Melodifestivalen: Dotter i Charlotte w konkursie • Posłuchaj dziewięciu piosenek dla Izraela • Eurowizja Junior: Reakcje w Holandii i nie tylko

Drugi dzień prezentacji uczestników Melodifestivalen 2021 🇸🇪 także nie przyniósł większych niespodzianek, a raczej potwierdził wcześniejsze spekulacje. O trzeci udział w Eurowizji rywalizować będzie wciąż młoda Charlotte Perrelli. Zwyciężczyni ESC 1999 zaśpiewa „Still young” napisane przez Thomasa G:sona i Bobby’ego Ljunggrena. Powróci też Dotter, laureatka 2. miejsca w MF 2020. Triumfatorka „Rejected Song Contest” wykona „Little tot” napisane m.in. przez bośniackiego kompozytora mieszkającego w Szwecji – Dino Medanhodzicia. Wraca również tancerz i wokalista Anton Ewald. Tym razem z „New Religion”. Do Melodifestivalen zakwalifikowała się również Elisa Lindstrom, 29-latka zajęła 6. miejsce w selekcjach Szwecji do JESC 2005, a w 2014 w dorosłych selekcjach pojawiła się z „Casanova” jednak bez sukcesu. O Rotterdam powalczą rockowa formacja Lillasyster oraz Sami Daniel Rekik (SAMI) w duecie z WAHL. Debiutantką w konkursie będzie Frida Elin Green, której utwór „The Silence” napisali m.in. Bobby Ljunggren i Anna Bergendahl (ESC 2010). W półfinałach znalazło się też miejsce dla 25-letniej finalistki „Idola” Marii Nathalie Brydolf z piosenką „Fingerprints” podpisaną przez Andreasa Johanssona i Laurell Baker. Co ciekawe, o Eurowizję 2021 rywalizować będzie Jean Patrik Olsson, twórca „Move” czyli zwycięskiej piosenki The Mamas z MF 2020. Na swój solowy start przygotował piosenkę „Tears run dry”. Trzecią i ostatnią część prezentacji półfinalistów zapowiedziano na czwartek. Spodziewamy się wtedy m.in. Sannex, Jessici Andersson, Klary Hammarstrom, Alvaro Estrelli czy Erica Saade.

Eurowizja 2021: Znamy piosenki Izraela!

Izraelski nadawca KAN 🇮🇱 opublikował wersje demo dziewięciu piosenek zakwalifikowanych do półfinału preselekcji narodowych w ramach których wybrany zostanie utwór eurowizyjny dla Eden Alene. Wszystkie mają angielskie tytuły, dostępne są TUTAJ (uwaga, występuje geoblokada). Głosowanie internautów potrwa do 13 grudnia. Spośród dziewięciu propozycji (na tym etapie nie są one śpiewane przez Eden Alene) trzy wejdą do finału – dwie wybrane będą na podstawie głosów publiczności, a jedna przez jury. Finał, w którym Eden wykona trzy kompozycje odbędzie się 25 stycznia i dopiero wtedy poznamy autorów piosenek. Sezon selekcyjny powoli się rozkręca. Już w piątek i sobotę poznamy półfinałowe piosenki selekcji estońskich „Eesti Laul” 🇪🇪, z kolei 15 grudnia dowiemy się, kto zakwalifikował się do finału w Chorwacji 🇭🇷. Zgłoszenia do Dory 2021 trwają do 10 grudnia, a komisja będzie mieć niewiele czasu, by wyłonić najlepsze propozycje. Na 17 grudnia zapowiedziano ogłoszenie uczestników Sanremo 2021, a wśród zgłoszonych ma być Diodato, który festiwal wygrał w 2020 roku. Po 23 grudnia poznamy wykonawców, których piosenki zakwalifikują się do selekcji Pabandom is naujo na Litwie 🇱🇹.

Nie przegap ważnych wydarzeń preselekcyjnych! Sprawdź terminarz TUTAJ.

🇦🇱 Festivali i Kenges: Jedna z uczestniczek zachorowała

Albańskie Festivali i Kenges już w połowie grudnia, a jedna z uczestniczek – Manjola Nallbani – ogłosiła, że zaraziła się koronawirusem. Wokalistka izoluje się i ma nadzieję, że jak najszybciej wróci do zdrowia. Przez chorobę nie może jednak uczestniczyć w próbach, które trwają już w Tiranie. Rzecznik prasowy stacji RTSH poinformował, że diwa nie zrezygnowała z udziału w festiwalu. „Jest wystarczająco dużo czasu by wyzdrowiała. Mamy taką nadzieję i życzymy jej, by nie doszło do żadnych komplikacji zdrowotnych” – dodał. Tymczasem w Albanii wciąż głośno o rzekomym ustawieniu wyników festiwalu. Dementował to już dyrektor Festivali i Kenges, a teraz wypowiedziała się Anxhela Peristeri, którą niektórzy już nazywają zwyciężczynią. Popularna wokalistka uznała, że nie będzie komentować plotek i newsów stworzonych na bazie fałszywych czy niesprawdzonych źródeł. Twierdzi też, że media rozdmuchały temat, chociaż chodziło tak naprawdę o post jednej osoby, która po prostu próbowała…przewidzieć wyniki, a nie oskarżać RTSH o manipulacje. „Każdy z nas marzy o tym, by jego piosenka wybrzmiała na Eurowizji” – dodała Anxhela, która jest faworytką festiwalu. Jej „Karma” ma aktualnie najwięcej wyświetleń na YouTube. W kuluarach mówi się, że jej główną przeciwniczką ma być Inis Neziri, którą stacja chciała zaangażować w udział w poprzednim festiwalu. Nie doszło to jednak do skutku, bo ekipa Inis nie ufała producentce show – Verze Grabockiej. Jak się okazało…słusznie.

Eurowizja Junior: Reakcje w Holandii, Gruzji i na Białorusi

Holenderski kwartet Unity 🇳🇱 jest zadowolony z zajęcia 4. miejsca w finale Eurowizji Junior 2020 – informuje nadawca Zapp. Z kolei Nieuwsuit Delden podaje, że chociaż wokalistki nie pojechały do Polski na konkurs, to od momentu wygranej w preselekcjach każdy dzień poświęciły na przygotowania. Portal Linda.nl przypomina, że także rok temu Holandia zajęła 4. miejsce. Warto dodać, że aż trzy kraje z czołówki powtórzyły swój sukces sprzed roku – Kazachstan znów był drugi, Hiszpania trzecia, a Holandia czwarta. Miejsce zaraz poza podium reprezentacja Holandii zajęła też w 2017 roku, jednak wtedy wygrała online voting. O sukcesie grupy Unity informowało sporo holenderskich portali internetowych. Z kolei 5. miejsce dla Białorusi również zostało ciepłe przyjęte przez lokalne media naszych wschodnich sąsiadów. Sporo napisano o sukcesie Ariny oraz skupiono się na formacie tegorocznego konkursu i historii białoruskich startów. Niemal pominięto kontrowersje związane z playbackiem, jaki jest słyszalny w występie do utworu „Aliens”. Agencja prasowa Belta informuje jedynie, że „możliwości wokalne Ariny były tematem numer jeden wśród fanów komentujących w mediach społecznościowych„. Stosunkowo niewiele o JESC mówi się w Gruzji 🇬🇪. Większość portali podaje jedynie informacje o wyniku Sandry i określa jej występ mianem „fantastycznego„. Portal ipress.ge skupił się na farmaceucie, który pojawia się w gruzińskiej pocztówce. Tak naprawdę był to Tengiz Tsertsvadze, dyrektor Szpitala Chorób Zakaźnych w Tbilisi. W kraju nie komentuje się słabego wyniku Sandry w online votingu. Chociaż Gruzja trzykrotnie wygrała Eurowizję Junior, najwidoczniej konkurs nie cieszy się tam tak dużym zainteresowaniem, chociaż selekcje „Ranina” można było oglądać przez wiele tygodni. Sandra w online votingu zajęła przedostatnie miejsce – najniższe od momentu wprowadzenia takiego formatu.

Źródło: Wikipedia,Eurovoix, Aussievision, KAN, Eurosong.hr, Instagram, Wiwibloggs, Zapp, Nieuwsuit Delden, Belta.by, ipress.ge, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: