Koncerty i festiwale w Polsce: Gdzie wystąpią gwiazdy Eurowizji i preselekcji? • Powraca Benidorm Festiwal • Łukaszenkę boli wyrzucenie Białorusi z EBU

Chociaż konferencja prasowa dopiero 22 lipca hiszpańskie media 🇪🇸 już teraz potwierdzają powrót festiwalu piosenki w Benidorm i jego powiązanie z wyborem reprezentanta kraju na Eurowizję 2022 we Włoszech. Festiwal, który powróci po wielu latach przerwy odbędzie się w ostatni tydzień lutego i potrwa trzy noce. Najpewniej konkurs rozegrany będzie w Benidorm Palace, który pomieścić może 1600 osób. Kontrakt z władzami Walencji ma dotyczyć organizowania festiwalu od 3 do 5 lat czyli może się okazać, że Hiszpania w ten sposób wybierać będzie reprezentanta nawet do 2026 roku. Rewelacje hiszpańskich portali potwierdzają władze Walencji. Chociaż festiwal zawsze miał międzynarodowy charakter, należy się spodziewać, że na potrzeby Eurowizji wezmą w nim udział tylko hiszpańscy wokaliści. Ostatnia edycja odbyła się w 2006 roku (była to 39. odsłona festiwalu). Wygrała formacja La Decada Prodigiosa z Andaluzji. Do tej pory festiwal nigdy nie miał związków z Eurowizją, chociaż wygrywali go reprezentanci kraju jak np. Raphael czy Julio Iglesias. Triumfowali także artyści nie będący obywatelami Hiszpanii. Dwukrotnie wygrały Chile 🇨🇱 i Argentyna 🇦🇷, raz Francja 🇫🇷, Iran 🇮🇷, Włochy 🇮🇹, Kolumbia 🇨🇴, Stany Zjednoczone 🇺🇸, Wielka Brytania 🇬🇧 i Kuba 🇨🇺.

🇵🇱 Festiwale i koncerty w Polsce

Już 25 lipca kolejna część „Wakacyjnej Trasy Dwójki” czyli serii cyklicznych koncertów transmitowanych z różnych miast Polski przez TVP2. Najbliższy przystanek to Koszalin, gdzie wystąpią m.in. Gromee (ESC 2018), Paweł Skiba (chórzystka Rafała Brzozowskiego), Ingrid 🇮🇹 (dwukrotnie była gościem specjalnym selekcji), Carla Fernandes czy Izabela Trojanowska. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek dostępna jest TUTAJ. Tymczasem w dniach 13-15 sierpnia w Olsztynie odbędzie się Olsztyn Green Festival pełen topowych gwiazd polskiej muzyki. W piątek 13 sierpnia zaśpiewają m.in. Sorry Boys czy Krzysztof Zalewski, w sobotę 14 sierpnia Margaret (uczestniczka polskich i szwedzkich selekcji, fot.) czy Arek Kłusowski, a w niedzielę 15 sierpnia Brodka, Natalia Przybysz (selekcje 2004), Bartek Królik (także w tych samych selekcjach) czy Kwiat Jabłoni. Bilety kupić można TUTAJ. W wielu polskich miastach odbywać się będą koncerty w ramach „Lata w plenerze”. 24 lipca w Warszawie zaśpiewa Margaret. 17 sierpnia podczas „WrocLove Summer Stage” zaśpiewa dwukrotny finalista polskich selekcji – zespół IRA. Wcześniej, bo 1 sierpnia podczas 10. Festiwalu Abba Pater w Kaliszu wystąpi Mieczysław Szcześniak (ESC 1999).

Kazachstan wygrywa w Witebsku

Reprezentantka Kazachstanu – Rukhiya 🇰🇿 – wygrała konkurs w ramach tegorocznego Słowiańskiego Bazaru w Witebsku. To trzecie w historii zwycięstwo Kazachów podczas festiwalu. Po raz pierwszy dla swojego kraju wygrał Dimash Kudaibergen w 2015 roku, a w 2019 triumfował Adilxan Makin. W tym roku drugie miejsce trafiło do Iriny Arsenijević z Serbii 🇷🇸, a trzecie do reprezentanta Białorusi – Daniila Myshkovetsa oraz Ukrainy 🇺🇦 Renaty Shtifel. Nagrodzeni zostali też Słowaczka Ivanna 🇸🇰 oraz Azer Tofig Hajiyev 🇦🇿. Nagroda specjalna „Slavic Hope” trafiła do Serbii. W konkursie dziecięcym wygrał Komnen Vuković z Czarnogóry 🇲🇪, tym samym jego kraj po raz pierwszy triumfował w festiwalu. Co istotne, po raz pierwszy w Witebsku podczas konkursu dla juniorów wygrało państw b. Jugosławii. Polska miała reprezentanta tylko w dorosłej kategorii jednak nasza przedstawicielka, Natalia Rogucka 🇵🇱, nie zdobyła żadnej nagrody. Podczas festiwalu przemawiał nieuznawany przez opozycję prezydent kraju – Aleksandr Łukaszenka – który podkreślał, że Słowiański Bazar jest dla jego rodaków symbolem formowania się niepodległego kraju. Dodał, że całe pokolenia Białorusinków wychowały się na festiwalu, a samo wydarzenie ma istotną rangę na świecie. „Chciałbym zaznaczyć, że to festiwal i konkurs zdolności wokalnych, a nie technologii by podsycić swoje ego i poprawić wizerunek” – to jawna krytyka Konkursu Piosenki Eurowizji z której Białoruś została na stałe wyrzucona w związku z odebraniem jej statusu aktywnego członka EBU.

Głosuj w półfinałach Eurovision Internet Song Contest i decyduj o tym, kto przejdzie dalej! Półfinał pierwszy // Półfinał drugi

źródło: Eurovoix, Wiwibloggs, Wikipedia, Radio Zet, TVP, Ebilet.pl, Belarus.by, fot.: @margaret_official

%d blogerów lubi to: