Eurowizja 2022: Telewizja Polska ogłasza preselekcje! • Sara Egwu-James pojedzie do Paryża? Fani nie mają wątpliwości • Znamy szczegóły selekcji San Marino • Kolejne kraje dołączają do ESC 2022

Telewizja Polska 🇵🇱 ogłosiła wewnętrzne preselekcje do Eurowizji 2022. Zgłoszenia utworów należy przesłać do 20 listopada do 22:00 na adres e-mail eurowizja@tvp.pl. Do rywalizacji zgłosić się mogą wszyscy polscy wokaliści lub zespołu. Piosenki muszą spełniać warunki regulaminu ESC, a TVP zaleca, by kandydaci brali udział w pisaniu tekstu oraz komponowaniu utworu, a nie tylko go wykonywali. Reprezentanta Polski wybierze specjalna pięcioosobowa komisja, która głosować będzie w dwóch etapach.

I etap

Każdy juror wskazuje spośród zgłoszeń trzy najlepsze piosenki, które wejdą do drugiego etapu. Łącznie więc w drugim etapie pojawią się minimalnie 3, a maksymalnie 15 zgłoszeń, przy czym każdy członek jury ma prawo zgłosić jednego wykonawcę spoza nadesłanych zgłoszeń.

II etap

Spośród zakwalifikowanych piosenek jurorzy wyłonią zwycięzcę poprzez ocenienie każdej propozycji w skali od 1 do 10. W przypadku remisu decydować będzie przewodniczący jury.

Werdykt ogłoszony będzie najpóźniej 2 stycznia 2022 roku, jednak nie poznamy żadnych szczegółów dotyczących wyników, a jedynie nazwisko zwycięzcy. Oczywiście, zgodnie z regulaminem, TVP ma prawo odwołać cały proces bez podania przyczyny. Szczegóły znajdziecie w regulaminie dostępnym TUTAJ. Ostatnie selekcje wewnętrzne wygrała grupa Tulia w 2019 roku.

🇵🇱 Szansa na Sukces: Sara Egwu-James pewniakiem w finale

W niedzielę o 15:15 w TVP2 finał „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2021” z udziałem Marysi Stachery, Miłosza Świetlika Skierskiego i Sary Egwu-James. Chyba jeszcze nigdy wyniki nie były tak pewne, a niektóre polskie media ogłosiły już nawet, że to Sara pojedzie do Paryża. Aż 95,4% głosujących na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego uważa, że w niedzielę Sara zostanie oficjalnie nazwana reprezentantką Polski na JESC 2021 w Paryżu. Na Miłosza stawia 2,7% głosujących, a na Marysię 1,9%. W duelach na Instagramie Sara pokonała Marysię stosunkiem głosów 77% do 23%, a Miłosza 66% do 34%. Jednocześnie Marysia i Miłosz w swoim duelu niemal zremisowali – Marysia dostała 623 głosy, a Miłosz 618. Największą zagadką finału jest nie tylko to, kto zajmie drugie miejsce, ale przede wszystkim kto napisze eurowizyjne piosenki dla całej trójki. Wśród propozycji od fanów przewijają się nazwiska tzw. „Dream Teamu” czyli Lanberry, Patryka Kumora i Dominica Buczkowskiego (to oni stali m.in. za „Superhero”), ale też Gromee’go (ESC 2018), Sanah, Pawbeats, Ylvy i Lindy Persson, Roksany Węgiel, Juliusza Kamila, Cleo czy Dawida Kwiatkowskiego. Wiemy na razie tyle, że w tym roku być może producenci odejdą od zasady w której wcześniej jeden kompozytor pisał wszystkie trzy finałowe utwory. Spodziewamy się, że co najmniej dwa utwory będą zachowane w szybkim tempie i wszystkie zaśpiewane będą po polsku i po angielsku w proporcjach zgodnych z regulaminem Eurowizji Junior. Premiera piosenek odbędzie się dopiero w trakcie finału.

Eurowizja Junior: Co nowego w preselekcjach?

Shannon Copeland to kolejna półfinalistka preselekcji Irlandii 🇮🇪 do JESC 2021. Wokalistka zaśpiewała wczoraj „Halo” i dostała 29 gwiazdek. Po rundzie sing-off awans otrzymała też Cora Harkin za „Catch me if you can” pokonując Siennę Hopkins. W tym tygodniu członkiem jury był Brian Kennedy, reprezentant Irlandii na Eurowizji 2006. Telewizja maltańska 🇲🇹 dostała tak dużo zgłoszeń do selekcji, że nie zdołano na wczoraj przygotować listy 12 finalistów. Na razie poznaliśmy tytuły 20 piosenek zakwalifikowanych do dalszego etapu, a oficjalną listę 12 najlepszych poznamy 26 września. Tytuły są dość uniwersalne, mamy więc „Change”, „Good Things”, „Magic” czy „My Home”, ale są też te bardziej interesujące np. „Keep your drama”, „When you’re my age” czy „Dear World”. Dziś kończy się przyjmowanie zgłoszeń do selekcji w Rosji i Serbii. Najlepsi kandydaci z Rosji 🇷🇺 zaproszeni zostaną do udziału w półfinale (castingu), który ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu w Moskwie. Na podstawie przesłuchań komisja wyłoni stawkę finałową, która na przełomie października i listopada zaprezentuje się widzom i jurorom. W Serbii 🇷🇸 preselekcji publicznych nie będzie. Na podstawie zgłoszeń wybrany będzie nowy reprezentant, wraz z piosenką. W trzecim odcinku gruzińskiej „Raniny” 🇬🇪 najwięcej punktów mają Gega Shonia i Nikoloz Kajaia (po 120, czyli maksymalne noty). Najsłabiej spośród prezentowanej piątku poradziła sobie Andria Beridze (113).

🇸🇲 Jak reprezentanta wybierze San Marino?

Znamy zasady selekcji „Una Voce per San Marino”. Festiwal składać się będzie z dwóch półfinałów i finału, a uczestnicy podzieleni będą na grupy – zaawansowanych i debiutantów (podobnie jak w Sanremo). Zgłoszenia będą otwarte od środy i potrwają do 10 stycznia, ale już w dniach 13-19 grudnia i 5-11 stycznia odbędą się specjalne castingi dla kandydatów zorganizowane w Titano Theater. Wykonawcy zakwalifikowani jako „zaawansowani” nie muszą uczestniczyć w przesłuchaniach i mogą mieć zapewniony udział w finale jeśli trafią na listę Media Solution SLR odpowiedzialną za selekcje. Półfinały odbędą się w lutym w Titano, a najlepsza czwórka z każdej grupy dostanie się do finału, który zaplanowano na 19 lutego w Teatro Nuovo Dogana w San Marino. W finale wystartuje łącznie 16 wykonawców – ośmiu „doświadczonych” (z nominacji Media Solution SLR) i ośmiu „debiutantów” (z półfinałów). Każdy uczestnik będzie mógł sam zdecydować co zaśpiewa – oznacza to, że selekcje wyłonią tylko reprezentanta, bez piosenki na Eurowizję. Zwycięzcę wybiorą jurorzy. Co istotne, w gronie „zaawansowanych” nie ma restrykcji związanych z obywatelstwem – wykonawca nie musi mieszkać w San Marino by walczyć o reprezentowanie kraju. Szczegóły i kolejne informacje dotyczące formatu poznamy 22 września o 11:30 w ramach specjalnego programu na SMRTV. Stacja będzie też transmitować półfinały i finał konkursu.

Eurowizja 2022: Jak długo czekaliśmy na ogłoszenie miasta?

Kaukaz dołącza do Eurowizji 2022. Telewizja Ictimai 🇦🇿 potwierdziła udział Azerbejdżanu w przyszłorocznym konkursie, ale sposobu wyboru reprezentanta jeszcze nie ustalono. Należy oczekiwać kolejnego wyboru wewnętrznego, który stosowany jest tam od 2015 roku. W ESC 2022 nie zabraknie Gruzji 🇬🇪 i podobnie jak w przypadku Azerów, także tutaj nie wiemy jeszcze jak Gruzini wyłonią reprezentanta. W latach 2019-2021 uczestnikami konkursu byli zwycięzcy gruzińskiego „Idola”. Wciąż czekamy na ogłoszenie miasta, które ugości Eurowizję 2022 🇮🇹. Jest to już najpóźniejsze ogłoszenie miasta od czasów Eurowizji organizowanej w Azerbejdżanie. Mimo, że po wygranej w 2011 zaczęto budowę hali w Baku, a nikt nie spodziewał się wyboru innego miasta, oficjalna decyzja została przez Ictimai i EBU podana dopiero 25 stycznia 2012 roku. Później najdłużej czekaliśmy na Tel Awiw 🇮🇱, ogłoszony 13 września 2018 roku. W ostatnich latach najwcześniej określiła się grecka telewizja ERT 🇬🇷, która już pod koniec czerwca 2005 podała, że Eurowizja 2006 trafi do Aten. Co ciekawe, w XXI wieku Włochy przodują w kwestii miast-kandydatów – przypomnę, że łącznie zainteresowanych organizacją było aż 21 miast, prawie dwa razy więcej niż w Holandii (13 miast). Wcześniej liczba chętnych nie była wyższa niż 7 (Szwecja 2016 🇸🇪). W przypadku organizacji konkursu przez Azerbejdżan, Rosję, Serbię, Estonię i Ukrainę (2005) pod uwagę brano tylko po jednym mieście, żadne inne oficjalnie nie wyrażały chęci organizacji. Zawsze były to stolice tych państw.

🇷🇸 Nie żyje Marina Tucaković

Smutne informacje z Serbii. Po ciężkiej chorobie zmarła Marina Tucaković, słynna autorka tekstów. Stała za piosenkami wielu istotnych wokalistów nie tylko z Serbii, ale też innych państw b. Jugosławii. Oczywiście pracowała też przy wielu propozycjach eurowizyjnych i preselekcyjnych. Trzykrotnie piosenki ze słowami które napisała reprezentowały Serbię – „Ovo je Balkan”, „Nije ljubav stvar” i „Ljubav je svuda”. Dodatkowo napisała też słowa do „Adio” z Czarnogóry w 2015 roku 🇲🇪. W selekcjach jej piosenki śpiewały m.in. Bisera Veletanlić (Jugovizija 1976), Tereza Kesovija (Jugovizija 1987), Ana Nikolić (wszystkie trzy utwory tej wokalistki star.tujące w Beoviziji) czy Jelena Karleusa. Napisała też tekst do wszystkich utworów selekcyjnych z 2010 roku. W całej swojej karierze współpracowała m.in. z Cecą, Zdravko Coliciem, Tose Proeskim, Severiną, Niną Badrić czy grupą Magazin.

Źródło: TVP, Instagram, Facebook, Eurovoix, Eurovisionfun, Evrovizija.rs, inf. własne, fot.: M.Błażewicz 2021

%d blogerów lubi to: