Eurowizja Junior 2020: Alicja Tracz przygotowuje się do występu. Wkrótce nagrania! • Eurowizja 2021: Dadi Freyr z Islandii, a Maria Doyle z Francji?

Dziś w Madrycie telewizja hiszpańska 🇪🇸 nagrywała eurowizyjny występ Solei do utworu „Palante”. Wszystko oczywiście robione jest w tajemnicy, by nie dopuścić do przedwczesnej publikacji żadnych zdjęć czy filmów zza kulis. Według Europejskiej Unii Nadawców wszystkie nagrania konkursowe powinny być przygotowane do końca października, a niektóre delegacje zrealizują je w Warszawie. Nie wiadomo oficjalnie które kraje będą mieć prezentacje sceniczne nagrywane w Polsce i nie jest pewne, czy nadawcy, którzy planowali przyjazd reprezentacji do TVP zdołają to zrobić z powodu restrykcji w podróżowaniu czy konieczności odbycia 14-dniowej kwarantanny po przyjeździe do naszego kraju. Sytuacja jest rozwojowa i TVP ma pewnie pełne ręce roboty zwłaszcza, że plan działania trzeba co chwilę modyfikować. Według informacji Eurovoix reprezentantki Gruzji 🇬🇪 i Kazachstanu 🇰🇿 będą nagrywać swoje występy we własnych krajach. Podobnie zrobić mają też przedstawicielki Holandii 🇳🇱 i Białorusi. O swoich planach nie mówią na razie nadawcy z Francji 🇫🇷, Niemiec 🇩🇪, Malty 🇲🇹, Rosji 🇷🇺, Serbii 🇷🇸 oraz Ukrainy 🇺🇦. Niestety milczy też Armenia 🇦🇲, co jest niezwykle niepokojące zważywszy na stan wojenny nadal obowiązujący w tym kraju. Pojawiają się też pytania – co w przypadku, gdy jakaś delegacja ostatecznie zrezygnuje z przyjazdu do Polski na nagrania? Czy zdoła zrealizować swój występ we własnym studiu do końca miesiąca? Z pewnością nie… Czy w związku z tym EBU da takim państwom dodatkowy czas? O tym, jak wyglądają kulisy prac pewnie się nie dowiemy, ale trzeba trzymać kciuki by wszystko poszło jak najlepiej i by wszystko udało się zrealizować zgodnie z terminarzem.

🇵🇱 Eurowizja Junior 2021: Alicja Tracz przygotowuje się do występu

Alicja Tracz swój eurowizyjny występ nagra w ostatni tydzień października w studiu 5 Telewizji Polskiej. Wokalistka w rozmowie z portalem Lubelski.pl przyznała, że intensywnie ćwiczy z instruktorami, uczy się też angielskiego, szykuje choreografię do występu. Mówi, że stres jej nie omija, ale stara się zaprezentować jak najlepiej bo lubi brać udział w konkursach, a start w Eurowizji Junior był jej marzeniem od dawna. „Cały czas współpracowałam z moją trenerką wokalną Agnieszką Wiechnik, która do tej pory przygotowywała mnie do wszystkich występów. Teraz oprócz Agnieszki Wiechnik współpracuję również z Adamem Czaplą. Współpracuję także z nauczycielką języka angielskiego” – dodała. Alicji bardzo podoba się utwór „I’ll be standing” który dostała do zaśpiewania. Czuje, że piosenka do niej pasuje i dziękuje Gromee’mu oraz Sarze Chmiel, że ją skomponowali. Młodziutka wokalistka poznała też już utwory rywali – „Muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobają wszystkie wykonania. Konkurencja jest naprawdę duża” – stwierdziła. Nie chciała jednak komentować słów Viki Gabor, która twierdzi, że Polska może wygrać konkurs po raz trzeci. Zapewne Alicja woli nie zapeszać. Eurowizja Junior 2020 będzie w Polsce transmitowana 29 listopada od 17:00 do 19:00 na TVP1 oraz TVP Polonia. Telewizja Polska sprzedaje już miejsca w blokach reklamowych przed i po finale. Ceny są dość wysokie – w listopadzie programy, które w TVP1 będą „droższe” niż JESC 2020 to mecze piłkarskie (Liga Narodów czy mecz towarzyski Polska-Ukraina), odcinki serialu „Ludzie i bogowie” oraz wieczorna prognoza pogody.

Eurowizja 2021: Co nowego na Islandii i w Finlandii?

W wywiadzie dla Jana Borsa (byłego szefa delegacji czeskiej) Felix Bergsson (HoD Islandii) 🇮🇸 poinformował, że telewizja RUV ogłosi swoją strategię na Eurowizję 2021 w ciągu 2-3 tygodni. Bergsson wyjaśnił, że nadawca boryka się z cięciami budżetowymi wywołanymi przez COVID-19, co opóźniło proces decydowania w sprawie konkursu. Na ten moment nie wiadomo, czy Islandczycy zorganizują kolejną edycję selekcji Songvakeppnin, czy wewnętrznie wybiorą reprezentanta z 2020 – Dadi’ego Freyra. Wielu fanów wolałoby tą drugą opcję i pewnie byłaby ona tańsza dla RUV. Wiadomo, że Dadi Freyr nie wystartuje w preselekcjach jeżeli takowe zostaną jednak zorganizowane. Tymczasem telewizja fińska YLE 🇫🇮 ogłosiła, że spośród 278 zgłoszeń wybrano już siedmiu finalistów preselekcji UMK, a ich nazwiska poznamy 19 stycznia. Organizatorzy zapewniają, że poziom zgłoszeń był niezwykle wysoki i są pewni, że UMK 2021 będzie niezwykle ciekawe. Ponoć do konkursu zgłosiło się wielu uznanych i popularnych kompozytorów czy autorów tekstów, natomiast finałowa siódemka wykonawców to zarówno osoby znane już na lokalnym rynku muzycznym jak i takie, które dopiero swoją karierę rozwijają. Zdradzono też, że do UMK 2021 zgłosiło się paru byłych reprezentantów Finlandii, a także zdobywcy prestiżowych nagród muzycznych Emma Awards, zespoły rockowe, muzycy alternatywni czy nawet największe nadzieje fińskiej muzyki eksportowej. Czy rzeczywiście czeka nas świetna lista finalistów? Przekonamy się w styczniu! Finał UMK 2021 zaplanowano na 20 lutego, a zwycięzca selekcji w nagrodę otrzyma statuetkę w formie kuli śnieżnej z brokatem. Formę statuetki wybierali internauci – projekt o nazwie „Before the party starts” zdobył 57,7% głosów.

Eurowizja 2021: Maria powróci na ESC po 36 latach?

Reprezentantka Irlandii 1985 🇮🇪 – Maria Doyle – zgłosiła się do preselekcji francuskich 2021! 50-letnia niewidoma artystka mieszka aktualnie ze swoim francuskim mężem i siedmiorgiem dzieci w Lunevilloise, a kilka miesięcy temu zachwyciła w programie „The Voice of France” 🇫🇷. Wokalistka przyznała w jednym z wywiadów, że możliwość reprezentowania Francji byłaby dla niej spełnieniem marzeń. Ujawniła też, że zaproszono ją na pierwsze przesłuchania, jednak nie wiadomo, czy komisja France 2 zdecyduje się zakwalifikować ją do finału konkursu „Eurovision France: c’est vous qui decidez”. Maria (wtedy jeszcze pod nazwiskiem Christian) otwierała stawkę finału Eurowizji 1985 z piosenką „Wait until the weekend comes„. Zdobyła wtedy 61 punktów i 6. miejsce na 19 państw. 12 punktów dały jej Włochy, a tylko Luksemburg i Grecja nie miały Irlandii w swoim rankingu top10. U Marii potwierdzono niemal całkowitą ślepotę gdy miała 9 lat. Nie przeszkodziło jej to jednak rozwijać kariery muzycznej, a sukces na Eurowizji sprawił, że stała się popularna. W 2016 wokalistka przypomniała o sobie uczestnicząc w „The Voice of Ireland”. Po czterech latach wróciła do talent-show, ale tym razem we Francji. Jej mentorem była Lara Fabian. Maria odpadła na poziomie półfinałów, jednak internauci nadal wspominają emocjonalny występ wokalistki podczas przesłuchania. Jurorów doprowadził do łez.

Źródło: Eurovoix, Lubelski.pl, TVP, Jan Bors, Wiwibloggs, YLE, Eurovision Fun, Wikipedia, fot.: TVP

%d blogerów lubi to: