Eurowizja Junior: Olek Maląg awansuje do finału. Co dalej w „Szansie na Sukces”? • Zmiany w TVP w stosunku do Eurowizji 2023? • Kto nie będzie reprezentował Ukrainy? • Sara James przed finałem „Mam Talent” w USA

Szansa na Sukces: Olek Maląg w finale

W niedzielnym odcinku „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2022” jurorzy w składzie Viki Gabor (JESC 2019), Lanberry (KE 2017) i komentator Marek Sierocki oceniali występy do piosenek z Eurowizji Junior wystawianych przez Polskę, jednak z pominięciem trzech pierwszych (tj. „Coś mnie nosi”, „Łap życie” i „Nie zapomnij”) co spotkało się ze zdziwieniem wielu fanów. Zamiast tych piosenek losowano dwa eurowizyjne hymny („Share the joy” oraz „Move the world”). Wygrał jedyny chłopiec w stawce – Aleksander Maląg – który zaśpiewał balladę „Mój Dom” Alicji Regi z 2017 roku. Wyróżnienia otrzymały Zosia Szuca za „Somebody” i Lena Wójcicka za „Share the joy”. Aleksander ma 13 lat i poza śpiewem uwielbia też piłkę nożną. Wokalista znany jest głównie z „The Voice Kids”, gdzie trafił do drużyny Dawida Kwiatkowskiego. W piątej edycji odpadł jednak już w rundzie bitew, przegrywając z Witkiem Piaseckim. Teraz, razem z Laurą Bączkiewicz i Natalią Smaś znalazł się w finale „Szansy na Sukces”. Co ciekawe, z Laurą znalazł się w tej samej drużynie w „The Voice Kids”. Na ten moment w finale mamy już trzy osoby, a przed nami jeszcze jeden półfinał, w którym ostatnia siódemka uczestników zaśpiewa eurowizyjne hity. W finale na żywo uczestników oceniać będą widzowie oraz jurorzy, natomiast z programowej kanapy wspierać ich będą Viki Gabor, Rafał Brzozowski (ESC 2021) oraz Marek Sierocki. Trzeci odcinek „Szansy” już w niedzielę o 15:15 w TVP2, a finał transmitowany będzie tydzień później.

Eurowizja 2023: Zmiana prezesa = zmiana składu polskiej delegacji?

Zmiana prezesa Telewizji Polskiej doprowadziła do roszad, które mogą mieć wpływ na Eurowizję 2023. Nowy prezes, Mateusz Matyszkowicz, już zaskoczył opinię publiczną odejściem od promocji disco polo, ulubionego gatunku muzycznego Jacka Kurskiego. Dodatkowo odsunął od współpracy dwóch reżyserów widowisk muzycznych, w tym Mikołaja Dobrowolskiego, który w latach 2014-2015 był szefem delegacji ESC, a w 2021 i 2022 był art directorem ekipy i odpowiadał m.in. za realizację występów scenicznych Rafała Brzozowskiego i Krystiana Ochmana. Dodatkowo Dobrowolski stał też m.in. za „Koncertem piosenki wojskowej państw NATO”, Koncertem Mikołajkowym” czy „Za zdrowie pań” z okazji Dnia Kobiet. „Będzie na pewno mniej koncertów okolicznościowych na antenach, a jeśli będą, to widzowie nie usłyszą już gwiazd disco-polo. Czy to się jakoś przełoży na oglądalność? Czas pokaże” – mówi rozmówca portalu Wirtualne Media. Wielu fanów Eurowizji zastanawia się, czy Dobrowolski odsunięty został od realizacji tylko tego typu koncertów czy w ogóle współpracy z Telewizją Polską. Oznaczałoby to, że nie będzie pracował przy Konkursie Piosenki Eurowizji, a to już spora zmiana w składzie ekipy. Czy wpłynie to też na realizację polskich preselekcji, które nadal nie zostały oficjalnie ogłoszone? Na ten moment nie wiemy. W ostatniej ankiecie dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego Dobrowolski oceniony został na 3,6 punktów (na 5 możliwych) – to niższy wynik niż w przypadku szefowej delegacji – Mai Frybes (4,04), która ściśle z nim współpracowała, czy szefa prasowego – Kamila Staszczyszyna (4,02). Jeśli nic się nie zmieniło, składem delegacji Polski na Eurowizji Junior 2022 kierować będzie Marta Piekarska (wcześniej pełniła tę funkcję od 2018 roku), a reżyserem występu będzie Konrad Smuga.

Eurowizja 2023: Ukraińcy blokują artystów?

Telewizja grecka ERT zbiera zgłoszenia do wewnętrznych selekcji przed Eurowizją 2023 i na ten moment już otrzymała dziesięć aplikacji, chociaż proces trwać będzie do 9 października. Nadawca ma nadzieję, że zainteresowanie będzie wyższe niż w 2022 roku. Zaznacza jednak, że nadal trzeba stawiać na jakość aplikacji i bacznie pilnować by były one kompletne – ma to być nie tylko informacja o wykonawcy, ale też co najmniej trzy propozycje utworów, sposób na promocję przedeurowizyjną w Grecji i w Europie, a także koncepcja występu scenicznego czy teledysku. Trwają też zgłoszenia do selekcji ukraińskich, a profil SvoiUkraine przedstawia wykonawców, którzy na pewno w konkursie się nie pojawią, co ma związek z ich występami w Rosji, która jest krajem-agresorem. Nie będzie Koli i Maruv, chociaż wielu fanów uważa, że z utworem takim jak najnowsze „Chi razom?” Kola powinna zgłosić się do selekcji. Wokalistki razem występowały w Moskwie. Zablokowany jest też Artem Pivovarov, znany z takich ukraińskich hitów jak „Randevy” czy „Dezhavu”. Swego czasu (a dokładniej w 2017) ściśle współpracował z MTV Russia i występował w tym kraju. Nie ma też szans dla grupy Hardkiss, chociaż formacja o Eurowizję już kiedyś walczyła. Grupa w 2014 roku (czyli już po aneksji Krymu) śpiewała podczas „Park Live Moscow”. Nie wszystkim ukraińskim internautom podoba się taka blokada ustawiona przez kanał UA:PBC. Przypominają, że Kola reprezentowała Ukrainę na konkursie w Soczi w 2016 roku, czyli już po aneksji Krymu. Wtedy nie był to dla ukraińskiego nadawcy żaden większy problem. Komentujący przypominają, że Artem czy Hardkiss mają spore zasługi dla ukraińskiej muzyki i przykre jest, że ze względu na przeszłe występy nie mają prawa reprezentować swojego kraju.

Jamala walczy na parkiecie, a Sara w Ameryce

Dziś o 20:05 trzeci odcinek trzynastej edycji „Dancing with the Stars – Taniec z Gwiazami” w Polsacie, gdzie o Kryształową Kulę walczy ukraińska zwyciężczyni Eurowizji Jamala. Wokalistka zadebiutowała w polskim TzG remisując w głosowaniu jury z parą męsko-męską, natomiast już w drugim odcinku poszło jej słabiej i była w rankingu komisji dopiero ósma. Jak pójdzie jej tym razem? Dziś Jamala i Jacek zatańczą walca wiedeńskiego do „Pamiętam Ciebie z tamtych lat” Krzysztofa Krawczyka, którego muzyce poświęcony będzie odcinek. Już jutro w nocy (z wtorku na środę) wielkie emocje za wielką wodą. Sara James (JESC 2021) wystąpi w finale 17. edycji „America’s Got Talent” i powalczy o zwycięstwo. Zgodnie z zasadami wokalistka pojawi się na scenie dwukrotnie – raz solo, a raz z zaproszoną gwiazdą. O wynikach decydować będą telewidzowie, a werdykt poznamy w specjalnym show z wynikami, który pokazywany będzie w Polsce w nocy ze środy na czwartek. Poza Sarą uczestnikami muzycznymi w finale są Avery Dixon (Złoty przycisk), Celia Munoz („dzika karta” do finału), Chapel Hart (Złoty przycisk) i Drake Millihan. Łącznie w finale mamy jedenastu kandydatów, w tym trzech z Europy – Polski (Sara James), Hiszpanii (Celia Munoz) i Francji (Nicolas RIBS). Jest też belgijsko-australijska formacja Metaphysic, libańska grupa taneczna Mayyas i koreański magik Yu Hojin. Jedynie czterech finalistów pochodzi z USA. Finał jak i wyniki finału transmitowane będą przez stację NBC o 20:00 czasu lokalnego czyli o 2:00 w nocy w naszym kraju.

Źródło: TVP, Instagram, Eska.pl, Wikipedia, WirtualneMedia, Eurovoix, SvoiUkraina, Polsat, NBC, inf. własne, fot.: TVP

%d blogerów lubi to: