując w ten sposób innowacje?„. Na ten moment odpowiedzi nie znamy, ale azerscy fani twierdzą, że ratunkiem dla popularności ESC w kraju byłoby wysłanie do UK wokalistki Röyi i uważają, że ma to sens, nawet jeśli piosenkarka pojedzie z piosenką niekoniecznie „skrojoną” pod Eurowizję.

Mamy nadzieję, że kiedyś uczestnicy i osoby decyzyjne powstrzymają się od kupowania gotowych produktów żeby tylko było im wygodnie, a pozwolą sobie na trochę szaleństwa i sprawią nam wszystkim radość

INFE Azerbaijan

Zapewniają też, że bez względu na to jak odważne i ryzykowne kroki Ictimai podejmie ws. reprezentanta kraju na ESC, klub nadal będzie wspierać delegację.

Piosenka „Qəribə Dünya” startowała w Eurovision Internet Song Contest 2021 i zajęła 13. miejsce w półfinale co jest drugim najlepszym wynikiem tego kraju w naszym internetowym konkursie.

Eurowizja 2023: Norton bez prowadzenia, Glasgow bez hoteli 🇬🇧

Graham Norton nie będzie prowadził Eurowizji 2023 – jak powiedział w „This Morning” na ITV, nie chce rezygnować z komentowania konkursu co robi od 2009 roku. „Jeśli przestanę komentować, ktoś inny to zrobi i może okazać się lepszy ode mnie więc stracę tę pracę” – przyznał. Dodał, że na scenie w UK może się pojawić, ale później wraca do swojej „króliczej norki”, jak nazwał budkę komentatorską. Najpewniej ekipa prowadzących Eurowizji 2023 składać się będzie zarówno z Brytyjczyków jak i Ukraińców. Po stronie Ukrainy mogą to być Masha Efrosinina i Timur Miroshnychenko, którzy prowadzili już konkursy (ona w 2005, a on w 2017). Graham Norton był faworytem bukmacherów do prowadzenia ESC 2023. Aktualnie typowania przenoszą się powoli na Rylana Clark-Neala, który ma aktualnie 27% szans na taką fuchę. Trzeci jest Scott Mills (8%). Tymczasem Glasgow przeżywa boom hotelowy – pokoje są rezerwowane na potęgę i to we wszystkich możliwych terminach majowych. To tradycyjne działanie najbardziej „hardcore” fanów, którzy próbują „trafić” w oficjalne daty Eurowizji. Chociaż terminarz eurowizyjny nie jest jeszcze znany, głównie stawia się na 9-14 maja i w tym terminie już 90% miejsc noclegowych w Glasgow jest zajętych. Rezerwacje robione są zarówno przez Brytyjczyków jak i osoby zza granicy. Travelodge informuje, że od paru tygodni wyszukiwanie Glasgow wśród ofert hotelowych jest na bardzo wysokim poziomie. Portal STV sprawdził, że aktualnie koszt pokoju w Yotel (pokój premium) to aż 799 funtów za noc, co daje prawie 4 tys. funtów w okresie 9-14 maja. Dla porównania – koszt na okres październikowy to jedynie 990 funtów. Zapewne podobna sytuacja jest teraz w Liverpoolu. W momencie ogłoszenia terminu część z tych rezerwacji zostanie anulowana. Data 9-14 maja jest też prawdopodobna ze względu na planowaną na 9 maja premierę książki Williama Lee Adamsa „Wild Dances. My Queer and Curious Joruney to Eurovision„. Adams to twórca popularnego eurowizyjnego portalu Wiwibloggs i nie ma wątpliwości, że tak znany redaktor i vloger może mieć już przecieki z BBC co do daty Eurowizji.

Tu bije serce Europy: Na kogo stawia Rafał Brzozowski? 🇵🇱

Temat Eurowizji Junior i Laury Bączkiewicz w polskich mediach ucichł, ale pojawiają się ciekawe informacje dotyczące Eurowizji 2023 i preselekcji „Tu bije serce Europy”. Po publikacji regulaminu portale disco-polo zachęcały artystów tego nurtu do zgłaszania się do konkursu. Zenek Martyniuk powiedział, że nie jest tym zainteresowany i woli, by na ESC 2023 pojechała młodsza od niego osoba. W komentarzach internautów często pojawiają się opinie, że disco polo nadaje się na Eurowizję, niestety wiąże się to też z krytycznymi opiniami wobec samego konkursu, na zasadzie – „zły konkurs zasługuje na tak złą muzykę”. Rafał Brzozowski (ESC 2021) twierdzi, że disco polo nie odnalazłoby się w konkursie. Tu chodzi pewnie też o popularność i taką rytmizację tego utworu i były takie występy, troszeczkę pastisz. Ale to nie chodzi o to, aby robić pastisz z muzyki disco-polo. To jest pewien gatunek, który dobrze się ma na swoim rynku i myślę, że eurowizyjne piosenki są zupełnie inne” – mówi w rozmowie z JastrząbPost. Brzozowski uważa, że reprezentantką kraju powinna zostać Roksana Węgiel.

Tymczasem uczestnik poprzedniej edycji „The Voice” i fan Eurowizji – Wiktor Zwierzyński (fot.) wydał swój debiutancki singiel pt. „W siódmym niebie”. Wokalista, który od lat jest członkiem naszej grupy Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku z pewnością marzy o wyjeździe na konkurs. Jak twierdzi, „W siódmym niebie” nie jest jego propozycją na preselekcje, ale myślimy, że warto utworu posłuchać gdyż być może propozycja konkursowa będzie utrzymana w podobnym stylu.  „Przede wszystkim pamiętam jednak o tym, by podejmować każdy krok w świadomy sposób” – powiedział w wywiadzie dla Rytmy.pl

Trwa głosowanie w superfinale plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski na ESC 2023”. Szczegóły i formularz do głosowania dostępne są TUTAJ.

źródło: ITV, Songfestival Azerbaijan, INFE Azerbaijan, STV, Eurovoix, ITV, Pomponik.pl, inf. własne, fot.: @wiktorzwierzynski

%d blogerów lubi to: