Dwie finalistki „Szansy na Sukces”. Kto wystąpi w II odcinku? • Nowy prezes TVP. Czy coś się zmieni? • Ile państw wystartuje w Eurowizji 2023?

Szansa na Sukces: Kto wystąpi w II półfinale?

Zaskoczeniem zakończył się I odcinek „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2022”. Do finału dostały się aż dwie uczestniczki, tym samym po raz pierwszy w historii preselekcji tego formatu o wyjazd na JESC w ostatniej rundzie walczyć będzie więcej niż trzech uczestników. Najpierw ogłoszono laureatką Natalię Smaś, ale później dodano, że wygrywa też Laura Bączkiewicz. Nieoficjalnie mówi się, że ta druga otrzymała „dziką kartę” uwzględnioną w regulaminie konkursu. „Dziękuje wszystkim za miłe słowa i za wsparcie” – napisała na swoim profilu Instagram wokalistka z Konina, którą znamy z „The Voice Kids”. „Po prostu emocje były niewyobrażalne” – komentowała zaraz po wynikach Natalia Smaś. To właśnie ona zdobyła więcej głosów w specjalnej ankiecie na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego. 83% głosujących uważa, że Natalia wypadła lepiej, z kolei na Laurę głosowało 3% ankietowanych. Często mówi się, że chociaż wyróżnienie otrzymać powinna też Anastazja Broniszewska, jednak ostatecznie nie została w żaden sposób nagrodzona. W niedzielę o 15:15 w TVP2 drugi odcinek, tym razem w temacie „Polska Eurowizja Junior” stąd spodziewamy się, że uczestnicy zaśpiewają polskie utwory eurowizyjne czy hymny konkursów organizowanych w naszym kraju. Nasi DEtektywi zdołali dotrzeć już do trzech uczestników, którzy pojawią się w tej rundzie. Są to:

  • Lena Wójcicka
  • Amelia Borkowska
  • Kornelia Sadowska

Amelia Borkowska to kolejna reprezentantka „The Voice Kids”. W czwartej edycji dotarła aż do finału. Występowała też na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej i Patriotycznej „Sacrosong” 2021 czy w konkursie „Wygraj Sukces”. Spekulowano, że pojawi się w poprzedniej edycji „Szansy na Sukces”, jednak swoją szansę otrzymała dopiero w tym roku. Lena Wójcicka ze Studia Esti prezentuje na YouTube covery do takich piosenek jak „Kolorowy wiatr”, „Co mi Panie dasz” czy „Lovely”. Startowała również w festiwalu „Dzieciaki Talenciaki” i koncercie „Pożegnanie z bajką”. Kornelia Sadowska uczestniczyła w takich konkursach jak „Your Song”, „The Golden Voice” czy w Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki o Patriotyczną Nutę. Brała też udział w „Wygraj sukces” i w eliminacjach do Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Kurski nie jest już prezesem TVP

Prezes TVP Jacek Kurski został odwołany ze stanowiska przez Radę Mediów Narodowych. Decyzja podjęta została jednogłośnie. Zastąpi go Mateusz Matyszkowicz. Kurski dowodził Telewizją Polską przez 6 lat i miał spory wpływ na zmianę strategii dotyczącej Eurowizji, a zwłaszcza Eurowizji Junior. To za jego decyzją Polska wróciła do konkursu i zaczęła odnosić sukcesy – w tym dwukrotne zwycięstwo. Zawsze twierdził, że jest to jego zasługa, gdyż to on wymyślił realizację formatu „The Voice Kids” w naszym kraju, a właśnie stąd wywodziły się Roksana Węgiel i Viki Gabor, chociaż wielu fanów pamięta, ze były już prezes Eurowizję Junior miał obiecać nie Viki, a Anice Dąbrowskiej, która wygrała drugą edycję. Wielokrotnie występował w „Wiadomościach” chwaląc się sukcesami Polek na JESC, zwłaszcza 2. miejscem Sary James w Paryżu, gdy powiedział, że Sara nie mogła wygrać konkursu, bo nasz kraj triumfował już dwukrotnie. Był też zwolennikiem preselekcji do dorosłej Eurowizji, chociaż to za jego kadencji zdecydowano się na wystawienie Rafała Brzozowskiego i pozbawienie prawa do reprezentowania kraju Alicji Szemplińskiej. Zawsze mówił o tym, że potrzebna jest wola widzów w kwestii wyboru reprezentanta, chociaż często zdarzało mu się faworyzować niektórych uczestników, jak np. Darię w tym roku. Ostro zareagował też na odebranie Ukrainie prawa do organizacji Eurowizji 2023 oraz w specjalnym oświadczeniu skomentował skandal z dyskwalifikacją głosów jurorskich Polski i innych krajów na ESC 2022 podkreślając, że nadawca nie ponosi za to winy. To za jego działalności w TVP „Sylwester Marzeń” urósł do rangi najważniejszego wydarzenia roku, zresztą spekuluje się, że to z powodu nadmiernej i nieodpowiedniej promocji tego eventu został odwołany.

Czy nowy prezes wprowadzi rewolucyjne zmiany?

Kim jest Mateusz Matyszkowicz? Dotychczasowy szef TVP Kultura i TVP1 oraz członek zarządu Telewizji Polskiej nie miał zbyt wielu kontaktów z Konkursem Piosenki Eurowizji, jednak w oświadczeniach dotyczących obrony Eurowizji Junior (po publikacjach sugerujących, że konkurs jest nieetyczny) i związanych z odebraniem Ukrainie prawa do organizacji show pojawia się jego nazwisko obok byłego prezesa Kurskiego. To za jego panowania w TVP Kultura Polska po raz kolejny wygrała Eurowizję dla Młodych Muzyków i Eurowizję dla Młodych Tancerzy. Wręczał też nagrodę Alicji Szemplińskiej po zwycięstwie w „Szansie na Sukces – Eurowizja 2020”. Plotek.pl dodaje, że w ankiecie dla histmag.org nowy prezes TVP przyznał, że jego największą wadą jest rozpusta, a w ludziach najbardziej ceni roztropność. Pochodzi z Żywca, urodził się w 1981 roku, ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Plusem jest to, że w przeciwieństwie do Kurskiego, Matyszkowicz nie jest politykiem. „W przeszłości był redaktorem katolickich czasopism „Teologia Polityczna” i „Fronda Lux”, którą następnie kierował jako redaktor naczelny. Równolegle prowadził program „Fronda Wnet” w Radiu Wnet oraz magazyn literacki „Literatura na trzeźwo” w Telewizji Republika” – podaje Eska.pl. W kuluarach mówi się o nim, że nie ma dominującego charakteru, stąd nie oczekuje się od niego żadnych rewolucji w działaniach TVP. Polski nadawca jeszcze nie ogłosił zasad wyboru reprezentanta kraju na Eurowizję 2023. Nie wiadomo, czy zmiana prezesa pociągnie za sobą inne zmiany w strukturach TVP czy np. w szefostwie eurowizyjnej delegacji naszego kraju.

30 państw na Eurowizji 2023. Będzie więcej?

Udział w Eurowizji 2023 potwierdza Irlandia. Nie wiadomo jednak, czy nadawca RTE znów zdecyduje się na organizacje preselekcji, które nie dały mu oczekiwanego awansu do finału. To już 30. kraj, który wyraża chęć startu w przyszłorocznym konkursie. Bez odzewu na razie na Bałkanach – telewizje z Chorwacji, Macedonii i Bułgarii na ten moment nie wypowiedziały się w kwestii Eurowizji. Brakuje też informacji z Republiki Czeskiej, Słowenii, Azerbejdżanu i Armenii. Oficjalnego potwierdzenia udziału nie ma też w Australii, ale raczej pewne jest, że kraj startów nie przerwie. Nie wiemy też co z Mołdawią. Najpewniej do połowy października nadawcy mają czas na określenie chęci udziału w konkursie. Jak zwykle, zgłoszenie jest dwuetapowe. Najpierw wysyłane jest pierwsze zgłoszenie, a później EBU daje telewizjom czas na oficjalne wycofanie takiego zgłoszenia bez straty finansowej. Po upływie tego terminu jakakolwiek decyzja o rezygnacji z konkursu może wiązać się z karą finansową. Wiemy, że do konkursu w przyszłym roku nie powrócą Bośnia, Andora, Luksembueg, Monako oraz Słowacja. Nie dojdzie też do debiutu Liechtensteinu i Kosowa. Zapewne nie ma co liczyć na powrót Turcji i Węgier. Rosja i Białoruś nie mają prawa startu w konkursie.

Głosuj na „Hit Lata” w ramach 34. edycji konkursu HOLFESTIVALEN! Posłuchaj 12 polskich propozycji i wybierz swoje ulubione TUTAJ

źródło: TVP, YouTube, DEtektywi, WirtualneMedia.pl, Plotek, Wikipedia, Eska.pl, Eurovoix, RTE, fot.: @szansanasukces.2022

%d blogerów lubi to: