Eurowizja Junior 2021 we Francji! Co wiemy? • Znamy finalistów preselekcji francuskich

Od Eurowizji Junior 2020 🇫🇷 nie minęły jeszcze 2 tygodnie, a już wiemy, że telewizja francuska zostanie gospodarzem przyszłorocznej edycji konkursu. Wiadomość przekazał dziś portal JuniorEurovision.tv. Już wcześniej Dziennik Eurowizyjny informował, że France Television jest zainteresowane organizacją, jednak czekało na rozmowy z EBU w tej sprawie. Jak widać, poszło błyskawicznie. „To było oczywiste, że konkurs za rok odbędzie się we Francji” – mówi Delphine Ernotte Cunci, dyrektor telewizji, która od 2021 roku pełnić też będzie funkcję prezydenta Europejskiej Unii Nadawców. Dodała, że JESC 2021 to nowa inicjatywa dla nadawcy, która podkreśli silny wkład France Television w EBU i Eurowizję. „Mamy nadzieję, że Eurowizja Junior 2021 odbędzie się we Francji już w normalnych warunkach i będzie wspaniałą okazją do świętowania dla Europejczyków„. Alexandra Redde-Amiel, która na JESC 2020 pełniła funkcję szefa delegacji cieszy się, że wspaniała przygoda z konkursem się nie kończy. Organizację show uważa za powód do dumy dla pracowników telewizji i już nie może się doczekać, by powitać delegacje we Francji. Nadawca francuski to pierwszy członek EBU należący do tzw. „Big 5”, który organizuje konkurs. Będzie to też najdalej wysunięty na zachód kraj Europy, w którym Eurowizja Junior zawita. Francja to czternasty kraj, który został gospodarzem JESC i ósme państwo Unii Europejskiej organizujące show (gdy Rumunia gościła imprezę w 2006 nie była jeszcze członkiem wspólnoty). Najprawdopodobniej po wielu latach przerwy JESC prowadzone będzie w dwóch językach – po angielsku i francusku. Do tej pory tylko dwa konkursy (w 2004 ze względu na debiut Francji i w 2005 ze względu na współorganizowanie konkursu przez Walonię) miały prezenterów mówiących w dwóch językach. Od 2006 show prowadzono już tylko po angielsku.

🇫🇷 Eurowizja Junior 2021: Konkurs odbędzie się w Paryżu?

Portal 20minutes.fr przypomina, że Francja nie miała obowiązku organizacji JESC po zwycięstwie Valentiny, ale cytuje Redde-Amiel mówiącą, że nadawca miał wybór i z niego skorzystał by wspierać i promować ideę Eurowizji. Zastępca dyrektora France Teles Antoine Boilley podkreśla, że fakt iż nadawca wygrał JESC i będzie organizatorem konkursu nie oznacza, że traci ambicje, by zwyciężyć też w dorosłej Eurowizji. Strona Eurovision-fr.net przypomina, że ostatni raz konkurs EBU gościł we Francji w 1999 – była to Eurowizja dla Młodych Tancerzy, która odbyła się w Lyonie, a jej organizatorem była stacja France 3. Francuskie Yahoo, które także cytuje szefową delegacji informuje, że przedstawiciele telewizji otrzymali mnóstwo wiadomości zachęcających ich do organizacji konkursu. „Jest mnóstwo ludzi, którzy chcą, byśmy przygotowali Eurowizję Junior w Paryżu” – mówi Redde-Amiel przypominając, że na eurowizyjne trofeum czekali 43 lata. Chociaż wspomina o Paryżu, nie ma na razie żadnej pewności, że konkurs w 2021 trafi do stolicy, bo telewizja francuska stara się promować regiony kraju. Nie wiemy na razie w jakich warunkach odbywać się będzie przyszłoroczny konkurs, ale oczywiście obiektów do tego nie brakuje. Dziewiętnasta edycja show planowana jest na listopad 2021.

Eurowizja Junior 2020: Słabe wyniki oglądalności konkursu

EBU podała też dzisiaj rozczarowujące wyniki oglądalności Eurowizji Junior 2020 w Warszawie 🇵🇱. Średnio show oglądało tylko 8,9 miliona widzów w 11 krajach, a chociaż na chwilę widowisko włączyło 32 miliony widzów. Warto przypomnieć, że 57% średniego wyniku stanowi rezultat TVP i polskiej publiczności, co absolutnie nie przełożyło się na wynik Alicji Tracz w online votingu. Europejska Unia Nadawców podkreśla, że po raz drugi z rzędu Polacy zdominowali widownię Eurowizji Junior. W Internecie na żywo show śledziło pół miliona osób. Sukcesem jest natomiast to, że zebrano ponad 4,5 miliona głosów. Oznacza to, że stronę jesc.tv/vote do zaznaczenia trzech państw wykorzystano półtora miliona razy. Show organizowane przez TVP zyskało średnio ok. 6,9% udziału w rynku, czyli 25% więcej niż normalnie w tym mało atrakcyjnym paśmie (niedzielne popołudnie). Organizatorzy z ramienia EBU cieszą się jednak z bardzo dużej popularności konkursu w Internecie. Oficjalny profil JESC na Instagramie wzbogacił się przez tydzień o 32,5% więcej followersów, a InstaStories oglądało ok. 4 miliony użytkowników. Strona JuniorEurovisin.tv odwiedzona została przez 900 tys. użytkowników w trakcie tygodnia eurowizyjnego.

🇫🇷 Eurowizja 2021: Francja ogłasza finalistów selekcji

Wracamy do Francji, która zdominowała dziś portale eurowizyjne. Ogłoszono pełną stawkę selekcji „Eurovision France, c’est vous qui decidez” oraz opublikowano piosenki. Nie potwierdziły się wcześniejsze informacje o programie „Pastille Eurovision”. Specjalny program prezentujący finalistów „Eurovision France – les finalistes” emitowany będzie od 16 grudnia wieczorem na France 2. Same selekcje mają się odbyć najpewniej 30 stycznia, a o wynikach decydować będą jurorzy i widzowie w dwóch rundach. W pierwszej z nich na pewno widzowie i jurorzy (lokalni i zagraniczni) głosować będą wspólnie. Zważywszy na to, że „oryginalny sposób głosowania dający widzom większy wpływ” został już zapowiedziany przez Alexandrę Redde-Amiel można się spodziewać, że w superfinale o reprezentancie decydować będą już tylko widzowie. Francuzi nie boją się covidu i obostrzeń, wierzą, że uda im się przygotować show na poziomie i atrakcyjne dla widza. „Wspaniała organizacja Eurowizji Junior pzez TVP udowodniła, że możemy zorganizować ciekawe widowisko pomimo panujących warunków. Teraz tylko od nas zależy, jak podejdziemy do tego wyzwania” – dodała szefowa delegacji.

🇫🇷 Selekcje we Francji: Kto się dostał, kogo odrzucono?

Poza piątką finalistów, którą poznaliśmy wczoraj, do Rotterdamu szykują się Amui (z piosenką po francusku i tahitańsku), Andriamad (na zdj.), 21 Juin le Duo, Cephaz, Juliette Moraine, Pony X oraz Terence James. Casanova wykona utwór po francusku i korsykańsku, z kolei LMK ma piosenkę w którym znajdzie się fragment po angielsku. Stawka selekcji szybko zebrała pozytywne komentarze od fanów Eurowizji, którzy twierdzą, że Francja trzyma poziom prezentowany w ramach selekcji „Destination Eurovision” w latach 2018-2019. Doceniany jest przede wszystkim skład osobowy, uznawany za bardzo różnorodny i pokazujący świeżą stronę francuskiej muzyki. Jedną z faworytek komentujących zdaje się być na ten moment Barbara Pravi z utworem „Voila”, jednak zapewne jeszcze wielokrotnie typowania się zmienią. Do finału preselekcji nie zakwalifikowano byłych reprezentantów eurowizyjnych, którzy wyrazili chęć startu. W stawce nie ma m.in. Lise Darly (Monako 2005) czy Marii Doyle-Couche (Irlandia 1985). Jedynym wykonawcą, którzy wcześniej sygnalizował mediom chęć startu i który faktycznie w tym finale się znalazł jest Ken Carlter wchodzący w skład trio Amui. Wokalista walkę o Eurowizję zapowiadał już pół roku temu na swoim profilu Facebook.

Wybierz najlepszą polską piosenkę listopada! Weź udział w HOLFESTIVALEN – poznaj 15 finałowych utworów i zagłosuj na swoje ulubione! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: JuniorEurovision.tv, EBU.ch, 20minutes.fr, Yahoo, Eurovision-fr.net, France Television, Wikipedia, Eurowizja.org, fot.: @andriamadmusic

%d blogerów lubi to: