Melodifestivalen 2021: Pełna stawka Wykonawców i Kompozytorów • Eurowizja Junior: Jak zareagowano w Niemczech? Burza W Rosji

Poznaliśmy pełną stawkę 28 uczestników preselekcji szwedzkich Melodifestivalen 2021 🇸🇪. Dziś do grona kandydatów dołączyli kolejni wykonawcy, a wcześniejsze plotki się potwierdziły. Do gry wraca trio The Mamas, które wygrało selekcje w 2020. Tym razem „mamuśki” zaśpiewają „In the middle” napisane m.in. przez Robina Stjernberga, reprezentanta Szwecji z 2013 roku. Po drugie zwycięstwo w MF idzie też Eric Saade, laureat 3. miejsca w Eurowizji 2011. Wokalista zaprezentuje „Every minute”, który stworzył m.in. z Linneą i Joy Deb. Po raz dziewiąty do selekcji przystąpiła Jessica Andersson. W 2003 jako połowa duetu FAME wygrała Melodifestivalen, zajmując na Eurowizji 5. miejsce. Do tej pory wokalistka pięciokrotnie startowała w finale selekcji, jednak w dwóch ostatnich latach słabo wypadała w finale, zajmując 11. miejsce. Znów zobaczymy w preselekcjach 40-letniego Alvaro Estrellę (fot), szwedzkiego wokalistkę pochodzącego z Chile 🇨🇱. W 2014 startował w MF z „Bedroom”, a w 2020 z „Vamos Amigos”. Był też tancerzem podczas selekcyjnego występu do „Amazing” Danny’ego Saucedo czy „Popular” Erica Saade. Drugie podejście zanotuje Klara Hammarstrom, która w 2020 zaśpiewała na scenie „Nobody”. Muzykę taneczną reprezentować będzie w 2021 grupa Sannex, o której udziale mówiło się od dawna. Do MF 2021 typowano też Tusse Chizę, szwedzko-kongijskiego zwycięzcę „Idola” z 2019 roku. Nie było tu pomyłki i 18-latek po raz pierwszy stanie na scenie Melodifestivalen. Mniej znani wokaliści, który zadebiutują w preselekcjach to 25-letnia Clara Klingenstrom oraz 23-letni Efraim Faramir Sixten Fransesco Vindalf Cederqvist Leo, czyli po prostu Efraim Leo.

🇸🇪 Melodifestivalen 2021: Kompozytorzy walczą o wygraną

W selekcjach szwedzkich wszystko jest ważne – liczy się utwór, wykonawca, występ sceniczny i autorzy piosenek. W tym roku do rywalizacji wraca wielu szanowanych i mających ogromne doświadczenie kompozytorów czy autorów tekstów. Jednym z przyszłorocznych rekordzistów jest Jimmy „Joker” Thornfeldt, który podpisuje się pod pięcioma piosenkami, w tym Erica Saade. Szwedzki kompozytor do tej pory miał okazję pracować przy piosenkach dla Heleny Paparizou (ESC 2005), Nicki Minaj czy Enrique Iglesiasa, nagrywał też chórki do utworu „Dance Again” Jennifer Lopez. Tyle samo piosenek w MF 2021 ma Bobby Ljunggren, kompozytor urodzony w 1961 roku. Ma na koncie sześć piosenek, które trafiły na Eurowizję (5 ze Szwecji – np. „Evighet” Caroli czy „This is my life” Anny Bergendahl oraz jedną z Litwy 🇱🇹 – „Little by little” z 2005). Po cztery utwory w stawce mają Anderz Wrethov, Linnea Deb i Joy Deb. Trzy Jimmy Jansson, a dwie Thomas G:son, David Lindgren Zacharias, Fredrik Kempe i Laurell Barker. W stawce MF 2021 nie ma ani jednego utworu, który napisany byłby tylko przez jedną osobę. Aż pięcioosobowa ekipa podpisuje piosenki Emila Assergarda, Erica Saade, Lillasyster i duetu WAHL ft. SAMI. Artyści tacy jak np. Anton Ewald, Danny Saucedo, Dotter, Efraim Leo, Eric Saade, Mustasch, Paul Rey czy Tess Merkel są współtworcami swoich preselekcyjnych piosenek. Co najmniej 8 piosenek wykonanych zostanie w trakcie selekcji w języku szwedzkim.

Eurowizja 2021: Nowe logo konkursu?

Na profilu Eurovision na Instagramie znajdziemy odliczanie, które ma się zakończyć w piątek. Dodatkowo pojawiły się też tajemnicze animacje z elementami loga „Open up”, hasłami „Open up to connect” i „Open up your map”. Do czego jest odliczanie? Na razie nie wiemy, ale jak to zazwyczaj bywa, wywołało poruszenie w świecie fanów spragnionych emocji i niespodzianek. Pojawiły się różne teorie na ten temat. Mówi się, że EBU może w końcu zezwolić na start Kazachstanu 🇰🇿, który dołączy do stawki jako 42. kraj. Pojawiły się też sugestie, że zapowiedzi oznaczać będą klarowne informacje o tym, że Eurowizja 2021 odbędzie się w formie zdalnej, co już wielokrotnie sugerowano m.in. w TVP. W wywiadzie dla Eurowizja.org Konrad Smuga powiedział: „Wiem, że tak będzie, bo sami rozmawiamy z EBU o tym – będą czerpać Holendrzy z naszych rozwiązań bardzo dużo myślę. Też byliśmy tutaj pierwszym takim poligonem„. O ile wielu fanów chętnie widziałoby Kazachów w gronie uczestników ESC 2021, tak jednak zdaje się to mało prawdopodobne. Wcześniej EBU wielokrotnie zamykało drzwi przed nosem Nur-Sułtanowi tłumacząc, że Khabar TV nie należy do strefy wpływów europejskich (raczej do Azjatyckiej Unii Nadawców), a sam Kazachstan nie jest członkiem Rady Europy. Członkami Rady Europy nie są też jednak Białoruś i Izrael, a kraje regularnie startują w Eurowizji. Nie mówiąc już o Australii! Coraz ciężej wytłumaczyć dlaczego Kazachstan może startować w JESC, a nie może w ESC. Teoria dotycząca zdalnej Eurowizji pewnie się potwierdzi, ale jeszcze nie teraz. Podczas pobytu w Warszawie Martin Osterdahl (EBU Supervisor) wielokrotnie podkreślał, że decyzje na temat wyboru scenariusza organizacji konkursu zapadną dopiero w styczniu. Najpewniej więc odliczanie na Instagramie dotyczy prezentacji nowego, odświeżonego loga „Open Up” stworzonego na bazie flag. Nowy znak rozpoznawczy konkursu w 2021 ma mieć żywsze barwy, lepiej oddające faktyczne kolory flag oraz nieco inny ich rozkład.

Eurowizja Junior: Rosjanka wnuczką miliardera! Reakcje na Wschodzie

Niektóre kraje b. ZSRR chyba tracą chęci na angażowanie się w Eurowizję Junior z powodu topniejącego zainteresowania widzów konkursem. Na Ukrainie 🇺🇦 jedynie 312 tys. widzów śledziło niedzielne show, dało to nadawcy publicznemu 0,7% udziału w rynku, czyli niemal trzykrotnie mniej niż w 2018 gdy Darina była jedną z faworytek i zajęła ostatecznie 4. miejsce. Zarówno rok temu jak i teraz nasi sąsiedzi zajęli miejsce w drugiej połowie stawki. Chociaż ukraińskie media przygotowały dość liczne artykuły na temat wyników JESC 2020, praktycznie żaden portal nie pokusił się o dodatkowe relacje czy pogłębienie tematu. „Jestem szczęśliwy! Ale naprawdę nie chcę, by ten format kiedykolwiek wrócił. Znacznie lepiej jest na żywo” – napisał na swoim Instagramie Oleksandr Balabanov, który wielokrotnie podkreślał, że zdalna Eurowizja traci swoją atmosferę. On sam miał jej namiastkę – w Warszawie mógł spotkać się z przedstawicielami Serbii, Polski i Malty bo nagrywał występ w TVP. Także w Rosji 🇷🇺 oglądalność konkursu nie była zbyt wysoka – finał śledziło 424 tys. widzów, znacznie mniej niż rok temu co wynika z braku transmisji show na kanale NTV, a jedynie na niszowym Karusel. Sofia Feskova, która zajęła dla Rosji słabe, 10. miejsce, nie kryła rozżalenia. „Oczywiście, byłam rozczarowana, bo moim celem było zwycięstwo” – powiedziała dodając, że wie, iż życie nie kończy się na Eurowizji. „Wciąż mam wiele wygranych do zdobycia” – uznała. Rosyjskie media nie są takie jak „Wiadomości TVP” i nie ukrywają, że rezultat Feskovej jest porażką. Przypominają plotki, jakoby Sofia wygrała selekcje dzięki przekupieniu jurorów i rozpisują się o odkryciu wielkiej tajemnicy. Młoda wokalistka nigdy nie mówiła publicznie, że jej dziadek to Nikolai Tyutyunnikov, którego firma ma 30% całej produkcji chleba w St. Petersburgu. Jej matka jednak wielokrotnie publikowała zdjęcia z pobytu w luksusowych kurortach, wszystko za pieniądze „króla chleba”, którego majątek opiewa na 2,2 miliardy rubli. Pojawiły się sugestie, że Sofia wygrała selekcje…za pieniądze dziadka.

Eurowizja Junior: Jak zareagowano na Malcie, w Serbii i Niemczech?

Temat 8. miejsca Chanel Monseigneur jest na Malcie 🇲🇹 niemal nieobecny, chociaż wyspiarze jeszcze niedawno kochali JESC i dwukrotnie je organizowali. Wzmianki o zdobyciu 100 punktów przez malutką Maltankę pojawiają się tylko na nielicznych portalach. Ona sama uważa udział w konkursie za niezapomniane przeżycie. W poście na Instagramie podziękowała wszystkim za wsparcie i zapowiedziała nowe piosenki oraz projekty. W Serbii 🇷🇸, która zajęła przedostatnie miejsce, media starały się nie krytykować Petara Anicica, ale i tak pojawiły się tytuły artykułów krzyczące o „totalnej porażce”. „Nasz reprezentant wystąpił świetnie, ale wynikiem nie mogliśmy się pochwalić” – podaje mondo.rs. RTS informuje, że po wynikach Petar podziękował wszystkim za wsparcie i zapewnił, że tę przygodę pamiętać będzie do końca życia. Serbski nadawca w swojej relacji z konkursu pokazał moment, w którym Petar otrzymuje zaskakujące 12 punktów od jury Francji. Można zauważyć, że 14-latek po JESC zyskał sporo fanek z Polski, które licznie śledzą jego transmisje na Instagramie. Niemieckie media 🇩🇪 zignorowały konkurs pokazywany na dziecięcym kanale KiKA. „Susan wciąż może być dumna z siebie i swoich osiągnięć. Mamy nadzieję, że Niemcy wezmą udział w Eurowizji Junior 2021” – komentuje eurowizyjny portal ESCkontakt. Astrid Plenk z KiKA jest jednak zadowolona z udanego występu Susan. „To wspaniałe jak Eurowizja Junior została przygotowana w tych trudnych czasach” – mówi managerka programowa stacji dodając, że telewizje KiKA, NDR i ZDF podjęły dobrą decyzję biorąc udział w konkursie. „Mieliśmy świetny utwór, świetną piosenkarkę i występ. To był po prostu wspaniały wieczór” – twierdzi Ole Kampovski z NDR. Z udziału Niemiec zadowolony jest też redaktor programów dziecięcych ZDF Michael Stumpf, który pogratulował Valentinie zwycięstwa, a Susan fantastycznej piosenki.

Źródło: Wikipedia, Instagram, KP.ru, Eurovoix, LovinMalta, Mondo.rs, RTS, ESCKompakt, ZDF Press, inf. własne, fot.: @alvaroestrellamusic

%d blogerów lubi to: