Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 1997 (część 2): Zwycięstwo w wielkim stylu. „Love Shine a Light” eurowizyjnym hymnem pandemii

Brytyjczycy piąty raz wygrywają Eurowizję

Wielka Brytania ze sporą łatwością wygrała Eurowizję 1997. Pierwszą dwunastkę dostała już przy czwartym kraju i od tego momentu nie opuszczała pierwszego miejsca w tabeli wyników. Ostatecznie zdobyła 227 punktów co było rekordem pobitym dopiero w 2004 roku (gdy głosowało więcej państw). Zebrała też aż 10 dwunastek (Austria, Chorwacja, Dania, Francja, Irlandia, Rosja, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Węgry) co było najlepszym tego typu wynikiem na Eurowizji aż do 2009 roku. Wyliczono, że „Love Shine a Light” zdobywało średnio 9,5 punktu na kraj, czyli 78,82% wszystkich punktów co jest trzecim najlepszym wynikiem tego typu po „Save your kisses for me” (80,39%) i „Ein bisschen Frieden” (78,91%). Katrina and the Waves zdobyli 12 punktów z dziesięciu na 24 kraje czyli 41,7% co jest czwartym najlepszym wynikiem po „Euphorii”, „Non ho l’eta” i „Ein bisschen Frieden”. Co istotne, w 1997 zadebiutował na Eurowizji televoting – na razie tylko w paru krajach, w tym w Wielkiej Brytanii. Widzowie dali 12 punktów Irlandii, 10 Estonii, a 8 Węgrom. Anna Maria Jopek nie dostała żadnego punktu. W Polsce głosowali jurorzy – 12 punktów dali Francji, 10 Wielkiej Brytanii, a 8 Włochom. Punkty z UK podawał Colin Berry, a konkurs był transmitowany przez BBC1 (Terry Wogan) oraz BBC Radio 2 (Ken Bruce). Dla Wielkiej Brytanii było to piąte zwycięstwo i jak na razie ostatnie.

Dziwne głosowanie w Sopocie

„Love Shine a Light” stało się przebojem w wielu krajach. Zajęło 1. miejsce w notowaniu IBA w Izraelu, 2. w Austrii i Norwegii, 3. w Szkocji i Wielkiej Brytanii, 4. w Holandii, 5. w Irlandii, Szwecji i na europejskim Eurochart Hop100, a notowane było też w Belgii, Finlandii, Islandii, Szwajcarii i Niemczech. W notowaniach rocznych najwyżej znalazło się w Austrii (27. miejsce). W UK Singles Year-end Charts było na 73. miejscu. Singiel pokrył się złotem w Norwegii oraz srebrem w Wielkiej Brytanii. Wydano kilka dodatkowych wersji piosenki, w tym unplugged czy remix klubowy. W sierpniu Katrina and the Waves wystąpili podczas Sopot Festival. W finale pojawiło się raptem pięć utworów, w tym dwa z Polski oraz eurowizyjne „Love Shine a Light”. Piosenka nie wygrała w głosowaniu jury – zdobyła tylko 22 punkty co dało 4. miejsce na pięć możliwych. Co ciekawe, Katrina and the Waves dostali po 4 punkty z Holandii i Irlandii i po 2 od jury z Polski i Wielkiej Brytanii co było dość…dziwne. Wygrała grupa Total Touch z Holandii. Kolejny raz UK pojawi się w Sopot Festival podczas konkursu dopiero w 2005 roku.

Start w Melodifestivalen, huragan i pandemia

Pomimo udanego powrotu na scenę muzyczną i wielkiego sukcesu na Eurowizji grupa Katrina and the Waves nie była w stanie powtórzyć hitu na miarę „Love Shine a Light”. Katrina opuściła zespół w 1998 roku po paru kłótniach z resztą grupy. Spory prawne uniemożliwiły Leskanich korzystania z nazwy zespołu, a The Waves podjęło próbę znalezienia nowej wokalistki, jednak nie udało im się to i oficjalnie formacja przestała istnieć w 1999 roku. Katrina rozpoczęła solową karierę, a w lutym 2005 roku wystartowała…w selekcjach szwedzkich Melodifestivalen z piosenką „As If Tomorrow Will Never Come” zaśpiewaną z grupą The Nameless. Zajęli 3. miejsce w półfinale co dało im awans do dogrywki, gdzie jednak odpadli. O Katrinie zrobiło się też głośno gdy katastrofalny huragan w USA nazwano „Katrina”. Wokalistka parokrotnie odnosiła się do tej sprawy przyznając, że ma nadzieję iż „Walking on sunshine” stanie się hymnem odbudowy zniszczonych miast. W tym samym roku wraz z Renarsem Kaupersem z Brainstorm poprowadziła „Congratulations: 50 Years of the Eurovision Song Contest” śpiewając utwór na otwarcie programu. Później wielokrotnie pojawiała się na różnych eurowizyjnych wydarzeniach, a zwłaszcza w selekcjach brytyjskich czy „Het Grote Songfestivalfeest” w Holandii. „Love Shine a Light” stało się też eurowizyjnym hymnem pandemii zaśpiewanym przez wszystkich uczestników odwołanej Eurowizji 2020. W swojej solowej karierze Katrina doczekała się ośmiu albumów, sześciu kompilacji i sześciu singli.

Źródło: BBC, Wikipedia, fot.: Mirror

%d blogerów lubi to: