W Armenii zmarł Hayko • Kazachstan i Albania ruszają z selekcjami do Juniora • Hiszpania zbiera piosenki przed Benidorm • Alicja Szemplińska na Eurowizji 2022?

Hiszpania 🇪🇸 ma już utwór na Eurowizję Junior, ale jeszcze go nie opublikowała. Szefowa delegacji Eva Mora poinformowała, że jest to piosenka, która pasuje reprezentantowi – Levi’emu Diazowi. Aktualnie trwają ostatnie prace produkcyjne i gdy kompozycja zostanie w pełni nagrana, RTVE pokaże ją światu. Tymczasem dwa kolejne kraje ruszają z preselekcjami do JESC. Dziś rano odbyła się konferencja prasowa w Nur-Sułtanie z udziałem m.in. Yerzhana Maxima i Karakat Bashanovej – ostatnich reprezentantów Kazachstanu 🇰🇿. Stacja Khabar ogłosiła start selekcji i przyjmowanie zgłoszeń, które potrwa do 6 października. Spośród wszystkich kandydatur specjalna komisja wybierze 30 nazwisk, a nagrania prezentujące wokal uczestników poddane będą głosowaniu internautów (od 8 do 12 października). W ten sposób wybrana będzie finałowa dziesiątka – stawkę poznamy 12 października. W finale każdy zaśpiewa przygotowaną dla niego eurowizyjną propozycję. Podobnie jak ostatnio Khabar chce do tego zaangażować najlepszych lokalnych kompozytorów. Finał ma się odbyć 6 listopada. Telewizja albańska RTSH 🇦🇱 najpierw ogłosiła, że reprezentanta wybierze wewnętrznie, by po parunastu godzinach jednak zmienić zdanie i rozpocząć przygotowania do „Junior Fest”. Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 października, jednak na razie nie wiemy jeszcze kiedy zaplanowano finał i w jakiej formie się on odbędzie. Zazwyczaj „Junior Fest” nie był transmitowany na żywo, a jedynie pokazywany parę dni później, gdy w Internecie krążyło już amatorskie nagranie zwycięskiego utworu.

Hiszpanie i Grecy szykują się na Eurowizję 2022

Nadawca hiszpański RTVE 🇪🇸 ogłosił start przyjmowania piosenek do reaktywowanego festiwalu w Benidorm, który posłuży jako preselekcje do Eurowizji 2022. Propozycje utworów należy wysyłać do 29 października. Wiemy, że format festiwalu składać się będzie z dwóch półfinałów, a w każdym z nich wystąpi sześciu artystów. Połowa uczestników awansuje do finału, więc o wyjazd do Włoch w finale powalczy sześciu najlepszych. Zwycięzcę wskażą widzowie i jurorzy w stosunku głosów 50/50, przy czym pojawią się dwie grupy jurorskie – narodowa i międzynarodowa, które głosować mają w stosunku głosów 60/40. Nie znamy jeszcze terminarza preselekcji, ale należy się spodziewać, że całość przeprowadzona będzie już w styczniu. W Grecji 🇬🇷 trwa przygotowywanie kandydatów do wewnętrznych selekcji, ale tutaj zgłaszają się wytwórnie, a nie artyści samodzielnie. Jak już wiemy, jedną z chętnych jest Evangelia, której utwór ma być połączeniem lokalnych brzmień folkowych z nowoczesnym popem. Mieszanka będzie też widoczna w tekście, który ma zawierać zarówno słowa po grecku jak i po angielsku. Wokalistka podkreśla też, że chociaż mieszka w USA 🇺🇸, ma stały kontakt ze swoją rodziną w Grecji, którą regularnie odwiedza, a w jej amerykańskim domu mówi się głównie po grecku.

🇵🇱 Eurowizja 2026 w Wałbrzychu?

Według internautów, na których powołuje się portal Eska.pl, Alicja Szemplińska powinna zgłosić się do preselekcji polskich przed Eurowizją 2022. „Warto zaznaczyć, że Alicja nie zaprzeczyła, że właśnie tak zrobi” – dodaje portal, publikując ankietę z pytaniem, czy wokalistka powinna zostać naszą reprezentantką w przyszłym roku. Alicja, wygrywając „Szansę na Sukces” zdobyła prawo do zaśpiewania dla Polski podczas Eurowizji 2020 jednak konkurs odwołano, a przed 2021 TVP postanowiła wybrać nowego reprezentanta. Oczywiście Szemplińska miała prawo zgłoszenia swojej kandydatury i według nieoficjalnych informacji wysłała piosenkę zbliżoną dość mocno brzmieniem do utworu „Move” szwedzkiego trio The Mamas (ESC 2020) 🇸🇪. Zdaniem komisji ekspertów piosenka nie była na tyle dobra, by zostać wybraną, a zamiast Alicji do Rotterdamu w 2021 pojechał Rafał Brzozowski z „The Ride”. Przypominam, że zgłoszenia do wewnętrznych selekcji potrwają do 20 listopada, a spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa złożona z profesjonalistów zaproszonych przez TVP wyłoni zwycięzcę. Tymczasem wałbrzyska „Gazeta Wyborcza” przedstawia swoistą ciekawostkę dla fanów konkursu – od 29 maja Teatr w Wałbrzychu wystawia „Ancora Tu” opowiadającą o … organizacji Koncertu Piosenki Eurowizji 2026 w wałbrzyskim Hotelu Sudety. Wśród bohaterów spektaklu są Edyta (reprezentantka Polski), Roisin, Domenico Mordunio, Conchita International, Muniek czy Papież Muzyki Elektronicznej. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

🇦🇲 Armenia: Hayko nie żyje

Dziś Serbowie 🇷🇸 pożegnali legendę piosenki – tekściarkę Marinę Tucaković, a z Erewania dotarła do nas kolejna smutna wiadomość. W wieku 48 lat zmarł Hayko Hakobyan, reprezentant Armenii na Eurowizji 2007. Wokalista, który miał na koncie wiele sukcesów zarówno w kraju jak i za granicą zmarł z powodu powikłań po covid-19, a jak donoszą lokalne media, nie został jeszcze zaszczepiony. Uhonorowany tytułem „Narodowego Artysty Armenii” Hayko zaraził się koronawirusem 21 września i niestety lekarzom nie udało się go uratować. Wokalista wystartował w pierwszych w historii preselekcjach Armenii do Eurowizji. Najpierw w półfinale zebrał 3,4 tys. głosów i awansował do finału z pierwszego miejsca, by wygrać finał z ponad 5,1 tys. głosów od telewidzów. Jego piosenka „Anytime you need” łączyła lokalne brzmienia z popem i była pierwszą propozycją eurowizyjną tego kraju zawierającą słowa w języku narodowym. W gwarantowanym finale ESC 2007 w Helsinkach zebrał 138 punktów co dało mu 8. miejsce. 12 punktów dostał z Turcji 🇹🇷 i Gruzji 🇬🇪, a 10 punktów dali mu polscy telewidzowie 🇵🇱. To aktualnie trzeci najwyższy rezultat Armenii w historii startów, a Hayko jeszcze wielokrotnie angażował się w projekty eurowizyjne swojego kraju w roli jurora, prowadzącego czy gościa specjalnego. Hayko to trzeci były uczestnik Eurowizji, który zmarł z powodu covid-19. W listopadzie umarł Reynaert (Belgia 1988) 🇧🇪, a 7 marca tego roku odszedł słynny serbski kompozytor Sanja Ilić, twórca projektu Balkanika (Serbia 2018) 🇷🇸. Ormiańskiego piosenkarza żegnają przyjaciele z branży muzycznej i nie tylko, a także fani i organizatorzy Eurowizji.

Źródło: Eurovoix, RTSH, Wiwibloggs, Eska.pl, Gazeta Wyborcza, News.am, Wikipedia, inf. własne, fot.: @hayko_hakobyan_official

%d blogerów lubi to: