Kto został reprezentantem Czarnogóry? • Tylko Michał Szpak w zestawieniu ESC TOP250 • Sylwester w TVP i Polsacie: Kto i co zaśpiewał?

Telewizja czarnogórska 🇲🇪 już 4 stycznia w porannym programie ogłosi nazwisko reprezentanta lub reprezentantki kraju na Eurowizji 2022. Zgodnie z tym, o czym wcześniej informował Dziennik Eurowizyjny, praca komisji selekcyjnej została zakończona, a zwycięzcę wskazano. Dziś RTCG opublikowała zdjęcie 6-miesięcznego dziecka – to pierwsza wskazówka dotycząca wybranej do Turynu osoby. Wiemy więc, że będzie to solista oraz, że od wielu lat ta osoba marzyła o tym, by zaśpiewać na Eurowizji. Na razie nie jesteśmy w stanie określić płci tej osoby, ale wiemy, że ze względu na dość stare zdjęcie (czarno-białe i najpewniej zeskanowane z rodzinnego albumu) będzie to osoba w wieku powyżej 30 lat. Można się spodziewać, że skoro tajemnicza postać marzy o ESC od lat, jeszcze na niej nie była, tym samym możemy wykluczyć tych, którzy już reprezentowali Czarnogórę, np. Andreę Demirović (ESC 2009). Nadal istotną kandydatką może być Nina Petković, 40-letnia wokalistka z Kotoru, która faktycznie od lat stara się dostać na Eurowizję, uczestniczyła też w dwóch finałach narodowych – niestety za każdym razem przepadała w głosowaniu. Wśród komentarzy internautów na profilu RTCG wymieniany jest też Isak Šabanović, urodzony w 1996 roku wokalista znany z talent-shows „Zvezde Granda” i „X Faktor”. W niedzielę i w poniedziałek pojawią się kolejne wskazówki i sprawdzimy, czy nasze przewidywania się sprawdzą.

Michał Szpak uratował honor Polski w #Top250

Potężna klęska polskich piosenek eurowizyjnych w notowaniu ESC Top 250 ESC Radio. W tym roku tylko jeden utwór z naszego kraju znalazł się w zestawieniu – była to piosenka „Colour of your life” Michała Szpaka, która zajęła 167. miejsce spadając aż o 98 pozycji. Rok temu poza Szpakiem, w grupie 250 reprezentantów znaleźli się też Edyta Górniak, Gromee oraz Kasia Kowalska. Bez większych niespodzianek w czołówce – wygrała „Euphoria” Loreen 🇸🇪, która już dziesiąty rok jest liderem zestawienia. W top3 także nowe utwory – włoskie „Zitti e buoni” 🇮🇹 oraz ukraiński „Shum” 🇺🇦, tym samym holenderskie „Arcade” 🇳🇱 spadło na czwarte miejsce, a cypryjskie „Fuego” na szóste 🇨🇾. Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a organizatorzy otrzymali ponad 8,5 tys. rankingów fanowskich, co jest nowym rekordem. Najwięcej piosenek w top250 ma Szwecja (aż 25), natomiast Włosi umieścili w tym gronie 13 utworów. Na trzecim miejscu są Portugalia 🇵🇹 z Hiszpanią 🇪🇸, które piosenek mają po dziesięć. W utworzonym zestawieniu znalazła się tylko jedna piosenka z lat pięćdziesiątych – było to włoskie „Volare”, lata 60. miały sześć utworów, lata siedemdziesiąte dziewięć, a lata osiemdziesiąte piętnaście. Pełna lista 250 najpopularniejszych piosenek Eurowizji dostępna jest TUTAJ.

Eurowizyjne akcenty w koncertach sylwestrowych

Sylwestrowe szaleństwo zakończone, a wielu fanów Eurowizji ostatni dzień w roku spędziło na śledzeniu koncertów przygotowanych przez TVP i Polsat gdzie śpiewało wiele eurowizyjnych i preselekcyjnych gwiazd. W Zakopanem wystąpiła m.in. Sara James (fot.) wykonując „Somebody”. Prowadzący podkreślili, że dla wszystkich widzów to właśnie Polka była najlepsza podczas Eurowizji Junior 2021. Pod koniec koncertu swoje „The Ride” wykonał Rafał Brzozowski, natomiast w trakcie ponad 4-godzinnego programu parę razy na scenę wkraczała Senhit 🇸🇲, nazwana przez Brzozowskiego jego „eurowizyjną koleżanką”. Niestety, z racji koncepcji koncertu wokalistka nie zaśpiewała „Adrenaliny”, a skupiła się na coverach znanych hitów. Wykonała też przebój „Dschinghis Khan” 🇩🇪, który wybrzmiał w barwach Niemiec na Eurowizji 1979. Covery prezentowali też m.in. Roksana Węgiel, Kuba Szmajkowski czy Maja Hyży, natomiast Daria pokazała się z „Paranoią”, która jest jednym z faworytów do przejęcia tytułu nowej polskiej piosenki eurowizyjnej w 2022 roku. Na Polsacie Viki Gabor przypomniała widzom „Superhero” z JESC 2019, z kolei parę coverów (chociaż były też jego utwory) wyśpiewał finalista „Piosenki dla Europy 2006” Danzel 🇧🇪. Prezes TVP Jacek Kurski podaje, że „Sylwester Marzeń” w TVP miał ok. 6,1 mln widzów czyli ponad dwa razy więcej niż konkurencyjna impreza w Polsacie.

Co nas czeka w styczniu?

Pierwszy kwartał 2022 będzie pełen programów selekcyjnych, gdyż tegoroczny sezon to powrót wielu formatów, które w 2021 nie odbyły się ze względu na wybory wewnętrzne. Co prawda selekcje do ESC 2022 ruszyły już w zeszłym roku (np. w Estonii 🇪🇪), a niektóre już się zakończyły (w Czechach 🇨🇿 i Albanii 🇦🇱), zdecydowana większość krajów dopiero zacznie się tym tematem emocjonować. Przez pierwszą połowę stycznia trwać będzie II tura castingów do „Una voce per San Marino” 🇸🇲, a kontynuowany będzie też izraelski „X Factor” 🇮🇱. Od 8 stycznia ruszają selekcje na Litwie 🇱🇹, które będą obecne co weekend aż do połowy lutego. 15 stycznia rozpoczną się preselekcje w Norwegii 🇳🇴. Najważniejszym wydarzeniem stycznia (poza ogłoszeniem polskiego reprezentanta w połowie miesiąca 🇵🇱) będzie hiszpański Benidorm Fest 🇪🇸, którego półfinały i finał odbędą się w dniach 26-29 stycznia. Tego samego dnia co finał w Hiszpanii zaplanowano też transmisję castingu w Mołdawii 🇲🇩. Ukraina, Mołdawia i Macedonia w tym miesiącu zakończą przyjmowanie zgłoszeń do preselekcji, z kolei swoich uczestników ogłoszą Norwegowie czy Finowie. 23 stycznia Dziennik Eurowizyjny obchodzić będzie 18. urodziny! Pełen kalendarz wydarzeń jest wciąż aktualizowany TUTAJ.

Źródło: RTCG.me, ESC Radio, Songfestival.be, TVP, Polsat, inf. własne, fot.: Instagram @sara_james_music

%d blogerów lubi to: