Eesti Laul: Trzy powroty w „angielskim” ćwierćfinale • Znamy nowe szczegóły ESCZ • Kazachstan „zagra” teledyskiem na JESC 2021? • Trwa głosowanie w „Nasz Faworyt”

W sobotnim ćwierćfinale „Eesti Laul 2022” 🇪🇪 do dalszej rundy głosami widzów dostali się Helen, Andrei Zevakin ft. Grete Paia oraz Frants Tikerpuu i Triin Niitoja, natomiast jurorzy dołączyli też do grona zwycięzców Kaię-Liisę Kesler i fińskiego rapera Jyrise. W poniedziałek ogłoszono zaś listę uczestników III ćwierćfinału, który w sobotę 4 grudnia poprowadzą Laura (ESC 2005 i 2017) oraz Ott Lepland (ESC 2012). O awans zawalczą byli reprezentanci kraju – Anna Sahlene (ESC 2002) z „Champion”, Elina Nechayeva (ESC 2018) z „Remedy” napisanym przez znanego (i doświadczonego w Eurowizji) kompozytora Svena Lohmusa i Lauri Pihlap (ESC 2001 jako 2XL) z „Take me home”. Będą też wykonawcy znani z poprzednich edycji preselekcji, np. Alabama Watchdog, Merilin Malk czy Stefan Airapetjan. Szykuje się więc ciekawa walka. Co ciekawe, w tej rundzie wszystkie piosenki zaśpiewane mają być po angielsku, a zważywszy na to, że w sobotę wszystkie były po estońsku, można uznać, że jest to specjalna strategia telewizji estońskiej, by mieć w dalszych rundach sporo utworów w języku narodowym. W poniedziałek ruszyła w Słowenii „EMA Fres” 🇸🇮, a pierwszy duel wygrała Nika S z „Počakaj me” i to ona trafi do finału tygodnia. Katja Kos z „Deadly flower” wejdzie do dogrywki. We wtorek drugi pojedynek – Anja Vodosek zawalczy ze Stelą Sofią, a głosować będzie można na stronie preselekcji TUTAJ.

Co nowego w Czechach i we Włoszech?

Telewizja czeska 🇨🇿 ogłosiła, że 6 grudnia o 13:00 ogłosi siedmiu wykonawców, którzy wezmą udział w selekcjach ESCZ. Finaliści nagrali już występy w formie live-on-tape, które będziemy mogli od soboty oglądać oraz na które będziemy mogli głosować internetowo. Większość uczestników stanowią kobiety, a nie wszyscy są solistami. Czesi zapowiadają sporą różnorodność gatunków muzycznych – od ballad po rocka. Organizatorzy są bardzo zadowoleni z poziomu selekcji jak i zrealizowanych nagrań. Głosowanie odbędzie się od 7 do 15 grudnia, a wyniki poznamy 16 grudnia. Będą to pierwsze rozstrzygnięte preselekcje do Eurowizji 2022. Tymczasem we Włoszech 🇮🇹 podano, że Atelier Francesca Montinaro będzie odpowiedzialne za projekt sceny konkursu w Turynie. Studio ma już doświadczenie z Sanremo – tworzyli sceny festiwalu w 2013 i 2019 roku. Na razie jednak nie mogą podawać żadnych szczegółów dotyczących pomysłu na scenę w Turynie. Nie wiemy też na razie kiedy poznamy oprawę graficzną konkursu. Najważniejszym wydarzeniem dla RAI będzie teraz organizacja ceremonii losowania półfinałów, która ma się odbyć pod koniec stycznia.

Pandemia przeszkodzi organizatorom Eurowizji Junior?

W piątek, 3 grudnia, na platformy streamingowe trafi składanka z piosenkami Eurowizji Junior 2021. To spora gratka dla fanów, bo aktualnie większość piosenek nie jest dostępna np. poprzez Spotify. Na ten moment nie ma informacji, czy album wydany będzie też w formie fizycznej, na płycie. Niestety, rozprzestrzeniający się wariant covid-19 o nazwie „omikron” oraz coraz to nowe obostrzenia w wielu krajach powodują spekulacje co do tego, które delegacje pojawią się w Paryżu 🇫🇷. „Le Parisien” informuje, że pierwszą „ofiarą” kolejnej fali ma być Kazachstan 🇰🇿, a Alinur i Beknur nie będą mogli wystąpić w La Seine Musicale. Dziennik przypomina, że w takim przypadku Khabar TV użyje teledysku do eurowizyjnej piosenki i to na podstawie klipu widzowie i jurorzy będą mogli głosować na duet. Nie jest to rozwiązanie sprawiedliwe dla nikogo, więc z pewnością wywoła sporo kontrowersji, jednak winą za taką sytuację należy obarczyć EBU i France TV, które nie zdecydowały się na nałożenie na nadawców obowiązku przygotowania występu live-on-tape, jak to miało miejsce w Rotterdamie. Nie wiadomo, czy skończy się tylko na Kazachstanie. EBU przypomina, że jeśli dana delegacja zdąży wziąć udział w próbach w Paryżu, a dopiero potem trafi na kwarantannę, podczas finału obejrzymy zapis z próby, dlatego każda próba techniczna będzie bardzo ważna. Aktualnie wyjazd Sary James 🇵🇱 do Francji nie jest zagrożony, w kraju nie ma obostrzeń związanych z wyjazdem do Paryża, tak samo też nie ma problemów, by Franzuci wpuścili Polaków do swojego państwa. Wylot polskiej delegacji planowany jest na 12 grudnia.

Armenia faworytem Eurowizji Junior 2021? Jak radzi sobie Polska?

Trwa głosowanie w plebiscycie Dziennika Eurowizyjnego „Nasz Faworyt JESC 2021”. Swoje punkty przekazują jurorzy, a internauci mogą wspierać ulubione utwory poprzez Google Forms oraz na Instagramie. W JESC nie ma zakładów bukmacherskich, ale kilka stron zagranicznych przeprowadza swoje ankiety. Niestety, są one często „psute” przez masowe głosowania fanów danego kraju. Na EurovisionWorld z 19% wygrywa Gruzja 🇬🇪, 9% ma Armenia 🇦🇲, a po 8% Macedonia 🇲🇰 i Polska 🇵🇱. Najsłabiej radzą sobie Malta 🇲🇹, Irlandia 🇮🇪, Bułgaria 🇧🇬, Niemcy 🇩🇪 i Kazachstan 🇰🇿 – po 2%. Na Wiwibloggs prowadzi Armenia (19,19%), drugie miejsce ma Gruzja (12,89%), a trzecie Macedonia (10,75%). Polska jest czwarta z wynikiem 9,64%. Najmniejsze poparcie ma Kazachstan – 1%. W aplikacji EurovisionScoreboard liderem wciąż jest Armenia, ale Polska i Macedonia zajmują pozostałe czołowe miejsca. Teledysk do ormiańskiego „Qami Qami” w bardzo szybkim tempie znacznie przekroczył poziom miliona wyświetleń na YouTube i goni polski klip do „Somebody”. Dla porównania Bułgaria, której klip pokazano 2 dni wcześniej niż Armenii, ma tylko ok. 50 tys. wyświetleń, podobnie jak Irlandia. Dobrze radzi sobie „Green Forces” grupy Dajte Muzika z Macedonii – 800 tys. odtworzeń. Czy i jak wpłynie to na wyniki głosowania internautów w finale? Dowiemy się 19 grudnia. W „Naszym Faworycie” głosować możecie do 1 grudnia TUTAJ.

Źródło: Eesti Laul, Wikipedia, EER, RTV SLO, Instagram, Eurovoix, Le Parisien, JuniorEurovision.tv, Wiwibloggs, EurovisionWorld, fot.: @elinanechayeva

%d blogerów lubi to: