Eurowizja Junior 2020: kulisy występów Serbii, Rosji i Polski • Petar Aničić Śpiewa po polsku • Serbia ma reprezentanta na Eurowizję 2021!

Portal JuniorEurovision.tv opublikował już nagrania zza kulis występów Serbii 🇷🇸, Rosji 🇷🇺 i Polski 🇵🇱. O ile w przypadku dwóch pierwszych państw prezentacje sceniczne są dość spokojne i eleganckie, tak w przypadku Ali Tracz na scenie dzieje się sporo! Wokalistka zmieniać będzie kolor stroju na scenie, a wokół niej tańczyć będą dzieci przebrane za sportowców. Będzie to z pewnością najbardziej żywy występ w stawce JESC 2020 i dzięki niemu Polska zostanie zapamiętana. Sporą niespodzianką dzisiejszego dnia było nagranie Petra Aničića, który swój utwór „Heartbeat” zaśpiewał po polsku! Tekst pomogła przygotować Maja Wojcieszek, która opiekowała się serbską delegacją podczas październikowego pobytu w Warszawie. Polska wersja spodobała się fanom na tyle, że Petar może zyskać dodatkowe głosy od polskich internautów. Chociaż jego utwór nigdy nie był uważany za faworyta, teraz wielu miłośników Eurowizji ma nadzieję, że Serb nie zajmie ostatniej pozycji w konkursie. 14-latek zdobył sympatię nie tylko wykonaniem piosenki w języku polskim, ale też swoimi wypowiedziami na różnych materiałach promocyjnych – jak wcześniej wspominał, dostał się na JESC w ostatnim możliwym dla siebie momencie, dlatego cieszy się każdą chwilą nawet, jeśli konkurs organizowany jest „wirtualnie”.

🇷🇸 Eurowizja 2021: Hurricane reprezentują Serbię

W tym tygodniu tematem przewodnim jest Eurowizja Junior, ale nie można zapominać o głównym konkursie! Wczoraj poznaliśmy kolejnego uczestnika show w Rotterdamie, a Serbię reprezentować będzie trio Hurricane. Plotki o ponownym udziale zespołu pojawiły się już dawno, jednak nigdy nie były potwierdzone przez stację RTS. „Ze wszystkich stron słyszę, że wystąpimy na Eurowizji, ale nie jestem pewna, czy doszło do oficjalnego oświadczenia ze strony telewizji” – mówiła Sanja Vucic z Hurricane, która samodzielnie reprezentowała Serbię podczas Eurowizji 2016 w Sztokholmie. Aby uporządkować informacje Olivera Kovačević, szefowa Działu Rozrywki RTS potwierdziła wcześniejsze doniesienia w jednym z wywiadów. „Hurricane będą reprezentować Serbię w przyszłym roku, jeśli konkurs się odbędzie. Piosenka, z jaką wystąpią wybrana zostanie osobno” – powiedziała. Zespół cieszy się z takiego obrotu sprawy, ale nie poznał jeszcze żadnych szczegółów. Dziewczęta wydały ostatnio aż trzy nowe utwory. Są to oryginalne piosenki „Lopove” oraz „Want ya” jak i cover słynnego utworu „Čaje Šukarije” Esmy Redžepovej (Macedonia 2013 🇲🇰), który stał się hymnem Romów na całym świecie. Chociaż w świecie muzyki i mediów Hurricane radzi sobie świetnie, to jednak na polu prywatnym nie zawsze jest różowo. Niedawno Sanja Vučić potwierdziła, że rozstała się ze swoim partnerem, trenerem personalnym Nikolą Đorđevićem. „Już od dwóch miesięcy nie jesteśmy razem, nie mamy ze sobą kontaktu, skupiam się wyłącznie na sobie, na swoich działaniach i pracy i nic poza tym mnie nie interesuje” – napisała na Instagramie.

Eurowizja 2021: Łotwa, Albania, Estonia

W specjalnej video-wiadomości dla portalu Eurovision.tv Samanta Tina ogłosiła, że ma już utwór, z którym reprezentować będzie Łotwę 🇱🇻 na Eurowizji 2021. W ramach zorganizowanego song-writing camp powstało 11 demo utworów, z którym Samanta wybrała jedną piosenkę. Uważa, że był to najlepszy wybór. Wiemy, że podczas song writing-camp (organizowanego przez Riga Live) uczestniczyli m.in. Aminata (ESC 2015) czy inni znani kompozytorzy z kraju. Teraz Samanta i jej ekipa pracują nad finałową aranżacją piosenki oraz nad występem scenicznym. Nie wiadomo kiedy odbędzie się premiera utworu. Tymczasem telewizja RTSH z Albanii 🇦🇱 odniosła się do zarzutów niektórych wykonawców jakoby wyniki Festivali i Kenges były już z góry ustalone.To niemożliwe by znać już zwycięzcę, skoro festiwal jeszcze się nie odbył. Wszystko robione jest z prywatnych pobudek przez ludzi, który starają się obniżyć rangę konkursu tworzonego od lat. Nazwiska jurorów nie zostały opublikowane w mediach” – informuje dyrektor festiwalu, Martin Leka. FiK odbędzie się w dniach 16-18 grudnia w Tiranie. A w Estonii 🇪🇪 przygotowania do grudniowej prezentacji utworów selekcyjnych. Hans Nayna, wokalista z Mauritiusu 🇲🇺, nagrał już teledysk i nie może doczekać się publikacji. A co wie o Eurowizji? „Moja mama zawsze była wielką fanką konkursu. Oczywiście Mauritius nigdy nie byłby uwzględniony w konkursie, ale dla mnie jako piosenkarza jest to niesamowita platforma nie tylko by pokazać swoje umiejętności ale też nawiązać długotrwałe relacje” – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym.

🇸🇪 Melodifestivalen: Danny, Eric i Anton w stawce?

Coraz więcej ciekawych doniesień ze Szwecji. Dziennik „Aftonbladet” informuje, że w Melodifestivalen wziąć udział mają Danny Saucedo i Anton Ewald. Dodatkowo potwierdzić ma się udział Erica Saade (ESC 2011). „To niesamowite, ale wydaje się być prawdą. Słyszałem to z kilku źródeł” – podaje informator dziennika, który twierdzi, że 34-letni Danny Saucedo sam zgłosił się do Christera Bjorkmana i powiedział, że ma utwór z którym chciałby rywalizować. Wokalista do tej pory trzykrotnie startował w preselekcjach, jednak nigdy ich nie wygrał – w 2011 przegrał z Ericiem, a w 2012 z Loreen. To właśnie jego spodziewany pojedynek z Ericiem Saade w 2021 może być najgorętszym tematem przyszłorocznego konkursu. „Właśnie tego chce Bjorkman w swoim ostatnim roku kierowania Melodifestivalen” – podaje źródło. Danny i Eric w 2011 roku wywołali sensację dając sobie buziaka na oczach mediów przed finałem Melodifestivalen. To właśnie tego typu działania powodują, że o selekcjach mówi się bardzo wiele i jest to temat, którym żyje opinia publiczna w Szwecji. Temperaturę podniesie też powrót Antona Ewalda, który dwukrotnie uczestniczył w MF i świetnie sobie radził. 27-letni wokalista i tancerz w 2014 roku awansował od razu do finału konkursu, gdzie zajął 10. miejsce. Warto przypomnieć, że także Danny świetnie tańczy co udowodnił prowadząc Melodifestivalen w 2013. Nieco słabiej poradził sobie podczas Eurowizji Tańca 2008 gdzie w parze z Jeanette Carlosson zajął tylko 12. miejsce na 14 uczestników. Dostał wtedy 4 punkty od Polski. Według dziennika „Expressen” w MF 2021 uczestniczyć mają również byli reprezentanci Szwecji – Charlotte Perrelli (zwyciężczyni ESC 1999 i finalistka Eurowizji 2008) oraz Roger Pontare (ESC 1994 i ESC 2000). W ich przypadku nie będzie jednak chodzić o zwycięstwo, a po prostu o promocję w kraju.

Turkowizja i Carpathia Festival: Co nowego?

Sporo nowości także w Turkowizji 2020. Poznaliśmy paru nowych uczestników. Dla Tatarstanu zaśpiewa Diliya Ahmetsina, młoda piosenkarka odnosząca już spore sukcesy na różnych festiwalach. Rumunię 🇷🇴 reprezentować będzie Sunai Giolakaiz utworem „Niye?” w języku tureckim. Z Gagauzji pojedzie Arnaut Yulia Zaharievna, zwyciężczyni macedońskiego „Eurofestu 2018”. Z kolei Ukraina 🇺🇦 stawia na tę samą wokalistkę, co w 2016 – Natalie Papazoglu. Na ten moment nie znamy jeszcze dokładnego terminu organizacji konkursu, ale według nieoficjalnych informacji Turkowizja ma się na pewno odbyć jeszcze w tym roku. Organizatorzy informują też, że przyszłoroczna edycja zorganizowana zostanie w mieście Şuşa/Szuszi, które do zakończenia niedawnej wojny należało do Republiki Górskiego Karabachu, a teraz trafiło pod kontrolę Azerbejdżanu. A co ciekawego u polskiej reprezentantki, Mishelle 🇵🇱? Wokalistka nagrała już swój występ i nie może doczekać się konkursu! Zdradziła też, że wkrótce wyda swoją piosenkę „Doğma yerlər” także w języku polskim. Zostawiamy Turcję i wracamy do Polski – właśnie ogłoszono termin organizacji przyszłorocznej edycji Carpathia Festival. Rzeszowskie święto muzyki odbędzie się w dniach 20-22 sierpnia. W tym roku triumfował reprezentant Polski – Maksymilian Łapiński. Dziennik Eurowizyjny jak zwykle śledzić będzie przygotowania do festiwalu oraz jego przebieg!

Źródło: JuniorEurovision.tv, Novosti.rs, RTS, Instagram, Eurovoix, Eurovision.tv, Expressen, ESCbubble.com, Aftonbladet, Turkvizyon.tv, Eurovoix-World.com, Carpathia Festival, fot.: EBU / STIJN SMULDERS

%d blogerów lubi to: