Rafał Brzozowski o przygotowaniach do Eurowizji • Czy The Roop dostaną szczepionkę poza kolejnością? • Natalia Gordienko w Bułgarii

Dziś Rafał Brzozowski 🇵🇱 zdalnie udzielał wywiadów dotyczących Eurowizji, także dla portali zagranicznych. Na swoim Instagramie opowiedział też o sobotnim nagrywaniu występu live-on-tape.

Muszę powiedzieć, że chociaż mieliśmy tak mało czasu, w zasadzie 3 dni, żeby to wszystko przygotować, to naprawdę wyszło to bardzo fajnie

Rafał Brzozowski (Instagram)

Podziękował też ekipie, która z nim pracowała. Nadal prosi wszystkich o trzymanie kciuków i ma nadzieję, że Eurowizja 2021 odbędzie się jednak na żywo. Z kolei w wywiadzie dla TVP VOD przyznał, że oglądał wszystkie polskie występy na Eurowizji. Pamięta m.in. Andrzeja Piasecznego, Mietka Szcześniaka, Donatana i Cleo, Edyty Górniak – zawsze kibicował rodakom. Wspomina też, że w 2019 był jednym z polskich jurorów w konkursie, co pozwoliło mu obejrzeć show od kulis.

To jest dosyć powtarzalny cykl, ale bardzo pracochłonny bo tych występów jest niesamowicie dużo, więc wszyscy wykonawcy muszą być w naprawdę super formie

Rafał Brzozowski (TVP VOD)

Uważa, że na Eurowizji liczy się nie tylko piosenka, ale też wyraz artystyczny. On stawia w tym roku na dynamikę, bo po pandemii wszyscy chcą się bawić, tańczyć i chcą energii. W ankiecie dla Eska.pl jedynie 10,5% osób uważa, że „The Ride” jest świetne i z takim utworem będziemy wysoko. 15% jest zdania, że po prostu „może być”, natomiast 75% uważa, że z taką piosenką Eurowizji nie wygramy. W notowaniu bukmacherskim Polska jest dopiero 28. krajem typowanym do wygrane i 38. typowanym do top10 finału. Zajmuje jednak 7. miejsce w typowaniach zwycięzcy półfinału. Tymczasem w kuluarach TVP dyskutuje się o tym, kto zastąpi Artura Orzecha w roli komentatora Eurowizji 2021. Mówi się m.in. o Mateuszu Szymkowiaku, Marku Sierockim czy prowadzących JESC – Idzie Nowakowskiej i Olku Sikorze. Co ciekawe, portal WirtualneMedia.pl dotarł do informacji, że nasi polscy reprezentanci – Rafał Brzozowski (ESC 2021) i Kasia Cichopek (EDC 2007) byli typowani do przejęcia roli prowadzącego „Szansy na Sukces”, jednak koniec końców funkcję tę objął Marek Sierocki.

Live-on-tape i pocztówki. Co nowego?

75% nagrań live-on-tape trafiło już do EBU – podał Twan van de Nieuwenhuijzen w rozmowie z portalem Ad.nl. Nadawcy mają na to czas tylko do piątku włącznie. Najbardziej „masowe” prace zorganizowano na przedmieściach Sofii w Bułgarii 🇧🇬, gdzie przyjechało pięć delegacji. Była tam m.in. reprezentantka Malty 🇲🇹 – Destiny – która chętnie fotografowała się z osobami tam spotkanymi – znała je zresztą wcześniej. Na jej social mediach znajdziemy zdjęcie ze Stefanią z Grecji 🇬🇷, która reprezentowała Holandię na JESC 2016 na Malcie oraz Poli Genovą, prowadzącą JESC 2015 w którym Maltanka wygrała. Samych „przecieków” co do nagranych występów nie ma, ale profil BNT na Twitterze zdradził, że prezentacja sceniczna Cypru 🇨🇾 jest mocna. W Sofii pracowała też Natalia Gordienko 🇲🇩, która przyjechała do Bułgarii także w ramach trasy promocyjnej. Towarzyszył jej oczywiście Filip Kirkorow, który sam urodził się w Warnie, a jego ojciec jest Bułgarem. Artysta jest w kraju bardzo lubiany, więc jak zwykle przyćmił Mołdawiankę, chociaż udało jej się wystąpić (z playbacku) podczas popularnego show stacji Btv. Trwają też prace nad pocztówkami. W tym roku będą one pokazywały różne miejsca w Holandii 🇳🇱, gdzie stanie mały podświetlany domek, a w nim zobaczymy reprezentantów robiących różne rzeczy (Niemiec 🇩🇪 będzie grał na ukulele, a Holender czytał książkę). Ciekawą częścią pocztówki ma być też prezentacja zdjęć uczestników z dzieciństwa. Sekwencje z artystami nagrywane są w ich własnych krajach, przy użyciu Green-Screenu.

🇱🇹 The Roop dostaną szczepionkę z powodu Eurowizji?

Na Litwie pojawił się pomysł zmian w harmonogramie szczepień, a Minister Zdrowia zaproponował, by zaszczepić także reprezentantów kraju na Eurowizji 2021 – grupę The Roop. W rozmowie z LRT Vaidotas Valiukevicius przyznał, że nie odmówi, jeżeli otrzyma taką możliwość.

Nie chcę stracić drugiej szansy reprezentowania Litwy na Eurowizji. Zwłaszcza, że rok temu i teraz zainwestowaliśmy w to sporo pieniędzy. Dodatkowo, udział w konkursie jest dla Litwinów bardzo ważny, a grupa The Roop przyczyniła się do znacznej popularyzacji kraju na świecie

Lider The Roop (LRT)

Dodał też, że osoby niezaszczepione będą musiały w Rotterdamie często się testować, co w żaden sposób ich nie chroni, a istnieje spore ryzyko konieczności izolacji. Szczepionka miałaby pomóc The Roop w lepszym i bliższym kontakcie z prasą. Ciekawe, jak na pomysł wcześniejszego zaszczepienia The Roop zareagują Litwini czekający cierpliwie na swoją kolej? Patrząc na działania wielu krajów w pandemii należy się spodziewać, że do Rotterdamu znaczna większość reprezentantów przyjedzie niezaszczepiona. Zgodnie z protokołem bezpieczeństwa delegacje mają i tak znacznie się izolować, a organizatorzy najchętniej zamknęliby wszystkich w hotelach i tylko dowozili i odwozili na linii hotel-arena. Tak się zapewne nie da, a nawet jeśli to i tak istnieje ryzyko, że reprezentanci zarażą się koronawirusem w hotelu, w arenie lub podczas przejazdu. Częste testy mają pomóc to kontrolować, ale na pewno wywoływać też będą sporo stresujących sytuacji.

Festivale w Albanii i Polsce

Na początku marca telewizja Klan 🇦🇱 poinformowała o tym, kto wystąpi w drugim najważniejszym festiwalu piosenki w Albanii – Kënga Magjike 2021. Show ma się odbyć w dniach 26-29 maja, czyli zaraz po Eurowizji. Festiwal prywatnej stacji różni się tylko od Festivali i Kenges, że ma w stawce najczęściej znacznie bardziej nowoczesne utwory, nie ma tam orkiestry, a wykonawcy mogą śpiewać z playbacku. O wynikach decydują jurorzy oraz … sami artyści przyznając sobie nawzajem punkty. W tegorocznej edycji wystąpi wielu wykonawców znanych nam już z Eurowizji czy preselekcji (FiK). Będą m.in. byłe reprezentantki kraju – Eneda Tarifa (2016) i Lindita (2017) oraz Aurel Thellimi, Era Rusi, Erik Lloshi, Greta Mahmutaj, Orgesa Zaimi, Soni Malaj i duet Xhesiki Polo z Klintem Collaku. Pojawi się też gość zza granicy, włoski wokalista Alex Palmieri 🇮🇹. Ostatnia edycja Kenga Magjika odbyła się w 2019 roku, a wygrała Eneda Tarifa z piosenką „Ma zgjat doren” zdobywając 1370 punktów. Drugie miejsce miała Fifi (1152), a trzecie Anxhela Peristeri (982), która w grudniu 2020 wygrała Festival i Kenges. W konkursie uczestniczyli też zagraniczni wykonawcy – Judah Gavra z Izraela 🇮🇱 i Tamara Todevska z Macedonii (ESC 2019) 🇲🇰. Nasz Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu 🇵🇱 odbędzie się w pierwszy weekend września, jednak organizatorzy nie zdradzają na razie żadnych szczegółów. Nie wiadomo na razie jaki będzie los sopockich festiwali w tym roku. Jutro (czwartek) o 20:15 odbędzie się koncert „Gramy dla Białorusi 2021” zrealizowany w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Wystąpią tam m.in. NaviBand (ESC 2017), Kasia Cerekwicka (PdE 2006) czy Piotr Cugowski (preselekcje 2003). Koncert do obejrzenia na TVP Kultura, TVP Polonia i w kanałach TVP na Białorusi i Litwie.

Decyduj, które półfinały obejrzymy w pierwszej kolejności podczas kolejnego sezonu „Wspólnego Oglądania”! Udział w głosowaniu dostępny TUTAJ lub poniżej.

Źródło: Instagram, TVP VOD, Eska.pl, WirtualneMedia.pl, Plejada, ESCxtra, Ad.nl, Twitter, LRT, Wikipedia, TVP, fot.: The Roop (Lithuania 2021) — JURGA URBONAITE

%d blogerów lubi to: