Eurowizja Junior: Posłuchaj utworu Serbii • Chorwacja i Czarnogóra zbierają zgłoszenia do ESC 2022 • Isaiah w preselekcjach Australii • Dziś gala „French Touch” z udziałem Barbary Pravi

Dwa kraje b. Jugosławii rozpoczęły już swoje procesy preselekcyjne. Telewizja chorwacka HRT 🇭🇷 zbiera już zgłoszenia do finału narodowego Dora 2022, który odbędzie się w lutym z udziałem 14 wykonawców. Piosenki mogą być wysyłane do 25 listopada. Ogłoszenie listy finalistów nastąpi zapewne na początku grudnia, a do 22.12.2021 zakwalifikowani muszą wysłać do HRT swój plan na występ sceniczny, tak by realizatorzy mieli czas na przygotowania. Nowością w regulaminie jest zapis, zgodnie z którym piosenka, która wygra selekcje nie może być później poddawana tzw. revampowi, a dozwolone będą tylko kosmetyczne modyfikacje zaakceptowane przez HRT. Zmusza to autorów utworu i producentów do przygotowania pełnej, finalnej wersji już przed etapem zgłoszeń. Podobnie jak ostatnio utwory z Dory nie będą wcześniej publikowane, a HRT zachowuje prawo do premierowej emisji fragmentów zakwalifikowanych piosenek w ramach promocji finału narodowego. Konkursowe utwory mogą być wykonane po chorwacku lub w innym oficjalnym języku stosowanym na kontynencie europejskim. Wykonawcy muszą posiadać obywatelstwo Chorwacji. W Czarnogórze 🇲🇪, zgodnie z oczekiwaniami – preselekcje wewnętrzne. Zgłoszenia przyjmowane będą do 10 grudnia, a otwarte są dla autorów/kompozytorów z całego świata – każdy chętny może zgłosić maksymalnie 2 utwory. Co ciekawe, w tym procesie nie ma znaczenia kto zaśpiewa dany utwór, bowiem RTCG ma prawo zasugerować wykonawcę samodzielnie, nawet jeśli zgłoszoną piosenkę zaśpiewa ktoś inny na nagraniu. Ważne jest też to, że zgłoszenia są anonimowe – w dużej kopercie (podpisanej tylko pięciocyfrowym kodem) znaleźć się muszą wszystkie wymagane materiały oraz mała koperta zawierająca dane kompozytora. Komisja nie będzie wiedziała, kto stoi za daną piosenką oraz kto ją wykonuje. Jury oceniać ma kompozycję (od 0 do 50 punktów), tekst (od 0 do 30 punktów), potencjał produkcyjny utworu (od 0 do 20 punktów). Łącznie piosenka może więc otrzymać 100 punktów. Jeśli dany autor chce także zgłosić wykonawcę, musi pamiętać o tym, by zgłoszony piosenkarz posiadał czarnogórskie obywatelstwo.

Serbskie „Oczy dziecka” dostępne

Telewizja serbska 🇷🇸 opublikowała dziś utwór na Eurowizję Junior. Jest to „Oci deteta” wykonywane przez Jovanę Radonić i Dunję Zivković. Wokalistki prezentują utwór w którym pomieszanych jest parę gatunków, w tym nawet rap. Całość śpiewana jest po serbsku i chociaż refren wpada w ucho, komentarze o piosence nie są zbyt pozytywne. Klip do „Oci deteta” nagrano w Nowym Sadzie oraz na terenie twierdzy Petrovaradin, głównej atrakcji turystycznej stolicy Wojwodiny. Jovana i Dunja po raz pierwszy śpiewają razem, obie są niezwykle utalentowane i szkolą swoje wokale w tej samej szkole muzycznej. Co ciekawe, Jovana startowała w programie „Pinkove Zvezdice” gdzie zajęła 2. miejsce, przegrywając tylko z Roko Blazeviciem, który reprezentował Chorwację 🇭🇷 podczas dorosłej Eurowizji w Tel Awiwie. Znamy już 10 piosenek Eurowizji Junior 2021, co oznacza, że do odkrycia pozostało jeszcze 9! Być może do końca tego miesiąca opublikowana będzie piosenka „Green Forces” z Macedonii 🇲🇰, natomiast kolejne kraje mogą nas zaskoczyć premierą dosłownie w każdej chwili. Sezon selekcyjny kończy się 6 listopada – wtedy odbędą się dwa ostatnie finały narodowe, w Kazachstanie 🇰🇿 i Gruzji 🇬🇪. Nadal nie wiemy nic na temat decyzji podjętych w Bułgarii 🇧🇬 i Włoszech 🇮🇹, czekamy też na oficjalne potwierdzenie udziału Maleny Fox z Armenii 🇦🇲.

🇦🇺 Australia odkrywa karty

Telewizja SBS ogłosiła pierwszych uczestników selekcji „Australia Decides 2022”. Największą niespodzianką jest powrót Isaiaha Firebrace (fot.), który reprezentował swój kraj na Eurowizji 2017 z „Don’t come easy”. Co ciekawe, wokalista nie wszedłby do finału, gdyby decydowali o tym tylko widzowie – miał w ich rankingu 15. miejsce. Jurorzy dali mu jednak drugie (zaraz za Portugalią) co pozwoliło przejść do finału. W finale Australia zajęła czwarte miejsce w rankingu komisji i … przedostatnie u widzów. Pomimo tak dużej rozbieżności fałszujący ze sceny Isaiah zdołał zająć 9. miejsce. Teraz wokalista po raz pierwszy wystartuje w selekcjach australijskich, ale nie zaśpiewa sam – ma wystąpić w duecie, na razie nie wiadomo z kim. Jego rywalką w finale będzie Jaguar Jonze, która wraca do selekcji. W 2020 zajęła 6. miejsce za „Rabbit Hole”, a teraz obiecuje, że nie zawiedzie swoich fanów czy miłośników Eurowizji. W „Australia Decides” zadebiutuje Paulini Curuenavuli, australijska wokalistka urodzona na Fidżi 🇫🇯. Do tej pory wydała cztery albumy, odbyła szereg tras koncertowych, a także wystąpiła w paru filmach. Jest też kompozytorką. Pracowała m.in. z Edurne, reprezentantką Hiszpanii 2015. Poza trzema nazwiskami uczestników SBS oglosiła, że jeden z utworów napisze Jude York. Nie wiemy jeszcze kto zaśpiewa „I won’t need a dream” ale znamy fragment tego utworu – TUTAJ.

🇫🇷🇵🇱 20:45 French Touch na TVP2

Dziś gala French Touch, którą od 20:45 pokazywać będzie TVP2. Wydarzenie, które jest hołdem dla polsko-francuskiej przyjaźni uświętnią swoimi występami m.in. Barbara Pravi (ESC 2021), Cleo (ESC 2014) Roksana Węgiel (JESC 2018), Rafał Brzozowski (ESC 2021), a także Kendji Girac, Imany, Carla Bruni, Reni Jusis i Dawid Kwiatkowski. Show poprowadzą Agata Konarska (prowadząca konferencji prasowych JESC 2019-2020) oraz Tomasz Kammel (gospodarz EYD 2013). Gala odbędzie się w Teatrze Wielkim w Warszawie. „French Touch” po raz pierwszy odbyło się w 2015 roku, a sukces polskiego przedsięwzięcia sprawił, że podobne wydarzenia organizowano też w krajach Beneluksu, Rosji, Chinach czy w państwach Afryki. Frédéric Billet, ambasador Francji w Polsce, na konferencji prasowej zapewnił, że gala będzie wydarzeniem bardzo ciekawym, bo organizatorzy ustawili poprzeczkę wysoko” – informuje portal RP.pl. Podczas gali wręczona będzie nagroda im. Marianne d’Honeur, która przyznawana jest wybitnym osobistościom związanym z Polską i Francją. W ostatnich latach Polska i Francja nie miały zbyt wielu okazji, by wymieniać się punktami na dorosłej Eurowizji. W 2014 roku Cleo i Donatan otrzymali of Francuzów 5 punktów, rok później Monika z Paryża dostała 4 punkty. W 2016 Michał Szpak uzyskał od francuskich widzów aż 7 punktów, jednocześnie Amir z Francji w zamian dostał od nas tylko 1 punkt (od jury). Co ciekawe, w latach 2014-2017 Francja nigdy nie trafiała na półfinał, w którym startowaliśmy. Nasza ostatnia finalistka Eurowizji – Kasia Moś, dostała od widzów z Francji 1 punkty w 2017 roku. Dopiero w 2018 roku Francuzi mogli wspierać nas w półfinale i łącznie dali nam aż 13 punktów (4+7). W zamian w finale dostali od nas trzy. W 2019 również dali nam punkty w półfinale – 8 (wszystkie od widzów). Polska w finale dała im 6. W 2021 Rafał dostał tylko 1 punkt od widzów z Francji, natomiast Barbara Pravi dostała od widzów z Polski 5 punktów (i zero od jury). Wygląda na to, że obecność głosującej Francji w półfinałach przynosi nam pecha, bo w latach 2018-2021 nie udało nam się awansować. Co ciekawe, przyjaźni polsko-francuskiej nie widać na Juniorze. W ciągu trzech ostatnich głosowań jurorskich Francja dała nam łącznie 23 punkty, a w zamian dostała od nas… tylko dwa! Polskie jury najniżej oceniło zwyciężczynię Eurowizji Junior 2020 spośród wszystkich startujących wtedy krajów – Valentina dostała od nas 1 punkt.

Źródło: Eurosong.hr, RTCG.me, RTS.rs, Wikipedia, SBS, Eurovision.tv, TVP, RP.pl, fot.: @isaiahfirebrace

%d blogerów lubi to: