JESC 2021: Tanya była w Gliwicach. Teraz jedzie do Paryża • Jak wyglądać będą przygotowania do Eurowizji Junior we Francji? • Monetta, Montell, Berte – oni nie chcą na ESC 2022

Selekcje rosyjskie do JESC 2021 🇷🇺 zorganizowano wczoraj, a widzowie stacji Karusel obejrzą je 30 października. Wiemy już jednak, że w finale wygrała Tanya Mezhentseva z piosenką „Mon Ami”. O wyniku decydowali jurorzy (m.in. Yulia Savicheva z ESC 2004 i Manizha z ESC 2021) i internauci, a Tanya wygrała głosowanie online zdobywając 18,68% głosów. Drugie miejsce w rankingu internautów należało do Ochechi i piosenki „Siyay” (16,22%), a trzecie do Marii Gulevich i „Moy mir” (14,86%). Tanya nie jest nam obca – reprezentowała swój kraj w 2019 roku wraz z Denberelem Oorzhakiem zajmując 13. miejsce w Gliwicach, co później tłumaczono problemami technicznymi dotyczącymi odsłuchów. Wynik dla ich piosenki „A time for us” jest aktualnie najsłabszym, jaki Rosja osiągnęła w historii swoich startów. Drugi istotny fakt z historii Rosji na JESC to wysyłanie wykonawców, którzy już w Eurowizji dla Dzieci byli. Chociaż Rosja to ogromny kraj i talentów tam nie brakuje, taka sytuacja zdarza się już trzeci raz. Po raz pierwszy doszło do tego w 2011 gdy selekcje wygrała Katya Ryabova, reprezentantka Rosji z 2009 roku. EBU zgodziło się na jej ponowny udział, chociaż według regulaminu było to zabronione. Później ten zapis w ogóle wycofano, a Katya w 2011 nie powtórzyła sukcesu sprzed dwóch lat – za pierwszym razem była druga, a przy powrocie czwarta. Inaczej było z Leriką – wokalistka reprezentowała Mołdawię 🇲🇩 w 2011 roku, a rok później wróciła jako przedstawicielka Rosji, korzystając z podwójnego obywatelstwa. Rezultat poprawiła! Jak poradzi sobie Tanya i czy samodzielnie osiągnie lepszy wynik niż z Denberelem? Szanse na to są spore, bo utwór „Mon ami”, chociaż dość prosty, zdobywa sporo pozytywnych opinii. Co ciekawe, Rosja tylko raz w swojej historii nie weszła do top10 JESC – stało się to właśnie w 2019 roku.

Grudzień w Paryżu. Co będzie się działo?

Simao Oliveira, reprezentant Portugalii na JESC 2021 🇵🇹 wykona w Paryżu piosenkę „O Rapaz” napisaną przez Fernando Daniela i Diogo Clemente. Premiera odbędzie się niedługo. Niebawem zobaczymy też jak wygląda klip do „Stand by you” Anny Gjebrei z Albanii 🇦🇱 – wokalistka pracuje nad teledyskiem. Być może w tym tygodniu odbędzie się premiera piosenki „Children’s eyes” duetu z Serbii 🇷🇸. Tymczasem telewizja francuska 🇫🇷 rozpoczęła poszukiwanie wolontariuszy, którzy pomogą przy organizacji Eurowizji Junior. Muszą być dostępni w dniach 11-20 grudnia od 8 rano do 8 wieczorem, muszą znać język francuski i angielski oraz muszą posiadać certyfikat szczepień przeciwko covid-19. Podobnie jak w Gliwicach, także tutaj wolontariusze muszą sami opłacić sobie nocleg w Paryżu, ale zapewnione będą posiłki dla nich oraz małe nagrody, chociaż nadawca francuski jeszcze nie sprecyzował o co dokładnie chodzi. Pierwsze delegacje mają dotrzeć do Paryża 11 lub 12 grudnia, a w poniedziałek 13 grudnia odbędzie się Ceremonia Otwarcia sezonu. W dniach 14-17 grudnia zaplanowano serie prób technicznych, a 18 grudnia przeprowadzone będą dwie próby generalne – prasowa i jurorska. Finał Eurowizji Junior 2021 w niedzielę 19 grudnia o 16:00. Na ten moment EBU nie ogłosiło jeszcze startu przyjmowania aplikacji związanych z akredytacjami prasowymi. Nie wiemy w jaki sposób zorganizowane będzie Centrum Prasowe, ale spekuluje się, że znów dostępna będzie także opcja śledzenia prób online jak to miało miejsce w Rotterdamie.

Eurowizja 2022: Kto nie pojedzie do Turynu?

W czwartek telewizja SBS 🇦🇺 ma ogłosić pierwszych uczestników selekcji „Australia Decides”. Na podstawie grafiki prezentującej sylwetki wykonawców ciężko ustalić, kto może znaleźć się w stawce, ale internauci spekulują o udziale m.in. grupy G Nation, Sebastiana Coe czy nawet The Veronicas. Finał selekcji odbędzie się 26 lutego. Do 27 października telewizja estońska 🇪🇪 miała ogłosić listę uczestników Eesti Laul, ale w momencie pisania artykułu tego nie zrobiła. Z różnych źródeł wiemy natomiast, kto w 2022 nie powalczy o udział w Eurowizji. Do „Pabandom Is Naujo” nie zgłosi się Donny Montell 🇱🇹, który dwukrotnie reprezentował Litwę zajmując dość dobre miejsca. Chociaż konkurs określa jako świetną platformę do budowania dalszej kariery, teraz chce by taką możliwość otrzymali młodsi od niego wokaliści. Do „Una voce per San Marino” nie dołączy Valentina Monetta 🇸🇲, która cztery razy śpiewała już dla San Marino. Wokalistka nie chce uczestniczyć w selekcjach, uważa, że jeśli SMRTV chce ją wysłać, to może wskazać ją wewnętrznie. Monetta spodziewa się natomiast, że nadawca zaprosi ją do grona jurorskiego preselekcji. „Nie jestem diwą, ale chciałabym być traktowana inaczej niż pozostali” – tłumaczy swoją niechęć do rywalizacji o miano reprezentanta. W wywiadzie dla Euro Tip zdradziła, że jej ponowne udziału w 2013 i 2014 roku były ustalane niemal od razu po zakończeniu Eurowizji – dawało jej to mnóstwo czasu na przygotowania. Czekamy na stawkę Festivali i Kenges 60 w Albanii, ale już wiemy, że nie zobaczymy tam Inis Neziri 🇦🇱, która dwukrotnie rywalizowała o miano reprezentantki kraju. Z kolei w Sanremo nie wystąpi Loredana Berte 🇮🇹, chyba, że będzie to udział gościnny. Do preselekcji polskich nie planuje się zgłosić Ewa Farna 🇵🇱, a piosenkarz Jony regularnie odmawia udziału w Eurowizji, bez względu na to czy ma wystąpić pod flagą Azerbejdżanu 🇦🇿 czy Rosji 🇷🇺.

Eurowizja 2022: Zmiany w Norwegii i we Włoszech

Dyrektor Melodi Grand Prix – Stig Karlsen 🇳🇴 – zdradził już jakie będą planowane zmiany w formacie preselekcji norweskich. Półfinały i finał odbędą się w H3 Arena w Fornebu, tym samym wszystkie rundy będą miały więcej miejsca dla widzów. Zamiast międzynarodowego jury pojawi się jury lokalne, zmieni się też czas w którym piosenki będą publikowane – w 2021 utwory poznawaliśmy w poniedziałek przed sobotnią rundą selekcji. Pojawi się też nowa metoda głosowania widzów, korzystając z technologii internetowych. MGP rusza 15 stycznia, a zakończy się 19 lutego. Łącznie składać się będzie z pięciu półfinałów i finału. Podobnie jak w poprzednich latach NRK wskaże utwory, które będą automatycznie zakwalifikowane do finału bez potrzeby startu w półfinałach. Zmiany także w Sanremo 2022 🇮🇹. Uczestników poznamy już 15 grudnia podczas finału „Sanremo Giovani”, a kandydaci do Grand Prix muszą z odpowiednim wyprzedzeniem dostarczyć telewizji RAI zgodę na reprezentowanie Włoch w Eurowizji. Jeśli wygrają Sanremo, a takiego zgody nie przekażą, nadawca będzie mieć prawo wybrania innego wykonawcy do Turynu. Podczas pierwszych dwóch serat 24 uczestników (podzielonych na dwie grupy) premierowo zaprezentuje swoje festiwalowe piosenki. Podczas trzeciej seraty wszyscy zaśpiewają po kolei (bez podziału na grupy), a czwartej nocy zaprezentują się w coverach piosenek z lat 60′, 70′ lub 80′. Piąta i ostatnia noc to ponowne wykonanie 24 finałowych utworów, wybór trójki superfinałowej i ogłoszenie zwycięzcy. O wynikach decydować będą widzowie, jurorzy radiowi i internetowi w stosunku głosów 33/34/33 – taki podział obowiązywać będzie podczas pierwszej i drugiej seraty, natomiast w trzeciej będzie 50/50 – televoting + specjalna komisja opinii składająca się z 1000 osób. Noc coverów będzie miała inny system – 34% wpływu mają widzowie, 33% Centrum Prasowe, jurorzy telewizji, radiowi i internetowi (jako jeden człon decyzyjny), a komisja tysiąca osób to 33%. W finale o tym, kto awansuje do superfinału decydować będą tylko i wyłącznie widzowie (ale też dodane będą wyniki ze wszystkich poprzednich serat – jury nie będzie na nowo głosować w finale), natomiast w ostatecznej rundzie reprezentanta wskażą televoting, jurorzy i komisja tysiąca (34/33/33). Co istotne, w superfinale odbywać się będzie zupełnie nowe głosowanie, a wszystkie pozostałe wyniki zostaną zresetowane.

[Do 12 listopada] Pokaż swój talent, bądź kreatywna/kreatywny i wygraj eurowizyjne gadżety! Weź udział w konkursie Dziennika Eurowizyjnego – szczegóły TUTAJ.

źródło: Karusel, Junior-Eurovision.tv, Wikipedia, Instagram, RTP, Eurovoix, Eurovision-Albania, SBS, Euro Trip, EurofestivalNews, inf. własne, fot.: @tanya.mezhentseva

%d blogerów lubi to: