Eurowizja Junior: Oto pierwszy konkursowy utwór. Zlata Dziunka wygrywa w Ukrainie • Szansa na Sukces: Czterech finalistów, trzy piosenki konkursowe, wiele scenariuszy i spekulacji • Wymarzony Reprezentant: Ralph Kamiński odpada z gry

Eurowizja Junior 2022: Znamy pierwszy utwór 🇺🇦

Preselekcje Ukrainy do Eurowizji Junior 2022 zakończone z impetem. Doszło do remisu na pierwszym miejscu pomiędzy duetem DJ Polinka i Sofiya (faworytki internautów) i Zlatą Dziunką (faworytką jurorek). Zgodnie z regulaminem odbyło się ponowne głosowanie jury, w którym Zlata zwyciężyła 2:1. Decydujący głos miała ostatnia jurorka, Khrystyna Solovyi, która uznała, że zagłosuje na przesłanie, a takiego w piosence „Nezlamna” nie brakowało. 13-letnia Zlata mieszka w Rawie Ruskiej, mieście na granicy z Polską i jak mówiła, widziała wielu swoich rodaków uciekających do naszego kraju przez granicę co zainspirowało ją do stworzenia utworu. Wokalistka już wielokrotnie uczestniczyła na wielu festiwalach piosenki zarówno w Ukrainie jak i w Czechach, Litwie czy w Polsce (Vistula Sounds 2022). To już siedemnasty start Ukrainy w konkursie Eurowizji Junior i po raz trzynasty ten kraj wysyła tam solistkę. Piosenka „Nezlamna” zaśpiewana będzie po ukraińsku i po angielsku. Warto zwrócić uwagę, że głosowanie internautów zorganizowane w ramach preselekcji ukraińskich było bezpłatne i dostępne nie tylko dla Ukraińców. Głosować można było przez specjalną stronę internetową, logując się swoim kontem na Facebooku czy/i Google, co oznacza, że każdy miał do dyspozycji tylko dwa głosy. W trakcie skrótu występów telewizja ukraińska pokazała kod QR, który można było zeskanować, by szybko przenieść się na stronę do głosowania. Preselekcje zorganizowano w formule live-on-tape, a wszystkie finalistki wystąpiły na green screenie. Timur Miroshnychenko łączył się z nimi za pomocą łączy internetowych, tak samo jak z jurorkami czy gościem specjalnym, ubiegłoroczną reprezentantką – Oleną Usenko. W głosowaniu czytelników Dziennika Eurowizyjnego Zlata zajęła 3. miejsce z 22% głosów. Wygrał Dariya Rebrova z 25% głosów, która jednak w połączonym głosowaniu internautów i jury selekcji ukraińskich zdobyła 3. miejsce.

Szansa na Sukces: Znamy wszystkich finalistów! 🇵🇱

Wiemy już, kto w niedzielę powalczy o tytuł reprezentanta Polski na Eurowizji Junior 2022! Dziś do finału wpuszczono mieszkającą w Warszawie Idę Wargskog, dla której wylosowano „If I were sorry” Fransa z ESC 2016. Wyróżnienie otrzymali Kinga Kigigroch za „Euphorię” oraz Aleksander Szwarnowiecki za „Waterloo”. Tym samym w finale „Szansy na Sukces” mamy czterech uczestników – są to Natalia Smaś, Laura Bączkiewicz, Aleksander Maląg i Ida Wargskog. Wszyscy pochodzą z „The Voice Kids” przy czym najlepiej poradziły sobie tam Laura i Ida, które dotarły aż do finału piątej edycji. Olek w tym samym sezonie odpadł na poziomie bitew, tak samo jak Natalia Smaś w trzeciej edycji. Teraz przed nami finał, w którym uczestnicy zaśpiewają covery związane z tematyką swoich odcinków. Natalia i Laura będą śpiewać współczesne hity, Olek utwór Polski na Eurowizji Junior, a Ida hit z Eurowizji. W drugiej rundzie zaprezentują trzy specjalnie przygotowane na Eurowizję Junior 2022 utwory. Spekuluje się, że jeden z nich przygotował Mikołaj Trybulec, autor m.in. piosenek z dorosłej Eurowizji dla Hiszpanii 2020, Czech 2019 czy Polski 2022. Wśród potencjalnych kompozytorów pozostałych dwóch piosenek typuje się m.in. Lanberry, Patryka Kumora czy Gromee’go. O tym, kto wygra zadecydują jurorzy oraz widzowie w głosowaniu z proporcjami 50/50. W przypadku remisu głos decydujący będzie mieć jury. W studiu na kanapie zasiądą Viki Gabor, Rafał Brzozowski i Marek Sierocki, którzy będą komentować występy, ale nie będą mieli prawa głosu. Transmisja na żywo w niedzielę 25 września o 15:15 na TVP2.

Szansa na Sukces: Jaki scenariusz na finał?

Po raz pierwszy w historii preselekcji JESC w ramach „Szansy na Sukces” wszyscy uczestnicy finału pochodzą z programu „The Voice” jednak nie ma jednego silnego faworyta więc fani liczą na zaciętą rywalizację i przede wszystkim ciekawe utwory konkursowe. Nie wiemy jeszcze w jaki sposób producenci rozwiążą kwestię czterech finalistów i jedynie trzech piosenek. Spekulacji jest sporo – często pojawiają się sugestie, że dwie osoby mogą wystąpić w duecie. W parę łączy się m.in. Laurę Bączkiewicz z Idą Wargskog czy z Olkiem Malągiem. Istnieje też hipoteza, że w tym roku postanowiono wysłać na Eurowizję Junior zespół, w tym przypadku kwartet, więc wszyscy razem zaśpiewają trzy konkursowe propozycje. Być może po prostu jedna piosenka zaśpiewana będzie solowo przez dwie różne osoby. Co z tego wyniknie i który scenariusz jest prawdziwy? Czas pokaże. W ankiecie na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego aktualnie prowadzi Ida z 48% głosów. Drugie miejsce ma Natalia (34%), a trzecie Olek (15%). Laura jest aktualnie ostatnia z 3% głosów, ale pamiętać należy, że głównym kryterium przy wyborze powinien być konkursowy utwór. Piosenki przygotowane na JESC zostaną premierowo zaprezentowane dopiero w trakcie finału.

Wymarzony Reprezentant: Ralph Kamiński na ósmym miejscu 🇵🇱

Za nami trzecia eliminacja w ramach finału plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski na ESC 2022”. W głosowaniu czytelników Dziennika Eurowizyjnego ostatnie miejsce zajął Ralph Kamiński, co oznacza, że zdobył on w ogólnym rankingu ósmą pozycję. Przypomnę, że dziesiąta jest Daria, a dziewiąta Luna. Pozostała siódemka wykonawców jest teraz poddawana głosowaniu redakcji eurowizyjnych w Polsce i na podstawie tego typowania odpadnie kandydat z najniższym wynikiem. Na kolejnym etapie głosować będą polscy eksperci z branży muzycznej zaproszeni przez Dziennik Eurowizyjny do zabawy. Tam również odpadnie kandydat, który zdobędzie najniższe poparcie. Pozostała piątka trafi do superfinału. Aktualnie w grze pozostają:

  • Alicja Szemplińska (ESC 2020)
  • Dawid Podsiadło
  • Doda
  • Kuba Szmajkowski (TBSE 2022)
  • Lanberry (KE 2017)
  • Roksana Węgiel (JESC 2018)
  • Sanah

Terminarz preselekcyjny powraca!

Ponieważ coraz więcej eventów preselekcyjnych przed nami, pora reaktywować nasz eurowizyjny terminarz w którym znajdziecie wszystkie najważniejsze daty tak, by niczego nie przegapić. Jeszcze w tym miesiącu czekają nas finały narodowe do JESC w Holandii i w Polsce, a także wspólne oglądanie Eurowizji 1960, czyli pierwszej, którą organizowano w Wielkiej Brytanii. W październiku odbędzie się finał selekcji na Malcie oraz w Irlandii, a dodatkowo szereg nadawców zamknie etap zgłoszeniowy do dorosłych preselekcji. Sezon preselekcyjny do Eurowizji 2023 ruszy już w grudniu, bo wtedy odbędą się finały w Ukrainie i Albanii. Tradycyjnie największe nagromadzenie programów nastąpi w lutym, gdzie już teraz klaruje nam się SuperSobota – 11 lutego reprezentantów wybiorą aż cztery kraje (Malta, Dania, Włochy, Estonia), a z pewnością będzie ich jeszcze więcej. Terminarz dostępny jest z głównego MENU oraz pod tym linkiem (TUTAJ). Będzie na bieżąco aktualizowany. W drugiej połowie listopada ruszy gra preselekcyjna „Bet & Win”, w której każdy będzie mógł typować swoich zwycięzców preselekcji i zdobywać punkty!

Przypominam, że jeszcze dziś o 21:30 pierwszy ćwierćfinał preselekcji Irlandii do Eurowizji Junior. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

źródło: TVP, Wikipedia, UA:PBC, Facebook, fot.: @zlatqw

%d blogerów lubi to: