Sara James w finale „Mam Talent”. Gdzie oglądać? • „Szansa na Sukces” – uczestnicy trzeciego odcinka • Eurowizja Junior 2022 w cieniu napięć na granicy. Konkurs bez Azerbejdżanu? • 11 lutego dwa finały narodowe przed Eurowizją 2023

Sara James w „Mam Talent”! A kto wystąpi w „Szansie na Sukces”?

🇵🇱 Dziś w nocy oczy całej Polski zwrócone będą na Stany Zjednoczone, bo właśnie tam o 2:00 w nocy czasu polskiego Sara James rozpocznie swój bój o zwycięstwo w finale „America’s Got Talent 17”. Polska reprezentantka JESC 2021 zaśpiewa dwa utwory, w tym jeden z zaproszonym gościem. W ostatnich edycjach wśród gwiazd pojawiali się m.in. Bishop Briggs, OneRepublic, Ava Max, Kygo, Leona Lewis, Paula Abdul, Lindsey Stirling, Placido Domingo czy Bebe Rexha. Kto zaśpiewa z Sarą? To na razie tajemnica, ale wszystkiego dowiemy się po 2:00 w nocy śledząc transmisję na kanale NBC. Transmisja może być dostępna TUTAJ. Wyniki programu poznamy w nocy ze środy na czwartek. Według amerykańskich portali Polka ma niewielkie szanse na wygraną, ale wyniki mogą wszystkich zaskoczyć. Trzymamy oczywiście kciuki za Sarę, ale nie zapominamy, że u nas też młode talenty walczą o muzyczne marzenia, w tym o bilet na Eurowizję Junior. Znamy już trzech finalistów „Szansy na Sukces”, a w niedzielę o 15:15 trzeci półfinał, w którym kandydaci wykonają hity Eurowizji. Niezawodni DEtektywi odnaleźli już nazwiska paru uczestników. W niedzielę zaśpiewają mają m.in.:

  • Ida Wargskog
  • Aleksander Szwarnowiecki
  • Kinga Kipigroch
  • Beniamin Nowacki

Idę kojarzymy z „The Voice Kids 5” gdzie w drużynie Tomsona i Barona dotarła do finału śpiewając tam eurowizyjny utwór Anny Marii Jopek pt. „Ale jestem”. Przegrała jednak z Mają Cembrzyńską i nie weszła do czołowej trójki. Aleksander z Tarnobrzeskiego Domu Kultury występował już na takich festiwalach jak MIT TON, Your Song czy Dolnośląska Nutka, z kolei Kinga Kipigroch na YouTube prezentuje swoje covery do utworów takich jak „Listen” czy „Dziś idę walczyć mamo”. Z „The Voice Kids 5” pochodzi też kolejny uczestnik „Szansy” – Beniamin Nowacki. Wystąpił w piątym odcinku przesłuchań w ciemno i zaśpiewał „Here I go again” Whitesnake, niestety nie odwrócił żadnego fotela. Wielu fanów Eurowizji zastanawia się, czy w III półfinale preselekcji wystąpi też zwycięzca „The Voice Kids 5” – Mateusz Krzykała, który na razie jedynie obserwuje profil programu na swoim Instagramie. Do tej pory tylko dwóch zwycięzców talent-show trafiło na Eurowizję Junior z Polski – były to Roksana Węgiel i Sara James.

Eurowizja Junior: Holandia, Ukraina i Irlandia przed selekcjami 🇳🇱🇺🇦🇮🇪

Nie tylko w Polsce trwają przygotowania do wyłonienia reprezentanta na Eurowizję Junior. W Holandii podano już skład jurorski, który ma 2/3 wpływu na wyniki. W komisji dorosłych zasiądą Chantal Janzen (współprowadząca Eurowizji 2021) wraz z Fleming i Glenem Farią, z kolei w jury dziecięcym będą Ayana (JESC 2021) oraz Shine i Priscilla – uczestnicy selekcji holenderskich 2021. O bilet do Erywania walczą Infinity, MixedUp, Luna i High5, a finał odbędzie się 24 września w Rotterdamie. W Ukrainie zakończyło się głosowanie na jurorów selekcji przed JESC. Spośród dziesięciu kandydatów trzy najwyżej ocenione przez internautów osoby zasiądą w komisji. Wygrała Khrystyna Solovyy z poparciem 26%. Wraz z nią w jury będą Myroslava Saliy (19%) i Anzhelika Rudnytska (15%). Pierwsza pod kreską była Darina Krasnovetska (JESC 2018) z wynikiem 10%. Tyle samo dostała uczestniczka selekcji dla dorosłych z 2020 – Krut‚. Sofia Ivanko (JESC 2019) zajęła 9. miejsce z 3% głosów. Ukraiński finał z udziałem pięciu uczestniczek odbędzie się 18 września w Kijowie, a prowadzącym będzie Timur Miroshnychenko. Tego samego dnia ruszą selekcje w Irlandii. W komisji pierwszego ćwierćfinału zasiądzie m.in. Niamh Kavanagh, zwyciężczyni eurowizji 1993. Odcinki ćwierćfinałowe i półfinałowe emitowane będą z odtworzenia, natomiast finał (23 października) odbędzie się na żywo.

Armenia zaatakowana? Co z JESC w Erywaniu? 🇦🇲

Fani Eurowizji Junior mają obawy co do organizacji konkursu w stolicy Armenii, Erywaniu. Już wcześniej komentowano, że producenci zwlekają z opublikowaniem loga czy hasła przewodniego, natomiast Europejska Unia Nadawców nadal nie podała oficjalnej listy krajów uczestniczących w jubileuszowej edycji. Zeszłej nocy kraj-organizator JESC 2022 został zaatakowany przez Azerbejdżan. Ministerstwo Obrony Armenii poinformowało, że na granicy są zabici i ranni, a władze kraju już poprosiły o pomoc Rosję, która miała pilnować porządku po eskalacji konfliktu z 2020 roku. Zwrócono się też o pomoc do ONZ, OBWE, ODKB i innych międzynarodowych organizacji w celu zatrzymania sił azerskich atakujących tereny Armenii. Na temat azerskiej agresji wypowiedziały się już m.in. władze Francji, Białorusi, Indii czy Cypru oraz Rada Europy. Podobnie jak w poprzednich etapach konfliktu oba kraje wzajemnie obwiniają się o jego eskalację – Ormianie twierdzą, że Azerowie zaatakowali ich pozycje, z kolei Azerowie mówią o ormiańskiej prowokacji. Kryzys na granicy Armenii z Azerbejdżanem trwa z przerwami od maja 2021 roku, a w tym roku jest to już piąta napięta sytuacja między krajami. Czy będzie miało to wpływ na Eurowizję Junior? Na ten moment nie, gdyż walki toczą się daleko od Erywania, jednak istnieją obawy, że napięcie może wzrosnąć tak jak to miało miejsce w 2020 gdy doszło do regularnej bitwy. Zarówno w wojnie o Górski Karabach/Artsakh (toczonej z przerwami przez 34 lata) jak i w aktualnym kryzysie granicznym stolica Armenii pozostawała bezpieczna chociaż rok temu prezydent Azerbejdżanu uznał Erywań za „historyczną ziemię” azerską.

Mapa pochodzi z portalu Twitter

Azerbejdżan nie weźmie udziału w Eurowizji Junior? 🇦🇿

Przypomnieć należy, że także w 2011 roku, gdy Armenia była gospodarzem Eurowizji Junior, na terenie Karabachu toczyły się walki między zwaśnionymi narodami. Pod koniec kwietnia 2011 w starciach zginęło trzech żołnierzy Górskiego Karabachu, natomiast 5 października zabito dwóch żołnierzy Azerbejdżanu i jednego Armenii. Konkurs Eurowizji Junior odbył się dwa miesiące po ostatnich atakach i przebiegł w bezpiecznej atmosferze. Część fanów porównuje sytuację na Kaukazie z wojną w Ukrainie jednak trzeba pamiętać, że są to dwa zupełnie różne konflikty i zdecydowana większość terytorium Armenii jest względnie bezpieczna, a skonfliktowane kraje zazwyczaj ograniczają się do walk pozycyjnych. Istnieją jednak oczywiście obawy, że dojdzie do poważniejszych napięć. Co wtedy z Eurowizją Junior? Europejska Unia Nadawców ma scenariusze awaryjne na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń takich jak np. katastrofy naturalne czy właśnie konflikty zbrojne. Wśród wariantów może być organizacja Eurowizji Junior w formie zdalnej, przeniesienie konkursu do innego kraju czy nawet anulacja wydarzenia. Z pewnością nie może być już mowy o udziale Azerbejdżanu w JESC 2022. Kraj ten do tej pory czterokrotnie wziął udział w konkursie, a w ubiegłym roku po raz pierwszy zajął miejsce w top5. Zdobyła je Sona Azizova za balladę „One of those days”. Część delegacji azerskiej mówiła otwarcie o tym, że ich kraj powinien pojawić się w konkursie w Erywaniu, jednak nadawca Ictimai długo nie ujawniał swojej decyzji. Azerbejdżan będzie trzecim po Niemczech i Rosji krajem, który brał udział w JESC 2021, a nie pojawi się w tegorocznej edycji.

Dania i Estonia wybierają 11 lutego 🇩🇰🇪🇪

11 lutego reprezentantów na Eurowizję 2023 wybiorą Estonia i Dania. Eesti Laul wraca do swojej tradycyjnej formuły, a nadawca estoński anulował rundy ćwierćfinałowe. Półfinał pierwszy odbędzie się 12 stycznia, a drugi dwa dni później. Na finał widzowie poczekają niemal miesiąc. Zgłoszenia do selekcji przyjmowane będą do 20 października i jak zwykle są płatne – 50 euro za utwór po estoński i 100 euro za utwór w innym języku. Im szybciej tym taniej, bo w ostatnich dniach zgłoszeń ceny będą podwojone. Finał duński zorganizowany będzie w Næstved, ponad 40-tysięcznym mieście Zelandii. Konkurs odbędzie się w arenie na 7 tysięcy widzów. „Næstved to miasto kultury muzycznej. Zdobyliśmy nawet dwa Grand Prix” – chwali się burmistrz miasta przypominając o triumfach Flory Ofelii na Melodi Grand Prix 2015 i Ihana Haydara, perkusisty, który grał dla Soluny Samay podczas jej zwycięskiego udziału w selekcjach DMGP 2012. W przyszłorocznym finale konkursu wystartuje 8 utworów, a zgłoszenia są otwarte do 28 października. Ze zdobytych przez Muzvar informacji wynika, że w selekcjach ukraińskich udział weźmie 10 piosenek, co będzie największym finałem konkursu od 2014 roku. Telewizja UA:PBC planuje zrealizować televoting poprzez aplikację Diia, co pozwoli na większą frekwencję pomijając zniszczoną infrastrukturę telekomunikacyjną w kraju.

źródło: TVP, Instagram, NBC, Wikipedia, DEtektywi, YouTube, UA:PBC, AvroTros, Eurovoix, RP, ArmenPress, EBU, ETV, DR, inf. własne, fot.: @sara_james_music

%d blogerów lubi to: