Eurowizja 2022: Belgia ma reprezentanta • Vengaboys z Wielkiej Brytanii? • Czy Eurowizja trafi do Turynu? •

Zwycięzca 9. edycji „The Voice Belgique” – Jeremie Makiese (fot.) – został pierwszym uczestnikiem Eurowizji 2022 i nowym reprezentantem Belgii 🇧🇪. Dziś rano ogłoszono ten fakt w jednej z rozgłośni radiowych. Angaż Makiese nie jest dużą niespodzianką, gdyż wokalista już wcześniej deklarował chęć reprezentowania kraju. Urodził się w czerwcu 2000 roku w Antwerpii, a jego rodzice pochodzą z D. R. Konga 🇨🇩. Aktualnie wokalista wraz z rodziną mieszka w Uccle, mówi zarówno po francusku jak i po holendersku. Talent muzyczny odziedziczył po rodzicach, a pierwsze kroki w śpiewaniu stawiał jako członek chóru kościelnego. 12 stycznia 2021 pojawił się w 9. edycji „The Voice” śpiewając „Jealous”. Jako jedyny kandydat z trzeciego odcinka przesłuchań w ciemno odwrócił wszystkie fotele, trafiając ostatecznie do grupy Beverly Jo Scott. W duelach zmierzył się z Astrid Cuyliys śpiewając „You Say”. Podczas odcinków live prezentował „You’re nobody ’til somebody loves you”, „Ca fait mal”, „Say something” czy „Leave the door open”, które zapewniło mu wejście do finału. W pierwszej rundzie finału 13 kwietnia najpierw zaśpiewał „Earth Song” i wszedł do ostatecznej rundy. Tam pokonał Alice Van Eesbeeck zdobywając 53% głosów. Poza muzyką Jeremie kocha piłkę nożną. Już w wieku 13 lat zaczął grać jako bramkach w BX Brussels, a we wrześniu tego roku podpisał roczny kontrakt z Excelsior Virton. Dla muzyki i sportu postanowił przerwać studia na kierunku geologii. Jego eurowizyjny utwór poznamy na przełomie lutego i marca przyszłego roku.

Eurowizja 2022: Kto z Cypru, Bułgarii i Wielkiej Brytanii?

Pierwszego uczestnika już znamy, ale kolejni chętni już ustawiają się w kolejce do Eurowizji. Pojawiły się sugestie, że Cypr 🇨🇾 reprezentować będzie w 2022 roku Tania Breazou z piosenką napisaną przez Michalisa Hatzigiannisa, który dla wyspy śpiewał w 1998 roku. Wokalista już od 2015 roku jest typowany jako kompozytor eurowizyjnej piosenki, jednak dopiero teraz te plany mogą faktycznie doczekać się realizacji. Z kolei Tania w wielu wywiadach podkreślała, że udział w Eurowizji to jej marzenie więc z pewnością nie odrzuci propozycji CyBC. Ile prawdy w takich doniesieniach? Czas pokaże. Członkowie formacji Intelligent Music Project twierdzą z kolei, że są już bardzo blisko dopięcia szczegółów związanych z umową na reprezentowanie Bułgarii 🇧🇬. Projekt muzyczny stworzony przez Mileva Brabevskiego wydał do tej pory sześć albumów, współpracował z wieloma muzykami rockowymi z całego świata i … nie ma stałego składu, więc nie wiadomo kto dokładnie miały pojechać do Włoch. BNT na razie nie komentuje tych pogłosek, jednak wiemy, że celem stacji jest znalezienie takiego reprezentanta, który zaproponuje pełen pakiet, w tym również wsparcie sponsora. Z kolei Wielką Brytanię 🇬🇧 chciałaby reprezentować holenderska grupa Vengaboys 🇳🇱. Robin Pors z zespołu uważa, że formacja kocha UK i była zażenowana fatalnym wynikiem kraju w 2021 roku. Uważają, że Wielka Brytania zasługuje na więcej. Vengaboys znany są z takich hitów jak „Boom, Boom, Boom, Boom!” czy „We’re going to Ibiza”. W 2019 roku świętowali 20-lecie działalności. Nie wiadomo czy BBC jest zainteresowane taką ofertą i wysłaniem grupy na Eurowizję.

🇷🇸 Formularz bez regulaminu i romans z Fridą z ABBY

Telewizja serbska opublikowała już formularz zgłoszeniowy piosenek na Eurowizję 2022. Dostępny jest na stronie rts.rs i kandydaci muszą wypełnić tam sporo rubryk podając nie tylko swoje dane, informacje o piosence, ale też dokładne dane twórców, w tym ich zdjęcia i numer telefonu. Nie wiadomo jednak dlaczego nadawca nie opublikował … regulaminu naboru. Nie wiemy więc jakie są zasady zgłoszeń, kto może wysłać piosenkę i do kiedy jest termin. Chociaż internetowy formularz jest krokiem do przodu, nie można powiedzieć, że RTS otworzył etap zgłoszeń, zresztą nawet nie wiadomo, czy Beovizija nadal jest planowana. Olivera Kovacevic z RTS podkreślała już wcześniej, że preselekcje się odbędą, ale publikacja formularza bez regulaminu (od 13 września nie zostało to uzupełnione) jest dość myląca. Jak wynika z wcześniejszych doniesień, do preselekcji mógłby zgłosić się Aca Lukas z ekipą odpowiedzialną wcześniej za zwycięską „Molitvę”. Eurowizją nie jest natomiast zainteresowany Sloba Radanović. Serbskie tabloidy zamiast szykać kolejnych potencjalnych chętnych skupiają się na karierze Hurricane po Eurowizji , a dokładniej na ich występie podczas… romskiego wesela. Z kolei powrót ABBY 🇸🇪 pozwolił reprezentantowi Jugosławii 1973 – Zdravkowi Colic – opowiedzieć w prasie, jak to miał w trakcie Eurowizji krótki romans z Fridą. „Poznaliśmy się przy pianinie, były uśmiechy i prostackie bośniackie pytania – co tam stara?” – wspomina Zdravko dodając, że „romans” trwał trzy dni, a wokalista czuł się przy Fridzie jak zupka chińska – „zagotujesz w pięć minut, zjesz gorącą i to tyle„. O swojej przygodzie z członkinią grupy ABBA mówił wielokrotnie, jednak niedawno podkreśla, że Frida wcale go nie wykorzystała, bo jak uważa – kobieta nie może wykorzystać mężczyzny, bo to zawsze on wykorzystuje ją.

III półfinał „Szansy na Sukces” w niedzielę

„Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2021” 🇵🇱 po raz kolejny nie weszła do czołówki najpopularniejszych programów tygodnia, co oznacza, że w grupie 16-49 obejrzało ją mniej niż 500 tys. widzów. Przed nami trzeci i ostatni odcinek półfinałowy, o którym nadal wiemy najmniej. III półfinał poświęcony piosenkom Celine Dion i ABBY pokazany będzie 19 września o 15:15, a w gronie jurorskim zasiądą Ray Wilson, Ala Tracz i Paolo Cozza. Udział weźmie Sara Egwu-James, zwyciężczyni „The Voice Kids 4”, która jest nie tylko faworytką tej rundy ale i całego finału preselekcji. Wiemy, że finaliści pracują nad swoimi utworami, które napisane zostały przez doświadczonych kompozytorów i autorów tekstów z Polski. Premiera trzech eurowizyjnych propozycji odbędzie się na żywo podczas finału „Szansy na Sukces” 26 września o 15:15. Zwycięzcę wybiorą wtedy jurorzy oraz widzowie głosując poprzez system SMS. Na ten moment jeszcze nie wiadomo według którego scenariusza zorganizowana będzie Eurowizja Junior i czy reprezentanci będą musieli nagrywać występy live-on-tape. Na razie znamy nazwiska trzech reprezentantów – z Azerbejdżanu 🇦🇿, Niemiec 🇩🇪 i Portugalii 🇵🇹. W tym miesiącu poza Polską wybiorą też Holendrzy 🇳🇱, których finał selekcji zaplanowano na 25 września.

🇮🇹 Eurowizja 2022: Turyn i Alessandro wybrani?

Eurowizja 2022 odbędzie się w Turynie, a jej prowadzącym będzie Alessandro Cattelan – to najczęściej powtarzające się ostatnio spekulacje. Miasto-organizatora poznać mamy już na dniach, ale nie wiemy, czy RAI negocjuje już z kimś w sprawie prowadzenia show. Alessandro Cattelan twierdzi, że nic na ten temat na razie nie wie, ale oczywiście bardzo chciałby podjąć się tego zadania, gdyż Eurowizja jest najchętniej oglądanym tego typu wydarzeniem na świecie, a on sam często wyobrażał sobie w tej roli. „Nie wstydzę się się mówić po angielsku, ale muszę uważać na błędy gramatyczne” – stwierdził w jednym z wywiadów. Czy plotki się potwierdzą i Alessandro stanie na eurowizyjnej scenie w Pala Alpitour w Turynie? Czas pokaże. Jeśli faktycznie wybrano Turyn, to konkurs rozegrany będzie w hali otwartej w 2005 roku i mogącej pomieścić do 16 tys. widzów w zależności od rodzaju wydarzenia. Obiekt nazywany był wcześnie Palasport Olimpico lub PalaIsozaki od nazwiska architekta. Arena znajduje się w dzielnicy Santa Rita, nieopodal Stadionu Olimpijskiego i jest aktualnie największym tego typu obiektem sportowym w kraju. Zbudowano ją na potrzeby Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2006 i już od jej otwarcia stała się najchętniej rezerwowaną halą koncertową we Włoszech. Na Google Maps ma ponad 5,5 tys. opinii i ocenę 4,4/5.

Źródło: RTBF, Wikipedia, Eurovoix, Wiwibloggs, RTS.rs, Evrovizija.rs, Naslovi.net, TVP, Instagram, EurofestivalNews, inf. własne fot.: jeremiemakiese.off

%d blogerów lubi to: