Eurowizja Junior 2021: Kim są uczestnicy? • Część 2

Portal JuniorEurovision.tv przygotował wiele ciekawostek na temat uczestników Eurowizji Junior 2021! Pora poznać niektóre z nich! Wszystkie piosenki dostępne są TUTAJ.

Po słynnym rozstrzygnięciu remisu preselekcji w Kazachstanie 🇰🇿 do Paryża jadą Alinur i Beknur. Ten pierwszy wygrał głosowanie jurorów i to jego piosenka „Ертегі әлемі (Fairy World)” wybrzmi w Paryżu. Ten drugi zdobył najwięcej głosów w televotingu, a jurorzy i produkcja zdecydowali o tym, by dołączyć go do reprezentacji. Alinur pochodzi z Uralska w Kazachstanie, ma 11 lat, interesuje się robotyką, origami i szachami. Marzy o tym by być słynnym piosenkarzem. Beknur, to 9-latek urodzony w Strasburgu (Francja). Kocha muzykę, śpiewanie i przyjaciół. Jego motto to „nic nie jest niemożliwe”. Utwór eurowizyjny, którego polski tytuł to „Świat baśni” napisali autorzy z Kazachstanu i Francji.

Ayana, reprezentantka Holandii 🇳🇱, ma japońskie korzenie i bardzo tęskni za swoją azjatycką rodziną. Wokalistka była członkinią holenderskiej grupy wokalno-tanecznej Kinderen voor Kinderen, miała nawet okazję śpiewać dla króla Holandii. Gdy nie tańczy i nie śpiewa, uwielbia grać na pianinie, spotykać się z przyjaciółmi i spędzać czas na social mediach. W Paryżu zaśpiewa piosenkę po holendersku, ze wstawkami po angielsku i japońsku, zresztą tytuł „またすぐ会おうね” czyli „Mata Sugu Aō Ne” („Do zobaczenia wkrótce”) jest w języku jej krewnych z Azji. Za piosenką stoi Ferry Lagendijk.

Macedońska formacja Dajte Muzika 🇲🇰 to zestawienie czterech osób ze znacznie większego kolektywu muzycznego, który ma swój program telewizyjny. Do Paryża jadą Kristina, Anastasija, Miha i Filip, którzy cieszą się sporą popularnością w kraju, a opisywani są jako wyjątkowe talenty z pasją do sceny. Piosenka „Green Forces” („Zielone siły”) została napisana przez dwóch Macedończyków po macedońsku i po angielsku, a utwór charakteryzuje się też prostym, ale efektownym teledyskiem.

Polskę reprezentuje Sara James 🇵🇱 pochodząca z Ośnia Lubuskiego przy polsko-niemieckiej granicy. W wieku 6 lat nauczyła się grać na pianinie, a od czterech lat śpiewa w słubickim Centrum Kultury. Wygrała 4. edycję „The Voice of Poland” i jest pierwszą zwyciężczynią polskiej edycji, która została reprezentantką Polski poprzez preselekcje. Uwielbia występować przed dużą publicznością, miała już okazję śpiewać np. na specjalnym evencie TikToka. Poza muzyką kocha eksperymentowanie w kuchni i swoją świnkę morską o imieniu Mike. Piosenkę „Somebody” („Ktoś”) po polsku i angielsku napisali dla niej specjaliści z (nazywanego przez fanów) polskiego „Dream Teamu” czyli m.in. Patryk Kumór i Dominic Buczkowski-Wojtaszek.

Poza Sarą, także Simao Oliveira z Portugalii 🇵🇹 reprezentuje na JESC grono zwycięzców „The Voice”. Pochodzi z Aroucy obok Porto, ma 14 lat i jest klarnecistą. Gra w młodzieżowym zespole w swoim mieście, a śpiewać zaczął w wieku 4 lat. Kocha fado, a jego idolami są Tony de Matos, Amalia Rodrigues i Antonio Zambujo. Bardzo dobrze czuje się na wsi i wśród zwierząt, a nie przepada za nowoczesną technologią. Balladę „O Rapaz” („Facet”) napisali portugalscy twórcy. Utwór jest w całości zaśpiewany po portugalsku.

Rosjanka Tanya Mezhentseva 🇷🇺 to druga w historii reprezentantka swojego kraju, która ma możliwość po raz drugi wystąpić na Eurowizji w narodowych barwach. Pochodzi z Moskwy, a poza śpiewanie zajmuje się też gimnastyczką i członkinią trupy cyrkowej ArtArea Projects. Poza tym tańczy i gra na pianinie. Utwór „Mon Ami” to piosenka stworzona przez Rosjan (Tanya także brała udział w przygotowywaniu piosenki) i zaśpiewana po rosyjsku i angielsku, ale z francuskim tytułem, który oznacza „Mój przyjaciel”.

Serbki Jovana i Dunja 🇷🇸 pochodzą ze stolicy Wojwodiny, Nowego Sadu – Europejskiej Stolicy Kultury 2022. Jovana ma 10 lat i jest utalentowana muzycznie oraz tanecznie. Aktualnie ćwiczy grę na pianinie i bierze udział w wielu różnych festiwalach. Dunja jest o rok starsza, a na koncie ma zwycięstwo w regionalnym muzycznym konkursie szkolnym. Piosenka „Oči Deteta” („Oczy Dziecka”) to dzieło Any Frlin. Utwór jest w całości napisany po serbsku.

I jeszcze jeden zwycięzca „The Voice”, tym razem z Hiszpanii 🇪🇸 – Levi Diaz. Urodził się w stolicy Katalonii, Barcelonie, a jego idolem jest Frank Sinatra. Uwielbia też Rosalię i Nettę. Chociaż śpiewa dopiero od niedawna, już teraz wie, że jego ulubionym stylem muzycznym jest pop. „Reir” („Śmiejmy się”) w całości skomponował David Roma, a piosenka będzie zaśpiewana tylko po hiszpańsku.

Olena Usenko – reprezentantka Ukrainy 🇺🇦 – pochodzi z Białej Cerkwii, a w tym roku po raz drugi startowała w preselekcjach narodowych i tym razem je wygrała. Nie tylko śpiewa, ale też maluje, pisze wiersze i czerpie inspirację z jesieni, która jest jej ulubioną porą roku. „Vazhil” („Dźwignia”) wykona po ukraińsku – sama napisała tekst, a przy komponowaniu pomagała jej Kateryna Komar. W utworze nawołuje do tego, by żyć pełną życia i czerpać z każdej możliwej chwili.

Głosuj na swoich faworytów w plebiscycie „Nasz Faworyt JESC 2021”! Wszystkie utwory i playlisty znajdziesz TUTAJ, a głosowanie dostępne jest poniżej!

Zdj. M. Błażewicz, 2021

%d blogerów lubi to: