[UPD] Eurowizja Junior 2020: Efektowna Ceremonia Otwarcia w TVP! • Alicja Tracz szósta, Niemcy otwierają, a Francja zamyka stawkę

Za nami krótka, ale niezwykle efektowna Ceremonia Otwarcia Eurowizji Junior. Program zrealizowano w wirtualnej rzeczywistości, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć widowisko, jakiego TVP nigdy jeszcze nie przygotowała. Ceremonię otworzył Mateusz Szymkowiak, który bardzo dobrze poradził sobie z rolą prowadzącego i zaskoczył wizerunkiem bo nie miał charakterystycznych dla siebie okularów. Później połączył się ze wszystkimi uczestnikami, którzy wypowiadali się we własnych językach i pozdrawiali internautów. Alicja Tracz wystąpiła na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, Valentina z widokiem na Wieżę Eiffla, Susan przy Bramie Brandenburskiej, a Oleksandr na Majdanie Niezależności. Niektórzy postawili jednak na studia lub ścianki. Szybka prezentacja uczestników trwała mniej niż 10 minut. Później wypowiedzieli się Jacek Kurski oraz Gert Kark.

Alicja Tracz z szóstym numerem startowym

Ważnym elementem show było losowanie kolejności startowej. Mateusz Szymkowiak zaprosił w tym celu Viki Gabor, która najpierw wylosowała szóste miejsce dla Polski. Oznacza to, że Alicja Tracz 🇵🇱 zamknie pierwszą połowę stawki. Szóstka pozycja dała Gruzinom 🇬🇪 pierwsze zwycięstwo podczas Eurowizji Junior – w 2008 roku z tego miejsca zaśpiewało trio Bzikebi. W 2013 roku drugą pozycję rankingową zdobyła Sofia z Ukrainy 🇺🇦, która jako gospodarz śpiewała szósta w kolejności (wtedy też mieliśmy tylko 12 uczestników). Od 2017 roku nikt, kto śpiewał z szóstego miejsca nie zajął pozycji w czołowej dziesiątce, ale w tym latach mieliśmy znacznie więcej uczestników niż teraz. Po wylosowaniu miejsca dla Ali Tracz przyszła pora na ustalenie kto otworzy i zamknie stawkę. Jako pierwsza zaśpiewa Susan z debiutujących Niemiec 🇩🇪. Podobnie stało się w 2006 roku – wtedy też konkurs rozpoczynał kraj, który wtedy debiutował (była to Portugalia 🇵🇹). Ostatnia zaśpiewa w 2020 reprezentantka Francji 🇫🇷 i jedna z faworytek – 🇫🇷Valentina. Czy da jej to przewagę? Pełna kolejność startowa opublikowana zostanie niebawem – ustalą ją producenci.

[UPDATE] Znamy pełną kolejność!

 1. NIEMCY
 2. KAZACHSTAN
 3. HOLANDIA
 4. SERBIA
 5. BIAŁORUŚ
 6. POLSKA
 7. GRUZJA
 8. MALTA
 9. ROSJA
 10. HISZPANIA
 11. UKRAINA
 12. FRANCJA

W trakcie ceremonii TVP miała okazję pochwalić się pięknymi grafikami oraz najnowszymi technologiami, dzięki którym Mateusz mógł pokazać Viki Gabor wygląd sceny. Sama zwyciężczyni JESC 2019 śpiewając hymn „Move the world” wystąpiła wokół efektów graficznych, od których mogło zakręcić się w głowie. Wśród komentujących przeważały pozytywne opinie, czuć było zaskoczenie tym, w jaki sposób Telewizja Polska podeszła do organizacji tego wydarzenia oraz nadzieje, że również finał w niedzielę będzie pełen takich niespodzianek. Na pochwalę zasługują też piękne grafiki z flagami krajów przy wykorzystaniu obecnego loga „Move the world”. Ceremonia była zaskakująco krótka, ale wciągająca! To dobry znak przed finałem 29 listopada!

Przypominam, że Ceremonia Otwarcia dostępna będzie na TVP1 od 17:20 z komentarzem Artura Orzecha, a oryginalną wersję odtworzyć można na YouTube lub TVP VOD. Dziś portal JuniorEurovision.tv opublikował nagrania zza kulis prób Ukrainy, Holandii i Hiszpanii. Jutro trzy kolejne kraje, w tym Polska. Po raz pierwszy zobaczymy strój sceniczny Ali Tracz i jej tancerzy, a także pierwszy raz pokazany będzie fragment występu i wizualizacji. Reprezentantka Polski swój występ nagrywała w Warszawie pod koniec października.

%d blogerów lubi to: