[UPD] Kiedy poznamy reprezentanta Czarnogóry? • Selekcje Macedonii w formie zdalnej • Czy Polska wygra Eurowizję 2022? • Znamy utwory z Rumunii

[AKTUALIZACJA] Vladana Vucinic reprezentować będzie Czarnogórę z popowym utworem w stylu ballady z silnym przesłaniem i dobrą aranżacją. Konferencja prasowa reprezentantki 5 stycznia. Data premiery piosenki nieznana.

Już we wtorek rano telewizja RTCG ogłosi nazwisko reprezentantki Czarnogóry 🇲🇪 na Eurowizję 2022 w Turynie. Znamy już wszystkie trzy wskazówki – pierwsza była zdjęciem wokalistki gdy była dzieckiem, druga to fakt, że piosenkarka uczestniczyła już w Monteviziji (jako uczestnik lub gość), a trzecia, że to kobieta, która „być może” drugi raz pojawi się na Eurowizji. Wskazówki zostały tak dobrane, by nie wiedzieć za wiele, więc rozstrzygnięcie z pewnością będzie niespodzianką. Fani spekulują nadal – teraz często mówi się o Andrei Demirović (ESC 2009) czy Vladanie Vucinic (fot.), ale potencjalnych nazwisk może być więcej. W Montevizijach (tylko solo i jako uczestniczki) startowało do tej pory ponad 20 wokalistek. Dzisiejsza wskazówka nakierowała nas też na chórzystki, które towarzyszyły byłym reprezentantom kraju. Niestety ciężko już teraz zdobyć ich imiona i nazwiska. Co ciekawe, będzie to dopiero drugi start Czarnogóry ze śpiewającą solistką. Pierwszy raz, gdy Czarnogóra wysłała na Eurowizję kobietę miał miejsce w 2009 roku – była to Andrea Demirović z utworem „Just get out of my life”. Wokalistka zajęła 11. miejsce w półfinale. Na jedenaście startów RTCG wysyłała na Eurowizję siedmiu solistów. Ogłoszenie reprezentantki jutro rano w drugiej części programu „Dobro jutro Crna Goro” startującym o 7:20. Możliwe, że nazwisko podane będzie dopiero przed 9:00 w ramach programu informacyjnego „Vijesti” wchodzącego w skład poranka z RTCG. Oficjalna transmisja internetowa RTCG1 nie jest dostępna w Polsce.

🇲🇰 Czy preselekcje uratują Macedonię?

Portal Eurovision Fun podaje, że preselekcje macedońskie „Eurosong 2022” przygotowane będą wzorując się na konkursie czeskim 🇨🇿. Oznacza to, że finaliści nagrają wcześniej swoje występy na żywo i na podobnej scenie, a widzowie obejrzą je z odtworzenia. O wynikach zdecydować będą jurorzy oraz widzowie w stosunku głosów 50/50. Zgłoszenia do preselekcji trwają do 16 stycznia, a w finale ma się znaleźć maksymalnie sześciu uczestników. Według informacji dziennika „Vecer” udział w Eurowizji nie jest dla macedońskiego nadawcy tani – szacuje się, że to coroczny koszt od 100 do 130 tys. euro. To dużo, patrząc na profity, jakie niesie konkurs. Dziennik zwraca uwagę, że większość reprezentantów Macedonii zostało już zapomnianych przez lokalną publikę czy stacje radiowe. Przypomina również, że kraj nigdy nie miał szczęścia do konkursu, nawet gdy był częścią Jugosławii. Artyści macedońscy nigdy nie wygrali Jugoviziji. Powrót preselekcji traktowany jest w kategoriach cudu, chociaż i tak artyści woleli, żeby MRT znów wybierało reprezentanta w ramach Skopje Fest z 20 utworami. Nadawca najczęściej odpowiadał na żądania przedstawicieli rynku muzycznego słynnym: „Nie da się” tłumacząc, że zmiana formatu wyboru i tak mogłaby nie dać upragnionego sukcesu, a dodatkowo będzie sporo kosztować. Ostatni brak sukcesów (poza jednym wyjątkiem i rokiem 2019) powoduje trwały spadek zainteresowania Eurowizją w kraju. Czy preselekcje poprawią sytuację?

San Marino szuka, Izrael eliminuje

W San Marino 🇸🇲 ruszyła druga tura castingów przed półfinałami „Una voce per San Marino”. Dziś wystąpili m.in. Daimon D., Saints Clarity czy Giada Miccoli, a we wtorek przez jury zaprezentuje się polska wokalistka Joanna Popik 🇵🇱. Chętnych jest coraz więcej, a kolejne nazwiska dopisywane są do harmonogramu dostępnego TUTAJ. Dominują głównie włoskie imiona 🇮🇹. Przesłuchania zakończą się 11 stycznia, co znaczy, że w połowie miesiąca powinniśmy poznać skład półfinalistów. Pierwsza runda półfinałowa ma być rozegrana 9 lutego. Tymczasem wczoraj z izraelskiego „X Factor” 🇮🇱 odpadły dwie kolejne osoby – Gaida Abu Awad oraz Shahar Admoni. W walce o Eurowizję nadal mamy dwunastu wykonawców. Według wcześniejszych informacji, w momencie gdy stawka będzie mieć ośmiu kandydatów, w grze pojawią się utwory przygotowane specjalnie na Eurowizję i wybrane przez komisję telewizji KAN i Reshet13. Kolejne eliminacje w „X Factor” już 6 stycznia o 20:30 czasu polskiego.

AKTUALIZACJA: Telewizja rumuńska opublikowała wszystkie 46 utworów z pierwszego etapu półfinału preselekcji 2022. Playlista dostępna poniżej:

🇵🇱 Polska faworytem do zwycięstwa w Eurowizji 2022?

W noc sylwestrową Polska niespodziewanie odfrunęła konkurencji i znalazła się na pierwszym miejscu wstępnych notowań bukmacherskich dotyczących tego, kto wygra Eurowizję 2022. W „szczytowej” formie nasz kraj miał nawet ponad 40% szans na wygraną, jednak chwilę później zaczął spadać, a aktualnie zajmuje 6. miejsce z 5% co i tak jest świetnym wynikiem. Jak wiadomo, przewidywanie zwycięzcy w tym okresie nie ma większego sensu, gdyż znamy dopiero trzy piosenki konkursowe, jednak zakłady już są przyjmowane przez parę firm. Skąd ten nagły wzrost szans Polski? Teorie są różne, od błędu, po mocny wkład finansowy jednej lub dwóch osób czy plotki o tym, że Jason Derulo ma pracować nad utworem Darii, która 15 stycznia najpewniej zostanie ogłoszona reprezentantką kraju. Pytanie, co naprawdę stanie się w przyszłą sobotę. Czy Daria faktycznie pojedzie do Turynu i czy trafi tam z utworem „Paranoia”, a może będzie to zupełnie inny utwór (wokalistka ogłosiła, że jedzie do Niemiec pracować nad nową piosenką). Nadal istnieją szanse, że jury TVP wskazało innego reprezentanta i tutaj głównie typuje się się Krystiana Ochmana, Kubę Szmajkowskiego czy Karolinę Stanisławczyk. Kuba Szmajkowski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu ogłosi datę oficjalnej premiery swojego utworu „Lovesick„, do którego ma nagrywać klip. Karolina Stanisławczyk premierę nowego singla planuje 14 stycznia.

🇺🇸 Kto wystąpi w American Song Contest?

Już 21 lutego telewizja NBC ma pokazać pierwszą część American Song Contest 2022 jednak nadal niewiele wiemy na temat uczestników konkursu. Nadawca amerykański podał, że cały format składać się będzie z sześciu odcinków emitowanych co poniedziałek, a to oznacza, że finał odbędzie się 28 marca. Temat konkursu nie pojawia się na łamach wiodących portali informacyjnych i muzycznych w USA, ale pojedyncze strony sugerują, że w gronie uczestników mogą znaleźć się istotne gwiazdy, chociaż wiadomo, że udział niektórych to nierealne marzenie. Rave Motion Pictures wymienia (pół żartem, pół serio) m.in. Lionela Richie‚ z Alabamy, Isu Pouesi z Samoa Amerykańskiego, Stevie Nicks’a z Arizony, Johna Mayer’a z Connecticut czy Flo Ridę (ESC 2021 San Marino) z Florydy. Z drugiej strony albański wokalista Mirud 🇦🇱 ogłosił niedawno, że dostał zaproszenie do udziału w ASC jako reprezentant Nowego Jorku. Co z tego wszystkiego wyjdzie i czy program będzie wart zainteresowania? Przekonamy się za półtora miesiąca.

Źródło: RTCG, ESCbubble.com, Eurovision Fun, Vecher, Una Voce Per San Marino, Wikipedia, Eurovision Odds, Rave Motion, NBC, fot.: @vladanavucinic

1 komentarz

  1. Nie wiem, czemu pojawia się nazwisko Ochmana jako kandydata do Eurowizji. Z tego co wiem, w ogóle nie przystąpił do preselekcji. Ponieważ ma papiery amerykańskie to nie byłbym zdziwiony, gdyby próbował szczęścia w American Song Contest i może dlatego olał Eurowizję

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: