Sobota: Wiktor Zwierzyński w bitwie „The Voice of Poland” • Bułgaria ma już reprezentanta na Eurowizję Junior • Gruzińskie selekcje do JESC w festiwalu „Heart of Europe” w Warszawie

Eurowizja Junior 2021 dopiero w grudniu, ale powoli klaruje się lista uczestników i piosenek konkursu. Do życia budzi się stacja BNT z Bułgarii 🇧🇬, która potwierdziła powrót do konkursu, ale do tej pory nie przekazywała żadnych informacji na ten temat. Teraz w końcu wiemy więcej. Stacja swojego reprezentanta wybrała wewnętrznie, a cały projekt JESC 2021 przygotowywany jest przy współpracy (i finansowej pomocy) Ligna Studios oraz władz miasta Dobricz na wschodzie kraju. Nazwisko wykonawcy (lub grupy) nie jest na razie znane, ale BNT zapewnia, że przygotowania już trwają, a szczegóły poznamy wkrótce. To, na czym teraz skupia się nadawca bułgarski to przedstawienie swoim widzom „nowych” zasad głosowania podczas Eurowizji Junior. Bułgaria po raz pierwszy weźmie udział w konkursie z obecnym formatem online-votingu, co oznacza, że Bułgarzy po raz pierwszy będą mogli głosować sami na siebie. I do tego BNT chce zachęcić mieszkańców kraju jak i wszystkich rodaków za granicą. Ciężko stwierdzić, czy Bułgaria będzie liczyć się w głosowaniu internautów, ale wiele zależy też od popularności wybranego reprezentanta i od dobrej promocji – tutaj wkracza wytwórnia Ligna Studios, która ponownie pracuje z BNT przy Eurowizji. To właśnie Ligna Studios opiekowało się Victorią, reprezentantką kraju na Eurowizji 2021. Przyznać trzeba, że udział Bułgarii w ESC 2021 należał do tych świetnie przygotowanych i z dobrą strategią oraz sporym budżetem. Czy dało to odpowiedni efekt? Piosenka Victorii znalazła się w finale na 6. miejscu głosowania jury ale zaskakująco słabo wypadła w televotingu – tylko 18. miejsce i 30 punktów. Na JESC 2021 sukcesem dla Bułgarów będzie zapewne miejsce w top5. Do tej pory tylko Krisia Todorova zdołała zająć miejsce na podium – w 2014 roku była druga i rok później stała się główną gwiazdą organizowanego w Sofii show. Na sześć dotychczasowych startów Bułgarzy tylko raz nie weszli do czołowej dziesiątki finału Eurowizji Junior.

Eurowizja Junior: Co nowego? Kiedy bilety na finał?

Eurowizja Junior 2021 bez obostrzeń? Po tym, jak okazało się, że nadawcy wciąż nie wiedzą, czy mają nagrywać live-on-tape, teraz EBU ogłosiło, że sprzedaż biletów na finał Eurowizji Junior ruszy 3 listopada na stronie laseinemusicale.com 🇫🇷. Na razie nie wiemy nic więcej – nie ma informacji o tym ile kosztują bilety, ile jest ich w ogóle dostępnych oraz jakiego rodzaju wejściówki trafią do sprzedaży. Istotne jest też to, czy do hali wejść będą mogły osoby niezaszczepione? Na więcej wiadomości zapewne poczekamy do 2 listopada. Zgodnie ze scenariuszem A lub B maksymalnie 3,5 tys. widzów będzie mogło śledzić finał JESC (lub próbę jurorską) na żywo. Szacuje się, że ponad 90% biletów trafi jednak do lokalnego widza z Francji, a nie fanów zza granicy. Tymczasem w Kazachstanie 🇰🇿 ruszyły próby do preselekcji, które odbędą się 6 listopada w Nur-Sułtanie. Finaliści biorą udział w ćwiczeniach wokalnych, sesjach zdjęciowych i nagraniowych, a także aktywnościach społecznych. Przygotowano również dla nich wartościowe spotkania z najlepszymi lokalnymi kompozytorami i artystami. Pod okiem specjalistów będą szkolić wokal, choreografię, a także zdolności aktorskie. Piosenki konkursowe premierowo usłyszymy dopiero 6 listopada. W Rosji nagrywana jest eurowizyjna wersja piosenki „Mon Ami” Tanyi Mezhentsevej 🇷🇺. Nad revampem czuwa Alex Davia, który ma już doświadczenie eurowizyjne. Wczoraj wieczorem odbyła się premiera klipu Anny z Albanii do „Stand by you” 🇦🇱. Od razu wzbudziło to podejrzenia wielu fanów, bo profesjonalny klip pojawił się raptem parę dni po zwycięstwie wokalistki w selekcjach „Junior Fest” co ma świadczyć o tym, że wyniki konkursu były ustawione.

The Voice of Poland: Wiktor walczy w „Bitwach”

W ostatni weekend października nie ma żadnych finałów narodowych (nie licząc rosyjskiego, którego wyniki i tak znamy), ale emocji dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego nie zabraknie. W sobotę od 20:00 13. odcinek dwunastej edycji „The Voice of Poland” 🇵🇱 i trzecia część rundy bitew, w której udział weźmie członek grupy Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku i fan Eurowizji – Wiktor Zwierzyński. Widzowie poznali go 25 września, gdy w szóstym odcinku (przesłuchania w ciemno) zaśpiewał „Give me love” – trafił do grupy Sylwii Grzeszczak (fot.). Teraz zawalczy o przejście do dalszego etapu, więc mocno trzymamy za niego kciuki! Przypomnę, że w dwunastej edycji „The Voice” obok Sylwii Grzeszczak mentorami są też m.in. Justyna Steczkowska (ESC 1995) i Tomson i Baron z formacji Afromental (KE 2008), a prowadzący to Tomasz Kammel (EYD 2013), Małgorzata Tomaszewska (JESC 2020) i Aleksander Sikora (JESC 2019). Format „The Voice” wraz z wariantami „Kids” i „Senior” trafił już łącznie do 145 krajów/regionów świata. Najwięcej edycji programu zrealizowano w Stanach Zjednoczonych (NBC) 🇺🇸 gdzie trwa 21. sezon. W Europie najwięcej sezonów „The Voice” wyprodukowano w Polsce, gdzie teraz trwa już dwunasta edycja. Podobny wynik notuje się w Holandii 🇳🇱 czy na Ukrainie 🇺🇦, chociaż tam dwunaste edycje dopiero powstaną. Co ciekawe, w wielu regionach „The Voice” tworzony jest dla kilku krajów jednocześnie – wspólne edycje mają Albania z Kosowem, Angola z Mozambikiem, kraje arabskie, Czechy i Słowacja, Grecja z Cyprem, Malezja z Singapurem, Rumunia z Mołdawią, Hiszpania z Andorą czy USA z krajami karaibskimi.

Gruzińska „Ranina” w warszawskiej „Kinotece”

Od 3 do 5 listopada Telewizja Polska 🇵🇱 organizuje w Warszawie I edycję Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego „Heart of Europe”, który ma być konkursem produkcji telewizyjnych nadawców publicznych z Europy Środkowo-Wschodniej, a jego celem jest promocja twórczości telewizyjnej regionu oraz wzmacnianie roli mediów publicznych w Europie. Festiwal organizowany jest w formie hybrydowej, zarówno w warszawskiej „Kinotece” jak i na stronie heartofeurope.tvp.pl (od 3 do 30 listopada), gdzie prezentowane będą produkcje nadawców uczestniczących w projekcie. Nie zabraknie filmów i seriali fabularnych, dokumentalnych, a także produkcji dla dzieci i rozrywkowych. Zwycięskie tytuły w poszczególnych kategoriach wyłoni międzynarodowe jury. W festiwalu udział wezmą produkcje ze Słowacji (RTVS) 🇸🇰, Czech (CT) 🇨🇿, Chorwacji (HRT) 🇭🇷, Węgier (MTVA) 🇭🇺, Polski (TVP), Serbii (RTS) 🇷🇸, Bułgarii (BNT) 🇧🇬, Estonii (ETV) 🇪🇪, Rumunii (TVR) 🇷🇴, Ukrainy (UA:PBC) 🇺🇦, Gruzji (GBP) 🇬🇪 i Litwy (LRT) 🇱🇹. Co ciekawe, w kategorii „Najlepsze programy rozrywkowe” nominowana jest gruzińska „Ranina”, czyli preselekcje kraju do Eurowizji Junior. Parę odcinków show z ubiegłego roku ma być pokazanych 4 listopada w „Kinotece”, będą też dostępne online z polskimi napisami. Nominowana jest też „A strana”, czyli muzyczny format telewizji HRT w którym udział biorą najbardziej znani chorwaccy wokaliści. Więcej o festiwalu na stronie oficjalnej.

[Do 12 listopada] Pokaż swój talent, bądź kreatywna/kreatywny i wygraj eurowizyjne gadżety! Weź udział w konkursie Dziennika Eurowizyjnego – szczegóły TUTAJ.

Źródło: BNT, JuniorEurovision.tv, Eurovoix, Khabar, Wikipedia, TVP, fot.: TVP

%d blogerów lubi to: