Eurowizja Junior 2020: Dziś pierwsze nagrania zza kulis i ceremonia otwarcia! • The Roop wystartują w selekcjach Litwy 2021

Dziś rozpoczął się oficjalnie sezon eurowizyjny, a na portalu JuniorEurovision.tv publikowane są materiały zza kulis nagrywania występów. Na pierwszy ogień poszedł reprezentant Ukrainy 🇺🇦 – Oleksandr Balabanov, który swój występ kręcił w studiu TVP w Warszawie pod koniec października. Dzięki publikowanym nagraniom internauci będą mogli sprawdzić jak wygląda koncepcja sceniczna poszczególnych uczestników, jak wygląda scena w każdym z państw, jakie są stroje. Zajrzymy też za kulisy nagrań i wysłuchamy tego, co reprezentanci mają do powiedzenia o przygotowaniach. Dziś na stronie JuniorEurovision.tv pojawią się materiały (zdjęcia i film z nagrań oraz wywiad) przedstawicieli Ukrainy (już dostępne), Holandii 🇳🇱 (od 12:00) i Hiszpanii 🇪🇸 (od 15:00), co oznacza, że już jutro w ciągu dnia zobaczyć będziemy mogli materiały dotyczące polskiej reprezentantki – Alicji Tracz 🇵🇱. Występ Polki ma być bardzo dopracowany, z bogatą choreografią, dobrą pracą kamer i żywymi wizualizacjami. Ala na scenie nie będzie występować sama – pojawią się tancerze. Występy z większą ilością osób zobaczymy też w Hiszpanii 🇪🇸, Francji 🇫🇷 i Niemiec 🇩🇪. Samotnie na scenie zaśpiewać mają przedstawiciele Ukrainy 🇺🇦, Rosji 🇷🇺, Białorusi , Serbii 🇷🇸, Malty 🇲🇹 i Kazachstanu 🇰🇿. Rosjanka Sofia Feskova zdradziła, że w jej występie pojawią się elementy rzeczywistości wirtualnej, z kolei występ białoruski będzie bardzo podobny do tego, co widzieliśmy w oficjalnym teledysku. Materiały z prób publikowane będą codziennie (po 3 kraje), co oznacza, że do czwartku wiedzieć będziemy już wszystko. W piątek o 20:00 opublikowane będą minutowe nagrania występów telewizyjnych i na ich podstawie głosować będzie można na 3 utwory w pierwszej turze online-votingu.

Ceremonia Otwarcia JESC 2020 od 16:00!

Dziś Ceremonia Otwarcia Eurowizji Junior 2020 z Mateuszem Szymkowiakiem w roli prowadzącego. Mateusz powita wszystkie delegacje, połączy się z nimi online, a także zapowie przemowy prezesa TVP Jacka Kurskiego oraz EBU Project Managera Gerta Karka. Spotka się też na scenie z Viki Gabor, a zwyciężczyni JESC 2019 wykona utwór „Move the world”, piosenkę przewodnią tegorocznego konkursu. Ważnym elementem show będzie losowanie – dowiemy się, który kraj otworzy stawkę, a który ją zamknie. Do tej pory najczęściej ze skrajnych pozycji startowych śpiewała Białoruś , która w historii JESC dwukrotnie zamykała i dwukrotnie otwierała show. Holandia 🇳🇱 aż trzy razy dostawała ostatnią pozycję startową (nigdy nie występowała jako pierwsza), z kolei Rosja 🇷🇺 dwa razy prezentowała się ostatnia i raz pierwsza. Gruzja 🇬🇪 i Serbia 🇷🇸 po jednym razie otwierały i zamykały konkurs, Ukraina 🇺🇦 raz miała okazję startować jako pierwsza, a Polska 🇵🇱 raz trafiła na ostatnie miejsce startowe. Francja, Niemcy, Kazachstan, Malta i Hiszpania jeszcze nigdy nie dostały/wylosowały skrajnych pozycji startowych. Podczas Ceremonii dowiemy się też, z której pozycji startowej zaśpiewa Alicja Tracz jako reprezentantka gospodarzy. Więcej o tym, które miejsce powinna dostać przeczytacie TUTAJ. Ceremonia dostępna będzie na kanale YouTube JuniorEurovision od godziny 16:00, a widzowie będą ją mogli także śledzić na TVP VOD. Od 17:20 TVP1 pokaże widowisko w formie reportażu z komentarzem Artura Orzecha. Całość ma potrwać mniej niż godzinę.

🇱🇹 Eurowizja 2021: The Roop w finale preselekcji

Litewskie trio The Roop potwierdziło udział w preselekcjach litewskich 2021. Reprezentanci Litwy 2020 postanowili wysłać swój utwór do LRT, tym samym automatycznie dostaną miejsce w finale „Pabandom is naujo” zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami producentów show. „Mamy piosenkę i mamy wizję. Mamy nadzieję, że stanie się ona Euro-wizją” – napisali członkowie grupy. Wszyscy uczestnicy selekcji litewskich podani zostaną 16 stycznia, a cały proces na etapie telewizyjnym potrwa nie dłużej niż 6 tygodni. The Roop z marszu staną się faworytami, ze względu na zwycięstwo w 2020 i status jednego z silnych kandydatów do wygranej w ESC 2020. Ich „On Fire” zadebiutowało w selekcjach 2020 podczas trzeciego odcinka. Zdobyło wtedy 12 punktów od widzów i jurorów, co dało im zwycięstwo w rundzie i awans do kolejnej. Chociaż w ćwierćfinale pokonali Aiste Pilvelyte, to jednak w półfinale z nią przegrali. Zajęli 2. miejsce – 12 punktów dostali od jury, ale widzowie przyznali 10 punktów, gdyż Aiste dostała ogromny zastrzyk głosów (w ćwierćfinale miała ich 1692, a w półfinale już 5192 co jest dość podejrzane). W wielkim finale The Roop nie mieli sobie równych – trzeci raz z rzędu dostali najwyższą notę od komisji, a widzowie dali im aż 50 tys. głosów co jest rekordem w historii litewskich selekcji. Laureatka drugiego miejsca w televotingu – Monique – miała już tylko 16 tys. głosów, a Aiste raptem 7 tys. Z powodu ogromnego zainteresowania głosowaniem firma TCG Telecom miała problemy z czasową rejestracją sms-ów, przez co ponad 25 tys. głosów zostało zweryfikowanym z opóźnieniem. Zostało to później skorygowane i nie miało wpływu na wyniki finału selekcji.

🇦🇱 Festivali i Kenges: Plagiaty i oskarżenia…jak co roku

Festivali i Kenges to nie tylko festiwal muzyczny i preselekcje do Eurowizji, ale też ostra (i często niezdrowa) rywalizacja między uczestnikami. Widowisko co roku wiąże się z różnymi skandalami i kontrowersjami, nie inaczej będzie w tym roku. Już teraz niektórzy uważają, że piosenki Inis Neziri, Orgesy Zaimi i Enxhi Nasufi to plagiaty innych utworów, chociaż często podobieństwa wyszukiwane są na siłę. W kuluarach mówi się, że faworytkami selekcji są Inis Neziri i Anhxela Peristeri, więc niektórzy starają się znaleźć „haki” na wokalistki tak by zmniejszyć ich szanse na wygraną. Erik Lloshi, który w zeszłym roku krytykował komisję selekcyjną bo nie dopuściła jego utworu do finałów, teraz został zakwalifikowany z piosenką „Jo”. Utwór o tematyce aborcji mógłby być wykorzystany przez zwolenników zaostrzenia prawa do usuwania ciąży w Polsce – „W Twoim ciele jestem istotą, kopię Cię, pozwól mi żyć” – śpiewa Erik, który poza poruszaniem tego tematu zwrócił również uwagę na fakt, że FiK ponownie jest ustawiony. Nie podał oczywiście żadnych dowodów, ale twierdzi, że zwycięzca jest już przesądzony, przez co on nie ma już siły angażować się w muzykę albańską, bo kontrolują ją „mierne umysły” i „okrucieństwo”. Chociaż sam ma dopiero 31 lat, jest zdania, że FiK został zdominowany przez młodzież, czym uderza w faworytkę – 19-letnią Inis Neziri. Telewizja RTSH nie skomentowała jak dotąd tych oskarżeń i zapewne tego nie zrobi.

Źródło: JuniorEurovision.tv, EBU, TVP, Eurovoix, Instagram, Wikipedia, ABCnews.al, Eurovision Kosovo, in. własne, fot.: EBU / Stijn Smulders

%d blogerów lubi to: