Eurowizja 2023: Chorwacka „Dora” z półfinałem? • Kto chętny do udziału w polskich preselekcjach? • Wymarzony Reprezentant: Ogłaszamy 7. miejsce • Po selekcjach Ukrainy: Co dalej z utworem „Nezlamna”?

Eurowizja 2023: Chorwaci też ogłaszają selekcje 🇭🇷

Dzień po TVP także telewizja chorwacka HRT ogłasza nabór do preselekcji, jednocześnie potwierdzając swój start w Eurowizji 2023. W przeciwieństwie do Polaków, Chorwaci mają tylko 2 miesiące na przygotowanie i wysłanie utworu. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 20 listopada. Selekcje odbędą się w lutym, a weźmie w nich udział od 14 do aż 28 piosenek. Dodatkowo HRT opublikuje też cztery utwory rezerwowe. W odróżnieniu od „Tu bije serce Europy”, w „Dorze” trzeba mieć obywatelstwo chorwackie, by móc walczyć o tytuł reprezentanta kraju. Nowością jest powrót półfinału, którego istnienie zależne będzie od jakości nadesłanych propozycji. O tym, czy format zostanie rozszerzony HRT poinformuje do 10 stycznia. Podobieństwem do „Tu bije serce Europy” jest fakt, że do 10 grudnia zakwalifikowani uczestnicy muszą dostarczyć do stacji plan swojego występu. Dodatkowo ich obowiązkiem jest dostarczenie zdjęć sesyjnych oraz swoich biografii po chorwacku i angielsku. Dodatkowo do 20 grudnia należy przygotować klip lub chociaż lyrics video do zakwalifikowanej piosenki. Ostatni półfinał w tradycyjnej Dorze (pomijając talent-show z 2011) odbył się w 2010 roku. 16 utworów walczyło o osiem miejsc w finale, a w samym finale automatycznie zakwalifikowano już wcześniej osiem propozycji od uznanych wykonawców. Półfinał wygrała Doris Teur z „Ti me ne zasluzujes”, która w finale zajęła 4. miejsce. Wygrało trio Feminnem, które w półfinale zajęło 4. miejsce.

Tu bije serce Europy: Kto chętny do reprezentowania Polski? [SPEKULACJE] 🇵🇱

Wczorajsze ogłoszenie polskich preselekcji zbiegło się z pogrzebem Elżbiety II, na czym uwagę skupiało większość czołowych mediów, dlatego dopiero wieczorem i dzisiaj portale zaczęły informować o metodzie wyboru polskiego reprezentanta. Fani Eurowizji, w tym czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego zaczęli już nakłaniać swoich ulubionych wykonawców do zgłoszenia utworu, zwłaszcza, że czasu jest dużo – aż 4 miesiące! Wśród zainteresowanych ma być Marie (Julita Maria Kusy, fot.), która w lutym tego roku wydała swój debiutancki album studyjny „Babyhands” z takimi piosenkami jak „Walc (amen, papa). Mówi się, że piosenkarka chciałaby o Wielką Brytanię powalczyć z piosenką „CHOC”. Wśród potencjalnych kandydatów wymienić można także Darię, Kiwi, a być może skuszą się też Luna, Lor, Wojtek Bałwako, Caville, Marta Budynowicz, Daniel Borzewski (DaNN), ale oczywiście na tym etapie jest za wcześnie by być na 100% pewnym, że dany artysta faktycznie się zgłosi. Portal JastrząbPost podaje, że swoje utwory mają przygotowywać już Maja Hyży czy Siostry Szczepańskie. Najpewniej na udział nie zdecydują się Isabell Otrębus, Marissa czy Ifi Ude. Wielu fanów spodziewa się, że drugą próbę wyjazdu na Eurowizję podejmie Kuba Szmajkowski. Fani chętnie widzieliby też w konkursie Ramonę Rey, Roksanę Węgiel, Dodę, Alicję Szemplińską, Clodie czy Wiktora Dydułę. Przypominam, że polskie selekcje odbędą się 26 lutego, a zgłoszenia przyjmowane będą do 15 stycznia. Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ.

Wymarzony Reprezentant: Alicja Szemplińska siódma 🇵🇱

Trwa plebiscyt „Wymarzony Reprezentant Polski na Eurowizji 2023”, a aktualnie jesteśmy już po czwartych eliminacjach. Tym razem decydowały zaproszone redakcje eurowizyjne z naszego kraju, a na podstawie ich głosów (bazując na potencjale danego wykonawcy) odpadła Alicja Szemplińska, która w naszym plebiscycie zajmuje 7. miejsce. Wcześniej odpadli Daria, Luna i Ralph Kamiński. Trwa głosowanie ekspertów na pozostałą szóstkę wykonawców. Komisja złożona z dziennikarzy muzycznych, wydawców, producentów, kompozytorów czy byłych reprezentantów Polski na Eurowizji wskaże piątego wyeliminowanego. W walce o tytuł „Wymarzonego Reprezentanta” pozostali jeszcze Doda, Dawid Podsiadło, Kuba Szmajkowski, Lanberry, Sanah i Roksana Węgiel.

Eurowizja Junior: Co nowego w Irlandii i Ukrainie? 🇮🇪🇺🇦

Znamy pierwsze wyniki ćwierćfinałów selekcji Irlandii do Eurowizji Junior. W niedzielnej rundzie wystartowało sześć osób – śpiewano covery irlandzkich i zagranicznych gwiazd. Najwięcej gwiazdek zdobyła Lara Gleeson za „When the party’s over” i to ona jako pierwsza awansowała do półfinału. Ella Kelly i Clare Keeley przeszły do dogrywki, gdzie Clare za „I will always love you” zdobyła wynik 2:1 i awans do dalszej rundy. Drugi ćwierćfinał już w niedzielę w TG4. Tymczasem w Ukrainie komentarze dotyczące niedzielnego finału preselekcji. „Występy przypominały eurowizję 1956 ale piosenki były przyzwoite i nie starały się uczynić uczestników bardziej dziecinnymi niż w rzeczywistości” – komentuje STV Detector Media. Ze względu na skromne warunki sceniczne (a raczej ich brak) uczestnicy nie mogli się za bardzo poruszać czy występować z chórzystami chociaż takie uwagi pojawiały się z ust trzech jurorek co krytykuje portal. Zwrócono uwagę na fakt, że telewizja ukraińska nie chciała zrobić z finału konkursu dla dzieci – można było mieć wrażenie, że utwory śpiewać mogą nawet dorosłe osoby, a sam prowadzący nie próbował „zmiękczać” przekazu i nie mówił o finalistkach per „mała dziewczynka” jak to miewał w zwyczaju. O zwycięskiej „Niezniszczalnej” mówi się że jest to utwór o patriotycznym tekście ale bez przesadnego patosu. Chociaż zwrócono uwagę, że internetowa forma selekcji ograniczyła „przegadanie” całego show, to jednak Media Detector uważa, że Timura było za dużo i zadawał on zbyt banalne pytania. Zwyciężczyni selekcji, Zlata Dziunka pracuje aktualnie w studiu nagraniowym piosenkarki Illarii nad oficjalną wersją swojego utworu. Illaria, uczestniczka dorosłych selekcji do ESC jest współautorką piosenki Zlaty.

źródło: eurosong.hr, HRT, Instagram, TVP, DEtektywi, JastrząbPost, TG4, STV Media Detector, fot.: @mariesomarie

%d blogerów lubi to: