Eurowizja 2023: Tak Polacy wybiorą reprezentanta do Wielkiej Brytanii. Znamy zasady preselekcji! Co się zmienia?

Eurowizja 2023: Polskie preselekcje ogłoszone!

Telewizja Polska ogłosiła dziś nabór do Krajowych Eliminacji 2023 „Tu bije Serce Europy – Wybieramy hit na Eurowizję”. Na zgłoszenia artyści i kompozytorzy mają tym razem prawie cztery miesiące, a zgłoszenia muszą wysłać do 15 stycznia do 22:00 drogą elektroniczną. Specjalna komisja selekcyjna wyłoni max. 10 finalistów, których nazwiska poznamy 25 stycznia. TVP ma prawo do przyznania jednej „dzikiej karty” dla artysty, który nie zgłosi się do selekcji, a wyrazi chęć udziału lub jego utwór nie zostanie wybrany przez komisję. Sam finał odbędzie się w niedzielę 26 lutego. Na razie jeszcze nie wiemy, który kanał TVP transmitować będzie wydarzenie ani gdzie się ono odbędzie. W trakcie finału ponownie zorganizowana będzie runda superfinału, do której wejdą trzy najlepsze utwory wybrane poprzez system głosowania jury+widzowie (50/50) przy czym jurorzy w 2023 będą każdy utwór oceniać w skali 1-10, tym samym zniesiony będzie tegoroczny system 100 punktów do rozdzielenia. Wyniki jurorskie zamienione będą na procenty, tak samo jak televoting. W przypadku remisu decydujący głos ma komisja. Producenci ogłoszą miejsca od 10. do 4., a trzech superfinalistów poznamy w kolejności losowej. W dogrywce każdy z nich zaśpiewa ponownie, a linie do głosowania zostaną ponownie uruchomione. Zarówno wyniki głosowania jury jak i widzów będą przed dogrywką wyzerowane, a w superfinale komisja oceni każdy utwór w skali od 1 do 3 punktów.

Finaliści konkursu będą mieć do 5 lutego czas na dostarczenie do TVP oficjalnego podkładu muzycznego, teledysku (lub innych materiałów audio-wizualnych w celu promocji) oraz planu na występ, który zostanie zrealizowany na scenie. W regulaminie nie ma obostrzeń dotyczących pochodzenia artystów czy kompozytorów, panuje też dowolność w kwestii języka piosenki. Nie ma żadnych zastrzeżeń co do wcześniejszej publikacji utworu chociaż podobnie jak ostatnio zgłoszony utwór ma mieć charakter „premierowy”. Nie może być oczywiście publikowany przed 1 września 2022 roku. Tak jak to zawsze bywa w tego typu regulaminach, TVP zastrzega sobie prawo do zmiany zapisów dokumentu lub nawet do anulowania całego procesu. Oczywiście jest to jedynie zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianej sytuacji.

Po raz pierwszy TVP tak wcześnie ogłasza regulamin selekcji dając jednocześnie kandydatom tak dużo czasu na przygotowania. Ekipa realizująca konkurs liczy na wiele jakościowych zgłoszeń, a fani maja nadzieję na świetny koncert z udziałem publiczności, co w 2022 z powodu pandemii nie było możliwe. Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępne są TUTAJ.

źródło: TVP, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: