Wiktor Zwierzyński o udziale w „The Voice” i wsparciu fanów Eurowizji • Serbia rusza ze zgłoszeniami • Kto (nie) chce jechać na ESC 2022 z Polski? • Drag Race jak Eurowizja? Już wkrótce

Telewizja serbska 🇷🇸 w końcu ogłosiła regulamin preselekcji i zaczęła przyjmowanie zgłoszeń poprzez formularz internetowy na stronie RTS.rs. Piosenki przyjmowane będą do 1 grudnia, a spośród zgłoszeń nadawca wyłoni określone grono utworów, które zostanie zakwalifikowane do półfinałów preselekcji. Podkreślono jednak, że jeśli żadna z propozycji nie spełni oczekiwań nadawcy, przyjmowane będą też utwory, które nie były zgłoszone oficjalną drogą. RTS zabezpiecza się też na wypadek zwiększonych restrykcji, które uniemożliwią organizację preselekcji – wtedy reprezentant wybrany będzie wewnętrznie. Kandydaci do Beoviziji 2022 muszą mieć serbskie obywatelstwo i mogą śpiewać w jednym z języków lub dialektów zarejestrowanych w Serbii (poza serbskim także albański, chorwacki, bośniacki, czeski, niemiecki, węgierski, macedoński, rumuński, ukraiński, ale też np. romski, rusiński czy wołoski). Nie można jednak zgłaszać piosenek po angielsku. Nie jest to żadna niespodzianka, bowiem angielski nie pojawiał się w piosenkach Beoviziji. Serbia na Eurowizji tylko trzy razy wystawiła piosenki w całości po angielsku, z czego tylko jedną wybrano w ramach preselekcji (jednak na tym etapie prezentowano ją po serbsku). Na razie nie znamy żadnych szczegółów dotyczących formatu preselekcji, jednak wiemy, że mają się odbyć w lutym. Tymczasem w sąsiedniej Albanii przedłużono etap zgłoszeń do Festivali i Kenges 🇦🇱. Telewizja RTSH dała artystom i kompozytorom dodatkowe dwa tygodnie na przygotowania – piosenki przyjmowane są do 15 października.

🇵🇱 Roksana na „nie”, Kuba Szmajkowski na „tak”?

Wywiad dla portalu Eurowizja.org, w którym Roksana Węgiel mówi, że nie chce startować w preselekcjach do Eurowizji 2022 bo nie czuje się na to jeszcze gotowa odbił się szerokim echem w polskich mediach oraz na eurowizyjnych portalach zagranicznych. Wśród fanów pojawiają się na ten temat różne opinie – jedni oczywiście żałują, że Roksana nie jest jeszcze zainteresowana reprezentowaniem Polski w dorosłym konkursie (wygrała przecież plebiscyt „Wymarzony Reprezentant”) inni chwalą ją za stanowczy komunikat, który utnie spekulacje. Są też tacy, którzy na razie jej nie wierzą sądząc, że może pojawić się na Eurowizji 2022 gdyż albo znajdzie odpowiedni do tego utwór, albo w jakiś sposób zostanie jej to narzucone np. przez menadżera. TVP przyjmuje zgłoszenia do preselekcji wewnętrznych do 20 listopada, a o ten temat zapytany został niedawno Kuba Szmajkowski. Podkreślił, że start w ESC jest jego marzeniem, jednak nie chciał jasno zdeklarować, czy wyśle swoje zgłoszenie na Woronicza. Zasugerował, że jeśli tak się stanie, poinformuje o tym na swoich social mediach. O kolejnych chętnych lub niechętnych do startu w preselekcjach Dziennik Eurowizyjny informować będzie w kolejnych artykułach.

🇵🇱 Wiktor Zwierzyński o wsparciu fanów Eurowizji podczas „The Voice”

W ostatnim odcinku „The Voice of Poland” świetny występ w przesłuchaniach dał Wiktor Zwierzyński (fot.), fan Eurowizji i członek grupy Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku. Swoim wykonaniem zachwycił wszystkich jurorów i teraz już przygotowuje się do kolejnego etapu talent-show. Jak przyznaje w rozmowie z DE, udział w „The Voice” zawsze był jego marzeniem – chciał zarówno spróbować swoich sił jak i zobaczyć, jak takie programy wyglądają od kuchni. Zdradził, że w „The Voice” panuje pozytywna atmosfera, a wśród uczestników można poczuć się jak w muzycznej rodzinie i zapomnieć o rywalizacji. Czy ma jakieś oczekiwania? Na razie jest zadowolony – po „blindach” zebrał sporo gratulacji nie tylko co do występu wokalnego, ale też swojej charyzmy czy prezencji scenicznej. Ma nadzieję, że i z dalszych rund będzie mieć same pozytywne wspomnienia. „To naprawdę świetna przygoda, bardzo dobra lekcja (nie tylko pod muzycznym względem) oraz ogrom zdobytego doświadczenia” – mówi. Jego przygodę w „The Voice” oglądali fani Eurowizji zrzeszeni na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku. Gratulacji i pochlebnych komentarzy było mnóstwo.

Jestem bezgranicznie wdzięczny za wszystko co dla mnie zrobili od soboty. Taki feedback nawet mi się nie śnił. Czuję ich wsparcie, cieszę się, że mnie trochę lepiej poznali i jest mi bardzo miło widzieć, że … chyba im się podobało

Wiktor Zwierzyński w wywiadzie dla Dziennika Eurowizyjnego

Dodaje, że ma nadzieję iż czytelnicy DE zostaną z nim na dłużej, by dokładnie poznać co mu w duszy gra. „Naprawdę zawładnęli social mediami, wszędzie komentarze od tajemniczego DE” – żartuje. Oczywiście Wiktor marzy o tym, by reprezentować Polskę na Eurowizji, jednak nie chciałby do tego podchodzić spontanicznie lub oddawać się w 100% w czyjeś ręce. „Najpierw muszę znaleźć pomysł na siebie, zacząć wykonywać publicznie swoje kawałki, wystąpić na wielu scenach, zobaczyć czy ludziom nadal się to będzie podobać i kto wie, może na Eurowizję kiedyś przyjdzie czas!” – stwierdził w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym! Wiktorowi kibicujemy i będziemy obserwować jego dalszą drogę, a czytelników zachęcamy do wspierania „naszego człowieka” w kolejnych etapach programu!

👠 Drag Race w formacie Eurowizji

Prędzej czy później musiało do tego dojść – popularność programu „RuPaul’s Drag Race” doprowadziła do powstania eurowizyjnego formatu pod nazwą „Queen of the Universe”! Show wyprodukuje World of Wonder i będzie to konkurs wokalny dla wykonawców drag z całego świata. Co ważne, uczestniczki śpiewać będą na żywo, a nie robić lip-sync. Na razie nie wiadomo czy będą to zupełnie nowe w przestrzeni publicznej drag queens czy byłe bohaterki „RuPaula” z różnych krajów. Jest jednak szansa, że na scenie pojawią się też artyści drag związani z Eurowizją. Program poprowadzi Graham Norton, wieloletni komentator eurowizyjny dla BBC. Premiera programu odbędzie się 2 grudnia. Format „Drag Race” powstał w 2009 roku i do tej pory trafił do wielu krajów gdzie bije rekordy popularności. Najwięcej sezonów i odmian powstało w Stanach Zjednoczonych 🇺🇸 (podstawowa forma ma już planowany 14. sezon, ale stworzono też mnóstwo innych wariantów). Program trafił też do Australii 🇦🇺 (razem z Nową Zelandią 🇳🇿), Kanady 🇨🇦, Chile 🇨🇱, Holandii 🇳🇱, Hiszpanii 🇪🇸, Wielkiej Brytanii 🇬🇧 i Tajlandii 🇹🇭, a swoje edycje planują też Brazylia 🇧🇷, Włochy 🇮🇹 oraz Filipiny 🇵🇭. Na razie nie ma planów realizacji polskiej odsłony 🇵🇱.

Źródło: RTS, Evrovizija.rs, Eurovoix, Eurowizja.org, Plotek, TVP, Wikipedia, fot.: TVP

%d blogerów lubi to: