Eurowizja: Lisa Miskovsky i Kuba Szmajkowski walczą o Turyn! • EBU planuje zmiany w regulaminie konkursu? Czego będą dotyczyć? • Islandia wyśle reprezentantów na JESC do Paryża

Wycieki i przecieki w Melodifestivalen

Dziś oficjalnie poznaliśmy pełną stawkę Melodifestivalen 2022 🇸🇪, jednak już wczoraj wszystkie nazwiska wyciekły do sieci, ze względu na błąd techniczny SVT – lista pojawiła się na oficjalnej aplikacji preselekcji. Tego typu sytuacja miała się zdarzyć po raz pierwszy co może rzucać się cieniem na profesjonalizm producentów konkursu. Potwierdziły się niemal wszystkie nazwiska podawane wcześniej przez „Aftonbladet”. O wyjazd do Turynu rywalizować będą m.in. Anna Bergendahl (ESC 2010) z utworem „Power Higher” napisanym m.in. przez Thomasa G:sona i Bobby’ego Ljunggrena. Rywalizować będzie z innym zwycięzcą MF – Robinem Bengtssonem, który w 2022 zaśpiewa utwór „Innocent Love”, który napisał m.in. Victor Crone (Estonia 2019 🇪🇪). Jeden z weteranów selekcji – Alvaro Estrella – ma w stawce „Suave” napisane przez duet Linnea i Joy Deb. Niespodziankami na liście są Lisa Miskovsky (fot.) i Shirley Clamp. Ta pierwsza to popularna 46-letnia wokalistka z Holmsund, która w MF 2012 zajęła 9. miejsce w finale za „Why Start a Fire”. Słowiańskie nazwisko zawdzięcza ojcu, który jest czeskim imigrantem 🇨🇿. Shirley to legenda Melodifestivalen – startowała w selekcjach już sześć razy, a w 2004 była o krok od wygranej za hit „Min karlek”. Zajęła wtedy 2. miejsce. W tym przypadku także ciekawe są korzenie – jej ojciec jest Brytyjczykiem, a wokalistka ma podwójne obywatelstwo 🇬🇧. Znamy już nazwiska półfinalistów, ale nie wiemy co zaśpiewają. Utwory publikowane będą na krótko przed danym półfinałem. Chociaż jeszcze ich nie ma, już teraz mówi się, że w walce o zwycięstwo mogą się liczyć Anna Bergendahl czy Klara Hammarstrom. Pełna lista nazwisk wykonawców i autorów dostępna jest np. TUTAJ.

Będą zmiany w regulaminie Eurowizji?

Melodi Grand Prix w Norwegii 🇳🇴 to selekcje, które od 2022 mają być bliższe Eurowizji poprzez zmiany wprowadzone w regulaminie. Przede wszystkim zredukowano liczbę osób na scenie – z 25 (!) do 6, czyli tak jak w międzynarodowym konkursie. Mattias Carlsson zdradził też, że EBU pracuje aktualnie nad dokładniejszymi zasadami korzystania z grafik i nakładek na ekran podczas występów eurowizyjnych, które ostatnio stały się modne podczas konkursu. Zasady te NRK będzie chciało wprowadzić także do Melodi Grand Prix. Szef delegacji, Stig Karlsen, zapytany został też o powrót jurorów do preselekcji. Nie komentuje na razie podjętych już decyzji (wcześniej mówiło się, żę komisja ma mieć wpływ na wyniki w 2022) i informuje, że nadawca pracuje nad różnymi modelami, jednak istotne zmiany mogą nastąpić dopiero w 2023 roku. Tymczasem w Słowenii 🇸🇮 trwa pierwszy tydzień dueli EMA Fres. Wczoraj wygrała Stela Sofia z „Tu in zdaj”, a dziś grupa LPS z „Disko” co oznacza, że przegrani (Anja Vodosek i Neli Jerot) trafią do dogrywki. W czwartek ostatni w tym tygodniu duel – Ella zmierzy się z Jonem Viteziciem. Duel dostępny będzie od godziny 8:00 rano TUTAJ. W Izraelu 🇮🇱 trwa (a wręcz „ciągnie się”) X Factor i chociaż pokazano już 14 odcinków, nadal tkwimy na etapie przesłuchań. Do tej pory wybrano 48 uczestników. Nie wiemy jeszcze ile potrwa ten etap i kiedy przedziemy do bootcampu czy koncertów na żywo.

🇵🇱 Kuba Szmajkowski pojedzie na Eurowizję 2022?

W odpowiedzi na komentarz jednego z czytelników Dziennika Eurowizyjnego Kuba Szmajkowski powiedział, że wkrótce opublikuje utwór, który zgłosił do Krajowych Eliminacji 2022 w Polsce. To pierwsze oficjalne potwierdzenie walki młodego wokalisty o Eurowizję 2022. Spodziewać się należy, że jego utwór na konkurs przygotowali Szwedzi 🇸🇪, być może ci sami, którzy stoją za singlem „Nieskończone”. W ankiecie na Instagramie fani mogli głosować w duelu gdzie zmierzyli się ze sobą Kuba i Daria – Szmajkowski zdobył 55%, Daria 45%. To te nazwiska są teraz najbardziej prawdopodobne w kwestii nowego reprezentanta Polski na Eurowizję. Zarówno Daria jak i Kuba są promowani w TVP – występowali w „You Can Dance”, a Kuba regularnie śpiewa też w „Jaka to melodia”, którą prowadzi Rafał Brzozowski (ESC 2021). Czy pojawią się jeszcze jakieś gorące nazwiska, które mają realne szanse na zwycięstwo w wewnętrznych selekcjach? Nie wiemy. TVP nie zdradza też szczegółów dotyczących przebiegu głosowania jurorów – nie mamy żadnych informacji o tym, czy komisja ekspertów została już powołana oraz na jakim etapie jest teraz cała procedura. Zwycięzcę mamy poznać do 2 stycznia, a zważywszy na to, że 31 grudnia ma się odbyć w Zakopanem „Sylwester z Dwójką” fani mają nadzieję, że właśnie tam, w porze wysokiej oglądalności, ogłoszony zostanie werdykt, co byłoby świetną promocją.

🇮🇸 Islandia wyśle delegację do Paryża

Kolejne kroki Islandii ku Eurowizji Junior? Po tym jak stacja RUV ogłosiła retransmisję JESC z Paryża (pierwszy raz od 2003 roku, teraz dyrektor Songvakeppnin i szef prasowy delegacji islandzkiej powiedział, że dwóch przedstawicieli telewizji z Reykjaviku pojedzie do Francji przyglądać się konkursowi i kulisom. Czy za rok zobaczymy Islandię w gronie uczestników? RUV nie mówi „nie”, jednak zwraca uwagę na wiele czynników, m.in. koszt udziału, który dla małego nadawcy może być dużym utrudnieniem. Runar Freyr podkreśla jednak, że wokalno-muzyczne konkursy dla dzieci są na Islandii popularne i nie byłoby problemu z wyborem reprezentanta. „Zawsze chętnie rozglądamy się za dobrym materiałem familijnym dla naszej widowni” – dodał. To, czy oglądalność JESC na wyspie będzie wysoka może być jednym z argumentów przed podjęciem decyzji co do debiutu. Islandia od lat szczyci się najwyższym udziałem w rynku jeśli chodzi o oglądalność dorosłej Eurowizji. Wyniki sięgają 97% co znaczy, że niemal cała populacja kraju ogląda konkurs. Są nawet żarty mówiące o tym, że pozostałe 3% nie ogląda Eurowizji bo … jest na niej na żywo. W Europie niewiele jest już krajów, które regularnie uczestniczą w ESC, a nie pojawiają się w JESC. Poza Islandią są to Finlandia 🇫🇮, Estonia 🇪🇪, Austria 🇦🇹, Czechy 🇨🇿, Węgry 🇭🇺 czy Turcja 🇹🇷. W show nigdy nie pojawiły się małe kraje takie jak Luksemburg 🇱🇺 i Andora 🇦🇩. W związku z brakiem udziału stacji BBC, Wielka Brytania 🇬🇧 może pojawiać się w konkursie w ramach osobnych startów Anglii 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿, Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿, Szkocji 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 i Irlandii Północnej, jednak na razie tylko Walia dwukrotnie brała w JESC udział.

Źródło: SVT, Wikipedia, Eurovoix, RTV SLO, Instragram, fot.: @lisamiskovsky_official

%d blogerów lubi to: