Vasil reprezentantem Macedonii! • Artur Orzech nie będzie komentował Eurowizji. Kto go zasąpi? • Rafał Brzozowski o zdalnym konkursie • Rejected Song Contest: Znamy wyniki!

Telewizja Polska 🇵🇱 poinformowała, że zrywa umowę z Arturem Orzechem, popularną twarzą stacji i głosem Eurowizji w naszym kraju. Poszło o absencję prezentera podczas nagrywania specjalnego odcinka „Szansy na Sukces” w poniedziałek. Orzech nie pojawił się w studiu, nie było też z nim kontaktu i dopiero po jakimś czasie przekazał nadawcy, że nie może uczestniczyć w nagraniu z powodu niedyspozycji. Zastąpił go Marek Sierocki, który od teraz na stałe prowadzić będzie program. TVP w specjalnym oświadczeniu przekazała, że swoją nieobecnością Orzech naraził stację na straty finansowe i wizerunkowe. Słynny komentator ESC miał to skomentować słowami:

Panie Kurski, wiem doskonale jak mnie pan ceni ale nie pozwolę sobie moją twarzą popierać zespołu Boys i Pana Pietrzaka. Proszę Pana nie zamierzam już prowadzić szansy. Ma Pan inne gwiazdy.

Artur Orzech (skasowany wpis na Facebooku)

Wpis został już jednak usunięty z jego facebooka, natomiast współpracująca z prezenterem menadżerka Magdalena Gatkowska potwierdziła, że zrezygnował, bo uznał, że Boys i Pietrzak to nie jego bajka. Urodzony w 1964 roku prezenter i dziennikarz od lat kojarzony jest z Eurowizją, którą komentował od 1992 roku. W tej roli pojawił się też podczas innych konkursów EBU jak Eurowizja Junior czy Eurowizja Tańca. Wielokrotnie też prowadził lub współprowadził polskie preselekcje, pełnił też rolę eksperta eurowizyjnego w wielu wywiadach, a także często zasiadał w komisji wyłaniającej reprezentanta Polski. Znamy go też z takich formatów telewizyjnych jak „Muzyczna Jedynka”, „Śpiewaj i Walcz”, „Świat się kręci”, „Hit Hit Hurra” czy „Pytanie na Śniadanie”. Był też gospodarzem niektórych koncertów w ramach Festiwalu w Opolu czy Sopot Festival. Z wykształcenia jest iranistą.

🇵🇱 Eurowizja: Kto będzie komentował konkurs dla widzów TVP?

Zerwanie przez TVP umowy z Arturem Orzechem kończy ważny okres w polskiej historii Eurowizji. Komentował konkurs od 1992 roku, na początku dość poważnie i na serio, jednak później (co często powtarzał) spotkał się z Terry’m Woganem (nieżyjącą już legendą komentatorską Eurowizji z Wielkiej Brytanii), który skłonił go do bardziej luźnego podejścia i zabawy tą pracą. Polacy się do niego przyzwyczaili, wielu widzów z pewnością tylko dla kąśliwych uwag Orzecha oglądali konkurs. Środowisko fanów Eurowizji jest jednak podzielone – jednym będzie go bardzo brakować, inni twierdzą, że od dawna już woleli śledzić transmisję bez żadnego komentatora niż słuchać Orzecha. Zwracali uwagę na jego częste błędy (w tym słynne nazywanie krajów Big5 „państwami-założycielami”) i powtarzające się złośliwości. Ciężko jednak wyobrazić sobie, że to nie on powita widzów w maju. Kto go zastąpi? We wczorajszej ankiecie na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego w czołówce rankingu znaleźli się…znani fani konkursu, co jednak nie będzie możliwe ze względu na brak doświadczenia w roli komentatora. Realnym kandydatem jest Marek Sierocki, który zebrał 20,8% głosów. Druga jest reprezentantka Polski z 2019 w formacji Tulia Tulia Biczak (15,2%), a trzecia przedstawicielka naszego kraju z 2017 – Kasia Moś (11,2%). W czołowej piątce znaleźli się też Mateusz Szymkowiak (7,7%) i Agata Konarska (6,4%). Pojawiają się też głosy, że TVP powinna wysłać duet komentatorski, jak np. podczas Eurowizji Tańca 2008. O tym jaką decyzję Telewizja Polska podejmie, przekonamy się zapewne bliżej maja.

🇲🇰 Eurowizja: Macedonia potwierdza udział Vasila

Publiczny nadawca Macedonii Północnej przekazał, że weźmie udział w Eurowizji 2021, a Vasil pozostanie w roli reprezentanta kraju z utworem „Here I Stand”. Wcześniej słuszność decyzji podważono z uwagi na masowe protesty internetowe związane z podwójnym (macedońsko-bułgarskim) obywatelstwem piosenkarza. „Muzyka zwyciężyła” – komentuje profil Eurovision Macedonia na Instagramie, dziękując jednocześnie społeczności międzynarodowej za wsparcie dla Vasila.

Dziękuję za miłość, wsparcie i pozytywną energię. Miłość zawsze wygrywa, a muzyka zawsze dotyka duszy

Vasil Garvanliev (Instagram)

Nova TV informuje, że komisja stworzona by przeanalizować całą sprawę wysłuchała przede wszystkim wyjaśnień szefowej delegacji macedońskiej, która poinformowała, że rezygnacja z Eurowizji w tym momencie spowoduje ogromne straty finansowe dla telewizji MRT i byłaby też ogromną szkodą wizerunkową w kraju jak i w Europie. Zaznaczono jednak, że z uwagi na silny odzew społeczny po wewnętrznym wyborze Vasila na reprezentanta komisja ma przyjrzeć się dokładnie zasadności startu Macedonii w przyszłych edycjach Eurowizji. Sprawa Vasila stała się kolejnym ogniwem w sporze między Macedonią Północną a sąsiednią Bułgarią 🇧🇬. Wicepremier Bułgarii i minister spraw zagranicznych Ekaterina Zaharieva wezwała do siebie ambasadora Macedonii w Sofii, Vladimira Krastevskiego. Podczas spotkania wyraziła wielkie zdziwienie i smutek z powodu tak negatywnej kampanii wobec reprezentanta Macedonii w Eurowizji tylko dlatego, że odważył się on przyznać do posiadania bułgarskiego paszportu. Rząd Bułgarii będzie kontynuował działania dążące do ochrony praw obywateli bułgarskich na całym świecie, także w Macedonii.

Rafał Brzozowski chce wystąpić w Rotterdamie

Aż 85% osób głosujących na Instagramie DE uważa, że Eurowizja 2021 nie powinna odbywać się w formie zdalnej. Chociaż nie znamy jeszcze dokładnych planów EBU i nadawców holenderskich, panuje ogólne przekonanie, że są wielkie szanse na to, by delegacje mogły pojechać w maju do Rotterdamu, stąd też zresztą przygotowano obszerny protokół bezpieczeństwa. Rzecznik prasowy Eurowizji podkreślił w rozmowie z RTL Nieus, że opcja zaproszenia widowni do Ahoy Areny wciąż jest rozpatrywana. Tysiące fanów czeka na decyzje i możliwość ponownego zakupu biletu, chociaż wiadomo, że nawet jeśli wejściówki będą dostępne, będzie ich niewiele, a osoby wchodzące do obiektu będą musiały przede wszystkim poddać się testowi na covid-19. Jeśli jednak nie uda się zorganizować Eurowizji z żywą widownią, EBU planuje zastosować nagrania oklasków, pisków i wrzawy, by odpowiednio oprawić transmisję. Do 26 marca telewizje startujące w konkursie muszą przygotować nagrania zapasowe, jednak wielu reprezentantów ma nadzieję, że zarejestrowane w ten sposób występy pójdą jednak do kosza, a oni sami będą mogli wystąpić na prawdziwej scenie.

Z uwagi na marcowe nagrania, mieliśmy mało czasu na przygotowania i trzeba było wszystko robić na przyspieszonych obrotach. Sobota była punktem kulminacyjnym tego szalonego okresu i jeśli sytuacja z pandemią nie ulegnie zmianie, to właściwie może się okazać, że występ na Eurowizji jest już za mną. Jednak nie ukrywam, że bardzo liczę – jak chyba wszyscy reprezentanci i organizatorzy – że jednak Eurowizja się odbędzie i wystąpimy na majowym konkursie w Rotterdamie!

Rafał Brzozowski (Open FM)

🇮🇹 Włochy wygrywają Rejected Song Contest 2021

Włoski wokalista Filippo Maria Fanti, znany jako Irama, wygrał wczoraj Rejected Song Contest 2021 – konkurs w którym o zwycięstwo walczyły utwory odrzucone w sezonie preselekcyjnym. W głosowaniu jurorów (graczy „Bet & Win” i zaproszonych gości oraz patronów Dziennika Eurowizyjnego) jego utwór „La genesi del tuo colore” zdobył 150 punktów, w tym aż dziewięć dwunastek. Drugie miejsce miała Dotter ze Szwecji 🇸🇪 (109), a trzecie KEiiNO z Norwegii 🇳🇴 (82). Typowanie internautów (głosujących przez Mentimeter oraz formularz na stronie) także wygrały Włochy – Irama zebrał aż 135 punktów, zdecydowanie pokonując Norwegię (98) i Szwecję (91). Po zsumowaniu punktów Italia triumfowała z 285 punktami. Druga była Szwecja (200), a trzecia Norwegia. W top5 znalazło się także miejsce dla reprezentantek Bułgarii 🇧🇬 (Victoria) i Albanii 🇦🇱 (Era Rusi). Ostatnie miejsce przypadło Danii 🇩🇰 (The Cosmic Twins), która zajęła przedostatnią lokatę w głosowaniu jury i ostatnią w online-votingu. Blas Canto z Hiszpanii 🇪🇸 w rankingu komisji był ostatni. Pełne wyniki dostępne są TUTAJ. Irama za „La genesi del tuo colore” zajął podczas Sanremo 2021 piąte miejsce, co i tak jest wielkim sukcesem, zwłaszcza, że wokalista nie występował na żywo. Z powodu pozytywnego wyniku testu u jednej z osób w jego ekipie wokalista trafił na kwarantannę. Zgodnie z regulaminem Irama powinien zrezygnować z Sanremo, tak się jednak nie stało, a dzięki rozmowom z Amadeusem i zgodzie pozostałych uczestników i wytwórni płytowych RAI podjęła decyzję o emitowaniu występu z próby generalnej, którą piosenkarz zdążył odbyć 1 marca. Piosenka szybko stała się faworytem wielu fanów do wygranej. To już trzecie zwycięstwo Włoch w RSC. Po raz pierwszy podium zdobyto w 2012 roku za sprawą zwyciężczyni Sanremo – Emmy Marrone i piosenki „Non e l’inferno”. W 2018 triumfowała Annalisa z „Il mondo prima di te”, która wygrała też później OGAE 2nd Chance.

Źródło: Onet.pl,WirtualneMedia.pl, TVP, Wikipedia, Nova TV, MRT, Emagazin.bg, Eurovoix, Open FM, Instagram, Facebook, inf. własne, fot.: Vasil (North Macedonia 2021) — MARTIN TRAJANOVSKI

%d blogerów lubi to: