Eurowizja 2023: Kto wymarzonym reprezentantem Polski? Głosuj teraz! • Słowenia mogła wycofać się z Eurowizji 2023 • Trwa głosowanie internetowe w selekcjach Ukrainy do JESC • Kambodża wygrywa United Song Contest

Wymarzony Reprezentant: Głosowanie czytelników 🇵🇱

Trwają finałowe eliminacje w plebiscycie „Wymarzony Reprezentant Polski na Eurowizji 2023”. Za nami już dwa głosowanie. Podczas typowania na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego odpadła Daria, która zajęła 10. miejsce. W kolejnym etapie, w ramach głosowania na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego wyeliminowano Lunę (fot.), co dało jej 9. miejsce w konkursie. Dziś pora na kolejne głosowanie, tym razem na stronie Dziennika Eurowizyjnego poprzez formularz Google Forms. Głosować można na pozostałą ósemkę kandydatów czyli:

  • Alicja Szemplińska
  • Dawid Podsiadło
  • Doda
  • Kuba Szmajkowski
  • Lanberry
  • Ralph Kamiński
  • Roksana Węgiel
  • Sanah

„Eurowizyjne” sylwetki kandydatów TUTAJ.

Głosowanie Google Forms trwa do niedzieli godziny 12:00, a wykonawca z najniższym poparciem odpadnie. Kolejne eliminacje odbędą się poprzez głosowanie zaproszonych redaktorów eurowizyjnych, a później także ekspertów branży muzycznej powiązanych z Konkursem Piosenki Eurowizji. W ten sposób wyłonimy najlepszą piątkę, która trafi do superfinału. Tam o wynikach i zwycięzcy decydować będą członkowie grupy na Facebooku, obserwatorzy na Instagramie, czytelnicy strony, a także ponownie redaktorzy eurowizyjni. Zapraszamy do głosowania w trzeciej eliminacji poniżej:

Kambodża wygrywa United Song Contest 2022 🇰🇭

Za nami finał United Song Contest 2022 – konkursu Dziennika Eurowizyjnego poświęconego muzyce z Azji i Oceanii. Zdecydowane zwycięstwo odniosła wokalistka z Kambodży – Pich Sophea – z piosenką „Khnom Jeng”. Szalony utwór uzyskał aż 412 punktów, w tym 231 od jurorów (1. miejsce) oraz 181 od internautów (2. miejsce). 112 punktów mniej miała reprezentantka Mongolii – Magnet Brain z piosenką „Sunmandana”. Otrzymała 7. miejsce u jurorów (110 punktów) ale wygrała głosowanie online (190 punktów). Na pozycji trzeciej filipińska formacja Bini z utworem „Born to win” – 2. miejsce w głosowaniu jurorskim i piąte w internetowym. Pierwszy półfinał wygrała Japonia zdobywając największe uznanie zarówno u jurorów jak i u widzów. Druga była Mongolia, a trzecia Sri Lanka natomiast z ostatniego promowanego miejsca awansował Singapur. Drugi półfinał zwyciężyła Kambodża wygrywając online voting i zajmując 2. miejsce w głosowaniu jury. Druga była Nowa Zelandia, a trzecia faworytka jurorów Indonezja. Do finału zapałał się z 10. miejsca Tajwan. Pełne wyniki półfinałów dostępne są TUTAJ, a prezentacja głosowania finałowego znajduje się na YouTube (poniżej). W przyszłym roku United Song Contest dotyczyć będzie muzyki z Ameryki.

Słowenia była bliska wycofania się z Eurowizji? 🇸🇮

🇸🇪 Telewizja szwedzka zebrała 2824 piosenki do selekcji Melodifestivalen 2023. Jest to największa pula od 10 lat. Karin Gunnarsson, producentka show, jest zachwycona takim wynikiem i tym, że zainteresowanie wciąż rośnie. Zapowiada teraz ciężką pracę przy słuchaniu piosenek i przygotowywaniu kolejnego etapu konkursu. Łącznie w półfinałach usłyszymy 28 utworów, przy czym z puli 2824 jedynie 14 zostanie zakwalifikowanych. Pozostała grupa pochodzić będzie z zaproszeń – telewizja SVT sama planuje kontaktować się z wybranymi wykonawcami czy kompozytorami. Na etapie telewizyjnym Melodifestivalen rusza 4 lutego z pierwszym półfinałem w Goteborgu. Tymczasem wśród fanów słoweńskich wielka radość z potwierdzenia przez RTV SLO udziału w Eurowizji 2023. Jak przyznaje portal Evrovizija.com, potwierdzenie udziału nie było takie oczywiste. Członkini Rady Programowej telewizji oraz była reprezentantka Słowenii – Alenka Gotar – przyznała, że jeszcze wiosną zarząd RTV SLO opierając się na konsultacjach planował wycofać kraj z konkursu. Komisja Muzyczna Rady Programowej RTV była temu przeciwna i Gotar cieszy się, że wzięto to pod uwagę. „Ważne jest, aby słoweńska muzyka i muzycy tworzyli nowe utwory, które są pokazywane za granicą” – dodała wokalistka. Nieoficjalnie mówi się, że selekcje EMA powrócą, jednak bez rundy dla debiutantów EMA Fresh. Szczegóły mają być podane wkrótce.

Głosowanie w Ukrainie, casting w Hiszpanii 🇺🇦🇪🇸

Chociaż o przygotowaniach do Eurowizji Junior 2022 cisza, a EBU, ARMTV czy nawet media Armenii nie podają żadnych nowych informacji na temat konkursu, nadawcy uczestniczący szykują się do selekcji. Już w niedzielę III półfinał polskiej „Szansy na Sukces”, a także finał preselekcji w Ukrainie i start selekcji w Irlandii. Ukraina będzie pierwszym krajem, który ogłosi utwór na konkurs. Nadawca wczoraj uruchomił głosowanie internetowe na pięć piosenek oraz opublikował kompozycje. Swój głos oddać można poprzez logowanie do Facebooka czy Gmail. Sporą sympatią fanów cieszą się DJ Polinka i Sofiya Artemenko z utworem „Замовляння”. Głosowanie dostępne jest TUTAJ. W czwartek telewizja hiszpańska RTVE zamknęła proces zgłoszeniowy do castingów na reprezentanta kraju. Wkrótce ma też podać więcej danych dotyczących ilości zgłoszeń. Przed Hiszpanami pierwsza faza castingu – internetowa – podczas której komisja przejrzy wszystkie wnioski i oceni możliwości wokalne kandydatów. Grono najlepszych zostanie zaproszone do udziału w prawdziwym castingu na żywo. Przesłuchanie odbędzie się pod koniec września w Madrycie, a po jego zakończeniu jury będzie miało maksymalnie 10 dni na ostateczny werdykt. Zwycięzca otrzyma od RTVE przydział kilku piosenek przygotowanych na Eurowizję Junior, a jurorzy wskażą tę, która najlepiej pasować będzie reprezentantowi. Gdy już wybór zostanie dokonany, nowy przedstawiciel Hiszpanii będzie mieć cały miesiąc na nagranie oficjalnej wersji wraz z klipem. Materiał dostarczony będzie do 4 listopada do EBU jako oficjalne zgłoszenie utworu. Wyjazd do Armenii planowany jest na 4 grudnia.

Kluby OGAE podzielone w kwestii udziału Rosji w OSC

Ukraińsko-rosyjska wojna dotarła też do klubów OGAE i wywołuje spore kontrowersje oraz podziały wśród fanów. Klub OGAE Rosja nie został wykluczony z sieci, chociaż od dłuższego czasu mówiło się o tym, że oddział wspiera agresję Rosji na Ukrainę. Ze względu na brak udziału Rosji w Eurowizji 2022 klub nie miał swojej piosenki w OGAE Second Chance, ale postanowił wystartować w OGAE Song Contest do czego miał prawo jako aktywny klub. Utwór jako wystawił uznano jednak za nieodpowiedni ze względu na prorosyjskie poglądy głoszone przez wykonawców Leonida Agutina i Vladimira Prensyakova. W związku z tym OGAE International przeprowadziło głosowanie klubów by zdecydować o tym, czy OGAE Rosja powinno być usunięte z konkursów klubowych. Większość klubów głosowała za przyznaniem OGAE Rosja prawa do dalszego udziału w plebiscytach. W ramach bojkotu z OGAE Song Contest wycofał się klub OGAE Ukraina, a później także kluby z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Klub OGAE Polska wyraził solidarność z Ukrainą jednak (jak podaje profil Let’s Talk About ESC) w głosowaniu wewnętrznym członków polskiego oddziału zdecydowano o dalszym udziale OGAE Polska w konkursie. Zadecydować miały pojedyncze głosy co pokazuje, jak podzielone w tej kwestii jest środowisko fanów. To nie koniec problemów. OGAE Azerbejdżan wystosowało oświadczenie skierowane do OGAE Ukraina by klub ukraiński nie stygmatyzował reprezentantów Azerbejdżanu. Chingiz i Efendi odwiedzili ostatnio Rosję i zdjęcia z podróży opublikowali na swoich profilach społecznościowych co OGAE Ukraina uznało za popieranie agresji. „Podróżowanie do kraju w którym żyje ponad 2 miliony Azerów i z którym ma się silne więzy rodzinne nie może być powodem do oskarżania o wspieranie agresji” – czytamy w oświadczeniu. Pełna treść oświadczenia TUTAJ. W OGAE Song Contest 2022 Polskę reprezentuje Doda z utworem „Fake Love”.

Żródło: SVT, Eurovoix, Evrovizija.com, UA:PBC, ESCPlus, OGAE International, Let’s Talk About ESC, OGAE Azerbaijan, fot.: Music of Luna

%d blogerów lubi to: