Szansa na Sukces Eurowizja Junior: Uczestnicy i piosenki • Sara James po „Mam Talent” w USA • Ile państw wystartuje w Eurowizji 2023? • Ukrainian Song Project w Gdańsku

Szansa na Sukces: Pełne skład trzeciego odcinka 🇵🇱

Znamy pełen skład ostatniego półfinału „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2022” oraz piosenki, jakie wykonają kandydaci. Tym razem wśród losowanych utworów będą hity eurowizyjne, a decyzją producentów po raz kolejny w tym programie pojawią się m.in. „If I Were Sorry” Fransa ze Szwecji (2016), „Waterloo” ABBY (1974), „Euphoria” Loreen (2012) czy „Save your kisses for me” (UK 1976). Po raz pierwszy w repertuarze mamy też polski utwór z Eurowizji 2018 – „Light me up” i po raz pierwszy aż cztery osoby oceniać będą kandydatów na programowej kanapie. Będą to Ida Nowakowska, Michał Wiśniewski (ESC 2003, 2006), Ala Tracz (JESC 2020) oraz Marek Sierocki. O finał powalczą:

  • Ida Wargskog „If I were sorry”
  • Aleksander Szwarnowiecki „Waterloo”
  • Beniamin Nawrocki „Fairytale”
  • Kinga Kipigroch „Euphoria”
  • Alicja Smyk „Light me up”
  • Antonina Kraszewska „Save your kisses for me”
  • Julia Kowalska „Arcade”

Alicja Smyk ma na koncie m.in. cover piosenki eurowizyjnej Ali Tracz „I’ll be standing”. Antonina Kraszewska występowała już na takich festiwalach jak „Skowroneczek 2019”, Novakid’s MusicKid czy Gdynia Open. Najnowszy zwiastun „Szansy na Sukces” nie pozostawia nam wątpliwości – zwycięzca najnowszej edycji „The Voice Kids” – Mateusz Krzykała nie weźmie udziału w programie i nie będzie walczył o reprezentowanie Polski na Eurowizji Junior. W preselekcjach nie ma nikogo z czołowej trójki najnowszej edycji, ale są dwie osoby z finału, w tym Laura Bąkiewicz, która dostała się już do ostatniej rundy „Szansy na Sukces”. III odcinek w niedzielę o 15:15 w TVP2.

Sara James po finale „Mam Talent” w USA 🇵🇱🇺🇸

Koniec wspaniałej przygody Sary James w 17. edycji amerykańskiego „Mam Talent”. W finałowej rundzie reprezentantka Polski z JESC 2021 wykonała hit „Running up that hill” Kate Bush. Do tej pory występ z oficjalnego kanału obejrzano już prawie 2 miliony razy i znalazł się on na 1. miejscu polskiej „Karty na Czasie” YouTube. Już poza konkursem Sara zaśpiewała też „Let’s get it started” razem z formacją Black Eyed Peas. Ten występ ma już ponad 238,5 tys. odtworzeń i zajmuje 7. miejsce na polskiej „karcie”. Zgodnie z wynikami głosowania telewidzów Sara James nie weszła do czołowej piątki finału więc można uznać, że zajęła 6. miejsce tak jak pozostali wyeliminowani artyści. Wygrała libańska grupa taneczna Mayyas. Chociaż nie udało zdobyć się 1. miejsca, dla Sary udział w „Mam Talent” z pewnością był wspaniałym doświadczeniem który już procentuje. Młoda wokalistka zdobyła ogromne uznanie nie tylko ze strony jury programu ale też widzów w USA, a cała Polską wspierała ją podczas show. Media w naszym kraju rozpisywały się o wokalistce i z pewnością pomoże jej to w dalszej karierze. Sara już teraz ma ponad 377 tys. followersów na Instagramie. „Cudownie jest spełniać marzenia mając wokół siebie tylu wspaniałych ludzi” – napisała na swoim profilu.

Eurowizja 2023 z 40 krajami. Taka sama stawka jak w Turynie?

Dziś oficjalnie mija termin zgłoszeń nadawców do udziału w Eurowizji 2023. Do dziś wszystkie telewizje powinny zgłosić do EBU chęć uczestnictwa ale mogą się później z tego wycofać. Mają na to czas do 11 października. Wycofanie się po tym terminie może wiązać się z karami finansowymi. Do tej pory telewizje z 32 krajów publicznie wyraziły chęć udziału w Eurowizji. Na liście brakuje jeszcze toczących boje przygraniczne Armenii i Azerbejdżanu, Czech, Chorwacji, Czarnogóry, Macedonii, Bułgarii, Mołdawii. Jeśli ta brakująca grupa potwierdzi start, łącznie na Eurowizji 2023 będziemy mieć 40 krajów, tyle samo (i takie same) co w 2022 roku. Nie będzie żadnych debiutów, powrotów czy rezygnacji. Co ciekawe, w 1998 roku, gdy Wielka Brytania ostatni raz organizowała Eurowizję, w stawce mieliśmy Słowację, Węgry i Turcję, których w 2023 roku zabraknie. Nie znamy jeszcze dokładnego terminarza konkursu w przyszłym roku oraz miasta, które go zorganizuje. Trwa proces wyboru miasta-gospodarza, a aktualnym faworytem bukmacherów jest Glasgow z 61% szans. Drugi jest Manchester (11%), a trzeci Liverpool (7%). Grahman Norton jest typowany do roli prezentera konkursu – według bukmacherów ma na to 33% szans. Drugi jest Rylan Clark-Neal (23%), a trzeci Scott Mills (7%).

Dwóch uczestników Eurowizji w Gdańsku 🇵🇱🇺🇦

18 września na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku odbędzie się koncert „Ukrainian Song Project” w którym wystąpią znani wykonawcy. Będą m.in. Zlata Ognevich (ESC 2013), Alekseev (ESC 2018), a także Kazka, Arsen Mirzoyan czy Tvorchi. Projekt poprowadzą Solomiya Vitvyska i Konrad Zemlik znany z organizacji Polish Eurovision Party 2022. „Ukrainian Song Project” to event charytatywny i jedno z największych tego typu wydarzeń muzycznych w Ukrainie. W tym roku, ze względu na wojnę, projekt przeniesiono z Areny Lwów do Polski. Organizatorzy planują część otrzymanych środków przeznaczyć na pomoc dzieciom, które ucierpiały w wyniku wojny. Koncert zostanie nagrany i wyemitowany trzy tygodnie później w czołowych telewizjach ukraińskich. „Ukrainian Song Project” często nazywany jest „ukraińską Eurowizją”, a wcześniej występowały tam takie gwiazdy jak Tina Karol (ESC 2006), Jamala (ESC 2016), Melovin (ESC 2018), O.Torvald (ESC 2017), Alyosha (ESC 2010), Tayanna czy polska formacja ENEJ. Wstęp na koncert jest bezpłatny, a strefa VIP kosztuje 65 złotych.

W plebiscycie „Wymarzony Reprezentant Polski na Eurowizji 2023” trwa finałowa eliminacja! W pierwszej rundzie oddawano głosy na grupie Facebook, a najniższy wynik uzyskała Daria – wokalistka tym samym zajęła 10. miejsce w naszym konkursie. Na pozostałą dziewiątkę głosować możecie teraz na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego! Wykonawca z najniższym poparcie odpadnie.

Źródło: TVP, Instagram, Facebook, YouTube, DEtektywki, Wikipedia, Eurovoix, EBU, Ukrainian Song Project, fot.: TVP

%d blogerów lubi to: