Eurowizja 2022: Kuba Szmajkowski mógłby nas reprezentować? • Chorwacja potwierdza udział i selekcje! • Co nowego w Irlandii i Gruzji? • Ile poczekamy na decyzję RAI ws. ESC 2022?

Telewizja HRT 🇭🇷 potwierdziła udział Chorwacji w Eurowizji 2022 i przygotowania do preselekcji Dora w nadmorskim mieście Opatija. Zgłoszenia przyjmowane będą już wkrótce, ale na razie nie znamy dokładnego formatu show. Najpewniej, podobnie jak ostatnio zorganizowane będzie tylko finał, w którym o wynikach decydować będą jurorzy i widzowie. Preselekcje odbywać się będą w ramach „Dni muzycznych HRT” organizowanych razem z władzami miasta Opatija. Chorwacja zadebiutowała w 1993 roku od razu realizując preselekcje Dora. Formacja Put, która wygrała selekcje, najpierw musiała wystartować w specjalnym eurowizyjnym półfinale „Kvalifikacja za Millstreet”. Zdobyła 51 punktów i 3. miejsce, ostatnie, które kwalifikowało do udziału w finale konkursu. Najwięcej punktów (12) dały jej Węgry 🇭🇺, najmniej – 6 – Estonia 🇪🇪. „Don’t ever cry” nawiązująca ostrożnie do wojny w Chorwacji zajęło w Irlandii 15. miejsce. Pierwszym dużym sukcesem było 4. miejsce dla Maji Blagdan w 1996 roku, powtórzone także w 1999 za sprawą Doris Dragović. Niestety, Chorwacja ostatnie swoje miejsce w top10 zajęła w 2001 roku. Później najlepsze było miejsce jedenaste zdobyte w 2002 i 2005 roku. W 2007 Chorwatów po raz pierwszy zabrakło w finale, później czarna seria eliminacji nastąpiłą w latach 2010-2013 co doprowadziło HRT do decyzji o wycofaniu się z Eurowizji. Po powrocie kraj wszedł do finału z Niną Kraljić, ale zajął tam 23. pozycję. Jedynie Jacques Houdek może się pochwalić stosunkowo wysokim miejscem – 13. pozycja w finale w 2017. Podobnie jak w przypadku Polski był to ostatni finał Eurowizji. W tym roku Albina była w top10 głosowań jury i widzów, jednak po zsumowaniu rankingów zsunęła się na jedenastą pozycję i ostatecznie do finału nie weszła.

JESC: Selekcje w Irlandii i Gruzji

Znamy już dwóch finalistów preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2021” 🇵🇱. O wyjazd do Paryża walczą na pewno Marysia Stachera i Miłosz Świetlik Skierski, którzy uczą się już piosenek przygotowanych dla nich na konkurs. W niedzielę o 15:15 ostatni półfinał w którym zapewne wygra główna faworytka – Sara Egwu-James. Rozbudowane selekcje trwają też w Irlandii i Gruzji. W Irlandii 🇮🇪 pierwszą półfinalistką została Lilyella Buckey wykonując „Someone you loved” po irlandzku. Zdobyła 29 gwiazdek. Do rundy „sing-off” zakwalifikowano Evę Norton i Orlę McDermott. W konkursie uczestnicy najpierw śpiewają covery znanych przebojów ale napisanych w języku irlandzkim. O wynikach decydują jurorzy. Talent-show „Ranina” w Gruzji 🇬🇪 rozpoczął się od występów pierwszej połowy uczestników. Covery zaśpiewali Guga Nadiradze, Mariam Boukhnikashvili, Datuna Luarsabishvili, Ioana Navadze i Keso Russia. Jurorzy byli dość zgodni i całej piątce przyznali…maksymalne noty więc ciężko na razie określić, kto jest faworytem. W kolejnym odcinku poznamy drugą grupę kandydatów i zaczną się eliminacje. Finał irlandzki odbędzie się 17 października, z kolei gruziński 6 listopada, więc na rezultaty końcowe talent-shows jeszcze trochę poczekamy.

🇵🇱 Eurowizja 2022: Kto chce i mógłby reprezentować Polskę?

Przygotowania do wyboru reprezentanta Polski trwają, chociaż TVP nie zdradza swoich działań więc na efekty będziemy musieli jeszcze długo poczekać. Nie jest planowany otwarty konkurs dla kandydatów czy kompozytorów, ale chętnych nie brakuje. Swoją propozycję na Eurowizję 2022 zaprezentowały Siostry Szczepańskie, których marzeniem jest udział w konkursie. Przygotowały piosenkę w klimacie latino pt. „El Complemento„, którą zaprezentowały na specjalnej imprezie, na którą zaprosiły m.in. Sylwię Nowak czy Magdalenę Tul (ESC 2011). Tymczasem jeden z czytelników Dziennika Eurowizyjnego ma teorię, że polskim reprezentantem mógłby być Kuba Szmajkowski. Dlaczego? Wokalista w te wakacje często brał udział w projektach TVP, m.in. „Wakacyjna Trasa Dwójki”, a niedawno wydał też singiel „Nieskończone”, który przygotował szwedzki kompozytor 🇸🇪 Anderz Wrethov, autor m.in. piosenki „Always” z Azerbejdżanu (ESC 2009) 🇦🇿 czy wielu utworów z Melodifestivalen w tym zwycięskiego „Too late for love” (2019). W 2021 był jednym z producentów „Voices” dla Tusse. Pracował też przy takich hitach jak „Fuego” Eleni Foureiry 🇨🇾 czy piosenkach Margaret „Cool me down”, „In my cabana” czy „Tempo”. Za piosenką Kuby stoi też reprezentant Azerbejdżanu 2009 – Arash. Czy współpraca z eurowizyjnymi twórcami przybiży Szmajkowskiego do konkursu? Być może. Sam wokalista nie ukrywa, że śledzi Eurowizję, a nawet Melodifestivalen. W 2019 roku wraz grupą 4Dreamers wystąpił podczas Ceremonii Otwarcia Eurowizji Junior w Katowicach. Chociaż jest dopiero na początku solowej kariery, z pewnością myśli o samodzielnym udziale w ESC skoro tak często promuje konkurs na swoich social mediach.

🇮🇹 Turyn z trzykilometrowym problemem

A gdzie odbędzie się Eurowizja 2022? Tego nadal nie wiemy, fani się niecierpliwią, a włoskie media huczą od plotek. Lokalne portale faworyzują „swoje” miasta, chociaż najczęściej w roli lidera stawia się Turyn. Telewizja RAI nabiera jednak wody w usta i pilnuje, by żadne informacje nie wyciekały, gdyż komunikacja na ten temat musi być ściśle uzgodniona z EBU. Mówi się jednak, że RAI ostatecznie przygotowało dla EBU finalną decyzję i przekazało ją do przedstawicieli organizacji. Włosi mają teraz czekać na odpowiedź. Plotki głoszą, że jeśli ostatecznie padnie na Turyn, Centrum Prasowe miałoby być przygotowane w PalaVela, która jest oddalona od Pala Alpitour aż o trzy kilometry. Nigdy wcześniej Centrum Prasowe nie było aż tak oddalone od głównej hali (między Sava Center a Beogradską Areną w Belgradzie 🇷🇸 odległość wynosiła 1,3 kilometra, a między obiektami kursowały regularne autobusy). Portal Eurofestival News uważa takie rozwiązanie za całkowicie niepraktyczne i stanowiące wielkie utrudnienie dla dziennikarzy, a problem (także finansowy) dla organizatorów. „Z niecierpliwością czekamy na oficjalny komunikat RAI mając nadzieję, że nadejdzie on naprawdę niebawem, dając tym samym wielu włoskim i zagranicznym fanom możliwość natychmiastowej rezerwacji hoteli i lotów w najlepszej cenie” – czytamy na wiodącej stronie fanowskiej o Eurowizji we Włoszech. Spekuluje się, że miasto-gospodarza poznamy w przyszłym tygodniu.

Źródło: Eurosong.hr, Wikipedia, Eurovoix, TVP, Interia.pl, Eurofestival News, inf. własne, fot.: kubaszmajkowsky

%d blogerów lubi to: