Carpathia Festival: Ruszają zgłoszenia! • Wigilijne kolędowanie: Kto wystąpi i gdzie oglądać koncerty? • Turkowizja: Coraz bliżej finału!

Ruszyły zgłoszenia do przyszłorocznej edycji Carpathia Festival w Rzeszowie 🇵🇱, organizowanej przez Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Sztuki Wokalnej oraz Estradę Rzeszowską. Festiwal odbędzie się w dniach 20-22 sierpnia w stolicy Podkarpacia, a zgłoszenia od wszystkich chętnych polskich i zagranicznych wykonawców i zespołów przyjmowane będą do 28 lutego 2021 drogą e-mailową i poprzez formularz na nowej stronie internetowej Carpathia.Rzeszow.pl. Podobnie jak w tym roku, zdobywca Grand Prix otrzyma w nagrodę pamiątkową statuetkę oraz 15 tys. złotych, a przyznane będą też nagrody specjalne i wyróżnienia. Głównym celem festiwalu jest konfrontowanie i aktywizowanie międzynarodowych środowisk twórczych i edukacyjnych oraz promowanie osobowości wokalnych, pomoc w podnoszeniu kwalifikacji artystycznych i warsztatowych wokalistów. Udział w festiwalu otwarty jest dla wykonawców powyżej 16 roku życia, którzy zgłosić powinni dwie autorskie piosenki. Podczas Carpathia Festival zakwalifikowani wykonawcy zaśpiewają na żywo w towarzystwie Orkiestry Festiwalowej. Pełen regulamin dostępny jest TUTAJ, a formularz zgłoszeniowy TUTAJ. Carpathia organizowana jest od 2005 roku, a jej pomysłodawczynią jest dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej dr Anna Czenczek. Do tej pory w festiwalu wzięli udział wokaliści z 27 krajów, a wśród zwycięzców są m.in. Kasia Moś (ESC 2017), formacja Pectus, Sara Chmiel (współautorka m.in. eurowizyjnego „I’ll be standing” Ali Tracz), Mateusz Krautwurst, Ralph Kamiński czy Jakub Prachowski z duetu Happy Prince (preselekcje 2018). W 2020 roku Carpathia Festival odbył się pomimo pandemii i przy zachowaniu wszelkich obostrzeń (część uczestników na zdjęciu). Grand Prix jednogłośnie jury przyznało Maksowi Łapińskiemu za utwór „Lew”. Gościem specjalnym była Danuta Błażejczyk, która w Filharmonii Podkarpackiej obchodziła 35-lecie pracy artystycznej. Więcej informacji o festiwalu znajdziecie także na Instagramie @carpathiafestival.

Eurowizja 2021: Kto wciąż czeka na tytuł reprezentanta?

Jak słusznie zauważyli niektórzy czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego, plotki z Włoch 🇮🇹 często się nie potwierdzają, a źródła, na które powołuje się lokalna prasa czy portale internetowe nie są tak rzetelne jak w Szwecji. Pojawiająca się co jakiś czas lista potencjalnych uczestników Sanremo 2021 co rusz przestaje być wiarygodna. Będący na niej Diodato poinformował, że nie planuje startu w festiwalu ze względu na zaangażowanie w inne projekty muzyczne. Wyliczono, że łącznie jedenastu uczestników anulowanej Eurowizji 2020 na pewno nie pojawi się w przyszłorocznej stawce – są to Arilena Ara z Albanii 🇦🇱 (nie zakwalifikowała się do FiK 59 lub w ogóle się nie zgłosiła), Damir Kedzo z Chorwacji 🇭🇷 (odmówił startu w „Dorze”), Sandro Nicolas z Cypru 🇨🇾 (telewizja CyBC zrezygnowała z przeniesienia go na ESC 2021 wybierając innego wykonawcę), Ben & Tan z Danii 🇩🇰 (duet nie zgłosił się do DMGP), Aksel z Finlandii 🇫🇮 (nie weźmie udziału w UMK), Ulrikke z Norwegii 🇳🇴 (nie przyjęła zaproszenia do startu w MGP), duet VAL z Białorusi (na pewno nie zostaną wybrani przez nadawcę publicznego), Elisa z Portugalii 🇵🇹 (nie planuje startu w FdC), Ben Dolic z Niemiec 🇩🇪 (wokalista nie startuje w wewnętrznych selekcjach) i Tom Leeb z Francji 🇫🇷 (nie jest zainteresowany ponownym udziałem w konkursie). Nie wiemy jakie będą dalsze losy Vasila z Macedonii 🇲🇰, Lesley Roy z Irlandii 🇮🇪, Alicji Szemplińskiej z Polski 🇵🇱, Atheny Manoukian z Armenii 🇦🇲 i Jamesa Newmana z Wielkiej Brytanii 🇬🇧 – łączy ich jedno: chcą, ale nadawcy, którzy wybrali ich na Eurowizję 2020 nie ogłosili jeszcze swoich planów na przyszły rok. The Mamas ze Szwecji 🇸🇪, The Roop z Litwy 🇱🇹, Little Big z Rosji 🇷🇺 i Uku Suviste z Estonii 🇪🇪 biorą udział w preselekcjach (publicznych czy wewnętrznych) w sezonie 2021 – trzymamy więc za nich kciuki!

🎄 Wigilia 2020: TVP1 i Polsat z koncertami kolęd. Kto wystąpi?

W Wigilię TVP1 od godziny 12:00 emitować będzie koncerty w których gwiazdy polskiej muzyki zaśpiewają kolędy. Oczywiście, nie zabraknie akcentów eurowizyjnych czy preselekcyjnych. Od 12:00 emitowany będzie koncert „Wśród nocnej ciszy” z gdańskiej Oliwy (2018) podczas którego zaśpiewali m.in. Margaret (KE 2016, MF 2017-2018), Maciej Miecznikowski (PdE 2010), Sławomir Uniatowski (PdE 2006) czy Natalia Szroeder (KE 2016). O 13:00 premierowy koncert „Wielkie kolędowanie z Ostrej Bramy”, który został zrealizowany w Wilnie 🇱🇹z udziałem m.in. Ani Wyszkoni (KE 2004), Blue Cafe (ESC 2004), Roksany Węgiel (JESC 2018), Viki Gabor (JESC 2019), Piotra Cugowskiego (KE 2003). Od 13:50 kolejne premierowe widowisko „Rodzinne kolędowanie na Jasnej Górze” z udziałem m.in. Justyny Steczkowskiej (ESC 1995), Stanisława Karpiel-Bułecki (KE 2018), Nataszy Urbańskiej (PdE 2007-2008), czy Rafała Brzozowskiego (KE 2017, prowadzący JESC 2020). O 15:25 koncert kolęd w Pelplinie, który poprowadzą Małgorzata Tomaszewska (jedna z prowadzących JESC 2020) oraz Aleksander Sikora (jeden z prowadzących JESC 2019). Kolędy wykonają wtedy m.in. Piotr Cugowski, Alicja Tracz (JESC 2020), Viki Gabor (JESC 2019) i Sebastian Karpiel-Bułecka. Na 17:30 zaplanowano kolędy w koncercie „Gdy się Chrystus rodzi” z Jasnej Góry. Wystąpią m.in. Kasia Cerekwicka (PdE 2006), Kasia Moś (ESC 2017), Łukasz Zagrobelny (KE 2004) i Krzysztof Kiljański (KE 2004). Na 20:20 przygotowano koncert „Gwiazdy kolędują w Zakopanem”. Usłyszymy m.in. Rafała Brzozowskiego, Roksanę Węgiel czy Piotra Rubika (autora eurowizyjnej piosenki Polski JESC 2016). Także Polsat planuje cykl koncertów kolęd. Od 12:30 zobaczymy „Wielkie kolędowanie z Polsatem” ze Świętej Lipki (2019), gdzie wystąpili m.in. Ania Wyszkoni czy Tulia (ESC 2019). O 13:00 koncert z warszawskiej Pragi z 2016 – kolędowali m.in. Margaret i Natalia Szroeder. Na 13:45 premierowa emisja tegorocznego kolędowania z Krakowa. Zaśpiewają Ania Wyszkoni, Staszek Karpiel-Bułecka, Andrzej Piaseczny (ESC 2001), Artur Gadowski (KE 2003 i PdE 2009) czy Cleo (ESC 2014). Na 14:45 zaplanowano emisję ubiegłorocznego koncertu z warszawskich Bielan. Kolędy wykonali wtedy m.in. Cleo, Roksana Węgiel i Justyna Steczkowska. Na 16:45 planowany jest nowy koncert kolęd z Mariańskiego Porzecza.

Turkowizja 2021: Już 25 uczestników w finale!

Stawka Turkowizji 2020 rośnie w bardzo szybkim tempie. Finał odbędzie się 20 grudnia, a aktualnie znamy już 25 uczestników i nowe debiutujące ludy. Turkmeni Iraccy po raz pierwszy pojawią się w konkursie za sprawą Sarmada Mahmooda i piosenki „Kelebek”. Pierwszy raz swojego reprezentanta będą mieć Ujgurzy kazachscy . Podczas Turkowizji zaśpiewa dla nich Sada Ensemble z piosenką „Sevgiyi besle”. Pierwszy raz pojawi się Obwód tiumeński (wchodzący w skład Federacji Rosyjskiej). Reprezentantką będzie Adilya Tushakova z utworem „Havalarda”. Zwycięzca Turkowizji 2014 – Kazachstan 🇰🇿 – w tym roku wystawia Almaza Kopzhasara, z kolei Cypr Północny reprezentowany będzie przez Cagila Isguzara z piosenką „Acitir hep hayallerim”. Do konkursu powracają republiki rosyjskie (nieobecne w 2015) więc i Jakucja , dla której piosenkę wykona Umsuura. Ze względów osobistych z udziału w Turkowizji zrezygnowała Rovena Stefa, a rolę reprezentantki Albanii 🇦🇱 przejmie Ilire Ismajli, która zaśpiewa ten sam utwór tj. „Perseri”. Czwarta edycja Turkowizji planowana jest na 20 grudnia, a organizatorem zdalnego konkursu jest turecka stacja muzyczna TMB 🇹🇷. Zwycięzcę wybiorą jurorzy, po jednym przedstawicielu z każdej delegacji.

Wybierz najlepszą polską piosenkę listopada! Weź udział w HOLFESTIVALEN – poznaj 15 finałowych utworów i zagłosuj na swoje ulubione! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Carpathia Festival, Eurovoix, Eurowizja.org, Wikipedia, TeleMagazyn, Eurovoix-World, fot.: Dominik Matula

%d blogerów lubi to: