Eurowizja 2022: Reprezentanci Bułgarii, uczestnicy selekcji w Szwecji, Australii i Słowenii, plany Rumunii, Norwegii czy The Roop z Litwy • Dziś „Nasz Faworyt” – rusza głosowanie na najlepszy utwór JESC 2021

Znamy pierwszy tytuł piosenki z Eurowizji 2022! Utwór „Intention” zaśpiewa w Turynie formacja Intelligent Music Project 🇧🇬, która wczoraj została potwierdzonym przez stację BNT reprezentantem Bułgarii. O tym, że właśnie ten zespół zaśpiewa we Włoszech mówiło się już we wrześniu, zresztą sam zespół nie ukrywał tego faktu. Projekt powstał po założeniu przez Milena Vrabevskiego, biznesmena i mecenasa sztuki firmy muzycznej Intelligent Music mającej promować nowoczesną sztukę muzyczną Bułgarii. Firma zdobyła poparcie Ministerstwa Kultury kraju, a zaraz po tym jak się narodziła, wymyślono formację Intelligent Music Project, w której śpiewało wielu muzyków rockowych. W Turynie grupa wystąpi jako sekstet z Ronnie Romero na czele. 40-letni wokalista urodzony w Chile 🇨🇱 znany jest jako lider takich grup jak Rainbow, Lords of Black czy Sunstorm. Aktualnie mieszka w Madrycie 🇪🇸. Do bułgarskiego projektu dołączył w 2020 roku i brał udział w nagrywaniu płyty „Life Motion”. W skład grupy wejdą też Slavin Slavchev (zwycięzca bułgarskiego „X Factora”), Ivo Stefanov, Bisser Ivanov, Dimitar Sirakov oraz Stoyan Yankulov, który reprezentował już Bułgarię w 2007 i 2013 roku w duecie z Elitsą Todorovą. W Helsinkach para zajęła 5. miejsce, które aż do 2016 roku było jedynym sukcesem Bułgarii w Eurowizji. Eurowizyjne „Intention” wykonane będzie po raz pierwszy 7 grudnia podczas koncertu inaugurującego trasę po Bułgarii. Pierwszy koncert odbędzie się w Błagojewgradzie. Na szczęście, nie będziemy musieli opierać się tylko na amatorskich nagraniach z koncertu, bo tego samego dnia ma się pojawić klip do piosenki. Na ten moment Eurowizja 2022 ma trzech uczestników – jednego solistę (Belgia 🇧🇪) i dwa zespoły-projekty (Gruzja 🇬🇪 i Bułgaria).

Szwecja i Australia prezentują uczestników

Telewizja szwedzka 🇸🇪 ogłosiła już 14 uczestników Melodifestivalen 2022 czyli połowę całej stawki. O Turyn na pewno powalczą John Lundvik (ESC 2019) oraz uczestnicy znani nam już z poprzednich edycji – m.in. Klara Hammarstrom, LIAMOO, Linda Benhtzing, Lisa Ajax (w duecie z Niello) czy Omar Rudberg (członek zespołu FO&O, a także aktor z serialu „Książęta” na Netflix). Będziemy mieć też Cazzi Opeia (Moa Anna Maria Carlebecker), dj-ka, wokalistka i kompozytorka, 53-letniego Svena Andersa Bagge (znany m.in. jako juror „Idola”), pochodzącą z Ugandy 🇺🇬 Faith Kakembo czy Tribe Friday. Wielu znanych kompozytorów pojawia się też w gronie twórców utworów m.in. Thomas G:son, Paul Rey, Laurell Barker, Anderz Wrethov, Benjamin Rosenbohm (Dania 2020 🇩🇰), Medina czy Elize Ryd. Z 14 piosenek 9 ma angielskie tytuły, więc pewnie język szwedzki znów będzie w mniejszości. Można stwierdzić (patrząc po nazwiskach), że Melodifestivalen idzie utartym szlakiem, stawiając na tych, którzy widzowie już kojarzą i na twórców, którzy mają już doświadczenie – tak jest co roku, bo preselekcje, chociaż są najbardziej popularne, coraz bardziej nastawione są na dobrą produkcję, a nie oryginalność muzyczną. Tymczasem swoich finalistów ogłasza też SBS z Australii 🇦🇺. Kolejna trójka uczestników to słynne Sheldon Riley (znany z „The Voice” i nietuzinkowego wizerunku), girls-band G-N!tion oraz Andrew Lambrou (fot.). Dla każdego z nich Eurowizja jest spełnieniem marzeń i każdy jest niesamowicie podekscytowany możliwością walki o udział w konkursie. Znamy już połowę stawki „Australia Decides 2022”. Wkrótce dowiemy się, kto jeszcze wystąpi w preselekcjach, a mówi się, że będzie co najmniej jeden wykonawca, który już wcześniej rywalizował w tym show.

Słowenia i Rumunia rozkręcają selekcje

A jednak! EMA Fres 🇸🇮, czyli specjalne eliminacje internetowe dla młodych wykonawców, ruszają już w poniedziałek 29 listopada, a dziś RTV SLO podała listę 24 słoweńskich uczestników. Nazwiska na razie niewiele nam mówią, ale o miejsce w finale narodowym powalczą m.in. Anja Vodosek, Evita, Hvala Brothers, Katja Kos, Lara Dovier, LPS, Mia Vuckovic, Neli Jerot czy Nina Sodnik. Znamy już zestaw dueli na pierwszy tydzień – rozpoczniemy od pojedynku Katji Kos z Niką Sodnik. Pełen plan dostępny jest TUTAJ. Podobnie jak 2 lata temu, piosenki będą prezentowane w ciągu dnia (od 8:00 rano), a internauci będą mieli prawo na nie głosować. Po czterech rundach tydzień zamknięty będzie głosowaniem w którym spośród czterech zwycięzców dueli wybranych będzie trzech finalistów EMA Fres i jeden, który wejdzie do rundy dogrywkowej. Eliminacje potrwają trzy tygodnie, a w czwartym odbędą się pojedynki dogrywkowe. Łącznie, bo skomplikowanym procesie będziemy mieć 14 finalistów EMA Fres, którzy rywalizować będą w styczniu o dwa miejsca w finale faktycznych preselekcji EMA. Projekt EMA Fres poprowadzą Bojan Cvjetićanin, Arne oraz Eva Boto, reprezentantka Słowenii z Eurowizji 2012. Głosowania internetowe dostępne będą na oficjalnej stronie eliminacji TUTAJ. Sporo dzieje się też w Rumunii 🇷🇴, a „Selectia Nationala” potrwa…cztery miesiące. Zgłoszenia przyjmowane będą do 16 grudnia, po czym w dniach 21-22 grudnia komisja złożona z pięciu osób wybierze z całej puli 45 piosenek. Wyniki pracy jurorów poznamy nie później niż 23 grudnia. Następnie od 5 do 10 lutego internauci będą mogli głosować na wszystkie 45 propozycji, a na podstawie ich głosów 5 utworów wejdzie do półfinału. Dodatkowo dziesięć utworów wskażą jurorzy. W półfinale (12 lutego) 20 wykonawców po raz pierwszy wystąpi na żywo. Ocenią ich tylko jurorzy – do finału wejdzie 10 najlepszych, a komisja przyznawać będzie punkty po każdym występie. Finał zaplanowano na 5 marca – 10 kandydatów zmierzy się w ostatecznej walce o Turyn. O tym, kto pojedzie do Włoch zadecydują widzowie i jurorzy.

Nie pogub się i nie przegap selekcji czy głosowań internetowych! Śledź terminarz Dziennika Eurowizyjnego – TUTAJ!

Co nowego w Norwegii i na Litwie?

21 piosenek pojawi się w stawce norweskich selekcji Melodi Grand Prix 2022 🇳🇴. Łącznie konkurs składać się będzie z sześciu odcinków – czterech półfinałów (po 4 utwory w każdym), dogrywce i finale. Z każdego półfinału do finału wejdzie jeden utwór, reszta powalczy w dogrywce o jedno dodatkowe miejsce w grze. W finale pojawi się też pięciu wcześniej zakwalifikowanych wykonawców, którzy nie będą musieli rywalizować w półfinałach. Ogłoszenie uczestników nastąpi 6 stycznia. Na Litwie 🇱🇹 zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do selekcji, a dziś niespodziewanie formacja The Roop pokazała klip do „Ohmygodable”, który na YouTube podpisany był jako „Eurovision 2022” czym wywołano spore spekulacje – dopisek ostatecznie usunięto. „Za sprawą nowego singla muzycy chcą, by ludzie nie przestali się dobrze bawić, by wciąż chcieli odkrywać nowe rzeczy i próbowali czasem spojrzeć na życie, sztukę i siebie samych z innej perspektywy” – informuje Warner Music Polska. Główne pytanie – czy The Roop znów chcą jechać na Eurowizję, a może był to tylko chwyt marketingowy? Nie ma co ukrywać, że słynne trio z pewnością nie osiągnęło w Rotterdamie tego, co chciało – Litwini liczyli na więcej, a nie udało im się nawet uzyskać najwyższego rezultatu w historii kraju. Być może zgłosili się do selekcji ze względu na taki niedosyt? The Roop na razie nie komentują spekulacji. Musimy więc poczekać na ogłoszenie uczestników konkursu.

20:15 „Nasz Faworyt JESC 2021”

Piosenka Kazachstanu 🇰🇿 na Eurowizję Junior 2021 wreszcie została opublikowana więc możemy cieszyć się już pełną stawką konkursu. „Ertegi alemi (Fairy World)” zostało przerobione i różni się od solowej wersji Alinura Khamzina z preselekcji. Dodano efekty dźwiękowe, przearanażowano utwór, usunięto język angielski i dodano wstawki w których Beknur Zhanibekuly rapuje po francusku. Zmiany w piosence to efekt kontrowersyjnej decyzji jurorów i producentów o częściowym tylko rozstrzygnięciu remisu, do jakiego doszło w finale preselekcji. Wskazano piosenkę, którą najbardziej docenili jurorzy, jednak do Alinura dokoptowano niepełnosprawnego Beknura, który zapewne ma dodać delegacji element „historii, która chwyta za serce” i wzbudzić zainteresowanie mediów. Co ciekawe, Kazachstan to czwarty kraj, który w tym roku korzysta z języka francuskiego w piosence na JESC – poza Francją zrobiły tak Gruzja 🇬🇪 i Irlandia 🇮🇪. To rekord jeśli chodzi o język jakiegokolwiek gospodarza Eurowizji Junior (nie dotyczy angielskiego). W związku z tym, że znamy już 19 piosenek, dziś o 20:15 rozpocznie się plebiscyt „Nasz Faworyt 2021”! Od 20:15 Dziennik Eurowizyjny zaprasza na wspólne oglądanie wszystkich konkursowych utworów, po którym ruszy głosowanie. W tym roku faworyta wybierają jurorzy (złożeni z patronów Dziennika Eurowizyjnego, fanów oraz gości) i internauci (głosowania FB-Mentimeter, Instagram i Google Forms) w stosunku 50/50. Głosowanie potrwa do 1 grudnia i dostępne będzie TUTAJ. Wyniki zaprezentowane zostaną najpewniej 5 grudnia. WSPÓLNE OGLĄDANIE OD 20:15 TUTAJ.

Źródło: BNT, Wikipedia, SVT, SBS, RTV SLO, TVR, Eurovoix, Warner Music Polska, YouTube, JuniorEurovision.tv, fot.: @andrew_lambrou

%d blogerów lubi to: