Eurowizja Junior: Premiera „Move the World” już w poniedziałek! • Aksel i Damir nie jadą na Eurowizję 2021 • Czy „ugly Cry” powinno reprezentować Bułgarię?

Już w poniedziałek 23 listopada o 16:00 Ceremonia Otwarcia 18. Konkursu Eurowizji Junior 2020 w Warszawie🇵🇱 , którą poprowadzi Mateusz Szymkowiak. Transmisja wydarzenia dostępna będzie na TVP VOD oraz JuniorEurovision.tv, od 16:00, a później także na antenie TVP1 (od 17:25). Jak już wcześniej informowałem, podczas wydarzenia czeka nas sporo atrakcji i emocji. Wylosowana będzie m.in. pozycja startowa Alicji Tracz, będą też przemówienia prezesa TVP Jacka Kurskiego oraz Project Managera EBU Gerta Karka. Gościem specjalnym będzie Viki Gabor, która premierowo wykona utwór „Move the world” autorstwa Gromee’go (ESC 2018). W trakcie finału JESC 2020 ten sam utwór wykonają wspólnie wszyscy uczestnicy konkursu. Tradycja „common song” powstała w 2007 roku w Rotterdamie 🇳🇱, gdzie reprezentanci z 17 państw zaśpiewali razem piosenkę „One World”. Rok później 15 uczestników wykonało w Limassol 🇨🇾 „Hand in hand„. Wspólne utwory zawsze związane były z organizacjami humanitarnymi, z którymi EBU współpracowało i których działania promowano w trakcie show. W 2009 roku ta inicjatywa została przerwana, ale powróciła w 2010 w Mińsku 🇧🇾, gdzie 14 kandydatów do Grand Prix wraz z Dimą Kolunem (ESC 2008) zaśpiewało „A day without war„.

Eurowizja Junior: Wspólne piosenki w latach 2011-2019

W 2011 znów nie było wspólnej piosenki, ale powróciła w 2012 – było to „We can be heroes„. Rok później usłyszeliśmy utwór „Be Creative” i po raz pierwszy tytuł utworu był taki sam jak hasło przewodnie konkursu. W 2014 na Malcie 🇲🇹 wszyscy uczestnicy zaśpiewali „Together„, a w 2015 „Discover„, które wcześniej promowała w Bułgarii 🇧🇬 Krisia Todorova (JESC 2014). Chociaż w 2016 roku powstał specjalny utwór „Embrace” promujący konkurs, to jednak wykonywała go tylko Destiny (JESC 2015), a finaliści konkursu wspólnie zaśpiewali „We Are (United)„. W Gruzji 🇬🇪 (2017) piosenka wspólna została wpleciona w Opening Act i paradę flag, w związku z tym już na początku konkursu dzieci zaprezentowały się w „Shine Bright„. W 2018 powrócono do standardowej formy – 20 uczestników wyśpiewało w ramach Interval Act piosenkę „Light up„. Rok temu w Gliwicach 🇵🇱 było to „Share the joy”, które w wersji radiowej wykonuje Marta Gałuszewska (preselekcje 2018). Ponieważ najczęściej wspólna piosenka prezentowana jest w trakcie głosowania widzów, przyjęło się, że utwór wykonywany jest z pełnego playbacku. Dzieci zazwyczaj nagrywają swoje partie utworu w studiu nagraniowym po przyjeździe do kraju, który organizuje Eurowizję. Piosenki są zawsze śpiewane po angielsku.

Eurowizja 2021: Aksel i Damir poza konkursem

Dwóch uczestników Eurowizji 2020 nie powróci do konkursu w przyszłym roku. Zwycięzca selekcji fińskich 2020 🇫🇮 Aksel Kankaaranta poinformował, że nie zgłosił się do konkursu UMK – ponoć miał to zrobić, ale ostatecznie zrezygnował z pomysłu. Podkreśla jednak, że nie oznacza to, że już nigdy nie wróci do preselekcji. Wokalista twierdzi, że nie wysłał swojej piosenki także ze względu na pandemię i fakt, że Eurowizja 2021 na pewno wyglądać będzie inaczej niż zazwyczaj. W selekcjach Dora 2021 nie zobaczymy natomiast Damira Kedzo 🇭🇷, reprezentanta Chorwacji 2020. W wywiadzie dla „IN Magazine” piosenkarz powiedział, że jedynym powodem braku zgłoszenia się jest to, że nie miał piosenki, w którą wierzyłby na 100%. Chociaż oczywiście chciałby wystartować w Eurowizji, Damir na razie skupia się na karierze w kraju. Po tym jak pokonał koronawirusa, wydaje nowy utwór „Sjeti se” i nadal pracuje nad nowym materiałem. Tymczasem w Bułgarii 🇧🇬 Victoria (fot.) opublikowała utwór „Ugly Cry”, który jest jedną z propozycji na Eurowizję 2021. Piosenka powstała na song-writing campie w Londynie. Nadawca BNT potwierdza, że „Ugly Cry” bierze udział w selekcjach wewnętrznych, a oficjalna premiera (wraz z teledyskiem) ma pozwolić na zbadanie rynku, zebranie feedbacku i sprawdzenie, jak piosenka zostanie przyjęta. Być może wkrótce poznamy jeszcze inne propozycje eurowizyjne Victorii. O tym, która piosenka trafi ostatecznie na ESC zadecyduje specjalna komisja BNT.

Źródło: TVP, Centrum Informacji, Wikipedia, Eurovoix, IN Magazine, BNT, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: