Eurowizja 2022: Trzy utwory już w grudniu! • Mikolas Josef faktycznie wróci do ESCZ? • W środę poznamy uczestników Melodifestivalen • Co nowego w Polsce? • Eurowizja Junior: Znamy szczegóły głosowania

Aż trzy eurowizyjne piosenki w grudniu

Co najmniej trzy utwory na Eurowizję 2022 poznamy już w grudniu! Wcześniej niż zapowiadano, bo już 5 grudnia, odbędzie się telewizyjna premiera piosenki bułgarskiej „Intention” Intelligent Music Project 🇧🇬. Utwór po raz pierwszy usłyszymy w porannym programie stacji BNT „Denyat zapochva s Georgi Lyubenov”. Program rusza o godzinie 8:00 czasu lokalnego (7:00 w Polsce) i potrwa trzy godziny. Śledzić go można TUTAJ. Tekst angielskojęzycznego utworu traktuje o wewnętrznej walce każdego z nas z przestarzałymi wzorcami wiary i zachowań. Mówi, że znalezienie właściwej ścieżki życia jest codzienną bitwą, a żeby czynić dobro i czuć się dobrze potrzebna jest właściwa intencja. 16 grudnia dowiemy się, jaki utwór reprezentować będzie Czechy 🇨🇿. Tego dnia poznamy wyniki internetowych selekcji ESCZ, a wszystko wskazuje na to, że w stawce znajdzie się Mikolas Josef (fot.), reprezentant kraju z 2018 roku. Dziś telewizja czeska podała, że w konkursie znalazło się miejsce tylko dla jednego powracającego do selekcji wykonawcy, a pozostali będą w tym programie debiutować. Sam Mikolas na swoich social mediach zapowiada pewien „powrót”, jednak na razie nie potwierdza, że chodzi o preselekcje. Josef to pierwszy zwycięzca internetowych selekcji. Pod koniec stycznia ogłoszono, że wygrał głosowanie jurorów i widzów, zdobywając maksymalnych 16 punktów. Drugie miejsce w głosowaniu jury miała Debbi, z kolei u internautów druga była Eva Buresova. „Lie to me” było niekwestionowanym liderem. Kolejne edycje ESCZ nie kończyły się już niekwestionowanym zwycięstwem tej samej piosenki, gdyż jurorzy i widzowie mieli innych faworytów. Trzecim utworem ESC 2022, który poznamy w grudniu będzie propozycja Albanii 🇦🇱 – selekcje odbędą się po świętach.

Kto dołączy do Melodifestivalen 2022?

W środę o 8:00 rano telewizja SVT poda drugą część stawki Melodifestivalen 2022 🇸🇪. Ogłoszenie nastąpi na Instagramie. Poznamy też tytuły utworów oraz ich twórców. Wśród uczestników mają pojawić się m.in. Alvaro Estrella, Robin Bengtsson (ESC 2017), Angelino Markenhorn, Lance Hedman, Malou Prytz, Anna Bergendahl (ESC 2010), William Segerdahl, Malin Christin Johansson (starsza siostra Wiktorii), Cornelia Jakobsdotter Samuelsson, Lillasyster, Medina czy Tenori. Lista podawana przez Aftonbladet ma 12 pozycji, co znaczy, że nawet jeśli w całości się potwierdzi i tak czekają nas 2 niespodzianki – oby ciekawe! Tymczasem rozwiązała się zagadka udziału The Roop 🇱🇹 w litewskim „Pabandom is naujo”. Telewizja LRT zdementowała pogłoski, jakoby trio miało wrócić do selekcji, chociaż przy premierze nowej piosenki „Ohmygodable” pojawił się dopisek „Eurovision 2022”. Grupa poinformowała, że dostaje mnóstwo próśb by powrócić do konkursu i nie jest na taki pomysł zamknięta, jednak na pewno nie stanie się to w 2022 roku. W Europie kolejne kraje kończą przyjmowanie zgłoszeń do selekcji. Dziś zamyka się okienko w Niemczech 🇩🇪, a jutro w Serbii 🇷🇸.

🇵🇱 Krajowe Eliminacje: Co w Polsce huczy?

Plotek i spekulacji nie brakuje też w Polsce. W rozmowie z „Plejadą” Ralph Kamiński ponownie zasugerował, że jest zainteresowany udziałem w Eurowizji, którą uważa za wspaniałą platformę promocyjną i wie, że konkurs wciąż się zmienia. Dodał jednak, że z uwagi na fakt, że aktualnie Eurowizją w Polsce rządzi TVP, jego udział w konkursie byłby „chyba niemożliwy„. Zaapelował jednak do prezesa stacji, że jego numer telefonu można zdobyć w prosty sposób, więc jeśli tylko Kurski się do niego odezwie, to kto wie… Nie ustają dyskusje na temat udziału Darii w Eurowizji. Wokalistka niedawno zaśpiewała podczas „You Can Dance – Nowa Generacja” i jej występ oceniany jest pozytywnie pod względem wokalu, jednak pojawiają się głosy, że piosenkarce brakuje charyzmy, a sama realizacja występu pokazuje, że TVP ma problem z dobrą prezentacją szybkich utworów na wizji. Mówi się też o Kubie Szmajkowskim, który także pojawił się w „You Can Dance”, a jest też regularnym gościem w „Jaka to melodia”. Młody wokalista ma pracować nad nowymi utworami ze Szwedami 🇸🇪, którzy stali za „The Ride” Rafała Brzozowskiego. Czy Polska znów wyśle na ESC szwedzki utwór? Czas pokaże. Tymczasem wiemy, że do selekcji zgłosił się Voytek Soko Sokolnicki, piosenkarz, producent, kompozytor i artysta operowy. Wokalista wysłał piosenkę ze swojej najnowszej płyty, którą wydał w październiku. „Bardzo chciałbym, aby komisja doceniła moją propozycję i fajnie byłoby zaprezentować się na scenie w Turynie„. Czy Voytek pojedzie do Włoch? Dowiemy się najpóźniej 2 stycznia.

Eurowizja Junior: Na ile piosenek można głosować?

„Le Parisien” 🇫🇷, który ostatnio sypie sporą ilością informacji na temat Eurowizji Junior podaje, że France TV brała pod uwagę inne, niż Paryż, lokalizacje dla konkursu. Kandydatami były Nicea i Cannes, jednak nie wiemy jakie obiekty proponowano. Najpewniej chodzi o Palais Nikaia w Nicei oraz Palais des Festivals w Cannes. W Paryżu, poza La Seine Musicale, proponowano także La Defense Arenę, mieszącą aż 40 tys. widzów stadion w Nanterre. Warto dodać, że Cannes organizowało już Konkursy Piosenki Eurowizji w Palais des Festivals – w 1959 i 1961 roku. Niestety nadal nad organizacją JESC na Ile Seguin wiszą ciemne chmury z uwagi na rozprzestrzeniający się nowy wariant covid-19. Jak wcześniej podawał „Le Parisien”, możliwe, że Kazachstan nie będzie mógł wysłać swojej delegacji do Paryża, a występ Alinura i Beknura zastąpiony będzie teledyskiem. Co gorsza, pojawiają się przesłanki by sądzić, że to nie jedyny kraj który rozważa „pozostanie w domu”. Już teraz zapowiedziano, że konferencje prasowe planowane w sezonie eurowizyjnym będą miały formę wirtualną, być może bez udziału dziennikarzy na żywo, a jedynie poprzez łącza internetowe. EBU zastrzega sobie też prawo do bardzo późnej publikacji oficjalnego programu konkursu z uwagi na „aktualną sytuację” – cokolwiek to znaczy. Poinformowano też, że głosowanie internetowe pozostanie niezmienione – składać się będzie z dwóch tur. Pierwsza ruszy w piątek 17 grudnia po ostatnich próbach i potrwa do 19 grudnia do 15:59. Druga odbędzie się w trakcie finału, po prezentacji wszystkich występów i klipów. W obydwu turach internauci będą mogli głosować na 3 utwory (nie więcej i nie mniej). Głosy jurorskie mają być podawane na żywo wprost ze sceny – podawacze mogą być członkami delegacji (zrobi tak najpewniej Ukraina), a jeśli nadawca nie zdecyduje się na przywiezienie takiej osoby, telewizja francuska zaoferuje pomoc dzieci z Paryża i okolic.

🇸🇪 Z Archiwum MF (7) • Loreen / Lisa Ajax / John Lundvik

Zupełnie niespodziewanie na liście uczestników Melodifestivalen 2017 pojawiła się, powracająca po 5 latach, Loreen. Od początku było wiadomo, że artystka zdecydowała się na powrót z zupełnie innym utworem. Jak zdradził Tobbe Ek początkowo SVT zaproponowało zwyciężczyni z Baku emocjonalną balladę „Torn”, czyli utwór autorstwa Isy Molin, który ostatecznie wykonała Lisa Ajax w MF 2019. Ekipa oraz wytwórnia Loreen gorąco namawiała ją do tego utworu, ponieważ uznano, że w połączeniu z jej głosem będzie to pewny materiał na zwycięstwo. Artystka jednak nie utożsamiała się z tekstem o złamanym sercu i ostatecznie zdecydowała się na dosyć znaczące dla niej „Statements”. Co ciekawe Loreen podjęła ostateczną decyzję o starcie w MF 2017 na kilka godzin przed konferencją prezentującą nazwiska. Artystą, którego „wyeliminowała” w ostatniej chwili był John Lundvik z „My Turn”, któremu w zamian za to obiecano udział w Melodifestivalen 2018. „Torn” było również testowane przez przyjaciółkę Isy Molin – Molly Sanden.

Ostatnie chwile na głosowanie w „Nasz Faworyt JESC 2021”! Głosowanie zamknięte będzie 1 grudnia! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: BNT, Eurovoix, Ceska televize, Instagram, SVT, Aftonbladet, LRT, Plejada.pl, TVP, Facebook, K. Zemlik, Le Parisien, Eurovoix, JuniorEurovision.tv, inf. własne; cykl o MF: Dawid Oczkowski, fot.: @mikolasjosef

%d blogerów lubi to: