Oglądalność „Szansy na Sukces” • Preselekcje wewnętrzne: co na to media? • Ile kosztuje zgłoszenie do festiwalu w San Marino? • Evangelia na Eurowizji 2022?

Wielki finał „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2021” już w niedzielę o 15:15 w TVP2 🇵🇱, a portal WirtualneMedia.pl publikuje wyniki oglądalności trzech półfinałów. Najpopularniejszy był III odcinek z udziałem Sary Egwu-James (fot.), który zebrał 1,13 mln widzów, co dało 11,05% udziału w grupie 4+. Drugi był I odcinek z Marysią Stacherą, który obejrzało 1,09 mln widzów (12,99%). Najsłabiej poradził sobie drugi półfinał, który wygrał Miłosz Świetlik Skierski – konkurs śledziło 958 tys. osób, co dało 10,95% udziału w rynku. Średnio oglądalność „Szansy na Sukces” w 2021 jest o ok. 160 tys. widzów niższa niż rok temu. Rok temu średnio była to widownia rzędu 1,22 mln, a teraz 1,06 mln. Nadal jednak program daje TVP2 pozycję lidera pasma. Drugi jest TVN, a trzeci Polsat. Czy finał zgromadzi więcej widzów? Pewnie tak, bo jednak wszyscy są ciekawi tego, jakie utwory zaśpiewają Sara, Miłosz i Marysia. Nieoficjalnie udało się dowiedzieć, że za częścią piosenek stoi Gromee, reprezentant Polski na ESC 2018, autor „I’ll be standing” Ali Tracz z JESC 2020 oraz dyrektor muzyczny dwóch Eurowizji Junior zorganizowanych w naszym kraju. Widzowie nie tylko będą mogli oglądać show i premierowo posłuchać utworów, ale też współdecydować o tym, kto pojedzie do Paryża. Nowego reprezentanta wskażą jurorzy oraz publiczność w głosowaniu sms-owym. Zarówno komisja jak i televoting będą mieć do rozdania trzy noty: 5 pkt, 3 pkt i 1 pkt. W przypadku remisu decyduje wyższa nota od jurorów. Do tej pory zwycięzca zawsze dostawał komplet 10 punktów.

🇵🇱 Preselekcje wewnętrzne wzbudzają mieszane uczucia

Do 20 listopada do 22:00 TVP przyjmuje zgłoszenia do wewnętrznych preselekcji przed Eurowizją 2022. Wiemy, że niektórzy wykonawcy już pracują nad swoimi utworami, które zgłoszą mejlowo. O konkursie informują już ogólnopolskie media, a nadawca ma nadzieję na otrzymanie jak najlepszych piosenek. Portal Interia.pl podkreśla, że w tym roku Rafał Brzozowski nie był wybrany poprzez preselekcje publiczne. „Takie rozwiązanie było krytykowane, ale z drugiej strony cieszyło się też popularnością – niektórzy sądzą, że decyzje widzów nie zawsze są dobre, a telewizja ma szansę zaopiekować się jednym artystą od początku do końca” – czytamy w artykule. Portal zwraca też uwagę na dyskusje fanów dotyczące „ustawionych” preselekcji. Niektórzy internauci sądzą bowiem, że wybór i tak jest już dokonany, a rozpisany konkurs ma tylko dać wrażenie, że każdy ma szanse. „Warto jednak zaznaczyć, że żadna z telewizji nie ma obowiązku organizowania telewizyjnych eliminacji z udziałem widzów, a to, w jaki sposób zostanie wyłoniony uczestnik Eurowizji, zależy tylko od nadawcy z poszczególnego kraju” – przypomina portal Plejada. Na Eska.pl trwa ankieta o tym, kto powinien nas reprezentować. Do wyboru mamy Roksanę Węgiel, Lanberry, Krystiana Ochmana, Michała Szpaka i Sanah. Głosować można TUTAJ. Na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego trwały dodatkowe ankiety dotyczące kwestii związanych z preselekcjami. 66% głosujących uważa, że Edyta Górniak nie wyśle swojego zgłoszenia. 65% wolałoby na Eurowizji 2022 Sanah niż Alicję Szemplińską, z kolei 69% jest zdania, że Marcin Maciejczak nie powinien brać udziału w konkursie. Regulamin preselekcji dostępny TUTAJ.

🇸🇲 Międzynarodowy festiwal w San Marino otwarty!

Telewizja SMRTV zaprezentowała dziś oficjalnie format międzynarodowego festiwalu „Una voce per San Marino”, w ramach którego wybrany zostanie reprezentant kraju na Eurowizję 2022. Jest to wspólna inicjatywa Sekretariatu Stanu ds. Turystyki, telewizji SMRTV i firmy Media Evolution. O formacie informowałem już w poniedziałek, a dziś telewizja SMRTV rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń i opublikowała regulamin konkursu oraz stronę internetową. Na chętnych (zarówno z San Marino jak i innych krajów) przygotowano dwa różne formularze. Mniej doświadczeni powinni wypełnić formularz zgłoszenia do udziału w Castingu (Akademii), a wykonawcy już z większym stażem mogą od razu wysłać zgłoszenie do półfinału lub nawet finału konkursu. Zgłoszenie nie jest bezpłatne. Do 30 listopada wysłanie formularza kosztuje 30 euro, natomiast do 8 stycznia już 50 euro. Najpewniej w skład jury eliminacyjnego, castingowego lub konkursowego wejdą Kelly Joyce 🇫🇷 i Roberta Faccani z włoskiej formacji Matia Bazar 🇮🇹 (ESC 1979). Organizatorzy zapewniają też, że dla wykonawców posiadających obywatelstwo San Marino przygotowano „dzikie karty”, tak by mieli szansę walki o reprezentowanie swojego kraju. Wiadomo, że w finale jurorzy wskażą nie tylko zwycięzcę, ale też laureatów drugiego i trzeciego miejsca. Przygotowano nagrody finansowe. Start „Una voche per San Marino” to wielkie wydarzenie dla SMRTV. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej pojawiła się m.in. czterokrotna reprezentantka San Marino – Valentina Monetta, która nawet uroniła łzę wspominając swój historyczny awans do finału.

Grecja i Szwecja: Kto chce jechać do Włoch?

Finalistka Eurovision Internet Song Contest 2021 – Evangelia 🇬🇷 – potwierdziła, że wraz ze swoją wytwórnią wyśle zgłoszenie do telewizji greckiej, która szuka nowego reprezentanta kraju na ESC. Według informacji podanych podczas talk show „Studio 4” podano, że wokalistka ma już gotowy utwór. Popularna amerykańsko-grecka piosenkarka związana jest z Panik Records, która stała już za wieloma udziałami Grecji czy Cypru 🇨🇾 w ESC. Poza Evangelią chętni do udziału w Eurowizji we Włoszech są m.in. Good Job Nicky, Constantinos Christoforou (trzykrotny reprezentant Cypru) i Ioanna Georgakopoulou (zwyciężczyni „The Voice”). Mówi się też o zgłoszeniu Kalomiry (ESC 2008), która już wielokrotnie podkreślała, że chce wróćić do konkursu. Tymczasem po drugiej stronie kontynentu pierwsze plotki o uczestnikach czy kompozytorach startujących w Melodifestivalen 2022 🇸🇪. Dziennik „Aftonbladet” wymienia m.in. Patrika Jeana, Tess Merkel, Efraima Leo, Wiktorii, Liamoo, Malou Prytz, Nano czy The Moniker. Co ciekawe, pojawia się też parę nazwisk byłych uczestników Eurowizji – Robina Bengtssona, Victora Crone czy Nanne Gronvall. Na ile te plotki się potwierdzą? Czas pokaże.

Źródło: TVP, Instagram, WirtualneMedia.pl, Interia.pl, Eska, Plejada, SMRTV, Oikotimes, Aftonbladet, fot.: TVP

%d blogerów lubi to: