Melodifestivalen: Danny w stawce! • Hiszpania po Eurowizji Junior: „Brąz jak Złoto” • Turkowizja: Datę finału i nowych uczestników

Telewizja szwedzka 🇸🇪 nie mogła zorganizować tradycyjnej prezentacji uczestników Melodifestivalen 2021, dlatego nazwiska przekazała drogą internetową. Dziś opublikowano dane pierwszych dziewięciu półfinalistów, jutro i pojutrze poznamy resztę. Niespodzianek jak na razie nie ma. Potwierdzono udział Danny’ego Saucedo (fot.), który o Eurowizję zawalczy z utworem „Dandi dansa”, którego jest współautorem. O ponowne reprezentowanie Szwecji zawalczy zespół Arvingarna z utworem przygotowanym m.in. przez Nanne Gronvall (ESC 1996) czy weteranów selekcji – Bobby Ljunggrena (ponad 50 piosenek w MF) i Thomasa G:sona (15 piosenek eurowizyjnych na koncie). Zgodnie z zapowiedziami do MF wraca Paul Rey, tym razem z „The missing piece”. Wystąpią też Emil Assergard, 29-letni wokalista z Universal Music (piosenkę napisali dla niego m.in. Jimmy Jansson i Anderz Wrethov), Kadiatou Holm Keita z „Idola” (zaśpiewa „One Touch” napisany przez Anderza Wrethova i Joy i Linneą Deb), Lovad (Lova Drevstam), Mustasch (zespół heavy metalowy) czy Therese Merkel znana z oryginalnego składu formacji Alcazar, z którą w selekcjach śpiewała już cztery razy. Będzie też Julia Alfrida (ogłoszona już wcześniej) z festiwalu „P4 Nasta” oraz duet Evy Rydberg i Ewy Roos. Eva ma 77 lat, jest piosenkarką, aktorką i tancerką, a w Melodifestivalen uczestniczyła raz – w 1977 roku. Ewa z kolei ma 71 lat, w 1963 roku wygrała konkurs dla młodych talentów, później skupiła się na aktorstwie. Pierwszy półfinał MF 2021 ruszy 6 lutego, na razie nie znamy jeszcze podziału na półfinały.

Eurowizja Junior: Solea zadowolona, RTVE krytykuje playback

Już jestem zwyciężczynią. Wszyscy wygraliśmy, bo chodzi o dzielenie się radością, a nie rywalizację” – powiedziała Solea, która w finale Eurowizji Junior zajęła drugie z rzędu 3. miejsce dla Hiszpanii. „Brąz, który smakuje jak złoto” – komentuje telewizja RTVE. Nadawca informuje, że najmłodsza uczestniczka tegorocznej Eurowizji świętowała swój sukces podczas Flamenco Party zorganizowanego w Green Roomie. Gratulacje otrzymała m.in. od premiera kraju Pedro Sancheza. „Przesłanie pełne optymizmu, bardzo potrzebne w tym skomplikowanym roku” – napisał na Twitterze. Dziennik El Confidencial uważa, że udział w JESC to dla młodziutkiej mieszkanki Sewilli piękne doświadczenie. Z kolei portal Marca.com podaje, że zasady głosowania podczas Eurowizji Junior 2020 zostały uznane za podejrzane po tym, jak dwukrotnie w online-votingu wygrała Polska 🇵🇱. Zwraca też uwagę na to, że Solea nie śpiewała przy użyciu playbacku jak inne kraje, więc sukces jest jeszcze większy. O playbacku mówiła też Toni Prieto, szef hiszpańskiej delegacji. Potwierdziła też to, co wcześniej podawał Dziennik Eurowizyjny – EBU poinformowało innych nadawców, że żaden występ JESC 2020 nie miał głównego wokalu z taśmy. „Oczywiście zmartwiliśmy się tym, co mówiło się w social mediach i spytaliśmy EBU. Zdementowali te pogłoski podkreślając, że wszystkie materiały zostały skontrolowane. EBU jest dużą instytucją, więc Hiszpania nie będzie naciskała z powodu tego problemu. Musimy wierzyć w to co nam mówią” – dodała. Przedstawicielka RTVE poinformowała, że nikt z Europejskiej Unii Nadawców nie nadzorował prac nad występami. Telewizja hiszpańska po prostu wysłała gotowe nagrania i zostały one zaakceptowane. Nie było też żadnych informacji na temat tego w jaki sposób materiały są weryfikowane. „Powiedziano nam, że EBU będzie intensywniej nadzorować tego typu prace jeśli Eurowizja 2021 także odbędzie się zdalnie„.

🇦🇲 Wycofany utwór pojawił się przed Eurowizją Junior

Chwilę przed finałem w Warszawie wokalistka Malena Fox z Armenii opublikowała utwór „Why”, z którym miała reprezentować swój kraj podczas konkursu. Malenę wybrano już w lipcu, a nad jej utworem pracowali producent tokio9, Suzanne Khanzadian i David Tserunyan, szef delegacji. Ballada, pełna emocji, opowiada o tym, jak wielu ludzi kieruje się nienawiścią, zamiast miłością. Utwór zaśpiewany jest po ormiańsku i angielsku. Telewizja ARMTV wycofała się z Eurowizji Junior 5 listopada – powodem był obowiązujący w kraju stan wojenny. Chociaż nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone, należy się spodziewać, że Malena będzie reprezentować swój kraj w konkursie za rok – wiekowo będzie jeszcze mogła uczestniczyć w JESC. O tym, czy Armenia wystartuje w Eurowizji 2021 w Rotterdamie na razie nie mówi się nic więcej poza tym, że kraj jest na oficjalnej liście i został przypisany do II półfinału. Nie wiemy, czy reprezentantką znów będzie Athena Manoukian, która wygrała preselekcje 2020 z utworem „Chains on you”. Ona sama chciałaby faktycznie pojawić się na eurowizyjnej scenie. Konflikt Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach zakończył się 10 listopada podpisaniem kapitulacji Ormian. Dla biednego kraju wojna była niezwykłym obciążeniem finansowym.

Turkowizja 20 grudnia!

Znamy kolejnych uczestników Turkowizji 2020. Reprezentantami gospodarzy – Turcji 🇹🇷 – będą Ertan V Israfil, duet działający od 2010 roku i śpiewający głównie na wycieczkowcach pływających po Bosforze. Konkursowy utwór to „Ne yaptiysam oladi”. Dla Chakasji zaśpiewa Darya Tacheyeva. 33-letnia wokalistka z Abakanu wykona „Ot chalynda”. Macedonię 🇲🇰 reprezentować będzie Cengiz Sipahi, z kolei dla Bośni i Hercegowiny 🇧🇦 zaśpiewa Armin Muzaferija, który w 2018 roku wyraził chęć reprezentowania kraju na Eurowizji w Lizbonie, jednak nadawca BHRT nie startował wtedy w konkursie. Podczas Turkowizji wykona piosenkę „Dzehva”, która została wydana w sierpniu 2018 roku. Wiemy też, że dla Albanii 🇦🇱 zaśpiewa Rovena Stefa. Wykona „Zjarr” w języku albańskim i tureckim. Wokalistka dwukrotnie uczestniczyła w Festivali i Kenges. Ostatni raz pojawiła się w preselekcjach do ESC 2005 z piosenką „Kthehem prape” z którą dotarła do finału. Organizatorzy nadal odkrywają karty i podali też datę finału! Turkowizja 2020 odbędzie się 20 grudnia. Zrezygnowano z półfinałów, a sam finał zorganizowany będzie w formie wirtualnej, podobnie jak Eurowizja Junior. Na ten moment znamy 18 reprezentantów.

Źródło: Wikipedia, SVT, RTVE, Twitter, El Confidencial, Marca.com, YouTube, Eurovoix-World.com , fot.: @dannysaucedo

%d blogerów lubi to: