Eurowizja Junior: Wyniki oglądalności, reakcje w mediach, oskarżenia o playback • Czy konkurs trafi za rok do Francji?

Telewizja Polska 🇵🇱 pobiła kolejny rekord w historii Eurowizji Junior. Nie tylko dwukrotnie wygraliśmy i dwukrotnie organizowaliśmy konkurs, ale też osiągnęliśmy wczoraj najwyższy wynik oglądalności JESC zanotowany w jednym kraju. Średnio 6 milionów widzów oglądało finał z Warszawy, a w jednym momencie konkurs śledziło nawet 7,42 mln widzów – to oczywiście wyniki pomiaru MOR, na które lubi powoływać się prezes TVP. Nielsen Audience Measurement podaje, że JESC 2020 obejrzało 4,97 milionów widzów, co dało TVP ponad 30% udziału w rynku. Bazując na danych MOR Polska pobiła Hiszpanów 🇪🇸, którzy w 2004 roku „nabili” Eurowizji Junior widownię rzędu 5,9 mln. W czołowej piątce Polska i Hiszpania mają po dwa wyniki – Hiszpanie masowo oglądali JESC 2004-2005, a Polacy 2019-2020. Tak duże zainteresowanie przełożyło się też na mnóstwo artykułów i komentarzy w mediach ogólnopolskich. „Na scenie ponownie królował dość bezpieczny i przewidywalny pop, z małymi wyjątkami. Zwyciężyła jedenastoletnia reprezentantka Francji 🇫🇷 Valentina z radosną, skoczną i wpadającą w ucho piosenką „J’imagine”” – relacjonował Onet.pl, który dość krytycznie skomentował niektóre utwory – ukraińską piosenkę 🇺🇦 uznano za „bezbarwne zawodzenie„, a niemiecką za „mdłą” 🇩🇪. Media zwracają uwagę oczywiście na sensacyjny wynik Polski. Onet podaje, że chociaż „I’ll be standing” miało być bezpiecznym wyborem, czegoś w polskiej prezentacji zabrakło. „Z drugiej strony nie zapominajmy, że Eurowizja Junior to jest przede wszystkim zabawa, budząca w Europie dużo mniej emocji niż rywalizacja dorosłych, nawet jeśli telewizja publiczna zrobiła z niej w ostatnich dwóch latach sprawę niemalże narodową, pompując balonik do niebotycznych rozmiarów” – czytamy w artykule.

🇵🇱 Eurowizja Junior: Polskie media o Ali Tracz

Ala Tracz zachwyciła niesamowitym wokalem na żywo i pewną niespodzianką – w trakcie występu zastosowano sztuczkę ze zmianą stroju. Warto dodać, że cały występ Polski na Eurowizji Junior 2020 z utworem „I’ll Be Standing” został zrealizowany na jednym ujęciu” – przypomina Radio Zet, a w ankiecie portalu 41% internautów uznało, że konkurs był świetny, natomiast 34% go nie oglądało. „Na scenie działo się zdecydowanie więcej niż podczas występów jej poprzedników. Internauci już od jakiegoś czasu obawiali się, że tancerze wokół młodej wokalistki mogą ją w jakiś sposób przytłoczyć. Wygląda jednak na to, że Ala Tracz na to nie pozwoliła” – relacjonuje Wp.pl podkreślając też, że z trójki prowadzących JESC najlepiej wypadła Ida Nowakowska, chociaż jeden z portali plotkarskich krytykuje tancerkę za „wtargnięcie” na scenę podczas występu Alicji Szemplińskiej i przyćmienie wokalistki. „Wiele osób uważało, że Ala Tracz zasłużyła na zwycięstwo. Niestety głosowanie nie pozostawiło złudzeń, tym razem Polsce się nie udało” – informuje Plotek.pl. Wynik Polski stara się zatuszować portal TVP Info, który skupia się na wygranej Francji 🇫🇷 i świetnej organizacji show, nie podając, które miejsce zajęła Alicja Tracz. Generalnie większość mediów nie krytykuje organizatorów, a przede wszystkim chwali reprezentantkę Polski, chociaż zajęła niespodziewanie niskie miejsce. Co ciekawe, w jednym z wywiadów Ala miała powiedzieć, że chętnie znów pojawiłaby się na Eurowizji, czy to dla dzieci czy dla dorosłych. Teoretycznie Tracz miałaby prawo do startu w JESC 2021 gdyż jej wiek będzie nadal zgodny z regulaminem. Należy się jednak spodziewać, że TVP znów zdecyduje się na produkcję preselekcyjnej „Szansy na Sukces”.

Eurowizja Junior: Playback zwyciężczyni konkursu? Będzie dyskwalifikacja?

Po Eurowizji Junior polskich fanów nadal dręczą dwa główne pytania – dlaczego Ala Tracz dostała tylko 44 punkty od internautów oraz dlaczego do konkursu dopuszczono nagrania z playback’iem. Na to pierwsze pytanie Dziennik Eurowizyjny próbował znaleźć odpowiedź wczoraj, dziś skupmy się na kontrowersjach. Wersja audio niemal identyczna w wykonaniu na żywo jak i w wersji studyjnej to temat gorących dyskusji. Fani już w piątek zauważyli, że reprezentantka Białorusi , a także poniekąd przedstawicielki Francji 🇫🇷 i Rosji 🇷🇺 mają w występie głos z taśmy. Najbardziej krytykowano za to ekipę naszych wschodnich sąsiadów i spodziewano się, że jurorzy to wychwycą by zaniżyć Arinie oceny. Tak się jednak nie stało – „Aliens” zajęło 3. miejsce w głosowaniu komisji. Gromy spadły też na zwyciężczynię – Valentinę. Podkreśla się, że są dowody na to, że ekipa francuska „oszukiwała„, a sama wokalistka miała wyrazić zdziwienie, że jej głos nie brzmi w skrócie występów jak wokal na żywo. Należy przede wszystkim podkreślić, że na JESC wokal z taśmy jest dostępny w ramach „chórków”, ale główny głos musi być na żywo. Tak powinno być też we wspomnianych występach, jednak zwłaszcza przy Białorusi mamy co do tego wątpliwości. Europejska Unia Nadawców to organ odpowiedzialny za weryfikację i kontrolę nadesłanego przez telewizje materiału z występu, niestety z niewiadomych przyczyn wątpliwe nagrania dopuszczono, więc te kraje miały prawo startować w Eurowizji i z pewnością nie będą zdyskwalifikowane. Najpewniej niektórzy nadawcy wykorzystali luki w dziurawym i mało precyzyjnym regulaminie, które pewnie nie określa pełnej definicji i wariantów „backgroundów„. Zarówno przedstawiciele EBU jak i TVP oficjalnie nie skomentowali oskarżeń, ale w kuluarach mówi się, że organizatorzy twierdzą iż wszystkie kraje „śpiewają na żywo” i nie ma tam żadnego playbacku niezgodnego z zasadami. Kontrowersje wokół tego tematu sprawiają, że fani obawiają się o jakość występów podczas Eurowizji 2021, gdzie chórki z taśmy pojawią się po raz pierwszy. Zważywszy na to, że konkurs niemal na pewno odbędzie się w takiej formie jak wczorajszy finał Juniora, daje to spore pole do popisu dla nadawców mających mocne parcie na zwycięstwo za wszelką cenę.

Eurowizja Junior: Francja zorganizuje konkurs?

Telewizja francuska 🇫🇷 jest wstępnie zainteresowana organizacją Eurowizji Junior 2021, a szefowa delegacji France 2 Alexandra Redde-Amiel powiedziała, że najpierw jednak zarząd telewizji musi ten temat przedyskutować wewnętrznie jak i z przedstawicielami EBU by sprawdzić, czy nadawca dałby radę podjąć się takiego wyzwania. „Musimy z nimi porozmawiać zanim cokolwiek ogłosimy, ale na wszelki wypadek mówię – chcielibyśmy” – twierdzi, dodając, że za organizacją Juniora we Francji opowiedziała się też Delphine Ernotte, prezes telewizji francuskiej. Redde-Amiel odpowiedziała też na krytykę Valentiny i jej playbacku. „Wszystko było na żywo. Wszystko było zweryfikowane w Polsce. Valentina zaśpiewała na żywo, nie podlega to dyskusji” – skwitowała. Konkurs w tym kraju oglądało wczoraj ponad 1,2 mln widzów, czyli ponad 220 tys. więcej niż rok temu. Udział w rynku wyniósł 7,3%. Świetny wynik zanotowano też w Holandii 🇳🇱 – finał śledziło tam ponad 319 tys. widzów (67 tys. więcej niż rok temu). U naszych zachodnich sąsiadów – Niemców 🇩🇪 – JESC 2020 na niszowej stacji KiKA oglądało ok. 370 tys. widzów, co może tłumaczyć niskie poparcie dla Susan w głosowaniu internautów. W Hiszpanii 🇪🇸 udział mniej popularnej niż Melani Garcia Solei sprawił, że oglądalność konkursu spadła o 400 tys. widzów i wyniosła ok. 1,1 mln.

🇰🇿 Eurowizja Junior: Reakcje w Kazachstanie

Finał JESC 2020 zakończył się zwycięstwem Francji, a Kazachstan po raz drugi z rzędu otarł się o wygraną. „Drugie miejsce także się liczy, myślę, że to zwycięstwo dla całego kraju” – powiedziała Karakat Bashanova zaraz po ogłoszeniu werdyktu. Wokalistka ma nadzieję, że pomimo braku wygranej jej ojciec (zmarły przed paroma laty) usłyszał jej utwór i był szczęśliwy. Portal telewizji Khabar informuje, że suknia reprezentantki Kazachstanu miała 12-metrowy tren i ważyła…20 kilogramów! Występ do ballady „Forever” uznany został przez wielu fanów za jeden z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających akcentów wieczoru. Wiceminister Spraw Zagranicznych kraju, Margulan Baimukhan mówi, że jest niezwykle zadowolony z sukcesu młodej Karakat. „Platforma eurowizyjna to istotne miejsce dla promocji nie tylko artystów, ale też całego kraju” – twierdzi. Przedstawiciel zarządu Khabar TV Yerlan Bekkhozhin dodaje, że znów „drobne dziecko” opowiedziało o Kazachstanie całej Europie – rok temu był to Yerzhan, a teraz Karakat. Kolejny sukces kraju sprawił, że w Internecie pojawiła się petycja, by zezwolić temu państwu na udział w dorosłej Eurowizji. Telewizja Khabar marzy o tym od dawna, ale EBU pozostaje nieugięte. „Chciałabym wystąpić w dorosłej Eurowizji. Zaśpiewałabym tam w zupełnie innym stylu i w inny sposób” – mówi Karakat. Telewizja Kazachstanu nie tylko świetnie przygotowuje się do Eurowizji Junior, ale też intensywnie promuje konkurs, w sezonie produkując mnóstwo reportaży i materiałów mających zachęcić widzów do oglądania i głosowania oraz pokazujących, że Kazachstan jest częścią muzycznej Europy.

Wyniki Eurowizji Junior niespodzianką dla typujących

Eurowizja jest pełna niespodzianek i potrafi zaskoczyć nawet osoby śledzące ją od lat. Polscy fani w tym roku nie dali rady dość poprawnie wytypować wyników. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego (a także miłośnicy ESC zza granicy) głosowali w plebiscycie „Nasz Faworyt„, w którym wygrała Białoruś (wczoraj zajęła 5. miejsce). Najbardziej pomylili się co do Polski 🇵🇱 dając jej 2. miejsce, a Ala Tracz w rzeczywistości była siedem oczek niżej. Francja 🇫🇷 typowana była do zajęcia 4. pozycji. W rankingu fanów poprawnie przewidziano miejsca dla Hiszpanii (3.), Ukrainy (7.) i Rosji (10.). Słabo wypadło też typowanie w ramach gry „Bet & Win 4„. Tylko 22,5% uczestników przewidziało wygraną Francji, a Polskę na 1. miejscu widziało aż 43,8% osób. Zwycięstwo Valentiny w głosowaniu jury typowało tylko 6,7% osób, a w głosowaniu online raptem 3,4%. Jedynie 25% przewidziało, że Ala Tracz nie dostanie od jury żadnej dwunastki, z kolei 53,9% uważało, że najwyższą notę da nam Ukraina 🇺🇦, a w rzeczywistości ten kraj jako jedyny nie dał nam nic. Nie przewidziano też kraju, któremu polska komisja da 12 punktów – typowano Kazachstan 🇰🇿, a punkty dostała ostatecznie Białoruś na którą wskazało 30,3% graczy. Jedynie 3,4% osób przewidziało zajęcie 12. miejsca przez Niemcy 🇩🇪, ponad połowa typowała na dno tabeli Serbię 🇷🇸, którą uratowała niespodziewana dwunastka z Francji i wysoki wynik w online votingu. To, że Niemcy zajmą ostatnią pozycję w rankingu jury przewidziało tylko 3,4% typujących. Tyle samo wskazało Susan na ostatnie miejsce w rankingu internetowym. Nikt nie przewidział, że Polska zajmie miejsce poza czołową czwórką oraz, że osiągnie punktowo wyższy wynik u jury niż u internautów.

Źródło: Eurovoix.com, Eurowizja.org, Onet, Radio Zet, Wp, Plotek, TVP Info, JastrząbPost, EBU, TVP, 20minutes.fr, Khabar TV, inf. własne, fot.: EBU/Paris Match

%d blogerów lubi to: