Eurowizja 2023 bez Macedonii i Bułgarii? Co wiemy? • Ile państw wystartuje w konkursie i gdzie się on odbędzie? • Wymarzony Reprezentant Polski: Znamy czołową piątkę

Eurowizja 2023: Kryzys na Bałkanach? Zrezygnują dwa kraje? 🇲🇰🇧🇬

Czy Eurowizja 2023 straci dwa bałkańskie kraje? Istnieje takie zagrożenie, chociaż na ten moment są to tylko domysły. Telewizja macedońska przedstawiła opinii publicznej propozycję planu budżetowego na rok 2023. W odróżnieniu od dokumentów z poprzednich lat wykreślono zapis o udziale Republiki w Konkursie Piosenki Eurowizji. Dla fanów z Macedonii jest to sygnał, że coś niedobrego dzieje się w MRT, ale wciąż jeszcze jest nadzieja, że sytuacja się poprawi. Plan budżetowy może jeszcze ulec zmianie, a członkowie delegacji Macedonii na Eurowizji z pewnością walczyć będą o dalszy start ich kraju. Zagwarantowany jest natomiast udział Macedonii w Eurowizji Junior 2023. Istnieje teoria, że nadawca macedoński znalazł reprezentanta, który pokryje pełny koszt udziału kraju w przyszłorocznym dorosłym konkursie, stąd zapisu o ESC 2023 nie ma w budżecie, chociaż ciężko jest uwierzyć, by ktoś w tym kraju był w stanie i w ogóle chciał pokryć pełną kwotę. Być może udało się podpisać umowę sponsorską. Pytanie, czy w takim przypadku w ogóle wykreślano by fakt udziału Macedonii w Eurowizji z planu budżetowego? Zapewne lepiej byłoby po prostu dodać zapis o udziale i pokryciu kosztów ze źródeł zewnętrznych. O ile Macedończycy nie ogłoszą rezygnacji wcześniej, najpóźniej powinniśmy dowiedzieć się o tym po 11 października. W sąsiedniej Bułgarii także nie jest kolorowo. Oficjalne konto Eurovision BNT przekazało z żalem, że na razie nadawca nie może podać żadnych szczegółów udziału kraju w przyszłorocznym konkursie.

Macedonia i Bułgaria: Skandale w Turynie 🇲🇰🇧🇬

Zarówno Macedonia jak i Bułgaria zakończyły Eurowizję 2022 w atmosferze skandalu i poważnego kryzysu wizerunkowego. Andrea, przedstawicielka Macedonii, niefortunnie „rzuciła” flagę kraju na podłogę podczas Ceremonii Otwarcia i chociaż zrobiła to nieumyślnie, zostało to odebrane bardzo negatywnie przez dumnych rodaków. Delegacja macedońska musiała się z tego czynu tłumaczyć, a Andrea przepraszać. Istniało nawet zagrożenie wycofania reprezentacji przed półfinałem, do czego jednak ostatecznie nie doszło. Nie od dziś wiadomo, że w MRT panuje ogromna rywalizacja między odpowiednimi działami, które często rzucają sobie kłody pod nogi, a wpadka z flagą dała pretekst do krytyki delegacji krajowej. Niestety, odbiło się to też negatywnie na wizerunku Konkursu Piosenki Eurowizji i udziału MRT w kraju. To nie pierwszy taki skandal – wcześniej MRT krytykowano za wysłanie na Eurowizję Vasila, który posiadał podwójne obywatelstwo (poza macedońskim też bułgarskie). Dodatkowo nadawca jest negatywnie oceniany w kwestii prac przy Eurowizji i wyników jakie tam osiąga. Skandal bułgarski udało się zatrzeć, przez co nie był on aż tak widoczny. Po Ceremonii Otwarcia pojawiły się szokujące doniesienia, że jeden z reprezentantów kraju miał molestować seksualnie wolontariuszkę w trakcie wydarzenia. Nieoficjalnie mówi się, że na prośbę BNT EBU zamiotła problem pod dywan, a ponieważ Bułgaria zajęła w półfinale przedostatnie miejsce i odpadła, reprezentacja nie była już na „świeczniku” mediów. Macedonia zajęła w swoim półfinale 11. miejsce i nie otrzymała awansu. Od wprowadzenia dwóch półfinałów Macedonia tylko dwukrotnie pojawiła się w finale co jest bardzo źle odbierane w tym kraju.

Najmniejsza Eurowizja od lat?

Na ten moment 33 kraje wstępnie potwierdziły publicznie start w Eurowizji 2023. Na liście brakuje Czech 🇨🇿, Mołdawii 🇲🇩, Armenii 🇦🇲, Azerbejdżanu 🇦🇿 oraz Czarnogóry 🇲🇪. Jeśli te kraje potwierdzą start, a dojdzie jedynie do rezygnacji Macedonii i Bułgarii, do Wielkiej Brytanii trafi 38 delegacji. Byłaby to najmniej liczna Eurowizja od 2014 gdy o Grand Prix walczyło 37 państw. Do tej pory nie zorganizowano Eurowizji która miałaby dokładnie 38 uczestników. Wciąż czekamy na decyzję ws. miasta-gospodarza Eurowizji 2023 🇬🇧. Miasta z short-listy BBC przygotowały już oficjalne prezentacje chociaż o ich treści wiemy niewiele. Najwięcej dowiedzieliśmy się o Liverpoolu, a ekipa stojąca za bidbookiem opublikowała nawet specjalną video-pocztówkę promującą aspiracje miasta. Liverpool City Council poinformował na Twitterze, że decyzja o mieście ma być podana już wkrótce. „Dla Liverpoolu Eurowizja znaczy więcej – to mega wydarzenie, które nie tylko zapewni naszej gospodarce potrzebny impuls, ale także zapoczątkuje nową erę dla miasta jako międzynarodowego celu podróży” – mówi burmistrz Liverpoolu, Joanne Anderson. Podkreśla, że chociaż miasto leży w centrum UK, mieszkańcy czują się Europejczykami, cechują się dumą społeczną, optymistycznym podejściem i globalną perspektywą. Kandydaturę Birmingham popiera Imaani, która właśnie w tym mieście zajęła 2. miejsce przegrywając na Eurowizji tylko z Daną International. „Nie mam wątpliwości, że Birmingham znów może organizować konkurs. Tysiąc razy lepiej niż zrobili to w 1998 – wtedy i tak zrobili naprawdę świetną robotę” – wspomina reprezentantka UK. Według BBC decyzja ma być przekazana publicznie w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Polska na Eurowizji: O kim jeszcze spekulujemy? 🇵🇱

Kolejne spekulacje dotyczące polskich preselekcji do Eurowizji 2023. Fani nadal wysyłają zapytania do swoich ulubionych artystów, a artyści reagują często dość enigmatycznie (np. jedynie lajkując takie wiadomości) co jednak i tak daje nadzieję, na zainteresowanie tematem. Ostatnio czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego dyskutowali na Facebooku o udziale Skolima, Clödie, Marka Kaliszuka, Pawła Skiby, Joulie Fox czy byłych członków grupy 4Dreamers. Wiemy, że selekcjami „Tu bije serce Europy” nie jest zainteresowana Doda, a ponownego startu nie planuje Anna Byrcyn, która uczestniczyła w tegorocznym finale. Małe są szanse na udział Roksany Węgiel (JESC 2018). Na portalu Eska.pl uruchomiono ankietę na temat Darii. 59% głosujących uważa, że wokalistka zasługuje na to, by pojechać na Eurowizję w 2023 roku. 36% sądzi, że są lepsi kandydaci, natomiast 5% czeka na to, by zapoznać się z piosenką. Tymczasem znamy już skład superfinału plebiscytu Dziennika Eurowizyjnego „Wymarzony Reprezentant Polski na ESC 2023”. Po głosowaniu ekspertów z branży muzycznej na szóstym miejscu znalazła się Lanberry, co oznacza, że w czołowej piątce są Doda, Roksana Węgiel, Sanah, Kuba Szmajkowski i Dawid Podsiadło. Głosowanie fanów na tę piątką kandydatów ruszy wkrótce.

San Marino, Belgia, Łotwa, Ukraina – co nowego?

🇸🇲 Wykonawcy z 17 krajów już teraz wysłali swoje aplikacje do „Una voce per San Marino”. Telewizja SMRTV opublikowała listę państw, z których pochodzą kandydaci. Jest tam Polska, ale też Australia, Luksemburg, Szwajcaria, Serbia, Malta, Stany Zjednoczone czy wykluczone z Eurowizji Białoruś i Rosja. Zgłoszenia nadal są przyjmowane, a pierwsze castingi mają ruszyć już pod koniec października. Szczegółowe zasady zgłoszeń dostępne są TUTAJ. 🇧🇪 Telewizja belgijska VRT powraca do preselekcji narodowych ale bez otwartego konkursu co oznacza, że nadawca sam zaprosi do finału wskazanych wykonawców. Organizatorzy rozpoczęli już rozmowy z szerokim gronem przedstawicieli wytwórni muzycznych i menadżerów by skompletować listę uczestników. Powodem braku otwartego konkursu jest późna decyzja o organizacji preselekcji w takiej formie. Generalnie…nie jest jeszcze tak późno, co udowadnia Łotwa. 🇱🇻 Telewizja LTV ogłasza organizację selekcji „Supernova”, a zgłoszenia przyjmowane będą do 1 grudnia. Finał odbędzie się w lutym, a kandydatów poznamy w styczniu. 🇺🇦 Zwycięzcy Eurowizji 2022 – Kalush Orchestra – poinformowali, że otrzymali już od EBU nowe trofeum za zwycięstwo w konkursie. Poprzednie sprzedali na aukcji za 900 tys. dolarów by wesprzeć ukraińską armię. Trofeum będzie wystawione na widok publiczny podczas ich koncertów, by każdy widz mógł zrobić sobie zdjęcie ze statuetką.

Źródło: MRT, OGAE Macedonia, ESC Discord, ESCforum, Twitter, Wikipedia, BNT, Liverpool City Council, Liverpool Echo, BBC, Instagram, Facebook, Eska.pl, YouTube, VRT, EurovisionFun, SMRTV, ESCbubble.com, LTV, Eurovoix, fot.: M. Błażewicz 2022

%d blogerów lubi to: