Eurowizja Junior: Dziś preselekcje na Malcie i w Irlandii • Sprawdź gdzie i o której oglądać • BBC nie podjęło decyzji ws. miasta-gospodarza Eurowizji • Kiedy poznamy listę startową konkursu?

Eurowizja Junior: Malta wybiera piosenkę! 🇲🇹

Dziś do stawki Eurowizji Junior 2022 dołączy czwarty utwór, a swojego reprezentanta wybiorą Maltańczycy. W finale udział weźmie 16 wykonawców, a decydować będą jurorzy i widzowie w stosunku głosów 75/25. Do wiadomości publicznej podane będą tylko wyniki dla czołowej trójki. Producentem preselekcji jest Gordon Bonello, który był wcześniej producentem Eurowizji Junior na Malcie i w Bułgarii. W rozmowie z TVM przyznał, że jest pod wrażeniem talentu dzieci, które walczą w tym roku o bilet do Erywania. Finał poprowadzi dziś znana para prezenterów Ryan i Josmar (fot.), którzy poznali się podczas nagrań jednego z programów telewizji maltańskiej i od tej pory panowie tworzą zgraną i zakochaną w sobie parę zarówno na ekranie jak i w życiu prywatnym. A kto dziś wystąpi? Wśród uczestników m.in. Rih & Bri, które uczestniczyły już w selekcjach rok temu. Ich konkurencję stanowić będą wokaliści, którzy mają już doświadczenie na wielu festiwalach muzycznych na Malcie i poza jej granicami. O ile nazwiska dzieci na razie niewiele nam mówią, warto zwrócić uwagę na kompozytorów. Muxu (autor m.in. „Not my Soul” dla Destiny) stoi w tym roku za utworem „Infinity” dla Aaliyah Cassar. Cyprian Cassar (napisał już chociażby „Marchin On” dla Eli Mangion z 2018) jest współautorem wspomnianego „Infinity”, ale też utworu „Karma” dla Rih & Bri, który stworzył z wokalistą i laureatem 2. miejsca selekcji dla dorosłych – Aidanem. Emil Calleja Bayliss (to on napisał m.in. „Chasing Sunsets” dla Chanel w 2020), współtworzył w tym roku aż sześć utworów, w tym „Bounce” napisane razem z eurowizyjnym weteranem Philipem Vellą (ma na koncie sześć eurowizyjnych utworów Malty). Warto zwrócić uwagę, że aż dwie tegoroczne propozycje („Unbreakable” oraz „Here I am”) samodzielnie napisała Christina Magrin, reprezentantka Malty na JESC 2016. Finał preselekcji na żywo dziś o 21:00 na TVM i platformie internetowej TVMi.

Ćwierćfinał w Irlandii, wolontariusze w Armenii 🇮🇪🇦🇲

Wieczorem odbędzie się trzeci ćwierćfinał selekcji Irlandii. W zeszłym tygodniu awans do półfinału otrzymała Amber Dawes za wykonanie „Lost without you”, a z dogrywki zwycięsko wyszła Marley-Peig Leonard. Dziś sześciu kolejnych kandydatów zaśpiewa covery, a oceniać ich będą jurorzy. W składzie komisji pojawi się wieczorem Linda Martin, zwyciężczyni Eurowizji 1992. Spośród sześciu kandydatów jeden przedostatnie się od razu do półfinału, a laureaci miejsc 2-3 trafią do duelu, gdzie jurorzy zdecydują kto wypadnie lepiej i dostanie przepustkę do kolejnej rundy. Start selekcji o 21:30 na TG4 – transmisja w Internecie TUTAJ. Tymczasem w Armenii rozpoczęto już przyjmowanie zgłoszeń od chętnych, którzy pomogą przy organizacji Eurowizji Junior. Poszukiwani są wolontariusze. Zgłoszenia przyjmowane będą do 1 listopada. Wśród wymagań są m.in. bardzo dobra znajomość angielskiego, nagranie krótkiego filmu video w którym kandydat opowie dlaczego chce zostać wolontariuszem czy dostępność od 1 listopada aż do 12 grudnia (gwarancja dostępności w Erywaniu od początku grudnia). Dodatkowymi atutami są doświadczenie w wolontariacie czy znajomość innych europejskich języków obcych. Wolontariuszami mogą zostać tylko pełnoletni obywatele lub mieszkańcy Armenii. Poszukiwane są zarówno osoby, które pomagać będą na terenie obiektu czy za jego kulisami jak i osoby pełniące rolę „hostów” delegacji, które przyjadą do stolicy Armenii.

Glasgow czy Liverpool? BBC nie podjęło decyzji 🇬🇧

Liverpool ma już swoje video promocyjne przygotowane na potrzeby aplikacji eurowizyjnej, a wczoraj premierę miało nagranie przygotowane przez Glasgow. Video opublikowano na profilu Twitter obiektu OVO Hydro i opatrzono hashtagiem #PeopleMakeGlasgow. W trzydziestosekundowym klipie widzimy głównie ludzi otoczonych muzycznymi elementami miasta. Video kończy się napisem „Glasgow Loves Eurovision”. Claire McColgan z Culture Liverpool opowiedziała z kolei jak przebiegało oficjalne spotkanie BBC i EBU z ekipą przygotowującą aplikację tego miasta. Zwracano uwagę przede wszystkim na detale dotyczące M&S Bank Areny i położonego nieopodal ACC Liverpool Convenction Centre (które pewnie pełniłoby rolę Centrum Prasowego). Chociaż Glasgow jest silniejszym faworytem do wygrania, nie można powiedzieć, że wszystko jest już przesądzone. BBC i EBU wrócą jeszcze do Liverpoolu w przyszłym tygodniu.BBC nie jest głupie. Mają przed sobą wiele pracy i byłoby im znacznie prościej gdyby już teraz zdecydowali, że chcą Glasgow. Nie podjęli jeszcze decyzji bo jeśli już by to zrobili, poświęcaliby czas tylko jednemu kandydatowi. Nie wierzę, że cokolwiek już zdecydowano, bo w przeciwnym razie po co by się zajmowali Liverpoolem?” – mówi Claire.

Eurowizja 2023: Które kraje jeszcze nie potwierdziły udziału?

Kalomoira, reprezentantka Grecji 2008, po raz kolejny podchodzi do swojego powrotu na Eurowizję. W jednym z wywiadów powiedziała, że przygotowała dla ERT trzy utwory, ale jeszcze nie wiadomo, czy zgłosiła je do preselekcji. Wokalistka, która w Belgradzie zajęła 3. miejsce za „Secret Combination” co roku pojawia się wśród plotek z Grecji, a jej imię systematycznie jest stawiane w gronie tych najbardziej prawdopodobnych wyborów telewizji greckiej, jednak zawsze coś przeszkadza. Przed 2022 Kalomoira była niemal pewna wyjazdu do Turynu, ale w ostatniej chwili wycofała swoją aplikację bez podawania powodu. Zgłoszenia do selekcji greckich zamknięte będą 9 października, więc Kalomoira ma jeszcze czas na decyzję. Do 11 października nadawcy, którzy wstępnie zgłosili chęć udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2023 mogą wycofać się bez ponoszenia żadnych kar finansowych. Na ten moment 33 kraje publicznie zadeklarowały chęć startu, a Azerbejdżan zdementował plotki o wycofaniu się z konkursu. Nadal nie wiemy co z Armenią, Macedonią, Bułgarią, Czarnogórą, Czechami i Mołdawią, których telewizje na ten moment milczą. Pojawiły się już spekulacje dotyczące możliwego wycofania się Macedonii i Bułgarii, a z powodów finansowych zrezygnować może też Czarnogóra. Telewizja mołdawska zazwyczaj nie wychodzi przed szereg i „budzi” się stosunkowo późno w kwestii Eurowizji. Zastanawiająca jest cisza z Pragi, bo fakt, że Armenia na razie nie podejmuje kroków w kierunku wyboru reprezentanta na dorosłą Eurowizję jest spowodowany pracami przy Eurowizji Junior. Czy ogólnoeuropejski kryzys finansowy sprawi, że konkurs w Glasgow/Liverpoolu się skurczy? Czas pokaże. Lista krajów, które wezmą udział w Eurowizji 2023 powinna być znana w pierwszej połowie tego miesiąca.

Dziś do 20:00 możecie głosować w superfinale „Wymarzonego Reprezentanta 2023” poprzez formularz dostępny TUTAJ.

źródlo: TVM, TG4, Eurovoix, ARMTV, EurovisionIreland, EurovisionFun, Wikipedia, Twitter, Wiwibloggs, fot.: @ryanandjosmar

%d blogerów lubi to: