Eurowizja Junior: Dziś półfinał w Polsce, ćwierćfinał w Irlandii i finał w Ukrainie! Gdzie i od której oglądać? Sprawdź przewodnik!

Eurowizja Junior: Trzy preselekcyjne programy

Dziś będziemy mogli obserwować preselekcje do Eurowizji Junior 2022 w aż trzech krajach. W Polsce ostatni półfinał „Szansy na Sukces”, w Irlandii za to start rund ćwierćfinałowych „Junior Eurovision Eire”, a w Ukrainie finał narodowy co oznacza, że dziś poznamy pierwszy utwór ze stawki konkursu w Erywaniu.

15:15 Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 🇵🇱

AKTUALIZACJA: Ida Wargskog wygrywa III półfinał i trafia do finału „Szansy na Sukces”.

„Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2022” tradycyjnie o 15:15 w TVP2. Prowadzącym będzie Olek Sikora, a na kanapie jurorskiej tym razem aż cztery osoby: Alicja Tracz (JESC 2020), Michał Wiśniewski (ESC 2003, 2006), Ida Nowakowska (prowadząca Eurowizji Junior 2019-2020) i Marek Sierocki (komentator eurowizyjny). O finał walczy siedmiu kandydatów, którzy zaśpiewają „hity eurowizyjne” ze Szwecji, Norwegii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Polski. Wśród uczestników Antosia Kraszewska z Cieszyna, która w wywiadzie dla Ox.pl przyznała, że udział w selekcjach to pokłosie jej startu w „The Voice Kids” bo jak twierdzi, do „Szansy” została zaproszona. „Tak czy inaczej od zawsze moim marzeniem było wystąpienie na Eurowizji Junior, a to jedyna szansa do wzięcia udziału w tym niesamowitym przedsięwzięciu”. Jak już wspominałam chciałabym sięgać coraz dalej i dalej, dlatego zdecydowałam się wziąć udział w kolejnym programie” – mówi. Czy uda jej się wygrać i przejść do finału by być o krok bliżej spełnienia marzenia? Przekonamy się już dziś! Stawka konkursowa wygląda następująco:

  • Ida Wargskog „If I were sorry”
  • Aleksander Szwarnowiecki „Waterloo”
  • Beniamin Nawrocki „Fairytale”
  • Kinga Kipigroch „Euphoria”
  • Alicja Smyk „Light me up”
  • Antonina Kraszewska „Save your kisses for me”
  • Julia Kowalska „Arcade”

Premiera odcinka dziś o 15:15 w TVP2, a powtórki zobaczycie także w środę 21 września o 23:50 w TVP Rozrywka, w czwartek 22 września o 16:15 w TVP HD, w sobotę 24 września o 15:15 w TVP2, w niedzielę 25 września o 10:45 w TVP Rozrywka i w sobotę 1 października o 10:50 (także w TVP Rozrywka).

17:00 Finał w Ukrainie. Nadal można głosować 🇺🇦

O 17:00 czasu polskiego start finału narodowego w Ukrainie. O bilet do Armenii walczy pięciu wykonawców, w tym jeden duet. Zwycięzcę wybiorą internauci (głosowanie trwa do 14:00 i później otwarte będzie ponownie w trakcie show) oraz trzyosobowe jury wybrane w powszechnym głosowaniu. Wystąpią dziś Sofia Artemenko z DJ Polinką, Zlata Dzyunka, Elizaveta Petruk, Darya Rebrova oraz Diana Stasiuk, a więcej na temat ich piosenek przeczytacie w poprzednim artykule TUTAJ. Transmisja finału dostępna będzie poprzez UA Kultura oraz na kanale YouTube od godziny 17:00, a prowadzącym będzie Timur Miroshnychenko (fot.). To pierwsze preselekcje do konkursu EBU które Ukraina przeprowadza już w stanie wojny z Rosją, zresztą wielu fanów uważa, że w tym roku to właśnie Ukraina wygra Eurowizję dla Dzieci podobnie, jak zrobiła to na Eurowizji 2022 w Turynie. Do tej pory nasi sąsiedzi tylko raz zwyciężyli w JESC, stało się to w 2012 roku za sprawą Anastasii Petryk i piosenki „Nebo”. Telewizja ukraińska dwukrotnie organizowała show, a zawsze współprowadzącym był Timur, czołowa gwiazda telewizji publicznej. Ukraina zadebiutowała na JESC w 2006 roku, a od 2011 do 2020 konsekwentnie wysyłała utwory w dwóch językach (po ukraińsku i angielsku). Rok temu Olena Usenko zaśpiewała w całości po ukraińsku, a jej utwór „Vazhil” zajął 6. miejsce w finale.

21:30 Junior Eurovision Eire 🇮🇪

Na 21:30 zapowiedziany jest start maratonu selekcyjnego w Irlandii. „Junior Eurovision Eire” składa się w tym roku z ćwierćfinałów, półfinałów i pierwszego w historii finału na żywo. W każdym ćwierćfinale wystąpią uczestnicy śpiewający covery, a najlepszy trafi od razu do półfinału. Dwóch pozostałych wystąpi w duelu, z którego wybrany będzie ten lepszy. O wynikach decydować będą jurorzy – w pierwszym odcinku są to Niamh Kavanagh (ESC 1993, 2010), Niamh Ni Chroinin oraz Chris Greene. Konkurs poprowadzą Louise Cantillon i Darragh O Caoimh. Telewizja TG4 niemal co roku wybiera reprezentanta poprzez ten sam format selekcji. Rok temu wygrał Maiu Levi Lawlor, co było niespodzianką, bo młody wokalista musiał uczestniczyć w „duelach” ratunkowych, by dostać się ścisłego finału. Irlandia tylko raz zdołała zająć miejsce w czołowej dziesiątce Eurowizji Junior i było to jedynie 10. miejsce w 2016 roku. Dzisiejszy ćwierćfinał o 21:30 czasu polskiego na TG4 i w Internecie TUTAJ.

Eurowizja 2023: Kto z Grecji? 🇬🇷

Portal EurovisionFun przedstawił wstępną listę wykonawców zgłoszonych do wewnętrznych preselekcji greckich przed Eurowizją 2023. Aplikacje można wysyłać do 9 października. Kto już to zrobił lub planuje zrobić? Na liście są Antonia Kaouri (jurorka grecka podczas Eurowizji 2022), Vasilis Kourtis (jeśli go wybiorą, będzie to pierwszy tenor reprezentujący ten kraj), Areti Kosmidou (uczestniczka „The Voice Greece”), Evangelia (jeszcze nie zgłosiła swoich utworów, ale jest w ostatniej fazie przygotowań), Artemis Matafia (zgłaszała się też przed 2022), Joanne (zwyciężczyni The Voice), Klavdia (także uczestniczka „The Voice”), Melissa Mantzoukis (zajęła 3. miejsce w niemieckim „Idolu”), Leon of Athens (jeden z twórców „Better Love” z 2019) i Cynthia Verazie. Ta ostatnia startowała już w norweskim „Idolu” i „The Voice”, a także w „Rising Star” w Grecji. Wokalistka ma polskie korzenie, urodziła się i wychowała na Cyprze, ale od paru lat mieszka w Norwegii, jak jak tegoroczna reprezentantka kraju – Amanda. Telewizja grecka ma nadzieję, że w tym roku uda się zebrać więcej zgłoszeń niż ostatnio. Kto ostatecznie zostanie reprezentantem Grecji? Tego dowiemy się zapewne na przełomie października i listopada.

Źródło: TVP, Ox.pl, Eurovoix, UA:PBC, TG4, EurovisionFun, fot.: @timur.miroshnychenko

%d blogerów lubi to: