Eurowizja 2023: Wybieramy wymarzonego reprezentanta! • Glasgow czy Liverpool – co nowego? • Kandydaci z Albanii na Eurowizję Junior i spekulacje z Włoch oraz Ukrainy

Eurowizja 2023: Wymarzony Reprezentant. Głosujemy! 🇵🇱

Trwa głosowanie w superfinale plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski na Eurowizji 2023”. Spośród 10 finalistów wybraliście pięciu, którzy przeszli do ostatecznej rundy i teraz w Waszych rękach jest decyzja o tym, kto w tym roku zgarnie ten tytuł! Wśród kandydatów są Doda, Sanah, Kuba Szmajkowski, Roksana Węgiel i Dawid Podsiadło. Z tego grona trzy osoby miały już jakąkolwiek styczność z atmosferą konkursu. Roksana wygrała Eurowizję Junior 2018 i prowadziła konkurs w Gliwicach, Kuba Szmajkowski startował w preselekcjach do ESC 2022, a Doda była gościem specjalnym selekcji 2017 i wielokrotnie już plotkowano na temat jej udziału w konkursie. Sanah i Dawid Podsiadło nie myślą zapewne o konkursie, chociaż oboje mają już na koncie wygraną w plebiscycie. A jak głosowaliście w poprzednich etapach finałowych? W głosowaniu członków Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku wygeała Doda przed Sanah i Roksaną (odpadła wtedy Daria). Na Instagramie triumfowała Sanah przed Dodą i Roksaną (wyeliminowano Lunę). Głosowanie na stronie Dziennika Eurowizyjnego zwyciężyła Roksana, a w top3 były też Doda i wyeliminowana później Alicja Szemplińska (na tym etapie pożegnaliśmy się z Ralphem Kamińskim). Głosowanie redaktorów eurowizyjnych wygrała Sanah przed Dawidem Podsiadło i Roksaną Węgiel, a odpadła Alicja Szemplińska. Typowanie ekspertów z branży muzycznej zwyciężyła Doda pozostawiając na niższych stopniach podium Roksanę i Sanah. Tym samym na pięć głosowań Doda i Sanah wygrały dwukrotnie, a Roksana Węgiel raz. Dawid Podsiadło najlepiej poradził sobie w głosowaniu redaktorów (2. miejsce), z kolei Kuba Szmajkowski najlepiej wypadł na Instagramie i w formularzu na naszej stronie (zajmował tam 4. miejsce). Kto wygra w superfinale? O tym zadecydujecie Wy, głosując na Instagramie (w InstaStories), poprzez poniższy formularz oraz na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku! Głosowanie formularzowe trwa do niedzieli do godziny 20:00.

Eurowizja Junior: Kandydaci z Albanii 🇦🇱

Aż 20 utworów weźmie udział w ogólnokrajowym festiwalu dla dzieci „Junior Fest 2022” w Albanii – poinformowała stacja RTSH. Zwycięzca konkursu otrzyma prawo reprezentowania kraju na Eurowizji Junior 2022 w Armenii. Data finału nie jest jeszcze znana. Najpewniej nadawca RTSH przeprowadzi finał, który zarejestruje i wyemituje parę dni później. Wszystkie piosenki zostaną premierowo wykonane podczas konkursu. O wyjazd do Erywania walczą m.in. Ajlis Disha (startowała w selekcjach 2021), Armela Kosta (uczestniczka festiwalu Bibilat e Korabit 2018), Armela Shane (wykona utwór pt. „Moja Albania”), Dea Amoniku (uczestniczka selekcji 2021), Eisi Mehmeti (znana z programu „Gjeniu i Vogel” oraz z macedońskiego festiwalu Dzvezdichki 2020), Erta Jonuzi (także startowała w „Gjeniu i vogel”), Irsa Mashi (zwycięzca festiwalu Mbarekombetar i Femijeve), Kei Piqani (uczestniczka Twinkle Twinkle Festival 2022), Keit Hitaj (Gjeniu i Vogel oraz preselekcje do JESC 2021), Kejtlin Gjata (Gjeniu i vogel), Sara Elshani (na YouTube znaleźć można jej cover eurowizyjnej piosenki „Shaj” Arileny Ary), Sibora Teqja (w „The Voice Kids 2” w Albanii dotarłą do etapu bitew) czy Violeta Beshiri (selekcje 2021). Będzie to już ósmy start Albanii w Eurowizji Junior. Kraj tylko raz znalazł się w top10 – zajął 5. miejsce w 2015 roku. Rok temu Anna Gjebrea zdobyła 14. pozycję za „Stand by you”.

Eurowizja 2023: Liverpool kontra Glasgow 🇬🇧

Wybór gospodarza Eurowizji 2023 na ostatniej prostej. Już 30 września komitet BBC złoży oficjalną wizytę w Glasgow by obejrzeć proponowany na konkurs obiekt. Na razie nie wiadomo kiedy odbędzie się wizytacja w Liverpoolu. Chociaż Graham Norton, słynny brytyjski komentator, nie chce faworyzować żadnego z miast powiedział, że Glasgow byłby wspaniałym miejscem na Eurowizję. Największe miasto Szkocji wspiera też Sam Ryder, laureat 2. miejsca na ESC 2022. Kandydaturę tego miasta popiera też Lawrence Chaney, zwycięzca drugiej edycji „Ru Paul’s Drag Race UK”. „Wspomniane angielskie miasta po prostu nie są uszyte z tego samego materiału co Glasgow” – twierdzi redaktor „Independent” – Billal Rahman, który nie widzi lepszego miejsca na Eurowizję niż Szkocja. Glasgow ma aktualnie 66% szans na wygraną według bukmacherów. Liverpool radzi sobie znacznie słabiej – 34%. Co ciekawe, jednym z miast partnerskich faworyta jest Turyn, gdzie w tym roku odbyła się Eurowizja. Liverpool z kolei ma przyjazne relacje (chociaż bez formalnej umowy o partnerstwie) z Odessą, co często jest podkreślane w eurowizyjnej aplikacji miasta. Z Glasgow pochodzą m.in. takie sławy jak Scott Fitzgerald, Lulu czy Amy Macdonald, z kolei Liverpool to nie tylko miasto Beatlesów, ale też m.in. Dead or Alive, Melanie C ze Spice Girls czy Atomic Kitten.

Kto do Sanremo i finału ukraińskiego? 🇮🇹🇺🇦

Plotki i spekulacje o składzie Sanremo we Włoszech i finału selekcji w Ukrainie przed Eurowizją 2023. Wśród nazwisk, o których mówi się w kontekście udziału we włoskim festiwalu znajdziemy m.in. Tiziano Ferro, duet Paola e Chiara, Levante, Paolę Turci, Marco Mengoni’ego (ESC 2013), Pinguini Tattici Nucleari, Ghali, Annalisę czy Madame. Amadeus chciałby, aby w festiwalu pojawiła się też Britney Spears – plotki głoszą, że dyrektor festiwalu bardzo liczy, że uda się do Teatru Ariston sprowadzić słynną Amerykankę co z pewnością ucieszyłoby widzów. Tymczasem wśród kandydatów do udziału w selekcjach Ukrainy są m.in. Tvorchi (4. miejsce w selekcjach 2020), zwycięzca „The Voice” i dwukrotny uczestnik Carpathia Festival Serhii Lazanovskyi, Jerry Heil (znana ze słynnego utworu „Vegan” w finale 2020), KrutЬ (3. miejsce w finale 2020) czy jurorka preselekcji do JESC 2022 – Kristina Solovyi. Ponoć ma się też pojawić artysta, którego obecność w preselekcjach będzie sporym szokiem dla Ukraińców. A może o Eurowizję powalczą też wykonawcy, którzy pojawili się w najnowszej edycji The Voice of Poland? Do tej pory przed jurorami wystąpiło trzech ukraińskich kandydatów, w tym laureatka 1. miejsca podczas tegorocznego festiwalu Carpathia – Kristina Dutchak, która odwróciła wszystkie fotele i trafiła do teamu Lanberry.

źródło: RTSH, YouTube, Wikipedia, Eurovoix, Scotsman.com, BroadwayWorld.com, Independent, Billboard, Tellymix, EurovisionWorld, The Guide Liverpool, RadioSubasio.it, Novella2000.it, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: