Eurowizja Junior: Wywiad z Sarą James! „Somebody” dobrze przyjęte przez Internautów • Preselekcje do JESC trwają • San Marino zbiera zgłoszenia • KEiiNO pokonało Iramę w OGAE 2nd Chance

Mija doba od zwycięstwa Sary James 🇵🇱 w polskich preselekcjach do Eurowizji Junior 2021. Jej występ z preselekcji (z oficjalnego kanału JESC) obejrzano już ponad 80 tys. razy i zajmuje 13. miejsce na liście trendów YouTube. Video z kanału TVP odtworzono już ponad 56 tys. razy, a jak grzyby po deszczu pojawiają się fanowskie „topki” (na razie z trzema piosenkami – poza Polską także Holandia 🇳🇱 i Niemcy 🇩🇪) oraz reakcje YouTuberów na utwór „Somebody”. „Uważam, że jest to bardzo dobry utwór ponieważ jest bliski mnie (…). Ma bardzo głęboki tekst, opowiada o tym, że (…) zawsze jest ten ktoś, kto na Ciebie czeka” – mówi wokalistka w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym zaraz po swoim zwycięstwie (CAŁY WYWIAD PONIŻEJ). Dla nowej polskiej reprezentantki wynik był zaskoczeniem, na razie jeszcze tego do siebie nie przyjęła, ale bardzo cieszy się z możliwości wystąpienia na Eurowizji Junior w Paryżu. Nie jest jeszcze w stanie opowiedzieć o planowanym występie scenicznym, bo jak twierdzi, nie zastanawiała się nad tym. „Mam nadzieję, że będzie wspaniały” – stwierdza. „Tuż po wygranej w polskich eliminacjach eurowizyjnych Sara Egwu-James i jej konkursowa piosenka zebrała pierwsze recenzje, którymi podzielili się fani Eurowizji Junior. Masa komentarzy pojawiła się m.in. pod występem 13-latki na YouTube. Internauci byli bardzo zadowoleni z wyboru, a utwór bardzo im się spodobał” – podaje portal Plejada. „Sądząc po komentarzach, większość widzów „Szansy na sukces” spodziewała się takiego werdyktu” – informuje Pudelek. Portal RMF FM sugeuje, że Sara może powtórzyć sukces Roksany czy Viki, bo nową zwyciężczynię „Szansy na Sukces” sporo łączy ze wspomnianymi wokalistkami. Oczywiście na przewidywania jeszcze za wcześnie, bo znamy dopiero trzy piosenki. Kolejny kraj, który ogłosi piosenkę poprzez selekcje narodowe to Malta 🇲🇹 – finał odbędzie się tam 16 października. Łącznie w Eurowizji Junior 2021 wystartuje co najmniej 19 państw.

Preselekcje w Europie: Co nowego?

Znamy kolejne wyniki w Irlandii 🇮🇪. Tym razem w III rundzie selekcji do JESC kandydatów oceniali dwukrotni reprezentanci kraju na Eurowizji – bracia Jedward. Do kolejnego etapu awansowała Sophie Lennon śpiewając „Circle of Life”. Z rundy sing-off awans otrzymała Alison McGrath pokonując Sadbh Breathnach. Jak na razie w kolejnej rundzie selekcji znalazły się same dziewczęta. Tymczasem znamy już finalistów na Malcie 🇲🇹. O wyjazd do Paryża powalczą m.in. Yulan Law (która ma w grze aż dwie piosenki), Eksenia Sammut, Kylie Milcallef, Maria Curmi czy duet Ike & Kaya oraz trio Myca, Kylie & Denzel Jo. Co ciekawe, w finale są dwie wokalistki pochodzące z krajów b. Jugosławii – Amelia Kalabić i Marija Djinović. Finał konkursu obejrzymy na żywo 16 października, a o wynikach zadecydują widzowie oraz jurorzy. W Gruzji 🇬🇪 trwa talent-show „Ranina”, a w czwartym odcinku najwięcej punktów dostali Datuna Luarsabishvili oraz Keso Russia (po 120). Najsłabiej wypadła Mariam Boukhnikashvili (115). W Holandii 🇳🇱, która od soboty ma już swoją reprezentantkę na JESC ogłoszono wyniki oglądalności finału. Średni wynik to 142 tys. widzów i udział w rynku na poziomie niecałych 4%. To spadek o ok. 19 tys. w stosunku do ubiegłego roku, ale udział wzrósł o 0,2%. Przypomnę, że reprezentantką kraju jest 14-letnia Ayana, której matka jest Japonką, a ojciec Brytyjczykiem.

🇸🇲 San Marino: Lokalni wykonawcy zgłoszeni

„Una voce per San Marino” będzie na pewno ciekawym elementem przyszłorocznego sezonu preselekcyjnego. Już teraz show zapowiada się ekscytująco. Nadawca ogłosił, że do 25 września przyjęto 45 aplikacji, z czego tylko 40% pochodzi od kandydatów nieposiadających obywatelstwa San Marino. Głównie są to Szwedzi. 🇸🇪SMRTV ma nadzieję, że zgłoszonych będzie znacznie więcej, a pierwsze dane to dobry prognostyk. W grudniu i styczniu odbędą się specjalne castingi dla uczestników z kategorii „Nuove proposte”, a najlepsi trafią do pięciu półfinałów zaplanowanych na 9-13 lutego. Z każdej rundy do finału „Nuove Proposte” trafi ustalona liczba osób. Finał odbędzie się 16 lutego i wtedy jurorzy wybiorą dziewięciu kandydatów, którzy zmierzą się 19 lutego w finale preselekcji, gdzie czekać będą na nich doświadczeni artyści przyjęci do finału bez eliminacji. Już wiemy, że zainteresowanych startem jest paru polskich piosenkarzy 🇵🇱, więc trzymamy kciuki! Informacje na temat projektu, który ma być nowym międzynarodowym festiwalem talentów i ma rozpromować San Marino na mapie muzycznych eventów Europy znajdziecie TUTAJ.

Norwegia wygrywa OGAE 2nd Chance

Poznaliśmy już wyniki OGAE Second Chance Song Contest 2021, czyli głosowania na najlepsze piosenki preselekcyjne. Wygrało, dość spodziewanie, KEiiNO z Norwegii 🇳🇴 i ich hit „Monument” (441 punktów). Drugie miejsce miał Eric Saade ze Szwecji 🇸🇪 (353), a trzecie Irama z Włoch 🇮🇹 (326 punktów). W czołowej piątce także Ilta z Finlandii 🇫🇮 i Bernarda z Chorwacji 🇭🇷. Najsłąbiej wypadł Therr Maitz reprezentujący Rosję 🇷🇺, uzbierał tylko 21 punktów. Wyniki różnią się trochę od Rejected Song Contest, plebiscytu organizowanego przez Dziennik Eurowizyjny. U nas wygrał Irama z Włoch, druga była Dotter ze Szwecji (nie pojawiła się w OGAE 2nd Chance), a trzecie KEiiNO. Co ciekawe, w top5 była też Albania z Erą Rusi 🇦🇱, która w głosowaniu OGAE zajęła trzecie miejsce od końca. W Rejected Song Contest 2021 uczestniczyło 17 piosenek z 16 państw, co miało związek z brakiem wielu preselekcji narodowych. W 2022 to się zmieni – do gry powrócą Australia, Czechy, Irlandia, Łotwa, San Marino, Serbia, Słowenia czy Ukraina.

Wywiad z Sarą James zrealizowały Natalia Kowalczyk (prowadzenie, montaż) i Maja Wojcieszek (kamera). Źródło: TVP, Eurovoix, SMRTV, OGAE, fot.: M. Wojcieszek

%d blogerów lubi to: