Szansa na Sukces Eurowizja Junior 2022: Dziś pierwszy odcinek! Kto wystąpi? • Selekcje na Malcie w formie maratonu! Sprawdź, co warto wiedzieć

Eurowizja Junior: Szansa na Sukces dziś o 15:15 🇵🇱

WYNIKI: Zaskakujące zakończenie półfinału! Mamy dwie finalistki – Natalię Smaś i Laurę Bączkiewicz. Wokalistki zdobyły dwa równorzędne pierwsze miejsca.

Dziś rozpoczyna się czwarty sezon preselekcji Polski do Eurowizji Junior w ramach programu „Szansa na Sukces”. W pierwszym odcinku siedem uczestniczek zaśpiewa wylosowane utwory z kategorii „współczesnych hitów”, a jury w składzie: Marek Sierocki, Sara James, Cleo wyłonią zwyciężczynię, która trafi do finału. Program po raz pierwszy poprowadzi Aleksander Sikora. Telewizja Polska nie podała oficjalnie nazwisk kandydatek, natomiast dzięki mediom społecznościowym udało się ustalić nazwiska sześciu z nich. O udział w finale walczą dziś:

  • Anastazja Broniszewska „Wonder”
  • Laura Bączkiewicz „Run”
  • Natalia Smaś „Easy on me”
  • Elena Popowicz „Rain on me”
  • Zofia Tofiluk „Hold my hand”
  • Iga Kaczyńska „Dynamite”
  • ? „Diamonds”

W stawce jest Natalia Smaś, dla której będzie to już drugi udział w preselekcjach do Eurowizji Junior. To także jedna z dwóch wokalistek, które w I półfinale „Szansy” reprezentują program „The Voice Kids”. Czy to da im przewagę nad pozostałymi? Warto przypomnieć, że półfinałowe części programu nagrane zostały wcześniej, a jedynie finał odbędzie się na żywo. Premiera odcinka 4 września o 15:15 w TVP2, a powtórki także 7 września o 23:50 (TVP Rozrywka), 8 września o 16:15 (TVP HD), 10 września o 15:15 (TVP2) oraz 11 września o 10:45 (TVP Rozrywka). Kolejne półfinały 11 września (Polska Eurowizja Junior) i 18 września (Wielkie Hity Eurowizji).

Eurowizja 2022: Malta wraca do maratonu selekcyjnego 🇲🇹

Telewizja maltańska ogłasza kolejną edycję selekcji Malta Eurovision Song Contest i powrót do rozbudowanego formatu. Łącznie w konkursie weźmie udział 40 utworów, a w każdym z czterech ćwierćfinałów usłyszymy 10 propozycji. Z poszczególnych z rund do półfinału wejdzie po 6 piosenek, co oznacza, ze półfinał będzie mieć 24 kompozycje. 16 z nich awansuje do finału. Na każdym etapie decydować będą widzowie i jurorzy. Zgłoszenia przyjmowane będą od 17 do 31 października, a selekcje ruszają 13 stycznia i będą pokazywane co tydzień aż do finału. Piosenki nadesłane do PBS nie mogą być opublikowane wcześniej niż przed 15 października 2022. Chociaż PBS pozwala wykonawcom na zgłoszenie się z więcej niż jednym utworem, do ćwierćfinałów każdy artysta może zakwalifikować się tylko z jedną propozycją. Ćwierćfinały odbędą się w formie live-on-tape. Wykonawcy będą po kolei występować na specjalnej scenie i każdy będzie mieć jedno podejście, które zostanie nagrane i wyemitowane w trakcie selekcji. Wyniki wszystkich ćwierćfinałów poznamy dopiero po zakończeniu ostatniej, czwartej rundy. Zwycięzca selekcji otrzyma nie tylko bilet na Eurowizję 2023 ale także nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. euro. Drugie miejsce zdobędzie 4 tys. euro, a trzecie 2 tysiące. Co istotne, każdy z uczestników, nawet tacy, którzy odpadną w półfinale i ćwierćfinale otrzymają po 300 euro. Ogłoszenie uczestników ćwierćfinałów nastąpi w listopadzie, a do 1 grudnia kandydaci będą mieli czas na przygotowanie preselekcyjnych wersji swoich piosenek.

„Ruchomy” półfinał, „ruchome” proporcje

🇲🇹 Selekcje Malty zazwyczaj składały się z co najmniej dwóch rund – półfinału i finału. Stało się tak już przy debiucie wyspy w 1972 roku. W półfinale wystartowało 12 kandydatów, a jedynie połowa dostała się do finału. Po powrocie do Eurowizji w 1991 telewizja PBS rozbudowała selekcje o dwa półfinały, jednak już rok później wróciła do jednego, ale aż z dwudziestoma kandydatami. W 1995 po raz pierwszy przygotowano jedynie finał (18 uczestników), bez rundy eliminacyjnej, jednak już w 1996 powrócono do półfinału. Format zmieniał się praktycznie co roku, głównie zależało to od ilości kandydatów i jakości ich utworów. W 2001 roku po raz pierwszy w selekcjach pojawił się televoting, jednak w ograniczonym zakresie. O wynikach finału decydowali jurorzy, którzy mieli aż 87,5% wpływu na wyniki. Widzowie mieli tylko 12,5% wpływu. Proporcje zmieniały się tak jak pojawiający się i znikający półfinał. W 2002 stosunek głosów jury:widzowie zmienił się do 62,5%/37,5% by w 2003 było to już tradycyjne „pół na pół”. Kolejna zmiana nastąpiła w 2005 roku, gdy o wynikach po raz pierwszy w historii decydowali tylko i wyłącznie widzowie. Oddano prawie 63 tys. głosów. W 2007 przywrócono jurorów i stosunek 50/50, a w 2008 zaczęto odbierać publiczności prawo głosu. W półfinale zwycięzców wskazywała komisja, a w finale jury miało aż 80% wpływu. Rok 2009 to największe jak do tej pory preselekcje, w których startowało aż 56 piosenek podzielonych na osiem półfinałów. Rok później zachowano format, chociaż zmniejszono go do sześciu półfinałów i 36 piosenek. Ponieważ takie maratony nie dawały efektu w postaci awansu do finału na Eurowizji, przywrócono tradycyjny format z jednym półfinałem i znów kombinowano z proporcjami głosów widzów oraz jury. W 2016 po raz pierwszy piosenka Malty nie została wybrana poprzez preselekcje, chociaż takowe się odbyły. Zwyciężczyni, Ira Losco, zmieniła utwór po finale narodowym. W 2019 roku doszło do dużej zmiany – Malta przeszła na korzystanie z „X Factora” i w ten sposób przerwano tradycyjne preselekcje narodowe do których powrót nastąpił w 2022 roku.

Czarna strona selekcji na Malcie

🇲🇹 Niestety od lat preselekcje maltańskie kojarzone są głównie z wszędobylskimi reklamami i materiałami promocyjnymi sponsorów, a także z korupcją. Zazwyczaj stosunkowo łatwo jest ustalić kto wygra konkurs i pojedzie na Eurowizję i nieoficjalnie mówi się, że wynika to z układów zawieranych za kulisami konkursu i w korytarzach stacji PBS. Chociaż do konkursu zgłasza się więcej artystów niż w Polsce, reputacja selekcji nie jest dobra. Dla maltańskich wokalistów jest to jednak okazja by zaprezentować swoje utwory na scenie i wystąpić w chętnie oglądanym programie na żywo. Większość z nich nie liczy na to, że zdoła selekcje wygrać. Ponieważ na Malcie mieszka raptem pół miliona osób, wielu wykonawców bardzo często do selekcji wraca. Historia pamięta takich, którzy o wygraną walczyli nawet więcej niż dziesięć razy, co zazwyczaj nie zdarza się w innych europejskich finałach narodowych. Wciąż bardzo mało jest utworów śpiewanych po maltańsku. W Konkursie Piosenki Eurowizji tylko dwukrotnie Malta wystawiła utwory w tym języku (1971-1972) zawsze kończąc na ostatnim miejscu. Maltański pojawił się w paru słowach w utworze z 2000, ale poza tym nadal go nie ma chociaż w selekcjach pojawiają się piosenki śpiewane w tym języku. Jedną z popularniejszych jest „Ritmu” Aidana Cassara, który w 2022 zajął 2. miejsce i przegrał tylko z Emmą Muscat i piosenką, którą wokalistka przed Eurowizją i tak zmieniła.

Głosuj na „Hit Lata” w ramach 34. edycji konkursu HOLFESTIVALEN! Posłuchaj 12 polskich propozycji i wybierz swoje ulubione TUTAJ.

źródło: TVP, Instagram, DEtektywi, PBS, Wikipedia, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: