[UPD!] Eurowizja Junior: Finalistki z Ukrainy. Wojna widoczna w tematyce piosenek? • Szansa na Sukces: Znamy kolejnych uczestników drugiego półfinału • Dziś finał United Song Contest

Eurowizja Junior: Znamy skład selekcji Ukrainy 🇺🇦

Telewizja ukraińska UA:PBC ogłosiła już nazwiska pięciu finalistek selekcji narodowych do Eurowizji Junior. Specjalna komisja wybrała finałową stawkę spośród ponad 50 zgłoszeń. Finał odbędzie się 18 września w Kijowie, a transmisję zapewni Suspilne Kultura oraz profile społecznościowe (Facebook i YouTube). O wyjazd do Erywania walczą 14-letnia Sofia Artemenko w duecie z 11-letnią DJ Polinką, 13-letnia Zlata Dzyun’ka, 14-letnia Elizabeta Petruk, 13-letnia Darya Rebrova oraz 14-letnia Diana Stasyuk. Sofia śpiewała eurowizyjny utwór „Shum” wraz z Katyą Pavlenko z Go_A podczas koncertu Save Ukraine #Stop War (występ poniżej), Zlata brała udział w polskim festiwalu „Vistula Sounds”, zresztą każda z uczestniczek ma już na koncie uczestnictwo w wielu różnych lokalnych i zagranicznych wydarzeniach muzycznych. Nadawca ukraiński podkreśla, że w tym roku zgłaszać mogły się też dzieci, które aktualnie nie mieszkają w Ukrainie (np. z powodu ucieczki z rodziną przed wojną). UA:PBC zaznacza jednak, że miejsce skąd przyszło zgłoszenie nie miało znaczenia dla komisji. Finalistki zaśpiewają utwory o tytułach: „Zamovlyannya” („Zamówienie”), „Nezlamna” („Niezłomna”), „Pisnya pro Lelechat” („Bociania pieśń”), „Paporoti kvitka” („Kwiat paproci”) oraz „We are the future”. Na razie nie wiadomo kiedy piosenki zostaną opublikowane oraz jaki będzie format finału selekcji.

Wojna w Ukrainie: Piosenki przesiąknięte tragedią 🇺🇦

Udział Ukrainy na Eurowizji Junior będzie swoistym sprawdzianem wsparcia europejskiego dla kraju zaatakowanego przez Rosjan. Wielu fanów twierdzi, że nasi sąsiedzi wygrają konkurs podobnie jak to zrobili w maju podczas dorosłej Eurowizji dzięki głosom telewidzów. Powiązań z aktualną sytuacją z pewnością nie da się uniknąć, a Ukraińcy będą chcieli wykorzystać Eurowizję Junior by ponownie wołać o pomoc i przypomnieć Europie o tragedii, jaka dzieje się wewnątrz ich granic. Dopóki jest to zgodne z regulaminem i nie grozi upolitycznieniem widowiska, mogą tak robić, bo z pewnością jest to dla nich ważny krok i istotna platforma. W samych selekcjach też nie da się odejść od wojny. Diana Stasyuk reprezentuje w finale konkursu Buczę, miasto, w którym doszło do jednej z najgłośniejszych zbrodni na ludności cywilnej. Żołnierze Sił Zbrojnych FR zamordowali tam ponad 400 osób, a drastyczne zdjęcia obiegły cały świat. Wokalistka w specjalnej video-pocztówce powiedziała, że jej ojciec walczy na froncie, co było dla niej inspiracją by napisać utwór „We are the future”. Elizaveta Petruk swój utwór napisała o poranku 24 lutego, bo jak mówi – wtedy wszyscy zrozumieli, że nie ma nic cenniejszego niż własne życie, wolność i Ukraina. Zlata swoją piosenkę dedykuje uchodźcom. Sama pochodzi z Rawy Ruskiej, miasta przy granicy z Polską i jak mówi, na własne oczy widziała tysiące rodaków, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich rodzinnych miast. Jedyny duet w finale – Sofiya i DJ Polinka (fot.) mówią, że kiedy się jednoczą, są jak „wilcza wataha narodu ukraińskiego”. Darya pochodzi z Kramatorska w atakowanym obwodzie donieckim. Jako jedyna brała już udział w selekcjach i uważa, że tym razem jest bardziej pewna zwycięstwa. W 2021 śpiewała utwór „Make Me Happy” i zajęła 9. miejsce na jedenastu uczestników.

Wojna w Ukrainie: Odebranie Eurowizji nadal w lokalnych mediach 🇺🇦

Chociaż świat eurowizyjny skupiony jest na Wielkiej Brytanii, gdzie kandydujące miasta szlifują swoje aplikacje, w Ukrainie temat odebrania konkursu jest nadal gorący. Producent selekcji narodowych 2023, Pianoboy Dmytro Shurov uważa, że niesprawiedliwym byłby fakt organizacji Eurowizji w Ukrainie. Mówi, że dopóki w wielu ukraińskich miastach i wsiach trwają codzienne ostrzały i giną ludzie, nie sposób wydzielić względnie bezpiecznego obszaru i zorganizować tam konkurs. Sam byłby szczęśliwy, gdyby Eurowizja trafiła do Charkowa albo do Mikołajowa, ale nie ma na to żadnych szans. „Nasz kraj to jedna całość. Mając miasta, w których codziennie odbywa się ostrzał, nie możemy wybrać innego miasta aby zbudować tam iluzorycznie bezpieczny region” – skomentował Shurov. Wierzy, że Ukraina jeszcze nie raz będzie gospodarzem ważnych imprez kulturowych na skalę europejską, jednak aby do tego doszło, wojna musi się skończyć, a ludzie muszą żyć bezpiecznie. Trwa 195. dzień wojny. Członkowie OGAE Ukraina żądają wykluczenia z sieci klubów OGAE rosyjskiego oddziału i są w szoku, że OGAE Rosja zostało dopuszczone do udziału w konkursie internetowym OGAE Song Contest. Grożą, że jeśli sieć nie podejmie działań w tej sprawie, oni sami wycofają swój utwór z konkursu. Wspominają, że w OGAE 2nd Chance (którego wyników nadal nie znamy) OGAE Ukraina reprezentuje Roxolana, której członek ekipy koncertowej zginął w wyniku wybuchu rosyjskiej bomby.

Szansa na Sukces: Kto w II odcinku? 🇵🇱

Znamy kolejnych uczestników II odcinka „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior”. Do Leny, Amelii i Kornelii dołącza Zosia Szuca. Wokalistka występowała już m.in. podczas Dni Chojnic czy w konkursie „Kawiarenki”. Ma też na swoim koncie YouTube parę coverów. W „Szansie” będzie też znany z „The Voice Kids 5” Aleksander Maląg. Aktualny skład drugiego półfinału wygląda następująco:

[AKTUALIZACJA] znamy pełen skład II odcinka

  • Lena Wójcicka
  • Amelia Borkowska
  • Kornelia Sadowska
  • Zosia Szuca
  • Aleksander Maląg
  • Julia Kostyła
  • Victoria Konys

O finał walczy siedmiu kandydatów, a oceniać ich będą Viki Gabor, Marek Sierocki i Lanberry. Tematem przewodnim odcinka będzie „Polska Eurowizja Junior” co oznacza, że w repertuarze znajdą się nasze konkursowe utwory. Emisja odcinka w niedzielę o 15:15 w TVP2. Przypomnę, że już 13 września finał „America’s Got Talent” z udziałem Sary James. Polka zmierzy się w finale m.in. z trio wokalnym Chapel Hart i gitarzystą Drake’m Milliganem. Na ten moment w składzie finału mamy czterech uczestników muzyczno-wokalnych, jednego komika, dwóch magików i jeden nietuzinkowy udział grupy Metaphysic związany ze sztuczną inteligencją. Dziś ostatni półfinał konkursu.

Dziś finał United Song Contest

Wieczorem wspólne oglądanie stawki finałowej konkursu United Song Contest 2022, który tym razem poświęcony jest muzyce Azji i Oceanii. Spośród 39 piosenek do finału wpuszczono 20 najlepszych, a dziś dowiemy się, które kraje awansowały i usłyszymy je w specjalnie ułożonej kolejności. Po prezentacji 20 piosenek rozpocznie się głosowanie internautów oraz jurorów-menadżerów. Dodatkowo ogłoszone będą też wyniki półfinałów dla państw niezakwalifikowanych. Pod koniec wspólnego oglądania widzowie poznają też złotą dziesiątkę plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski na Eurowizji 2023”. Dziesięciu wykonawców wybrano na podstawie wszystkich Waszych zgłoszeń i nominacji. Wspólne oglądanie dziś od 20:00 TUTAJ, a wszystkie konkursowe piosenki USC 2022 dostępne są na TEJ stronie.

Źródło: UA:PBC, Obozrevatel, YouTube, OGAE Ukraine, DEtektywi, Instagram, TVP, fot.: UA:PBC

%d blogerów lubi to: